Ucuza mal edeceğim derken tutkularımın esiri oldum :)

Scudo

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
hayırlı olsun dileklerini ileten tüm dostlara çok teşekkür ederim :)

parçaların fiyatları epey merak konusu olmuş, ben de liste yapıp paylaşmayı düşünüyorum. hatta keşke en başında yapsaymışım, ama akıl edemedim...

şu an farklı farklı yerlere dağılmış bulunan fiyat listelerini toparlıyorum, bittiği zaman tam bir liste yayınlayacağım.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Parçaların fiyatları aşağıdaki gibidir:

Kadro:
Sedona Scud Bike; sıfır, kargo dahil 160 TL

Maşa:
SR Suntour XCT V2; 2. el, 60 TL + 12,5 TL kargo

Gidon Grubu:
Gidon Boğazı: Kalloy; eski bisikletten, 15 TL
Gidon: Zoom; 2. el, 20 TL
Furş Takımı: sıfır, 15 TL
Spacers: Neco; 10 TL
Elcik: Kron; 15 TL
Kablolar ve Teller: Shimano, 13 TL
Gidon Grubu Toplam: 88 TL

Sele Grubu:
Sele: Saddle Wader; eski bisikletten, 20 TL
Sele Borusu: Amoeba Borla; 35 TL
Sele Kelepçesi: 10 TL
Sele Grubu Toplam: 65 TL

Çekiş Sistemi:
2. el parçalar: Tamamı Shimano; 90 TL + 14 TL kargo
Sıfır parçalar: Tamamı Shimano; Orta göbek 30 TL + Kaset dişli 35 TL + Orta aktarıcı 20 TL + Zincir 38 TL
Çekiş Sistemi Toplam: 227 TL

Tekerlekler:
Jant çemberi & Teller: eski bisikletten, 40 TL
Ön göbek: Shimano Deore; 2. el, 25 TL + 10 TL kargo
Arka göbek: Shimano Acera; sıfır, 34 TL
Göbeklerin değişimi için işçilik: 20 TL
Lastikler: eski bisikletten, 30 TL
Tekerlekler Toplam: 159 TL

Fren Sistemi:
Shimano Alivio V-Brake Arka Fren: eski bisikletten, 22 TL
Shimano Kaliper + Avid Rotor: 2. el, kargo dahil 35 TL
Shimano Rotor: sıfır, 25 TL
Fren kaliper adaptörü: sıfır, 15 TL
Shimano Balatalar: sıfır, 15 TL
Fren Sistemi Toplam: 112 TL

Montaj & Güvenlik:
Montaj işçiliği: 25 TL
Anahtarlı Kilit: 8 TL

Genel Toplam: 916,5 TL

Şimdi bu toplam, aslında 3 yıl öncesinden beri eski bisiklete yapmış olduğum masrafların da bir kısmını kapsıyor. O yüzden sadece son dönemde satın aldığım parçaları sayacak olursam:

Sadece bu bisikleti toplamak için yapılan masraf: 789,5 TL

Tabii ki bu miktarın içine, aslında havaya saçılmış para olan kargo masrafları ve alıp da kullanmadığım 2. el parçalar da dahil. Bunları da hesaptan çıkarıp sadece parça ve işçilik fiyatlarını koyarsak, ve az önce sayılmamış olan eski bisikletten transfer edilmiş parçaların fiyatlarını da yine eklersek; o zaman bisikletin gerçek maliyetini elde ederiz. Ki o da:

Bisikletin gerçek maliyeti: 780 TL

Böylece anlıyoruz ki; kargo masrafları ve boşuna aldığım 2. el parçalardan dolayı 780 TL'lik bisiklete 916,5 TL'lik masraf yapmışım, bu da 136,5 liralık zararda olduğum anlamına geliyor.

Gel gelelim 3 yıldır elimde birikmiş parçaların beni hafifletmesi sonucunda; aslında yapmış olduğum masraf 789,5 TL ve arada sadece 9,5 liralık bi fark var :) Yani ben yine bir şekilde, bu son dönemde yine tam olarak böyle bir bisikleti almamı sağlayacak bir masrafa girmişim. E bundan iyisi de Şam'da kayısı artık :cool:

• Beğen
Tepkiler: olgun şenel

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün akşam gördüm bisikletinizi, İbiş otelin ordan donasa doğru yürüyordunuz, yanınızda arkadaşınız vardı o yüzden merhaba deyip sizi durdurup oyalamak istemedim, bisikletin rengi çok hoşmuş, güle güle pedallayın, belki bir turda karşılarız.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Eser Sevinç

valla durdurabilirdiniz, hiç rahatsız olmadan durup muhabbet ederdim :) ben de bu aralar etrafta çok görüyorum tanımadığım bisikletçileri, hani bir tanesinin yüzünde güleç bir ifade görsem hemen yanına yanaşıp muhabbete girivereceğim ama genellikle ciddi bir ifadeyle tempolu sürdükleri için ben de çekiniyorum ister istemez. sizin bisikletinizi de avatarınızda görüp aklıma kazıdım, gördüğümde tanırım artık. bir dahaki sefere ben gelirim belki yanınıza ;)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Can Yakışır

Bayan arkadaşınız vardı dedim rahatsız etmiyeyim, şehirler arası yolda gördüklerime selam veriyorum, durup dinleniyorsa veya bir kaç kişi konuşuyorlarsa gidiyorum yanlarına pek çekinmiyorum bu konuda :) bir dahaki gördüğümde kesin gelicem yanınıza.
Benim bisiklet 20" kron xc500 bir abimde bir de bende var sanırım eskişehirde başka görmedim :)

yücel güngör

Aktif Üye
Tepki
62
işte bisiklet tutkunu bu kendisine göre bisiklet tasarlamışsın kardeşm biz bisiklete göre değil bisiklet bize uysun demişsin helal olsun sana iyi pedallamalar

yalçın pak

Daimi Üye
Tepki
17
Bisiklet
Whistle
Çok güzel bir bisiklet olmuş aynı kadrodan bende de var gerçekten birçok kadroya göre çok sağlam ,en sevdiğim yanı ayna kol dişli tarafındaki içe doğru olan boğum :D umarım güzel turlar yaparsınız bol pedallar ...

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@yalçın pak

çok teşekkür ederim mesajınız için :) sizinkinin de fotolarını görmeyi çok isterim ;)

Oğuzcan Gedik

Aktif Üye
Tepki
54
abi sana noldu geçen günkü aktopraklık turunda istasyonda durduk bi ara son gruba katıldık sen yoktun

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
gözlerim tozdan kızardı kardeşim, başka bi benzinlikte durup mola verdim... sonra sağ salim döndüm eve :)

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@nazım kayhan

çok teşekkür ederim, daha güzeli sizin olsun :)

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
@Ahmet Can Yakışır

Emekle, bilgiyle ve özenle hazırlanmış-upgrade edilmiş bir bisiklet. Kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

Bu arada yaptığınız detaylı maliyet analizi aldığınız formasyon hakkında ipuçları veriyor, ya iktisat-işletme yada mühendislik okudunuz siz. Yoksa yanılıyor muyum? :D