Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

UÇaĞa Bİnerken Kamp Malzemelerİnİn Alinip Alinmamasi?

Konu, 'Outdoor' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

1. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    primus benzin ocağı, yakıt tankı, kamp yaparken, yemek yaparken..vs kullanacağım ekmek kesme tahtası, sivri ve keskin yapıda çeşitli bıçaklar(şef bıçağı..vs) alu tencere tava seti, çadır, mat...

ve bir de bisiklet :)

bunların hepsini roma uçağına yükleyip italyaya gitmek gibi bir düşüncem var. bilet ücretine dahil 20kg olarak belirttikleri bir sınır var.

ancak,
    kg başına 8 lira vererek siz bu sınırı, uçak bagajında boş yer olması koşuluyla aşabiiyorsunuz.

bisiklet 15kg tutsa,
    3,5 kg çadır
    1kg portatif ocak
    1 kg da mat ve polar tulum
    5 kg da ıvır zıvır bıçak..vs

limit doldu da geçti.

bisiklet ve yukarda saydığım malzemeleri, bisiklet kutusuna doluştupup koyarsam eğer, derli toplu gözükecekler ancak bisiklet kutusunun da 2,5-3 kg gibi bir ağırlığı olacağını düşünüyorum.
    öğrenmek istediğim bisikleti en direkt olarak bagaja sürebilir miyim, çıplak olarak?

2. SametAksuoğlu

Seviye:
    şimdi pegasus müşteri hizmetleriyle görüştüm, check in esnasında bisikleti onaylatırsanız (?) olur gibi bir şey dedi. anladığım kadarıyla taşıdığım yükün bisiklet olduğunu bir şekilde pasaporta ya da daha başka bir belgeye işleyecekler.

kutu olarak mı getirmeliyim dedim. onun hakkında bir gereklilik olduğuna dair bişey demedi. şeytan diyor ki sürerek git bisikletle sabiha gökçene, çadırı, matı ve heybeyi birbirine lastikleyip birleştir ve bir o parça haline getir, bisiklet ikinci bir parça olarak şekilde git check in masasına :) büyük kumar :)

arkadaşlar her türlü geyiğe açığım, yorumlarınız, deneyimleriniz benim için çok önemli

3. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikleti yüklemek için kesinlikle pedalların çıkarılmış ya da ters çevrilmiş ayrıca gidonun da çıkarılmış olması şartı aranıyor sanırım. Spor aleti olarak bisiklet için 15x8 değil belirli bir ücret ödemek yeterli. Ayrıca kutu veya çanta içerisinde olması sanırım, bana öyle demişlerdi ingilterede.

Yakıt tankı içi boşken sorun değil ama kartuş değil dimi, benzinli? Eğer kartuş ise hiç şansı yok. Bıçakları falan bagaja verirsen onda da sorun yok.

Check in görevlisi kılsa kıllık yapar değilse yapmaz. Ama bisiklet için önceden rezervasyon gerekiyor demişlerdi bana.

Çanta veya kutuda olmazsa uçaktan çıkışta bisikleti ağzı gözü dağılmış bulabilirsin. En azından bi kutu bişey ayarla. Tabi dönüş nası olur onu bilmiyorum. Soner Sarıhan var forumda, ona özel mesaj at o daha iyi yardımcı olur sanırım.

4. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    Biraz da karşindaki görevliye bağlı, bazen kıllık yapıp prosedür neyse onu uygulayıp seni mahvediyorlar bazen de insani davranıyorlar, tr de daha insani görevliler ama dönerken türk firması değilse kuralcı insanlara denk gelebilirsin benim gibi 5 kg fazla için 40€ ödemek zorunda kalabilirsin ,
    Not: kiloyu dengelemek için el bagajını kullan, onu tartıya sokmuyorlar

5. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Bisikleti güzel bir kutuya koyup, kamp malzemelerini gittiğin yerden almayı düşündün mü hiç?

Oralarda bu malzemeler daha ucuz değil mi? Hem kullan-at tarzı, daha ucuz birşeyler alabilrsin... Dönüşte de geri getirmen gerekmez... Böylece taşıma masraflarından ve en önemlisi görevlilerin ne diyeceği riskinden kurtulmuş olursun...

6. Abdulmecit Altınbaş

Abdulmecit Altınbaş Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    THY ile gitmeyi düşünürsen onda kilo sınırı 32kg. bilet paranı hesaplarken kargo dahil ücretin thy parasını geçmesin. check in e gelince içeriye hiç birşeklide tüplü yada yanıcı gaz sokmak yasak farkederlerse canını sıkabilirler.
    detaylı bilgi için
    önceden haber verme olayı kargo dolma ihtimaline karşı ama çok büyük sorun olduğunu sanmam.
    bisikleti yapabildiğin kadar paket haline getirmen senin avantajına olacaktır.
    birde check in de bisikleti değerli eşya statüsünde alıp sigorta yapmak isteyeceklerdir. nekadar gerekli bilmiyorum. yarın tgs den bi arkdaşa sorayım.
    iyi uçuşlar..

7. ilkerturker

ilkerturker Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    eski bir yolcu hizmetleri memuru olarka bu konuya açıklık getirmek istedim :)
    öncelikle bisikleti güzelce bir kutuya koyarsınız ve check-in görevlisi size limited release isimli bir form hazırlar.bisikletiniz uçağa kadar elde taşınacak,zarar görmemesi için özen gösterilecek fakat bir zarar görürse de firma herhangi bir sorumluluk kabul etmez tarzında.
    benzin ve benzeri yanıcı maddeler taşıyorsanız,bunlar uçağa kabul edilmiyor,herhangi bir kaza,alev alma gibi bir durum olmaması için.fakat benzin ocağı boşsa sorun çıkacagını sanmıyorum.
    bıçakları da çantanızda uçak altına göndermeniz gerekiyor,öteki türlü baya bi işlem yapılıyor,bu da karşınızdaki check-in memurunun ılımlı yapısını tersine çevirebilir :)

8. ilkerturker

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ve bir not: 450 yolculuğu hacı uçağı göndermiştik zamanında,onun bile ambarlarının doldugunu hatırlamıyorum :)
    ve bence şirket temsilcileriyle konuşmaya çalışın mümkün oldukça,onlar da anlayışlı davranacaktır..

9. SametAksuoğlu

Seviye:
    arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok değerli.

15-16 kg/ portbagay demiri ve diğer ıvırı zıvırıyla bisiklet, 1000 tl
    2 kg/ benzin ocağı ve boş benzin tankı 200 tl
    3-5 kg/ çadır 350 tl
    1,5 kg/ bambu ekmek kesme tahtası, pisliğin içinde yapılacak 2 aylık bir tur boyunca, antibakteriyel özelliği taşıyan bambu gibi bir malzeme kullanmayı hayati buluyorum.
    700gr lık polar uyku tulumu 50 tl ama her yerde bulunmuyor.

bunları her şekilde götürmeliyim. italya özellikle de roma pahalı bir şehir. bu tür ciddi alışverişleri başlangıç eviyesi italyancamla gerçekleştiremem. benim kafamda bu eşyalarla gidip italyadaki bir bisikleçiden bisikletler için satılan remorklardan almak var.
    daha sonra bu remorka migros, bim gibi bir marketten plastik tabak, kamp kaşığı, mat, pil, defter, kalem, tuz, pul biber, konserve açacağı gibi her türlü ıvır zıvırı alırım.

roma da bu işler için 1,5 günüm var. umarım sorun çıkmaz. 8 inde italya ya uçup, 11 inde havaalından 85 km uzaklıktaki chivatecchia dan sicilyya kalkacak gemiye bineceğim. 9 ve 10n unda bu işleri roma da halletmiş olmam gerekiyor.

çünkü 11 inden sonra, italyanların bile iletişim kurmakta zorlandıkları ve hatta korktukları mafyanın merkezine, carleone kasabası, etna yanardağı ve mafyanın doğduğu şehir palermoyu da kapsayan uun bir tur yapacağım sicilya ya gitmiş olacağım. sicilya da bisiklet ve kamp kompenentleri konusunda şanslı olacağımı sanmıyorum.

*** havaalanından çalışmış arkadaşatan öğrenmek istediğim bir şey daha var.

türkiyeden götüeceğim bisiklet, çadır gibi şeyleri türkiyeden italyaya götürdüğümünasıl kanıtlayabilirim. bunların fatursası yok, uzunca süreden beri kullandığım şeyler. italya dönüşü sorun çıkarsa mahfolurum.

10. SametAksuoğlu

Seviye:
    arkadaşlar, sert tabanlı, takunya gibi olanlardan spd (sidi) ile uçağa binebilir miyim? cinayet aleti gibiler ve arama esnasında muhahakkak öteceklerdir.

11. ilkerturker

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ayakkabı güvenlikten geçer mi hiç bilmiyorum.öyle çok bisikletli yolcu ettik de,spd ler büyük ihtimalle bagajlarındaydı.
    ama ayakkabı oalrak onunla geçebilir misiniz bir fikrim yok :/

''''türkiyeden götüeceğim bisiklet, çadır gibi şeyleri türkiyeden italyaya götürdüğümünasıl kanıtlayabilirim. bunların fatursası yok, uzunca süreden beri kullandığım şeyler. italya dönüşü sorun çıkarsa mahfolurum.''' bu kısmı anlamadım.fatura ne için gerekli ?

12. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    eğer elindekilerin kullanılmış olduğunu ve 1'er adet olduğunu görürlerse,sende de bisikletçi tipi olduğuna inanırlarsa :) bişey demezler.
    hatta türkiyeden giderken fazla bagaj parası verdiysen onuda yanında taşı..

13. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    bu arada bisiklet için kilo başı değil, özel bagaj statüsünde oluyor ve belirli bir fiyatı oluyor.

14. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    türkiye içerisinde peki biiskleti oldugu gibi bir ucak firmasında gonderebiliyormuyuz .

15. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    Malesef geç gördüğüm için ancak yazabiliyorum...

Bisiklet normalde eğer 20 kg'ı geçmiyorsa bir çok havayolunda normal bagaj statüsünde sayılır. Bazı havayolları özel bagaj statüsünde ele alır ancak onlardan başından uzak durun. Bileti almadan önce havayolunu arayarak bilgi alın. Herzaman uçuştan en az 48 saat önce arayıp bisiklet taşıyacağınızı belirtmeniz gerekli... Her havayolunun bisiklet kutusu için izin verdiği boyutlar farklı... Önceden arayıp konuşun hatta cevapları mail yoluyla almak havalimanında şak diye kağıdı çıkarıp suratlarına dayamak için kullanışlı bir yöntem... gece yarısı sabah dörtte uçağa binerken oradaki bilgisiz görevli ekstra para alacağım diye tutturabiliyor... Bunlar önceden yapılacaklar...

Bisikletin pedalları, gidonu sökülecek lastikleri indirilecek ve bisiklet mağzasından aldığınız boş kutuya konacak... Bazı kutulara ön teker sökülerek giriyorken, bazılarında sökülmesi gerekmiyor. Ancak büyük boy kutular her havayolunun standardına uymuyor... Bu kutu gittiğiniz yerden geri döneceğiniz zamana kadar ya tren istasyonundaki emanet dolabında beklemeli... ya da varacağınız adrese adınıza postalanmalı... bunların ücretleri her ülkede farklı... bazen atıp yenisini aramak da mümkün ama türkiye'ye kutuyla gelen bisikletler yurt dışında konteynarla geldiğinden her zaman kutulu olmuyor... satış adetleri bizdeki gibi değil kutu bulacağım diye biraz fazla dolaşmanız gerekebilir ülkesine göre...

Bisiklet tamam da kişisel eşyalar ne olacak? Bisiklete ek olarak genellikle 10-12 kg el bagajı olanağınız +1 laptop veya fotoğraf makinası taşıma şansınız vardır. 10-12 kg çadır, elbise gibi eşyaları büyük kumaş bir torbanın içinde taşımak için haydi haydi yetiyor. İnince heybeleri doldurup bu torbayı yolda kirli torbası olarak kullanmak oldukça kullanışlı. Ayrıca her havayolunun el bagajı boyu ölçüleri farklı olduğundan bu torba hepsine uyuyor... Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kişisel eşyalarınızdaki bütün metal parçaları söküp bisikletle taşımanız. mesela çadırın polleri (bazı havayolları aluminyum olduklarından kabul ediyorlar ama risk almamak lazım), kazıklar, montaj ekipmanları, çakı, Trengia ocak seti... vs vs... Bunlar bisikletle paketlenmeli... bu da bisikletten 1-2 kg çalacak demektir... (Yanınıza asla tüp benzeri şeyler almayın hiçbir şekilde uçağa alındığına şahit olmadım.)

Bazı havayolları KLM gibi... bisikletten, snowboard'dan ekstra hiç bir ücret talep etmezler... Bisiklet kutuları 3-4 kg civarı. Bu da bisikletinizin 16kg'ı geçmemesi demek ki buna kendi çantaları ,bagajları ve diğer metal eşyalar dahil. Nasıl tartacağım diyenler önce evdeki uyduruk tartıda kendimizi tartıyoruz, sonra paketlenmiş bisiklet kucağımızda çıkıyoruz farkı +-500 gr gibi bir oynama payıyla doğru çıkıyor genelde... Amortisörlü bir bisiklet genelde 20kg sınırının 1-2 kg üstünde çıkar (bu durumda 23 kg sınırı olan havayollarının biletleri daha uygun olabilir). Amortisörsüz bir tur bisikelti bu sınırın altına inebilir. Dikkat etmeniz gereken bazı firmalarda kg başına işlem yapılmaz. Sınırı geçtiğiniz anda overload yüzünden 100 Euro civarı bir ekstra ödeyebilirsiniz.

Açıkçası fatura sorulduğunu bugüne kadar duymadım ancak çıkarken sorun olursa girerkenki biletinizde bisikelt taşımış olmanız ve bisikletle çekmiş olduğunuz fotoğraflar işinize yarayabilir.

bu arada belittiğinzi ağırlıklara baktım... kullandığınız malzemeler çok ağır 3.5 kg çadır dört kişilik diye tahmin ediyorum.

Yazmayı unuttuğum son konu uçacağınız havalimanlarında bisikelt kutusunun güvenlik kontrolünden geçmesi için röngtgen cihazından geçmesi gerekiyor bu cihazın boyutları da başınıza bela olmasın diye büyük kutu taşıyacaksanız dikkatli olun ve havalimanını arayıp sorun...

philykia bunu beğendi.
  16. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yurt dışına uçuşlarda bisiklet için ayrı ücret talep ediliyo.30 euro civarı olması lazım.

17. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    İtalya turunuzu tamamladınız sanıyorum. Sorularınızın yanıtlarını yaşayarak almış olmalısınız. Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

18. Ali Rıza Şan

Ali Rıza Şan Üye

Seviye:
    ben temmuzda çıktım bisikletimle yurt dışına thy ile herhangibir ücret vermedim ek olarak kendi bagajımdan sayıldı 20 kg ama bisikleti bisiklet kutusuna koydum ön teker , gidon , pedallar ve selesi çıkartılmış bir şekilde bide kutuyu sağlamlaştırmazsanız yırtılıyo koli bandıyla etrafını ve köşelerini iyice sağlamlaştırın yanınızda mutlaka koli bandı olsun çünkü bazen görevliler açmak istiyo koliyi (x-ray e sığmadığı için ) yanınızda olursa bant açtığınızda sorun olmaz tekrar iyice bantlarsınız .....

19. musa yıldırım

musa yıldırım Üye

Seviye:
    uçaklarda sportif malzemeler taşınabiliyor fakat bildiğim kadarı ile 25 euro alıyorlar bisiklet için. gaz kartuşu kesinlikle almıyorlar geçtiğimiz yaz isviçre ye giderken kesinlikle almadılar çöpe attık havaalanında fakat yurt dışında butür malzemeleri türkiyedekine yakın fiyatlarada bulabilirsiniz . sıvı ve gaz hiç bir malzeme bağaja almıyorlar