Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

UCI'nin Yarışlardaki Ağırlık Limiti

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Aydın Hiçyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi UCI yol yarış bisikletleri için 6,8 kg lık bir alt limit koymuştur. Bu ağırlığın altında kalan bisikletler yarışa giremezler. Benimse bu onuda öğrenmek istediğim bir şey var.

Şimdi diyelimki benin bisikletim 6,2 kg. ( Pedallı fakat üzerinde herhangi bir aksesuar olmuyacak şekilde ) Şimdi ben bu bisiklete bazı aksesuarlar taksam. Mesela km saat gibi. İki tane suluk taksam ve bu sulukları su ile doldursam ve 6,8 kiloyu aşsam UCI bunu kabul eder mi? Yoksa aksesuarları çıkartmamı mı isterler tartmak için. Suyumu boşaltmamı mı isterler? Bu konuda bir bilginiz var mı arkadaşlar.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sulukları direk çıkarırlar elbette çünkü çok fazla bir ağırlık oluşturuyor. Km saatine falan ise dokunacaklarını sanmıyorum, zaten uci terazileri çok hassas değil eksik tartıyor diye 6.8 den fazla bile tutuyorlardı bisikletleri...
    Ülkemizdeki yarışlarda ise bisikletler tartılmıyor şu an itibariyle, yurtdışında da sadece çok büyük yarışlarda tartıldığını sanıyorum...

Onur Kahraman ve Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ülkemizde sadece dişli oranları kontrol ediliyor oda JR yarışlarında. Onun dışında bir kontrol yok bildiği kadarı ile....

Ama UCI ya göre pedalsız, suluksuz ve km saati olmadan diye biliyorum... AM km saatinden emin değilim...

Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  4. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkür ederim Hakan ve Hasan Bey. (Hakan Bey sizin yaşınızı bilmiyorum. Bu sebeple Bey dedim. Umarım çok resmi olmamıştır. Hasan Beyden ise yaşım büyük. Fakat abi diyemedeğim için mecburen Bey diyorum. ) Ama şunuda soruyum. Mesela UCI'nin web sayfasına baktığımız zaman orada yıllık yapılacak yarışların listesi calendar altında listelenmiş. Orada yarışlar 2.2 , 2.1 , 2.HC gibi derecelendirilmiş. Bizim Cumhurbaşkanlığı yarışıda 2.HC olmuş mesela. Mesela Cumhurbaşkanlığı yarışı bizim ülkemizde oluyor fakat UCI 'nin takvimindede gözüküyor. Bu durumda bu türden yarışlar hakkında bir bilginiz var mı acaba? Bizim Cumhurbaşkanlığı yarışında tartılıyor mu? Teşekkürler.

Hakan Yazman bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ülkemizde sadece Cumhurbaşkanlığı turu yol yarışı olarak UCI bünyesinde bu yüzden takvimde geçiyor uluslararası olarak, diğer yol yarışları ise ulusal.

CBT da tartıldığını zannetmiyorum bisikletlerin geçtiğimiz senelerde UCI seviyesi daha alttı ve büyük takımların alt kadroları büyük isimlerde antrenman amaçlı geliyordu, bu sene UCI seviyesi yükseldi nasıl bir uygulama olur bilmiyorum ama tartılacağını sanmıyorum pek, dediğim gibi sadece çok büyük organizasyonlarda (TDF, WC, NC gibi) tartılacaktır.

Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.