Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ucuza mal edeceğim derken tutkularımın esiri oldum :)

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar;

3 yıl öncesine kadar, içimdeki bisiklet tutkusunun çocukluğumda kaldığını zannederdim. Derken Eskişehir'de öğrenci olarak bulunurken, şehir içinde işimi gücümü halletmek ve arada bir de gezmek amacıyla ucuz bir bisiklet aldım. Sadece 1 hafta sonra, aslında içimdeki tutkunun hep yeniden ortaya çıkmayı beklediğini anladım :) Böylece 2 buçuk yıl süren bir modifiye macerasından sonra, nihayet eski bisikletimin çelik kadrosu yorulma çatlaklarından dolayı kullanılamaz hale geldi ve ben de aylarca bisikletsiz kaldım...

Artık bisikletten hevesimi almışımdır diye düşünürken, zaman geçtikçe içimdeki bisiklet sürme isteği arttıkça arttı. Baktım başedemeyeceğim bu tutkuyla; havaların ısınmasıyla birlikte ben de yeni bir bisiklet toplamak için kolları sıvadım :) Ne var ki maddi açıdan yine durumum pek uygun değildi ve mümkün olan en az masrafla, sadece kadroyu ve onu takip edecek birkaç parçayı değiştirmek üzere işe başladım.

Böylece bir süre forumun 2. el bölümü başta olmak üzere internette bir sürü ilanı takip ettikten sonra; hadi o da olsun, bak bunun da fiyatı çok uygunmuş kaçırmayayım, diye diye epey bir parça topladım. Sonunda öyle birşey oldu ki; eski bisikletten sadece 4-5 parça kaldı yenisine eklenecek :)

Derken topladığım 2. el parçaların da bir kısmını beğenmedim, onları da bir kenara ayırıp sıfırlarını aldım. Bu şekilde masrafım da iyice arttı, ama bu sonuç için değdi açıkçası. Elbette bütün bu parayı kendi başıma karşılayamazdım, haliyle borç almak durumunda kaldım. Şimdi yazın 1 buçuk ay kadar çalışmayı düşünüyorum, böylece borcumu kapatıp bisikletin de eksiklerini tamamlayarak uzun yollara da hazırlıklı hale geleceğim.

Bisiklet yürür hale gelir gelmez antrenmanlara da başladım, giderek geliştiriyorum kendimi. Yaz sonuna kadar her biri maksimum 300 km'lik 8-10 tura katılmayı, ve sonbahar başlarında da 1-2 haftalık bir kıyı turuna çıkmayı düşünüyorum. Sonraki dönemlerde, iş hayatının temposundan fırsat buldukça çeşitli gezilere katılabilir hatta organize edebilirim. Böylece yaşlanana kadar bu tutkuyu yaşatmayı, ve bisikletin spor yanını her daim hayatımda tutmayı planlıyorum :)

Lafı daha fazla uzatmadan; bisikletimin detaylarına geçeyim:

Kadro:

Bisikletin kuşkusuz en önemli parçası olduğu için; imkanım elverdiğince iyi kalitede ve mutlaka sıfır bir kadro almam gerekiyordu. Uzun araştırmalar neticesinde, Ankara'daki Performans Bisiklet'ten aşağıdaki kadroyu buldum:

Sedona Scud Bike 26 Jant 19'' Alüminyum alaşımlı, Oversize furş yatağı ve 27.2 mm sele borusu çapına uygun, disc ve v-brake uyumlu kadro.

Bu kadroda beni asıl cezbeden; profiliyle oynanarak mukavemeti arttırılmış boruları ve rengi oldu :cool: Kiremit olarak geçen bu renk, ışığın geliş açısına göre parlaklaşıp koyulaşıyor ve hatlarını daha belirgin hale getiriyor. Hatta siyah kumaşı fon yapıp gün ışığı kullanarak şöyle bir fotoğraf da yakaladım:

Bu özel kadro, sonradan öğrendiğime göre Sedona'nın ilk ürettiği oversize kadrolardanmış. Bu bilgiyle birlikte gözümdeki değeri daha da arttı :)

Maşa:

Bisiklete aldığım ilk parça buydu aslında. Forumda 2. el bölümünden; AydınUS isimli arkadaşımızın gayet ilgili satışıyla bu ilandaki maşayı aldım. SR Suntour XCT V2; 80 mm çalışma mesafesi, sertlik ayarı ve kilitlenme özellikleri mevcut. Bendeki fotoları da şu şekilde:

Gidon Grubu:

Başlangıçta bu gruptan hiç bir parçayı değiştirmeyi düşünmüyordum; hepsini eski bisikletten aktaracaktım. Ancak bir yerden sonra kimisi çirkin duracağından, kimisi de farklı farklı yerlerden gayet uygun fiyata 2. el parçalar bulmam sonucunda değişti ve bu grup tamamen yenilendi :) son hali ise montajdan sonra çektiğim şu fotoda görülebilir:

Sele, vs:

Eski bisikletime sonradan almış olduğum seleden gayet memnundum ve değiştirmedim, ancak yeni kadronun ölçüleri farklı olduğundan sele borusu değişmek zorundaydı. Ben de baktım 2. el bulsam da kargo masrafı yüzünden değmeyecek, yepyeni bir Amoeba Borla sele borusu alıverdim :) Kelepçe işini de ucuza hallediverdim artık. Böylece ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

Çekiş Sistemi:

Bir aralar eski bisikletin üzerindeki plastik pedal kollu aynakol ve kaset tipi olmayan 7'li arka dişliyi kullanmak gibi saçma bir niyetim vardı; neyse ki forumda bir ilan görmemle birlikte onları da değiştirmeye karar verdim :) Böylece; Emre Ersoy'un bu ilanından birkaç günlük pazarlık neticesinde komple çekiş sistemini kaptım :cool:

Derken oldu olacak, bu setin bazı parçalarını da sıfırlarıyla değiştirdim. Aşağıdaki fotoda; 2. el arka aktarıcının yanında, sonradan sıfır aldığım Shimano 8'li kaset dişli ve zinciri görebilirsiniz:

Bir altta ise; 2. el aynakol ve sıfır ön aktarıcıyı göstermek istiyorum:

Setten çıkan diğer parçalar olan vites-fren kolları ise, şu anda bisikletin üzerine monte edilmiş halde. Fotolarını gidon grubuyla birlikte vermiştim. O kadar iyi çalışıyorlar ki, çok daha üst seviye bir bisiklet toplamadığım sürece değiştirmeyi düşünmüyorum :in:

Tekerlekler:

Başlangıçta tekerleklere de hiç bir müdahalede bulunmayı düşünmüyordum. Her ikisinde de 36 telli alaşım göbek ve v-frene uyumlu tek kat çember bulunuyordu. Üzerlerindeki lastikler de iyi durumdaydı. Derken satın aldığım maşanın sadece disk uyumlu olmasından, arkaya da kaset dişli alacağımdan her iki göbeği de değiştirmek zorunda kaldım. Yıllar önce nereden akıl ettiysem hiç kullanılmamış, kutusunda duran Shimano Deore centerlock rotor uyumlu bir ön göbek almışım; o direkt değerlenmiş oldu :) Arka göbek olarak da yine Shimano'dan FH-RM65 modelini tercih ettim; onun da üzerinde centerlock rotor yeri hazır bulunuyor. Gönül isterdi ki telleri ve çemberleri de değiştireyim, ama o iş için gerçekten hiç param kalmamıştı. Şimdilik böyle dursunlar bakalım, ileride siyah tellerle iyi kalitede çemberler alıp lastikleri de tubeless yaparım :in:

Şöyle de ön göbeğin montajdan önceki bir fotosunu koyayım, bu bölüm de boş kalmasın :)

Fren Sistemi:

Eski bisikletin üzerinde sonradan almış olduğum Shimano Alivio V-Brake sisteminden gayet memnundum, o yüzden arkaya yine onları monte ettim. Ne var ki ön tarafta maşadan dolayı disk fren kullanmak durumundaydım, ve böylece forumda bu ilanla uygun fiyatlı bir mekanik disk fren sistemi aramaya başladım. Derken oguzcigsar adlı arkadaşımız sağ olsun gayet güzel bir teklif yaptı ve eksiksiz bir fren setini çok uygun bir fiyata gönderdi. Aşağıdaki fotoda kendisinden aldığım Shimano kaliper ve Avid rotor birlikte görülüyor:

Ne var ki buradaki rotor 6 vidalı olmasına karşın bende centerlock göbek vardı ve araya gereken adaptörü bir türlü bulamamıştım. Sonunda sıfırdan bir Shimano rotor aldım, ve montajdan sonra ortaya şöyle bir görüntü çıktı:

Çok da hoş oldu bence :in:

Sonuç:

Duruşuyla, detaylarıyla, tamamen bana ait bir bisikleti; başlangıçta niyetlendiğimden epey yüksek bir masraf karşılığında da olsa toplamış oldum :D Böylece yıllardır istediğim, hayalini kurduğum şekilde; uzun yola çıkabilecek, beni yormayacak, tadını doyasıya çıkarabileceğim bir bisikletim var artık. Montajdan sonra teslim aldığımda; denemek için ilk kez üzerine bindiğim anı unutamam... İlk geceyi odamda geçirdikten sonra, sabah gözümü açar açmaz karşımda olan görüntü o kadar hoşuma gitti ki, birkaç dakika öylece yatıp seyrettikten sonra dayanamayıp telefonumu elime aldım ve yattığım yerden fotoğraflarını çektim :D

Bu da o karelerden biri:

Aşağıdaki fotolarda ise, farklı gezilerden birkaç yakışıklı pozunu paylaşmak isterim...

* Eskişehir'deki Porsuk Çayı'nın üzerinden geçen daracık bir köprüden 2 adet foto:

* Burada da Şahintepesi'ndeki Şelale Park'a yaptığım bir tırmanıştan bir kare vereyim:

* Son olarak; daha bugün Osmangazi Üniversitesi'nden yukarıya doğru giden yolun kenarındaki toprak kısma sapınca tesadüfen bulduğum, anayolun üzerindeki bir kısımda mola verdiğim sırada çekmiş olduğum bir kare:

Bundan sonraki fotoları katılacağım çeşitli turlardan eklemeyi umarak, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür edip mesajımı burada noktalıyorum :)

2. ibrahim m yaradilmis

ibrahim m yaradilmis Kıdemli Üye

Seviye:
    kardeş hayırlı olsun keşke hiç olmazsa total fiyatı yazsaydın merak ettim.kazasız belasız bol pedallamalar :) maksimum 300 kmlik turlarda maşallah diyorum tavuk suyuna çorba mı yaptın

3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisiklet çok güzel olmuş, yaptığınız masrafa değmiş...

4. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    tertemiz ve tahminimce fazla uçuk fiyatlı olmayan bir toplama olmuş.İyi günlerde kullanın.

5. diavolo

diavolo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu işle uğraşmak gerçekten eğlenceli, yeter ki para olsun :D gerçi çok para dökmek de bana saçma geliyor, bisikletiniz çok güzel olmuş, iyi günlerde kullanın.

6. İbrahim Gökçe

İbrahim Gökçe Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun...güzel olmuş

7. bahtiyar közen

bahtiyar közen Bisikletkolik

Adı:
    Bahtiyar Közen
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    güle güle bol pedallar

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  8. emre gülaydın

emre gülaydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hayırlısı olsun. Emeğine sağlık güzel sunum olmuş. Kazasız belasız sürüşler.

9. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    max. 300 km derken gidiş dönüş tabi; asıl mesafe 150 km :D

toplam masrafı 600 lirayı buldu, ama tabi bu dediğime kargo masrafları ve alıp kullanmadığım 2. el parçalar da dahil. aslında kimi parçayı da eski bisikletten transfer ettiğimi düşünürsek, bisikletin değeri yine 600 lira civarındadır sanırım :) yine de satışa çıkarmadan bilemeyiz tabi, o yüzden şimdilik bu bisiklet "paha biçilemez" :cool:

10. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aynen, parçalar biriktikçe heyecan artıyor :D

bir de şöyle birşey var; şimdi gidip hazır bir bisiklet alsam birkaç parçasını illa ki beğenmeyeceğim, biliyorum. piyasaya sunacağı bisikletin bütün parçalarını tam benim isteyeceğim gibi seçebilecek bir firma olmadığına göre; hazır da alsam kesin üzerine biraz daha masraf yapacağım. onun yerine en başından itibaren toplama işine geldim mi fiyat pek farketmiyor, ama sonuç çok daha tatmin edici oluyor :in:

çok para dökmek de kişiye bağlı aslında; ben sürekli başka şeylere para saçtığım için bisiklete kalmıyor. ama çok daha basit bir hayatım olsaydı, belki şimdiye kadar carbon kadro almıştım :p zevk meselesi sonuçta...

11. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    En güzel bisiklet budur diyorum:)

12. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    kendisi adına teşekkür ediyorum :D

13. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Selam. Bütçenize göre en doğrusunu yapmışsınız. Taktir ediyorum. Zamanla parça parça yükseltirsiniz zaten. Emin olun böylesi daha zevkli...
    Saygılar.

14. Kaan Bayhan

Kaan Bayhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    güzel olmuş güle güle kullanın

15. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok güzel olmuş. Hikayenizide çok beğendim.
    Sağlam bisiklet olmuş.
    Kazasız belasız kullnmanız dileğiyle.
    Sevgiler.

16. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    güle güle kullanın.
    insan bisiklet toplarken şartlar elverdiğince en iyisi olsun istiyor.

17. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İyi günlerde kullanın, sağlam olmuş :)

18. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Güle güle Kullanın :) Bu arada bana Özel mesaj ile parçaların fiyatları ne kadara geldi atabilir misiniz :) Bende böyle bir şey toplamayı düşünebilrim :)

19. CENK BEKTAŞ

CENK BEKTAŞ Üye

Seviye:
    Kazasız Belasız Güle Güle Kullanman Dileğiyle Hayırlı Olsun

20. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    sonuç harikaydı anlatım da bir o kadar güzel, güzel günlerde pedallamınız dilerim...