Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

U fren ile V fren kolu kullanımı, yardım

Konu, 'Frenler' kısmında Barış Serhan tarafından paylaşıldı.

1. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    merhabalar
    V fren kollarıyla U fren kullanılabilir mi?
    forum da araştırdığımda V fren kollarının cantilever frenler ile kullanımında kitlenme vs. problemler olduğuna dair birşeyler okumuştum benzer problemler U frende de yaşanır mı?
    beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olucam aksi takdirde pivot başlarını kestirmek ya da eski model bir fren kolu araştırmak arasında bir karar vermek zorunda kalacağım ve tabi ki bunu da yine sizlere danışacağım
    yardımlarınızı bekliyorum

2. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    yok mu fikri bilgisi olan?

3. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.sheldonbrown.com/canti-u.html

Bu adreste de ayrıntılı bilgiler var. U fren short pull çalışan fren kolu gerektirdiğinden bildiğimiz standart v-fren kollarıyla uyum sağlamaz diye düşünüyorum.

Barış Serhan bunu beğendi.
  4. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    çok teşekkürler
    sitede U frenler için şöyle dezavantajlar da yazmış
    The inaccessible location made it very difficult to service or adjust the brakes.

They complicated the process of wheel removal.

açıkcası ben tam tersini düşünüyordum, uzun yolda sıkıntı yaratabilirler gibi görünüyor

şimdi önümde iki seçenek var
    birincisi arka pivot başlarını kestirip yerine v fren uyumlu pivot başı kaynaklattırmak
    ikinci seçenek de vites-fren kolu almak yerine sadece vites kolu alıp, bir yerlerden eski tip fren kolu bulmaya çalışmak

tavsiyen var mı?

5. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    pivotları kesmek yerine 9 numara anahtar ile sökmeyi deneseniz daha iyi olmazmı?? gerçi ben becerbilmiş değilim o işi ama:D

6. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    kadroya kaynaklı benmkisi, kesmekten başka çözüm yok malesef ya da U frene uygun kol bulup fazla masraf yapmadan bu haliyle kullanıcam

7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yazdıklarınızdan, düz bir mtb gidonuna cantilever çalışan eski fren kollarından aradığınızı anlıyorum.

Yeni kaynaklayacağınız fren pivotlarının sağlıklı çalışması iyi bir ustalık gerektirebilir. Bu uygulama ön bagaj threadleri için yapılabilir görülsee de frenler için ne kadar sağlıklı olur, açıkçası bilemiyorum. Mahalle bisikletçilerinde eski cantilever sistemden kalan parçalar bulabilirsiniz. Plastik kollardan istemediğiniz kadar bulabileceğinize eminim, ama metal aksamlı bir fren kolu bulursanız daha uzun ömürlü olacaktır.

Barış Serhan bunu beğendi.
  8. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    işçilik konusunda pek bi kaygım yok gerçi, bakırköyde bisikletçi Metini belki duymuşsundur, tecrübesi konusunda bi sıkıntı yok
    yine de seninle aynı fikirdeyim bi fren kolu bulup devam edicem yoluma
    bir de topladığım bisiklet 91 model ama bütün aksamı deore lx, temiz ve işler durumda, kadroda kozmatik sorunları vardı boyasını söküp zımparasını yaptım bi boyası kaldı, hal böyle olunca saçma sapan bi fren kolu takmak da pek içime sinmiyo, dediğin gibi metal aksamlı kaliteli bir kol bulabilirsem sorun çözülecek
    çok sağol yardımların için