Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

UCI Downhill WC'de yarışabilmek için ne yapmak gerekiyor?

Konu, 'Extreme ve Macera Yarışları' kısmında OzgurIskin tarafından paylaşıldı.

1. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim zira ilgimi çekiyor bu konu, ancak detayları tam olarak bilmiyorum.

http://62.50.72.82/ucinet/default.asp?page=Rankings&discipline=MTB&ridercategory=ME&year=2008&l=ENG linkinde 2008 UCI sonuçları var. DH kategorisine tıklayıp, gelen sıralamayı incelediginizde toplam 868 kişinin puan aldıgını göreceksiniz. Nation olarak sıralattıgımızda da 44 ülke çıkıyor. 44 ülkeden 868 kişi. Sonlarda tek tük puan alan yarışçılar var. Türkiye'den kimse yok haliyle.

Şimdi benim bir iddiam yok. Maksadım yarışmak. Benim izledigim videolardan gördügüm yarışçılar, sam hill, steve peat, greg minnaar vsdir. Bu adamlar zaten listenin başında. 5-10 kişi toplanıp tek başlarına yarışmadıkları da çok açık. Sizden bilgi istedigim konu, bu yarışlara nasıl katılınıyor? Bisikletfederasyonunun sitesini inceledim ancak çok bir bilgi bulabildigimi söyleyemeyecegim. Bildigim nokta, lisans çıkartmam gerektigi sanırım? Ancak bir de UCI lisansı varmış? Detay verebilir misiniz?

UCI'in kendi sitesinde rider registration var ancak o kısmı ben kullanamıyorum. Federasyon mu kayıt yaptırıyor oraya?

http://www.uci.ch/includes/asp/getTarget.asp?type=p&id=MTUyMjU linkinde 2009 yarış takvimi var. DHI olanlar downhill. World cup için ilk yarış güney afrika'da. Oraya gidemeyecegim için, 2. yarış olan La Bresse - FRA ayagına katılmak isterim (mayıs 9-10). Yukarıdaki sıralamada sonlarda yarışan adamlar bütün yarışlara katılmış da, anca 1 tanesinden falan mı puan alabilmiş? Yoksa adamlar benim gibi mi; yani tek başlarına bi denemişler, olmamış, veya pahalı gelmiş (sponsor yok), tek bir yarış yarışıp bırakmışlar falan mı?

Bilgisi olanlar/beni yönlendirebilecek olanlar yorum yazarsa çok sevinirim. Merakla bekliyorum mesajlarınızı. :)

d.berkay bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kesin bir bilgi degil, fakat XC'deki prosedürü DH'ye uyarlarsak söyle bir fikir olusuyor benim aklimda.

Öncelikle WC'ye katilmak icin lisansinizin dahil oldugu ülkede milli takimda bulunmaniz gerekiyor. Türkiye'de hic DH yarisi olmadigi icin haliyle bu konuda milli takimimiz da yok. Yani Türkiye'de lisans cikartip (UCI lisansi dahil, basit bir islemdir sezonun ilk yarisinda genelde federasyon yetkilisi tarafindan verilir) yurt disindaki yarislara dahi katilsan, WC kosmak icin milli takim gerekliligi var.

Bazi sporcularin neden puani yok? Bütün ülkelerin belirli sayida sporcu kontenjani var, ama kimi ülkenin ilk 5'i dünyadaki en iyi 10'un icerisindeyken, kimilerinin de en alt siralarda yer almasi dogal diye düsünüyorum.

Kisaca, UCI lisansi cikartip yurtdisi yarislara kayit yaptirmak saniyorum ki mümkün, tabi bunun icin önce bir federasyon görevlisi ile konusup ilgili prosedürün nasil yürüdügünü ögrenmek gerek. Onun disinda geriye kalan saniyorum yarislari takip edip, yarisin oldugu ülkenin federasyonuna yaris öncesinde kayit yaptirmak.

OzgurIskin ve d.berkay bunu beğendi.
  3. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Mesaj için çok teşekkür ederim. Birkaç gün evvel federasyonun sitesindeki iletişim formundan konuyla ilgili bilgi almak istemiştim; formda sorun var sanırım, olmadı. Mail attım, mail gitmedi :/ Telefonla aramadan evvel buraya konu açmayı düşündüm. Tekrar teşekkür ediyorum. Iyı aksamlar dilerim :)

4. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba

Keşke Halil'in yazdığı gibi Downhill yarışaları organize edilse.

Böyle bu spor dalına meraklı olman çok güzel.:in:

Kafasını gözünü patlatmak pahasına girmek isterim yarışlara.

Umarım 2009 senesinde Downhil veya benzeri yarışlar olur.

BORA TİRKİ.

5. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    Tabi keşke olsa Bora abi o zaman bizde forumda kasksız fotoğraflarımızı tartışmak yerine ne güzel yarış deneyimlerimizi anlatır paylaşırdık :) İşte popülerliştirmek de bizim elimizde olduğundan çabalamaya devam diyorum..Bu işe gönül verenler kendi imkanlarıyla birşeyler yapsın forum ortamında sürekli paylaşsınki talep karşısında bu tarz organizasyonlarda yapılabilsin dimi :)

OzgurIskin ve d.berkay bunu beğendi.
  6. _ugur_

_ugur_ Yeni Üye

Selam,

WC kosmak icin milli sporcu olmak on kosulu yok ama milli sporcu olmanin avantajlari vardir.

Senin yapabilecegin bireysel sporcu olarak UCI lisansi cikartip sezonun ilk DH yarislarini kosman ve minimum puan barajini asmak. Bu da zannedersem gecen sene 20 puandi. Bunun icin Cat.Hc-1-2-3 gibi diger uluslararasi yarislari takip etmen gerekir. Ilk seyahatlerin bu yarislar olacaktir. Baraji astiktan sonra yarislara bireysel sporcu olarak girebilirsin. Kayit ucreti 50euro 'dur.
    Milli sporcu veya UCI Pro Team sporcusu olursan baraj engelin olmaz.
    Basarilar...

OzgurIskin, Bozcan ve d.berkay bunu beğendi.
  7. saddam

saddam Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

sana almanyadaki durumu anlatiyim. Arkadaslarin yazdigi gibi, ya milli veya 20 puani toplamis olmalisin. Baska bir imkan, federasyonun seni o yarislara göndermesi. Uci lisansini federasyon cikartiyor ve senin katilma isnini veriyor. Bunu federasyonla konus, belki yaparlar.
    Bunu bende Willingendeki yaris icin denemisdim, beni tanimadiklari icin isin vermemislerdi.

Sana bol sanslar.

OzgurIskin bunu beğendi.
  8. muamyildiz

muamyildiz Kıdemli Üye

Seviye:
    milli sporcu olma koşulu dünya şampiyonaları için aranır (yılda bir kez yapılan ve şampiyonu belirleyen yarışlar) dünya kupası farklıdır ve herkese açıktır. tabii ki puan barajını aşmış herkese. milli sporcu olsan bile 20 puanın yoksa UCI World Cup da yarışamazsın. UCI takımı sporcusu isen direk katılabilirsin.

World Cup yarışmadan önce birkaç DH yarışına girip puan almış olma mantıgı gayet dogru. ne de olsa her isteyen bu yarışlara katılabilse seviye bu kadar yüksek olmazdı.

önünde iki yol var özetle. ya birkaç yarışa girip paun alacaksın (avrupada DH yarışında puan almak hiç kolay yutulur lokma değil) ya da bir UCI takımı sporcusu olacaksın (bu belki daha da zor olarak değerlendirilebilir (tnaıdık vs. vasıtası ile olmadan tabi) )

9. saddam

saddam Yeni Üye

Seviye:
    World Cup'a katilan Letvanyadan tanidigim arkadaslar var, hicbiri 20 puan toplamis degil. Bu ülkenin yeteri kadar Downhill yarisan yariscilari olmadigi icin, federasyon bu arkadaslara özel izin veriyor. Bu yil Maribordaki WorldCup'a gittim, ve bu yarisdada bircok Slovenyali yarisci vardi, sanmiyorumki onlarinda 20 puani topladiklarini, veya bir UCI takiminda üye olmalarini.
    Örnek: Cok iyi yariscisin, gencsin, ülke disi yarislarda puan toplamana imkanin yok (Avrupadaki sezon Mayisda basliyor, yani kisin puan toplamak icin tek imkanin Avustralya'ya gideceksin), WorldCup'a nasil katilacaksin? Ancak Federasyonun izni ve destegiyle. Onlar sana yarisma izni verebilir, isterlerse.

Bu arada Türkcem icin pardon.

Selamlar
    Ayhan

OzgurIskin bunu beğendi.
  10. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Dünya Kupasına katılabilmek için, 20 puan almış olmak ya da milli sporcu ya da UCI kayıtlı takım sporcusu olmak gerek.

Kısacası, zor biraz.

OzgurIskin bunu beğendi.