Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uçakla bisiklet taşıma

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ceyhun Pekuz tarafından paylaşıldı.

1. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba, uçak yolculuğunda bagaja bisikleti verebiliyoruz diye biliyorum. Malum uçak bagajlarında indirip bindirme süreçleri baya sıkıntılı. Bisiklete etkisi ne oluyor acaba, bisiklet zarar görür mü? Paketleme veya başka bir süreçte dikkat edilmesi gereken bir konu var mıdır? Uçağa nasıl teslim etmek en idealidir?

Teşekkür ederim.

2. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Evet verilebiliyor her firmanın ülke içi ve uluslararası yada deniz aşırı uçuşları için tarifeler değişiyor. En kolay yolu bisiklet bavulu ama olmadığı durumlarda sağlam bir paketleme yapmanız gerekli patlar naylonlarla iyice ambalaj yapmanızı öneririm. Bisiklet kutularıda bir çözüm ama onları havaalanına taşıması sorun ve büyük oldukları için hacim olarak ödeyeceğiniz tutarda artar.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yaklaşık 1 hafta önce Krakow - Frankfurt - İstanbul hattında taşıdım bisikletimi.

Taşıdığım bisiklet karbon kadrolu bir yol bisikletiydi.
    Evoc Bike Travel Bag ile taşıdım. http://www.evocsports.com/en/bike/bike-travel-bags/bike-travel-bag.html

Size tavsiyem, kesinlikle ama kesinlikle sağlam bir bisiklet çantası alın. Hiç dikkat etmiyorlar bagaja. Bisiklet çantası alamıyorsanız eğer bisiklet kolisi bulun. Bisikleti de çok iyi bir şekilde paketleyin.

Ek olarak dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise, uçuştan önce hava yollarını arayıp bisiklet için rezervasyon yaptırmanız. Benim dönüşümden 3 gün önce Polonya Bisiklet Turu'nun son etabı Krakow'daydı. Bi önceki gün çok sorun olmuş bisiklet kargosu. Benim şansıma sorun çıkmadı.
    2. olarak da, ben 50€ ödedim bisikletin taşınması için. Fakat çanta geniş olduğu için valizime sığmayan bütün eşyaları da oraya koydum.

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  4. ANT OZAMAN

ANT OZAMAN Üye

Seviye:
    Öncelikle site için teşekkürler.Çanta çok kullanışlı bir şeye benziyor.Fakat gördüğüm kadarıyla sert bir dış yüzeye sahip değil ve bu dıştan gelen darbelere ve presslere karşı ne denli koruyucu bilgi verebilir misiniz?Bu arada fiyatı nedir ve Türkiye'ye nasıl getirtebiliriz?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

5. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    delta bisiklette de bir sert plastik bavul mevcut fiyatı 500 TL diye hatırlıyorum

ANT OZAMAN bunu beğendi.
  6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Dış yüzey sert değil, bu sayede kullanılmadığı zaman katlanabiliyor çanta.
    Onun dışında, önde ve arkada 2şer adet ince komposit çıta bulunuyor.
    Yanlarda ise jantların orada 2şer adet yuvarlak boru bulunuyor, yine aynı maddeden. Video incelemeleri izlerseniz daha rahat anlayabilirsiniz.
    Onun dışında çantanın altı ve üstü oldukça sağlam, yanlardan darbelerde kesinlikle şekil değiştirmiyor.
    Bunun dışında stratejik yerlerde bulunan korumalar ile, mesela jant göbeklerinde, çanta oldukça sağlam bir hale geliyor.

Uçaktan sonra valizi beklerken şu şekilde geldi;
    Araba üzerinde, en altta yatay olarak benim bisikletim var. Üzerinde de koliler ile televizyon, ve diğer büyük valizler. En üstte de 3-5 bebek arabası.
    Kısacası, çanta işkence görmüş bir şekilde geldi İstanbul'a. Hatta alırken sordum görevliye, bu ne hal diye. Adam ne var bunda diye sordu. Bisiklet dedim. İyi bişey olmaz buna dedi ama üstüne atlayacaktım adamın bisikleti o halde gördükten sonra. Neyse, hemen açıp baktım. Sorun yoktu. Çantayı da şu şekilde yerleştirmiştim;

Maliyet konusunda;
    Çanta için genel olarak internet fiyatı 350€. Ben şanslıydım, Polonya'da çok daha ucuza buldum.
    Yol bisikleti taşıdığım için de Road Bike Adapter denilen parçayı almam gerekti. Bu maşayı koruyor ve bisikleti daha düzgün bir açıyla içeri koymamızı sağlıyor. Onun da fiyatı 15€

7. ANT OZAMAN

ANT OZAMAN Üye

Seviye:
    bilgi için teşekkürler.

8. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Uçak ile çok sık taşıması gerekmeyecek bir dağ bisikletçisi için ideal olan, patlar naylon ile ambalajlamak o zaman sanırım? Bisiklet kutuları da pek taşınabilir değil çünkü.
    Cevaplar için teşekkürler.

9. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tekerlekleri açık kalacak şekilde kadrosunu havalı naylonla sararsan taşıyanlar ne taşıdıklarını bilerek itina ile taşırlar.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kesinlikle itina ile taşımazlar. Sakın güvenmeyin.

11. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    Kamil BULUT bunu beğendi.
  12. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
  13. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Biraz da tercih ettiğiniz havayoluna bağlı sanırım. İstanbul- İzmir uçuşu için Atlas Jeti kullanmıştım, biletimi alırken ilgilenen bayan bisiklet mi diye sordu, cevabım üzerine (katlanır bisiklet bu arada) o zaman özenle taşınsın diyerek bir görevli çağırdı, bisikletimi ayrıca aldılar, indiğimde de bavulların çıktığı delikten :) gelmedi bisikletim, büyükçe bir kargo taşıma arabasının içinde birkaç hassas taşınacak malzeme ile geldi, sırf bu yüzden Atlas Jetten şaşmayacağım bundan sonra (bir de 77 santimden dolayı :))

Kamil BULUT bunu beğendi.
  14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu durum havayoluna bağlı değil. Hava taşımacılığında "özel eşya" diye bir sınıflandırma var. Kayaklar, snowboardlar, bisikletler gibi eşyaların taşınma şekli valizlerden farklı. Check-in olurken valizleri aldıkları gibi almıyorlar. Etiketini üstüne takıp ayrı bir yerden teslim edilmesi isteniyor. Birisi gelip alabilir yada ayrı bir yerden verilebilir. Teslim etme şekli havaalanına ve havayoluna bağlı olarak değişebiliyor. Mesela Atatürk havalimanında Lufthansa kayakları etiketledikten bir yer gösterir oraya bırakmamı ister, aynı Lufthansa Lyon havalimanında "özel eşya" teslim odasına bırakmamı ister. Kendim taşıyarak gider o odaya bırakırım. THY bazen bunun hiçbirisini yapmaz ve kayağınız kalkış havalimanında kalır, bir sonraki uçakla gönderiler. :)

Aynı şekilde teslim alırken de valizleri teslim aldığınız yerden almazsınız, "özel eşya" ların teslim edildiği yere gider oradan alırsınız. Yada valizlerin alındığı bant başına biri getirir bırakır gider.

Atlas Jet size özel bir uygulama yapmadı havacılık kurallarını uyguladı.

15. ömer korkmaz

ömer korkmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Detaylı ve gerekli bilgiler için teşekür ederim arkadaşlar.

16. 3dmimar

3dmimar Yeni Üye

Arkadaşlar THY ile Ağustos ayında Fransa Les Gets bike park a DH yapmaya 5 arkadaş 5 bisiklet gittik. İstanbul Havalimanın da yaşadıklarımız video ve fotoğrafları ile var.
    3 bisiklet çantası ve 2 bisiklet kutusu için 30 ar euro Antalya havalimanında 45 er euro da İsviçre Cenevre havalimanında ödedik. ÖZEL bisiklet taşıma, fırlatma ordan oraya savurma parası olarak.
    İstanbuldaki aktarmada uçağa bindikten sonra apronda olanlara sadece seyirci kalabildik. Hostesden yardım istedik o da yer görevlisinden rica etti ( v ideo daki beyaz gömlekli arkadaş)oda bagaj taşıyıcılarından ancak buna rağmen yaşananlar ortada.
    Bisikletlerimizde çizikler , kadroda çökmeler, patlayan bagajlar ve kayıp eşyalar var. Tazminat talebinde bulundum paketleme hatası ve kadrodaki ezik ve hasarın kullanımı engellemediği gibi saçma sapan bir cevap verdiler. 2000 euro değerindeki kadrom ezik halde binecekmişim.
    Sonuçta sineye çek kullan diyorlar. Body armour , ayakkabı, dizlik kayıp , çizik kadro, eğik fren diskleri. Paketleme hatası deniyor. Ne yapacağız çelik bagaj mı istiyorlar. E tabi vasıf işçi , kontrolsüzlük ancak dayanır bu pervasızlığa.

Cenk KORKUTUR bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  17. ömer korkmaz

ömer korkmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçmiş olsun. kargolar sigortalı diye biliyordum.

18. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Sigorta ile muhatap olunmuyor, uçak şirketi ile muhatap olunuyor. Uçak şirketinin zararı kabul etmesi lazım. Kabul ettikten sonrada faturalarla mal bedellerini belgelemen lazım. Falan filan bir sürü işlem. Basit, gözle görünen bir valiz hasarını bile ödememek için kırk takla atıyorlar. Bisiklet hasarını almak neredeyse imkansız. Yükleme ne indirme sırasında bu tip paketlere itinalı davransalar bunların hiçbiri olmaz. 5 bisiklete dikkat etmek zor olmamalı.

19. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Videoda bisiklet çantasını açıkça havaya kaldırıp aracın içine atıyor, diğer bisikletide aynı şekilde onun üstüne. Videoyu çekerken zaten başlarına ne geldiğini açıkça görmüşsüzün. İşini yaparken başkalarının dahi olsa malına saygı göstermek en azından vicdanen bir sorumluluk olmalı. İnsana saygının kalmadığı bir ülkede bu türden ince yaklaşımlar beklemek tabiri caizse saflık oluyor. Sanırım iyice paketleyip bir kargo şirketine vermek en azından başına bir iş geldiğinde zararınızı temin açısından daha sağlıklı bir yöntem gibi görünüyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  20. arda22

arda22 Aktif Üye

Seviye:
    adamlar "özel bagaj" kurallarını kanıtıyla ihlal etmiş. tazminat alabilirsiniz bence