Ücretsiz Yurtdışı Fırsatları ( Avrupa Gönüllü Hizmeti, Gençlik Değişimleri)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Merhabalar. Vakti zamanında AGH ile ilgilenmiş, kendime göre bir proje bulamadığım için ötelemiştim. Gerçi son bir, iki saattir karıştırırken de çok farklı bir şey yaşamadım. Kafamda oluşan bir kaç soru var, bunları sorayım en azından.

Özellikle schengen bölgesi ülkelere vize alırken istenen standart şartlar mevcut. Biletler, kalacak yer, davetiye v.s gibi orada ne yapacağımızla ilgili dökümanlar için AGH mi yardımcı oluyor, yoksa projesine katılacağımız organizasyon ile mi çözüyoruz bu belgeleri? Yoksa gönderen kuruluş, kabul eden kuruluş ve AGH ortaklığında herkes kendine düşen konularda mı yardımcı oluyor? Vize konusundan oldukça rahatsız olan bir insan olduğum için vize sürecinde sıkıntı yaşarsam büyük ihtimalle tüm projeden vaz geçeceğim için soruyorum bunları. Zira daha önce yapmışlığım var. :D

Organizasyonların sayfalarında kendileriyle ilgili bilgiler var. Bazılarda ise en altta proje linkleri söz konusu. Proje linki olmayan organizasyonlar şu an için gönüllü kabul etmiyor mu?

Bir de gönderen organizasyon meselesi var. Önce hangisiyle görüşmeliyiz sizce? Mesela Antalya için 6 adet organizasyon söz konusu. Valilik, Belediye, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi, Aile Danışmanları Derneği ve Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Derneği. Bu kuruluşlarla görüşmeden önce proje aramalı mıyız? Ya da önce gönderen organizasyon ile görüşmeli ve ona göre mi hareket etmeliyiz? Gönderen organizasyonların mülakatları v.s oluyor mu?

Scudo

Doğancan Çetin

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Doğancan
Bisiklet
Merida
@furkantrojka schengen bölgelerine standart olarak vize alırken şartlar bellidir aslında bu konuda AGH giderken ekstra belgelerin vardır.

Örnek diyelim; İspanya'da bir proje başvurusunda bulundun ve ev sahibi kurum gerekli şartları sağladığın için projeye seni kabul etti. Daha sonra sana diyecek ki benim iletişimde kalacağım, güvenebileceğim ve sana Türkiye ayağında yardımcı olacak bir akreditasyonu olan kurum bul. Sen de EVS DATABASE sisteminden Türkiye'de var olan sending organisation lara bakacaksın. Diyeceğin ben ispanya'da projeye kabul edildim gönderen kurumum olur musunuz. Bu konuda Çanakkale Koza Gençlik Derneği olarak sonuna kadar destek oluyoruz.

Daha sonra ki kısımda ev sahibi kurum gönderen kuruma seninle ilgili gerekli konaklama, aktivite, sigorta gibi belgelerini gönderiyor ki sen de bu arada pasaport işlemlerini hallediyorsun.

Pasaportun hazır belgelerin tamam ekstra bankadır vs gerekliyse eğer onlar da tamamsa gidip başvurunu yapıyorsun. en az 25 iş günü içinde vizen D tipi olarak veriliyor uzun dönem gidiyorsan eğer. 90 gün üzeri için geçerlidir.

Vazgeçmek kolaya kaçmak olur; eğer inanırsan, uğraşırsan çok basit süreçler.. iyi araştırma, iyi insanlarla tanışma, iyi proje bulduğun sürece harika geçen bir süreç diyebilirim.

İki türlü başvuru şekli mevcut

1. EVS DATABASE üzerinden kendin konusuna kadar seçebileceğin ancak tarihler konusunda mail ile sorabileceğin başvuru türü..

Filtreleme yapabileceğin bir sistem kişiliğine karakterine ne uygunsa o temada bir proje seçebileceğin gibi ülkeyi de seçebiliyorsun. Daha sonra o ev sahibi kurumlara CV ve motivasyon mektubu gönderiyorsun.

2. kısımda Facebook sayfa grup ve bir kaç websitesi aracılığıyla duyurusu gerçekleştirilmiş son başvuru tarihi, başlangıç ve bitiş tarihleri yazan projelerde mevcut bunlara da gene başvuru yapabiliyorsun ki onların gönderen kurumları da hazır olmuş oluyor.

Bilgi almak için gidebilirsin ancak hiç biri hakkında bilgim yok iyiler mi kötüler mi :)

maalesef bu konuda akreditasyonları olmalarına rağmen bilgilendirme ve yönlendirmeler hatalı.

dilersen telefon görüşmesi yapabiliriz de.

yardımcı olmak isterim.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@dogancancetin Merhaba abi ben lise son web tasarım öğrencisiyim şuan ziraatbankta staj yapıyorum imkanım varmı nasıl gidebilirim?

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Uzun ve ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.
Aslında mesele zorlanınsca vazgeçmekten ziyade vize meselesinden kişisel olarak haz etmemem.
Bir antropolog, müzisyen ve fotoğrafçı olarak yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürler tanımak ve bunları doğrudan uzun vade içerisinde yaşayarak deneyimlemek herhalde tartışmasız biçimde mükemmel bir fırsat.
Ben bu zamana kadar bahsettiğiniz ilk yöntem üzerinden araştırma yaptım. Ancak bir proje ilanına denk geldim ki bu projede cv + motivasyon mektubu dışında online bir form doldurmamız isteniyordu. Formda gönderen organizasyon bilgilerinin de istediğini görünce kafamda soru işaretleri oluştu süreçle ilgili. Belki de o organizasyona özel bir farklılıktır. O halde proje aramaya devam ediyorum ben.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doğancan Çetin

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Doğancan
Bisiklet
Merida
@Owlknife 18 yaşında olduktan sonra herhangi bir sıkıntı yok gidebilirsin tabi ki :)

@furkantrojka Gönderen kurum olarak bizim derneğimizin facebook sayfasına mesaj atınız sorunuz olursa da cevaplarım sıkıntı yok oradan daha hızlı olacaktır.

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
@dogancancetin avrupa ülkelerinin herhangi birine gönderin bugün giderim .d ingilzice anadili olanı tek geçerim :) ama işte olmuyor cok uğraşıyorsun gerçekten bir de son durumlardan ötürü iyice zorlaştı iş. ben umutsuzum bu konuda :)

• Beğen
Tepkiler: Doğancan Çetin

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
Acaba alıcı kurumların isimlerinin alt kısmında bulunan Topic bölümünde verilen gönüllülerin çalışma alanlarını mı bulunduruyor ? Ve ikinci sorum bu gönülü hizmetin Work and Traveldan bir farkı var mı?

Doğancan Çetin

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Doğancan
Bisiklet
Merida
@19tunahan93 EVS DATABASE sisteminde kurumların alt kısımlarında gönüllünün ne yapacağı nerede kalacağı kurum çalışmalarından bahsedilir.

Work and travel bir iş çalışma hayatıdır ve Amerika'ya gitmek için belli ödemeler yaparsınız.

Avrupa Gönüllü Hizmeti gönüllü bir çalışmadır tek masraf kişisel kimliğiniz olan pasaporttur.

Merhaba arkadaşlar Romanya'da 6 aylık Avrupa Gönüllü Hizmeti duyurusu mevcut; (link)

• Beğen
Tepkiler: sccetin

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) Buna da bakın derim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Duyduğum kadarıyla Afrika"da, Asya"da gönüllü çalışanlar mevcut, tabi bunu yapmak isteyenler zaten bir karşılık beklemeyenler.

Tabi dikkat edilmesi gereken bir nokta feto vb. terör örgütlerinin dernekleri, onun dışında Hayırlı bir iş yapmış olursunuz.

Emin olun okulum vb. kısıtlayıcı engellerim olmasaydı zevkle gelmek isterdim :)

Hatta gelecek planlarım arasındada böyle bir olay vardı, kolay gelsin.

Doğancan Çetin

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Doğancan
Bisiklet
Merida
@Godzilla Farklı bir bakış açısı :) ancak bugüne kadar herhangi bir şey duymadım.

Ortaklarımız ya da partnerlerimiz çoğunlukla o ülkenin insanı oluyor, yani kimle çalışıyordur yerelinde bilinmez orası ayrı.

Tavsiyem; emin ol okul vs bahane bir an önce gitmeye bak derim :)