Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ucuz çin malı motorsikletler.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında nuriaktürk tarafından paylaşıldı.

?

Çin malı ucuz motorların Türkiyede satılması iyimi yoksa kötümü oldu?

1. Evet iyi oldu

oy sayısı 11
    22,9%
  2. Kötü oldu

oy sayısı 37
    77,1%
  1. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    herkez bir anket yapıyor bende bir anket yapayım dedim beş dakika önce karsılasdıgım bir olay karsısında.

bu fiyasaya giren çin malı ucuz motorların türkiyede satılması iyimi oldu yoksa kötümü oldu.

a: evet iyi oldu

b: kötü oldu.

ben oyumu kötü oldudan yana kullanıyorum ufacık coçuklar motor sürmeye basladı ve trafikde potansiyel bir tehlike meydana gelmiş oldu.

bakalım sizlerin görüşleri nasıl?

2. OnurCalp

OnurCalp Kıdemli Üye

Seviye:
    -b :)

nuriaktürk bunu beğendi.
  3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Motor kullanımının yaygınlaşması açısından bence iyi oldu.2 senede dağılır dedik, anlam veremediğim şekilde gayette güzel çalışıyorlar.Dahada yaygınlaşsa trafik açısından çok büyük rahatlık olur. Ama sürücülerin ehliyetli olmaları koşulu ile...( gerçi ehliyeti çoğu insan bakkaldan alıyor)

nuriaktürk bunu beğendi.
  4. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    çok ğüzel yazmısnız ama bu yazıya söle bir cevap yazayım dedim.

eğitim sart.

buda bizim Türkiyede yok.

5. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    -b-
    çünkü ehliyetsiz , kasksız ve haliyle etrafa dikkat etmeden kullanıyorlar.
    yayalar ve bizler için çok tehlikeli oluyor. Polisimizin buna bir durdemesi lazım.

nuriaktürk bunu beğendi.
  6. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yani bu ülkede ne tam ki zaten eğitim düzgün olsun? Çocuklara okuma yazma öğretemiyoruz güvenli şekilde motor kullanmayımı öğreticez? ben inanmıyorum...

7. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle kötü oldu, bir kere devlet bu satış miktarının artışını görür görmez rant sağlamak için motosiklet vergisini akıl almaz düzeylere çekti, scooter lar dahil inanılmaz ötv ve mtv ödüyor. Ucuz dediğiniz çin malları hiçte ucuz değiller, binlerce ytl'ye kalitesiz motosikletler satılıyor, kaliteli motosiklet fiyatları vergi yüzünden ciddi oranda arttı, bu da aynı fiyata kaliteli motosiklet alma şansınızı yitirmeniz anlamına geliyor, geçen sene 2500ytl'ye alabileceğiniz bir motosiklet şuan 6000-7000 ytl civarında.

Ayrıca ucuz motosikletlerin, scooter'ların trafikte artması da ayrı bir tehlike, yüzde 90'ında A2 ehliyet yok(motosiklet ehliyeti), ehliyet keyif için verilmiyor, 100ytl verip bir daha kursa uğramayıp 3 ay sonra ehliyetini alan çok kişi var, bu mu ehliyet vermek, trafiğe bilinçli sürücü yetiştirmek? bu ülkede ÖKÜZ sürücü çok, böyle olduğu sürece de sayısı artacak.

8. dodo

dodo Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence kötü bir durum...

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eksik ruhsatlar, ehliyetsiz, kasksız sürücüler. Hatta çoluk çocuğun altındaki scooter tipi motorsikletleri gördükçe hiç de iyi olmuş gibi gelmiyor bana. Bir de altındaki scooter'ları 600 cc'lik racing sananlar var ki evlere şenlik.

Ne yazık ki 2.000 YTL'ye motor satarsanız, hiç kimse o motoru kullanmak için 500 YTL kurs parası vermek istemez.

Ne diyelim, Allah korusun!

10. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben Kadıköy Gelişim Sürücü Kursundan hem araba hem motosiklet eğitimimi hiçte öyle laubali olacak şekilde almadım, tüm derslere gittim, bilgili, tecrübeli, işini bilen hocalardan motor, trafik ve ilkyardım derslerimi aldım, ehliyet sınav notlarımın hepsi 100'dür, üstelik fiyatlar hiçte öyle 500ytl falan değildi, A2+B için bile o kadar kurs ücreti ödemedim, ayrıca sınav notları bir ölçü değil bence, asıl önemli olan bu işi bilinçli yapmak, 4 hafta motosiklet sürüş eğitimi aldım, scooter, vitesli, ve racing tarzlarını kullandım, ayrıca simülatör eğitimi de aldım, bu imkanı sağlayan kurs, fakat bu imkanı kullanan bendim, yane para verip ehliyeti almak sizi bilinçli, yeterli sürücü asla yapmaz.

11. zazoo

zazoo Kıdemli Üye

Seviye:
    yorumunda Ergün olayı çok güzel özetlemiş, ayrıca memleket çin malı motor çöplüğüne döndü bir kaç sene de, bir de bu talebi gören bazı uyanıkları şimdi de Çin'den ucuz otomobil ithal etme planlarıyla ilgili söylentiler dolaşıyor ortalıkta, bu adamların otomobilleri de bu ülkeye girerse sanırım ben artık evden dışarı sokağa adımımı atmam :)

12. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Bence iyi oldu. Çeşitlilik ve rekabet açısından iyi oldu. Ehliyetli yola çıkıp ve eğitimini almışsa sorun da yok.

13. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bizler piyasadaki adi bisikletlere nekadar kiziyorsak ayni durum motorbisikletler icinde gecerli bana kalirsa.Kalitenin surusu nasil etkiledigini,hakimiyeti nasil arttirdigini bircogumuz bisikletlerden biliyoruz.Motorlu bir bisikletinde kaliteli olmasi guveni arttirmasi acisindan cok onemli.Ki bunlar bisikletlere nazaran daha hizli giden,arabalarin arasinda sinek gibi dolasan vasitalar olunca kalitesizinin karsisinda durmak gerekiyor.Hatta belkide Umit bisiklete evet(bircok cocuga bisiklete binme imkani sagladigi icin),Cin mali motora hayir bile denilebilir...

14. OnurCalp

OnurCalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında araba yerine motor kullanımın artması bir bakıma iyi olmaya başlıyor ama bilinçli sürücü gerek.Araba sayısından mahallelerde kaldırımlarda yürünecek yer yok karşıyakada..Bisiklet kullansınlar :D

15. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    amca oğullarımın ikiside motorcu onlar açısından süper oldu derim. malum 15 günde motor bitiriyo çinler.:D
    motor piyasasını hareketlendirdi. çin motoru bir başlangıç oluyo daha sonra bunların sahipleri kaliteli motorlara yöneliyolar.
    aslında blinçli kullanırsanız o kadar da kolay dağılmıyolar. ama asla tavsiye etmem. honda da aktivadan düşünce kaldır devam et yürü.
    bu mübarekle düştünmü hertarafı yamuluyo dökülüyo

motor piyasasını hareketlendiriyo ve zamanla kaliteli motor ihtiyacı doğuruyo bu açıdan iyi ve lokomotifi oldu sektörün
    ama çoluk çocuk açısında hiç hoş değil.

16. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar aslında bir yönden iyi bir yönden kötü oldu;
    İyi olmasının sebebi , ucuz fiyata bir sürü insan bir ulaşım aracına sahip oldu.
    Kötü olmasının sebebi , yabancı sermaye kazandı.Adamlar neredeyse tüm dünyaya hakim oldular.Ucuz çin malı diye satıyorlar , karşı taraf kazanıyor.Adamlar şu anda belki bir tabak yemeğe çalışıyorlar ama biz böyle devam edersek 15-20 yıl sonra dünyanın en güçlü(zengin) ülkesi olacaklar.Bu da madalyonun diğer yüzü.
    Lütfen çin malı almayalım.Barkodunun başı 856 sayısıyla başlayan TÜRK MALI satın alalım.
    Teşekkürler;) ;)

17. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    çinin maddi kazancını bir yana bırakalım fiyatlar bu kadar ucuz oldugu için herkez motor aldı ve ufacık 13 14 yasında çocuklar bile motor sürmeye basladı en büyük tehlike bu. ben bu konuyu bu yüzden açmıştım zaten .

motorlar biraz pahalı olsa alan almayan belli olur ve küçük çocuklar binemez bu motora.

gecen sene 1080.00tly motor sattılar ve her taraf o motordan olu.

18. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    Bence çin malı motorların satılması çok kötü çünkü önüne gElen bu çin malı motorlardan alıyorlar insanların hayatıda tehlikede bu motorlarla ama kimsenin haberi yok 1250 ytl ye motor var yani bu motorların fiyatı aslında bir kaliteli kask parası bile etmiyorlar bide bizim bisikletlerin fiyatlarını duyunca hemen ben motor alırım o parayla diyor ::D

19. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    öncelikle ben piyasadaki ucuz bisikletlere neden kızdığınızı anlıyamıyorum.sizin bakış açınızla yaklaşırsak ozaman bisikleti sadece maddi dururmu iyi olanlar kullanabilir gibi bir sonuç çıkarılabilir özellikle çocukların keyif aldığı bisikletlerin illaki markalı olması beklenemez.Elbette kalitenin artması güzel olur ama fiyatla kalite arasında çoğunlukla doğru orantı olması insanların bu keyiften mahrum kalmasını gerektirmez.
    Çin malının yaygınlaşması ekonomik anlamda bizim için kötü ama pahalı motor kullanan ehliyette motorda bilinçlidir diye bişeyde söz konusu değil.ozaman ailelere ve bilinçli eğitime yine dayanır konumuzun özü..

20. Emre Ezer

Emre Ezer Üye

Seviye:
    kesinlikle cevap bu. Ucuz , adi veya pahalı, kaliteli olması sorun değil bence de.

Sadece eğitilmiş insan olup olmamamız önemli.