Ucuz Yollu Havalı Maşa Önerisi

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
İyi akşamlaar.
Ucuz yollu deyince biraz garip oldu farkındayım :)
Yaklaşık 15 gün önce aldığım dağ bisikletimle(Kron Xc 750) 300 km yol yaptım. Daha ilk ay bakımı gelmedi yani. Bisikletimde Kron Neo marka maşa var. Ne olduğunu ve ne kadar olduğunu hiç bilmiyorum açıkçası fakat beni gerçekten hiç tatmin etmiyor. Sadece çok sert çıkıntılara tepki veriyor ve ani frenlemelerde işime yarıyor yoksa hiç de darbe emdiği felan yok. Hepsi bileklerimde. Ben iniş yapmayı çok seviyorum fakat bir gün bu maşa bir kaza bela getirecek bana. Her ne kadar gittikçe yumuşasa da bir türlü ısınamadım. Tamam ağır biri sayılmam hatta hafifimdir ancak bu kadar da etki etmemesi gerek. Böylece maşa arayışına girdim ancak giriş seviyesi suntour maşalar bile olmuş 180 TL.

Şimdi bilgilerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak adına soruyorum:
Bu Kron Neo Maşa neyin nesidir?Fiyatı nedir? Ağırlığı kaç gramdır? Elimden nasıl çıkartabilirim, yoksa saklamam mı gerekir öneriniz nedir?

E giriş seviyesi maşalar bile 180 TL olunca bende bari almışken havalı bir maşa alayım hem biraz ağırlık atayım hemde yoldaki çıkıntılardan bu kadar haberdar olmayayım diyorum.
Bütçemi yaklaşık 300 TL olarak belirledim. Zaten bu meblağ da beni oldukça zorluyor. Bana giriş seviyesi, hani ucuz yollu dedik diye elimizde kalan bir maşa olmasın beni üzmesin. Gerek kalitesi gerek fiyatı olarak beni üzmeyecek tam bir fiyat/performans ürünü 26" jant ve disk uyumlu havalı maşa tavsiyelerinizi bekliyorum. Sıfır olursa daha iyi olur. Fakat onun yanında çok az kullanılmış, gerçekten temiz güvenilir 2. el de alabilirim fakat o biraz zor.

Bunun yanında netten alıp kendim taksam acaba garantim bozulur mu?

Scudo

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar herkese iyi günler. Araştırmalarım devam ediyor ancak halen bir sonuca varamadım. Epicon maşalardan bahsediliyor ancak epiconun da bir sürü modeli var ayrıca satın alabileceğim bir site de bulamadım.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Murat T.

Sahıbınden de sanalpazardan da bulabılırsın ız : (link) (link)

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@ebubekir sözbir

İlginiz için teşekkür ederim ancak bahsettiğiniz yerlere önceden bakmıştım fakat sıfır epicon maşa bulamamıştım. 300 tl bandında havalı maşa ilanı da göremedim.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Maşalar hakkında bilgim yok ama basit birkaç tecrübem oldu arazide, forumda birkaç defa daha yazmıştım. Gerçek bir arazi bisikletinin bir maşasının fiyatına mtb bisiklet satılıyor, maalesef bilmeyen arkadaşlar da bu bisikletlerle arazide sürüş yapabileceğini sanarak alıyor, ama kötü bir maşa konforu bırakın sağlık açısından çok tehlikeli oluyor, hiç güvenli değil ve arazide güvenlik denince ilk bakılacak parça maşa olsa gerek. Benim eski XC1000 ile kısa bir arazi sürüşüm oldu, sonra gerçek bir arazi bisikletini deneyince benimkinin sadece görüntüden ibaret bir mtb olduğunu kendimi ne kadar tehlikeye attığımı fark ettim. Bu tecrübeden sonra kendi kendime araziye çıkacaksan adam gibi kesenin ağzını açıp gerçek bir mtb al ya da araziyi bırakıp normal bir bisiklete bin dedim.

Umarım siz arazinin keyfini çıkarırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
300 tl ye epicon u 2.el sayfalarında takip edip bulabilirsiniz bir kaç gün önce arkadaşım sattı epicon 300 tlye

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@alierkanimrek

Çok haklısınız ancak gerçek mtb olarak bahsedebileceğimiz bisikletler ciddi fiyatlardan alıcı buluyor. Şahsen benim de bir öğrenci olarak bisiklete ayırabileceğim bütçe de kısıtlı kalacak. Yerli marka tercihimden de bu belli oluyordur. Fakat araziyi bırakın ülkemin kaymak gibi yollarından(!) iniş yaparken bile maşamın bana rahatsızlık verdiğini gördüm. Araziyi bahsetmiyorum bile.

Bu arada, çok az kullanılmış havalı maşa satan güvenilir tanıdıklarınız varsa yönlendirebilirseniz memnun olurum :) Her ne kadar insanlara güvenmek zor olsa daha 2. el havalılara yönelmek gerekecek gibi..

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Herkese günaydın :)
Hala bir sonuca varabilmiş değilim. Epicon maşa satan yer de bulamadım. Konuya da ilgi bu kadar düşük olunca biraz daha fazla zorlanıyor insan tabii ki, yardımlarınızı bekliyorum :)

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Konu halen günceldir. En son suntour raidon maşalara yöneleceğim sanırım. Fakat epicon maşa bulamadığım için 2. el temiz ilanlarına göz gezdirmeye devam ediyorum. Acele etmemekte fayda var. Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim :) Epicon bulana kadar maşamla iyice haşır neşir olacağız yumuşaması için :) Olmadı bir süre daha maşamı yenilemem ve biraz daha birikim yapıp sıfır alırım. İyi günler diliyorum.

Tepki
9
İsim
Berkant Öztürk
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyu açan sn Murat T. hoşgörüsüne sığınarak, yeni konu açmadan bende burdan devam edeyim;
xc 250 v fren bisikletime maşa arayışındayım, sıfır, ikinci el 750 tl ye kadar yolu var. Yaşadığım sıkıntı bulduklarımın hepsi V fren uyumlu değil. Bulamaz isem en son çare maşayı kendim V frene uyumlu hale getireceğim.
Neden V fren ucuz maşa modellerinde yaygın, pahalı üst modellerde nadir?

Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Berkant Öztürk
@Berkant Öztürk arkadaşıma katılıyorum. Bende bir Kron XC 250 V fren sahibiyim ve malesef bende iyi bir maşa arayışı içerisindeyim. Bu durum beni zamanında Vfren almama pişman bile etti nedense.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
xc750 yerine 100 tl daha verip xc1000 alsaydınız XCM maşanız olurdu. Havalı olmasa da zoom maşadan daha iyidir. Ama artık almışsınız tabi yapcak birşey yok :) Diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi havalı istiyorsanız o fiyata 2. el araştıracaksınız yada bütçeyi 2 katına çıkartıp sıfır alacaksınız. Zoom maşayıda elden çıkartmak biraz zor. 30-40 liraya 2. el ilanlar görmüştüm (aynı modelmi bilmiyorum ama 50 liradan fazla edeceğini sanmıyorum)

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@ERCAN CEBECİ

benım ılanımı gördunuz heralde:)20 tl ye kadar indirmiştim alıcı çıkmadı malesef..bende bıraktım köşeye duruyo öyle:)içindeki çiçeği aldım:)

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@ERCAN CEBECİ

Aynı dediğinizi yapacaktım Ercan Bey fakat ne yazık ki şubede xc 1000 modeli yoktu :) Maşamı elden çıkarmam. Fakat gidondan kilitlemeli bir maşa için bu kadar düşük bir meblağaya satacağıma bekletirim daha iyi. Hiç değilse olur da bisikletimi satarsam kendi maşasını takar satarım.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@Muhiddin K.
Evet Muhiddin kardeşim senin (sende bana sen de lütfen :) ) ilanıda görmüştüm yakın zaman da :)

@Murat T.

Bence de bekletin en mantıklısı bu. Kron uda anlamıyorum bu fiyattaki bisiklete nasıl bu kadar basit bir maşa kullanabiliyor. Ayrıca kullandıkları koltuk ve elciklerde berbat.

Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bu arada bir maşa buldum sr suntor epicon diye ama nereden bulabilirim ve x2 140 mm bana en fazla 120 lazım oyle bir havalı maşa modeli varmı epiconun

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali