Two trans america -16.000 km 110 gün

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Güzel bir plan ama 16.000 km'nin 110 günde sadece bisikletle katedilmesi neredeyse imkansız. Amerika gibi büyük bir coğrafayada, sadece olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok gününüz çok verimsiz geçecek. Ayrıca bitmek bilmeyen, en ufak kıpırtının olmadığı uzun yollarda psikolojik olarak çok zorlanabilirsiniz. Güvenlik ve sağlık sorunlarına değinmiyorum bile. Yanınıza mutlaka bir arkadaş bulun. Hatta az bile olsa ispanyolca bilen biri olsa süper olur.
Bence bu tarz bir gezi yapılacaksa, ya gün sınırı ya da sadece bisikletle yolculuk şartı ortadan kaldırılmalı.
Ne diyeyim, hayelleriniz hiç bitmesin. Umarım en azından denemeye şansınız olur.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
Hayalini kurmak bile güzel, gerçekleştirirseniz zaten muhteşem. Yolunuz açık olsun

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Güzel bir plan.
Ancak 110 gün fazla gibi. Her şeyi gereklice hazırladıksan sonra günde 40 km gibi bi ortalama yapın. Nasıl olsagünde 10 km anca gideceğiniz yerde olur 100 km gideceğiniz yerde... Yol arkadaşı da şart nakit bilmem ne onları biliyorsunuzdur zaten

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
16.000 km / 110 gün. Günde ortalama 145 km eder. Bu turun adına ben Süper Tur derim. Çöllerde güneşin altından dümdüz gidip kuzeyde dağlarla çarpışacaksınız. Meksika sınırına yakın uzun rotalar dikkatimi çekti. :harika:
Bu sefer amortisörsüz bisiklet seçip tur yükünüzü azaltmışsınızdır umarım.
Başarılar.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Hocam Avrupa Turunuzdan Sonra Sırada Amerika Turu:)...Umarım İstediğiniz Gibi Başlar ve Bitirirsiniz..Sizi Turlarda Gördükten Sonra 100 150 km"den sonra daha iyi performans gösterdiğinizi gördüm ki bunlar Tecrübenizden Kaynaklı...Günlük 250 300 km yapsanız bile size dokanmaz(ki daha üst performanslarınız bile var).Ama İnsan Vücudu Çokta Zorlamamak lazım.
Bu Sefer Yol Bisikleti Tarzı Küçük Heybe mat çadır ile Yola Çıkarsanız Avrupa Turu Performansınızın Çok Daha Üstünüze Çıkacağınıza İnanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

şamilkafkas

Aktif Üye
Tepki
385
İsim
Şamil
Bisiklet
Scott
@buyukkacak bir önceki turunuzu inceledim. Bir çok arkadaş bu seyahatinizi inandırıcı bulmayarak sürekli sizi iğnelemiş. Buna rağmen tepeniz atmadan sabırla paylaşımda bulunmuşsunuz. Hatta ve hatta tüüm bu olumsuzluklara rağmen niyetlendiğiniz ikinci macera için bu platformda bizleri haberdar etmeyi ihmal etmemişsiniz, küsmemişsiniz.

İnsan vücudunun kapasitesi ile ilgili çoğu kimse malesef öğrenilmiş çaresizlik sarmalında. Bir hedef görünce şayet zorlanacaklarını hissettiği anda çoğu kişi "ama bu imkansız" diyerek kapıyı kapamaya çalışıyor. Aynı meslekte bulunduğumuz için bu durum sıklıkla yaşadığımız bir hadiseyi getiriyor aklıma. Sene başında hedefler dağıtılırken tüm müdürler hemen isyan eder. " Bu ekiple nasıl bu rakamlar tutturulur, yönetim kafayı yemiş vs" Bin türlü mazaret sıralanır o hedeflerin niye tutmayacağı ile ilgili. Sene sonunda ise klasik bir çan eğrisi oluşur ve genelde çoğu şube hedeflerin %90-100 bandında tutturur. He buna rağmen bankacılık artık iğrenç bir meslek haline gelmiştir, bu şahsi kanaatim bir kenarda dursun.

En büyük sınırlar insanların beyninde. Bu sınırları aşanlar bir şekilde mutlaka anormalleştirilmeye çalışılıyor veya başarıları inandırıcı olmamakla itham ediliyor. Bu forumda tanıdığım bir arkadaşımız günübirlik ultramaraton tabir ettiği turlara çıkıyor ve sizin yaptığınız gibi ortalama 250 km'lik sürüşler yapıyor. Bu performansı kendisi gayet doğal buluyor ve yaptığına insanüstü bir meziyet gözüyle bakmıyor. Ancak çoğu arkadaşımızın kafasında 3 haneli mesafeler sanki doğaüstüymüş gibi algılanıyor. Elbette spor altyapısı olmayan ve bisiklete yeni başlayan bir arkadaşımızın bu mesafeleri bir anda alması kolay değil, ancak sabırla çalışılınca insan vücudunun adapte olamayacağı bir şey olduğunu sanmıyorum.

Allah sağlığınızı ve gücünüzü korusun, yapmak istedikleriniz için size kolaylıklar versin. Bir önceki turunuzda yaşadığınız sağlık problemlerini yaşamamanız için umarım detaylı bir hazırlık yapma imkanınız olur.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Zamanım ve buna yetecek naktim olsa emin olun size eşlik ederdim.
Günlük 145 km zanledilenin aksine olumsuzluklara rağmen yapılabilir ve ben size inanıyorum.
Geçen yıl bir hafta boyunca 175 km ortalama ile 1225 km yapmıştım.
Amerika gibi birbirinden farklı coğrafyalara sahip bir ülke için oldukça zorlayıcı olacak ama kesinlikle imkansız değil.
Sizi kuzey değilde güney kısım zorlayacaktır.California,Arizona,New Mexico ve Teksas..Bu eyaletlerde belki ortalamanız biraz düşebilir ve güvenlik sorunu en üst noktada olacak fakat bazı eyaletlerdede günlük 145 km üzeri yapabilirsiniz ve 110 gün hedefinize eğer bir sağlık problemi yaşamazsanız rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Saatte 15 km ortalama size günlük 13-14 saat dinlenme imkanı sunacak ve bu oldukça iyi bir zaman.
Şimdiden Allah yolunuzu açık etsin ve hedefinize ulaştırsın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Önceki turunuzu da heyecanla ve merakla takip etmiştim, bunu da sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım bu sefer sonuna kadar gidip hedefinizi kazasız belasız gerçekleştirebilirsiniz, saygılar.

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok çok heyecan verici görünüyor hocam. Allah yolunuzu açık etsin. Umarım bir an önce maceralarınızı yayınlarsınızda tecrübelerinizden bizde yararlanırız. Darısı tüm bisiklet sevdalısı arkadaşların başına.

xaresx

Üye
Tepki
31
bende orta ve guney amerıka planım aktıf ılgılenenler varsa ıletısıme gecelım

• Beğen
Tepkiler: erdsde