Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ucak seyahatlerinde bisiklet nasil tasinir?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ArdaYavas tarafından paylaşıldı.

1. ArdaYavas

ArdaYavas Yeni Üye

Merhaba Arkadaslar,

bir tane Trek 4 serisi bisikletim var.
    Yakinda uzun sureligine yurtdisina gidecegim. Gidecegim ulkede bisiklet fiyatlari abarti yuksek oldugu icin, giderken bisikletimi de gotureyim diyorum.

Ucak seyahatlerinde bisiklet nasil tasinir? Bu konuda bilgi verir, deneyimlerinizi, fikirlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.

Internette biraz arastirdim Neil Pryde marka bisiklet ve teker cantalari varmis. Bunlar bisikleti korur mu? Turkiye'de bulunur mu?

nbaboy55 bunu beğendi.
  2. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ben de bir ay icinde boyle bir seye girisecegim icin biraz arastirdim. Kisaca kendi dusuncelerim soyle:

- Bisiklet fiyatlarinin Turkiye'den pahali oldugu bir ulke var miymis? :D

- Ucak firmasinin bagaj tarifesini kontrol ettiniz mi? Eger ekstra bagaj olarak alacaksaniz, ustune bir de hardtail kadroyu kucuk valize sigdiramayacaginiz icin oversize bagaj statusune girip size ekstra birkac yuz dolara malolabilir.

- Kolileyip ya da yumusak cantalarin icinde bisikletlerini tasiyan arkadaslar vardi. Hatta bir arkadas Cannondale Rize getirmisti yumusak canta icerisinde, ancak benim gorusum en guvenli yolun sert platik cantalar oldugu yonunde. Bu cantalarin da dezavantaji agirliklari ve bagaj agirlik limitinin ustune cikarsaniz yine ekstra masraf yapacaksiniz.

- Gideceginiz ulkenin gumruk yasalari bisikleti yaninizda getirmeye izin veriyor mu, herhangi fatura veya belge istiyor mu? Tukiye'ye bisiklet getirmek serbest, ama her ulke boyle mi bilmiyorum acikcasi.

ArdaYavas bunu beğendi.
  3. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    geçen hafta ingiltereden buraya bir bisiklet getirdim. tecrübelerimi sıcağı sıcağına anlatayım. en güvenli yolu bisiklet çantası. fakat benim öyle bir imkanım yoktu bu yüzden koli içinde getirdim. üzerine bol miktarda kırılacak ibaresi yapıştırdım. ne olur ne olmaz diye türk hava yollarını aradım. koli rezervasyonu yapmanız gerekiyor dediler. ölçülerini verdik. daha sonra kontrol için aradığımızda uçak dolu onay gelmemiş dediler. daha doğrusu bu konuda sürekli farklı bilgi aldım. peki ben aramadan hava alanına gitseydim orda alamayız deselerdi onlara mı bırakacaktım dediğimde bilemiyorum cevabını aldım. neyse daha sonra tekrar onay istedik. bisiklet taşımanın 30 euro olduğunu söylediler. ertesi gün hava alanına gittim. rezervasyondan hiç bahsetmeden aldılar ve 30 euro ödettiler.bu ekstra bagaj için değilde zannedersem riskli bir şey taşıdığımız için sigorta parası olabilir. bantlara sığmadığı için orda taşıma aracına koydum. sonuç olarak sağ salim geldi ve yine bantlara koymadan arabayla teslim ettiler. ülkeye girerkende bu ne dediler. bisikletim dedim ve içini kontrol ettirmeden çıktım. bazı hava yolu şirketleri bisiklet almıyor onun için önceden kontrol etmende fayda var.

ArdaYavas bunu beğendi.
  4. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    kargolarınız eğer çok büyükseler -bulky luggage- statüsüne giriyor yani banttan geçemiyor, havalimanlarında ya ayrıca bir yere vermeniz gerekli ya da hava yolu şirketinden bir görevli troley ile sizden alıyor ve asansörle indiriyor aşağı. Gene ayrıca bir ofisten teslim alıyorsunuz inince. ulaşamazsanız havalimanında mutlaka bir bulky luggage ofisi vardır orada bir yerlerde bekliyordur. Bazı havalimanlarında sadece bir alan var oraya diziyorlar yanyana. Sürekli bulky luggage ile seyahat eden birisi olarak bugüne kadar ne rezervasyon yaptırdım ne de böyle bir şey duydum. spesifik bir havayoluna ait bir uygulama olabilir.

Paskalya, noel, kurban bayramı, şeker bayramı, 23 Nisan gibi tarihlerde dikkat etmek gerekli yer hostesleri fazla bagaj almamak için ellerinden gelen her türlü mahareti sergiliyorlar. Fakat sonuçta ödeme için toplam ağırlık olarak uçuş limitinizi aştıysanız kilosuna göre para ödüyorsunuz. Bisiklet olduğunu söylemek zorunda değilsiniz kişisel eşyalarım diyebilirsiniz. Zaten kadro çantalarının çoğu valize benziyor. (Sadece Amerika uçuşlarında açın göreceğim diyen görevliler çıkabilir.) Bisiklet taşıması sorun değil hele kadro çok kolay... snowboard çantaları, kayaklar, surfler gibi bir çok şey taşınıyor. Delta bisiklette hard case çantalar satılıyor ancak çok ağırlar, en güzeli bence de kolisiyle taşımak. katlayıp tren garlarında emanet kasalarına saklayabilirsiniz veya kendi adınıza turu bitireceğiniz yere postalayabilirsiniz. Hard case çanta ile bunlar çok pahallı işler.

ArdaYavas bunu beğendi.
  5. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    2 hafta once yurt dısından bısıklet aldım.forum uyelerimizden ujur annesi sagolsun yanında getirdi Kanada'dan.Lutfhansa ile Almanya aktarmalı İstanbula THY ile geldi.Bisiklet biraz ağır oldugundan yaklasık 200 dolar extra yük parası tuttu.Kimi havayolları firmaları sanırım fazla alıyor :)

6. gokhantig

gokhantig El Pájaro

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sanirim bu konu için Murat Çömez abimiz tecrübelerini bizlerle paylaşır