U23 Kategorisi neden açılmıyor ?

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Selamlar,

2010 sezonunda yerel kategori olan Elit-B'nin kaldırılması ardından bu kategorideki ve elit kategorisindeki yarışçı arkadaşlarım abilerim aynı kategoride yarışıyor. Bu bazı problemlerede neden oluyor.

Gelelim esas konuya U23 kategorisi UCI'nin sonuçlar (results) bölümünde gözüküyor. Bu kategorinin ülkemizde ve dünya genelinde şampiyobaları yapılıyor. U23 Avrupa ve Dünya şampiyonaları. UCI sınıfı olan yarışlar belirli ölçüde puan veriyor ve bu puanlar Cross Country sınıfı için toplanıyor. Hem elit girilen hemde U23 olarak girilen yarışların puanları bu sıralamaya etki ediyor. 2011 sezonunda yaklaşık Junior arkadaşımız da U23 olacak ve daha kalabalık bir kategori olacak.
Şu anki sıralamalara göre en iyi sporcumuz Bilal Akgül 73. ve Olimpiyat ülke sıralamasında Türkiye 12. sırada bulunuyor. Elit kategoride düşük puan alan U23 arkadaşlarımızın kendileri için açılacak olan uluslar arası U23 kategorisinde daha yüksek puan toplayacağına inanıyorum. Yarışan kişi kendi formuna ve rakiplerinin durumuna göre ister Elit girip puan toplar isterse de U23 olarak.

Benim önerime bu sayede yapılacak olan yarışların daha fazla sporcumuza puan vereceğini ve ülke sıralamamızda daha üst basamaklara çıkartcağını düşünüyorum.

isterseniz UCI sayfasından bir U23 sonuçlarına bakın ve o yarışlarda puan alan sporcuların genel klasmandaki yerlerini görün. Kimi sporcu U23 yarışları, şampiyonalar ve dünya kupası yarışlarından puan almış kimisi ise bunlara ek olarak Elit kategoriden.

Temuçin Garzan

Scudo

Akif Bozkurt

Forum Bağımlısı
Tepki
168
Bisiklet
Giant
bencede açılması lazım ben bilal abiyle yarışa giriyorum

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Ülke puanı hesaplanırken, puan almış tüm sporcular hesaplanmıyor mu?

şimdi aksaray sonuçlarını ele alırsak,

Hamza elitlerde 10 puan aldı, U23 olsa yine 10.
Bayram 2 puan aldı, U23 olsa 6.

ayrıca ilk 10'a giremeyen diğer U23 arkadaşlaımda 4,2,1 diye sıralanıyor.

Eğer UCI U23 kategorisi olsaydı daha fazla sporcu puan alıp daha çok katkı yapacaktı. Elitlerle yarışmak isteyen arkaşlarıma lafım yok onlar kendi formlarına göre gayet başarılılar, ancak sadece yaştan dolayı daha bu kategoride yeni başlayan ve başlayacak ki yaklaşık 10-15 junior seneye U23 oluyor, arkadaşlar için sadece kalabalık olsun diye yapılan bu uygulama ne kadar doğru ?

Ülkemizi olimpiyatta 2 sporcu temsil edecekse, bir yarıştan beklenen ne kadar çok sporcumuzun puan almasını sağlamamızdır.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
facebook'ta nino'nun sayfasında paşlaşılmış : (link)

cesar çakas

Forum Demirbaşı
Tepki
172
@temu90
temuçin bende senın kanaitindeyim aynı düşüncedeyim ama işte .. bizim bilinmedik şeyleri okuyorlar ..biri açıklık getirsinde bizde anlıyalım neden açılmıyor U23 ..
bunun yüzünden istanbul dışı yarışlara gidemedim ..açılsa büyük ihtimal giderim :cool:

gitsem ne fayda eder elitlerde anca ilk 20 veya bilemedin 30 girerim nerde kaldı yarışmak şimdi:mad:

kimileri çok şanslı kendi kategorisindeki yaışlarıyla yarışıyor.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
U23 kategorisi açılmasının puan olarak katkısı olmaz.

Ülke puanını 3 sporcunun puanı oluşturur. (yani U23 lerin puanı en iyi durumdaki üçüncü eliti eçmezse anlamı olmaz)

U23 puanları elitlerden her zaman düşüktür.
U23 kategorisinin UCI'ye başvurulması ayrı bir masraftır.

• Beğen
Tepkiler: temucin90

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
@gurol

teşekkürler Gürol abi,

bu durumda uci için pek bir sonuç alınamayacak gibi gözüküyor. en azından yerel kategori açılsın u23'ler için şu anda yarışanlardan ayrılanda olacaktır yeni gelenlerden katılanda.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Benim gittiğim iki yarışta da U23 için ayrı podyum yapıldı ve madalya verildi.