Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TV Tamircisi Uzayla Temas Kurdu....

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  İzmirli amatör telsizci Ali Rıza Özsaran, evinde kurduğu telsiz istasyonundan uzay istasyonu International Space Station'da bulunan ABD'li astronot Bill McArthur ile görüşerek, astronotun yeni yılını kutladığını iddia etti.

  Uzay istasyonu International Space Station'da (ISS) bulunan ABD'li astronot Bill McArthur ile evinde kurduğu telsiz istasyonundan görüşen ve karşılıklı yeni yıllarını kutlayan İzmirli amatör telsizci Ali Rıza Özsaran, "Hayatımın en güzel yeni yıl hediyesini aldım" dedi.

  HAPPY NEW YEARS

  Elektronik cihaz tamiri işi ile uğraşan ve evinde bir telsiz istasyonu kuran Ali Rıza Özsaran (35), ISS'de biri Rus, diğeri ABD'li iki astronot bulunduğunu, bunlardan Amerikalı Bill McArthur ile 30 Aralık 2005 günü saat 17.06'da görüştüğünü kayderek, "Bu uzay istasyonunu 2 yıldan bu tarafa takip ediyordum. Ancak, çok hızlı hareket ettiği için her defasında kaçırıyordum ve Yunanistan'dan bir telsizci devreye girerek o görüşüyordu. 30 Aralık günü eşimin de ısrarı ile daha dikkatli davrandım ve 17.06'da TA3EL kodumla, oldukça hızlı hareket eden uzay üssündeki NA1SS kodunu kullanan McArthur ile görüşmeyi başardım. Bana 'Happy new years' diyerek yeni yılımı kutladı. Ben de aynı şekilde karşılık verdim. Bu görüşme İtalya'daki telsizciler tarafından dinlenerek tarafıma gönderilen bir kart ile teyit edildi" diye konuştu.

  20 yıldan bu tarafa hobi olarak amatör telsizcilik yaptığını, aynı zamanda Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin (TRAC) üyesi ve İzmir temsilcisi olduğunu kaydeden üç çocuk babası Ali Rıza Özsaran, "En güzel yeni yıl hediyesini uzaydan aldım. Bu görüşme bana NASA tarafından gönderilecek bir kart ile de teyit ve tescil edilecek. Çok mutluyum. Sanıyorum Türkiye'de uzay istasyonu ile görüşmeyi başaran ilk telsizciyim" ifadelerini kullandı.. :eek:

  kaynak.mynethaber

  biz türkler herşeyi beceririz kaçmaz yanee ..... :D :D
  saygılar
   
 2. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Eğer doğruysa aferin... Ama daha çok çalışmamız lazım çok !...
   
 3. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bu vatandaş bir kac seneye kalmaz, nasa'da calışmaya başlar..
   
 4. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Böyle birşey olduğunu sanmıyorum, uydur nasıl olsa birileri inanır mantığıyla haber yazıyorlar..