Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TV seçimi konusunda yardım!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ahmetçetinkaya tarafından paylaşıldı.

1. ahmetçetinkaya

ahmetçetinkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Yeni evime yeni bir televizyon alacağım, fakat hiç ilgi ve bilgi alanıma girmeyen bir konu,
    Öncelikle ekran büyüklüğü konusuna takıldım, oturma mesafesi yaklaşık 2-2,5 metre,
    sonra tv'nin özellikleri geliyor, plazma mı, led mi , lcd mi!
    bir arkadaş plazma tavsiye etti, fakat VATAN bilgisayarda 106 ekrandan daha küçük plazma olmadığını söylediler, o ekran da büyük gelecek gibi.
    Kısacası bu konuda hiçbir bilgim olmadığından, varsa bilen arkadaşlar yardımcı olursa bende bir sürü parayı yanlış bir ürüne harcamamış olurum.
    Bütçe 1500 tl civarında olabilir maksimum.
    Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler...:in:

2. ahmet tarık ok

ahmet tarık ok Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    4 ay önce teknosa turuncu indirim günlerinden lg 47lv375s modelini 1900 tl e aldım. 100 hz , 47 inç ekran, dahili uydu alıcısı ,smart tv(internet bağlantı imkanı) , full hd , usb den film ve müzik oynatma gibi özellikleri var. ne tip özellikler arıyorsunuz bileme ama benim işimi fazlası ile görmekte. uydu kablosunu tv arkasına direk bağladım ve uydu kanallarını taratarak hemen izlemeye başladım. kendinize bir marka ve model belirleyip teknosa turuncu indirim günlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

ahmetçetinkaya bunu beğendi.
  3. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    106 ekran ilk etapta büyük gibi gelse de hemen alışılıyor. Benim izleme mesafem de yaklaşık 2,5 - 3 metre 42" LG LCD TV var. Dikkat etmeniz gereken şeyler yeni alacaksınız Full HD olsun, 100Hz olsun, USB bağlantılı ve video oynatsın ( DVD playerları kaldırdım artık ) Uydu ve Digiturk alıcısı vs olursa iyi olur. Ekran için tavsiyem 42".
    Plasma / LCD / LED tercihinde Plasma fazla enerji tüketiyor ve ışıktan çok etkileniyor diye biliyorum. LED ışıktan en az etkileneni. Yani sabahları Tv izlemek işkence olmayacak. Tabi TV ışığı direkt pencereden almıyorsa LCD de tercih edilebilir ama tercihe LED LCD uygun olacaktır. Fiyatlar için indirimleri takip etmeli ve aceleye getirmemelisiniz. Bilinen teknolojik marketlerin internet indirimleri de çok avantajlı olabiliyor. Marka tavsiyelerim LG, Samsung iyidir.

4. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim,

Özellik olarak; konu ile alakalı pek bilgim olmadığından hangi özellikleri aramam gerektiğini bilmiyordum, şimdi az çok fikir sahabi oldum, 100 Hz olmalı, full Hd olmalı, ( ama tabi bu özellikler tam olarak nedir onu da bilmiyorum :) yani görüntü kalitesi netliği hızı falan gibi geliyor, doğru mudur :)

İndirimler konusunda; dediğiniz gibi bende bir model belirleyip onun indirimini yakalamayı çok acele etmemeyi düşündüm, ama model belirleme konusunda çok zayıf kaldım malesef :)

5. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Full HD Yüksek çözünürlüklü görüntüleri tam olarak algılayıp gösterebilme, 50 - 100 - 200Hz görüntü yenileme hızı olarak açıklanabilir. Sonuçta görüntünün netliği, kalitesi ile ilgili özelliklerdir önem verilmelidir. Bunun dışında enerji tüketimi(LCD, Plazma), yeni teknolojilere uyumu(USB girişi, uydu alıcısı, internet vs), ışıktan etkilenme(LCD, Plazma, LED) önemli özellikler.

Model marka belirlemek ile ilgili benim düşüncem özellik belirleyip indirimdeki ürünlerin bu özellikleri taşıyıp taşımadığına bakmak daha hızlı sonuca ulaştırı sizi. Yani Full HD, 100Hz, LED LCD, 42", USB den film oynatabilen, uydu alıcısı olan A veya B marka vs şeklinde arayış sizi sonuca daha hızlı ulaştırır.

İyi alışverişler.

6. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim Tolga bey :)
    Kafamda bir şekil bir fikir oluştu en azından :)
    Vatan bilgisayara gittiğimde anlamadan bakınıp kalmıştım :)

Birşey daha sorayım, 47" ile 106 ekran aynı boyutlar da oluyor, ayrıca plazma tv ler 106 ekrandan daha küçük olmuyor mu,
    ayrıca Led Lcd yazmışsınız, sıralama olarak mı yazdınız, yoksa hem led hem Lcd olabiliyorda öyle mi demek istedininiz, cehaletimi mahsur görün :)

7. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

inç / cm dönüşümü için yaklaşık olarak (inç * 2,53) hesabını kullanabilirsiniz (32"= 81 ekran, 42"= 106 / 107 ekran, 47"= 118 ekran vs)

LED, LCD birlikte oluyor bildiğim kadarıyla, ayrıca tasarım olarak diğerlerine oranla çok daha ince oluyor.

Hafta içi yoğun olmadıkları zamanda teknoloji marketlere giderseniz ürün uzmanları size benden çok daha iyi bilgi verebilirler bu konuda çok ilgili oluyorlar sakin zamanlarda. Ben de TV alırken öğrenmiştim bu bilgileri.

8. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Plazma tv devri artık kapandı kapanacak.. Kesinlikle LED TV almanızı öneririm. Plazma tv çok kaba ve kalındır. Fakat LED TV'ler çok daha ince ve kibar durur. Tabi sadece inceliğinden dolayı LED TV alın demiyorum :D Gerek enerji sarfiyatı olsun gerek Ekran parlaklığı olsun şu an en iyi seçenek LED tv almaktır.

Ben diğer arkadaşlardan ziyade test ettiğim televizyonları önereceğim size :) Samsung 40D5000 ortalama bir tv'dir. Fakat bütçeyi 100-200 daha zorlarsanız 40D6000 modelini alırsınız ve 3D LED tv sahibi olursunuz :) Bunlar dışında deneme fırsatı bulamadığım fakat özellikleri dikkat çeken LG 42LV4500 de güzel bir seçenek olarak duruyor.

9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Herhangi bir alıntı yapmadan (birisine yanıt vermeden diyelim)bu konudaki bilgi ve deneyimimi kısaca paylaşayım:
    Öncelikle HD Full HD tv ler için şu hatırlatmayı yapalım.HD Ready (1024-768) ve Full HD (1920-1080) Peşine düşülürken şunu sormak lazım.Bırakın full HD yi,Türkiyede henüz HD yayın bile yok.Bu ne demek,henüz HD ready yayın bile alamıyoruz.Dijital platformların HD olduğunu iddia ettikleri yayın kalitesinin ise ,çoğunlukla 800-600'ü bile geçtiğinden şüpheliyim.Bunun toplamı şudur.Full HD televizyon alan herhangi birinin HD ya da Full HD yayın deneyimini izleme şansı yoktur.

Pekii,TV'yi geçtik .Ya full HD film izleyebilirmiyiz?Yanıt:Elinizde bir blu ray oynatıcı ve blu ray cd var ise,ya da br rip 1080 p MKV formatlı bir film bulabilirseniz 1080 p deneyimini yaşayabilirsiniz.4.7 gb büyüklüğündeki vob uzantılı DVD filmlerinizle yakalayacağınız görüntü kalitesi 720 p nin üzerinde değildir.O da,riplenerek avi ye dönüştürüldüyse HD görüntü bile sözkonusu olmaz.

Peki,diyeceksiniz ki,ne yani bir Full HD tv almayalım mı? Alın ancak yukarıda saydığım çok özel bir iki durumun haricinde 1080 p deneyimi yaşayabileceğinizi aklınıza bile getirmeyin.Bunların dışında kalan görüntü yenilenme hızları(50-100-200-600 hz) Plazma-LCD-LED dışında 2012 de üretimine başlanacak OLED tv ler ile Hologram tv ler vardır ki,hologramik tv nin ekrana bile ihtiyaç duymadığını (hava boşluğunda görüntüler lazer teknolojisi ile oluşuyor)OLED tv nin ise,kağıt gibi,izleme işi bittiğinde rulo yapılıp uygun bir yere koyulacağını hatırlatalım:) (10-15 000$ verildiğinde ihtiyaç duyulabilir)

Sonuç:Full HD tv alan yurdum insanının % 99'u bir kez bile 1080 p deneyimi yaşayamadan ömür tüketmekte,teknoloji marketlerinde,aldıkları 15 günlük eğitimle teknoloji profesörü kesilen tipler de halen ballandıra ballandıra Full HD televizyonları anlatmakta.Budur.

10. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Derya ağabey,
    HD yayın konusunda hemfikiriz. Fakat şöyle bir durum da var. HD olamayan TV'lerde diğer özellikler de görüntü yenileme hızları düşük, USB girişi ve media oynatma kabiliyetleri düşük oluyor. Ayrıca HD Ready ile Full HD arasında fiyat farkı çok az. Şu an olmayan yayınların gelecekte olmacağı, Blueray oynatıcı ve filmlerin ucuzlamayacağının garantisi yok. Binlerce lira verip uzun zaman kullanmak üzere alacağımız ürünlerin bir süre sonra demode olma ihtimali çok göze alınacak bir risk değil benim açımdan.

11. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Full HD ekranlarda (1920 * 1080 p) standart TV görüntüsüz izlediğimizde (Sanırım Türkiye için 700 * 560 civarıydı) eğer izleme mesafemiz tv ye yakınsa görüntünün kare kare olduğunu farkederiz. Buda yüksek çözünürlükte, düşük çözünürlükte medya izlediğiizdendir. Bunu bilgisyarımızda deneyerek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin vcd formatında bir video dosyasını yada dvd formatında bir dosyayı 1920 * 1080 çözünürlükteki ekranda tam ekran olarak açarsak görüntünün kareleştiğini farkederiz.

Yeni nesil tv lerde bildiğim kadarıyla bilgisayarlarda olduğu gibi çözünürlüğü düşürme özelliği yok.. Buda standart tv yayınlarında daha kötü bir görüntü izlememize neden olabiliyor.

12. ahmetçetinkaya

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hmmm anladığım kadarıyla Full HD tv miz olsa dahi o kalitede yayın yapan bir kanal olmadığı ve HD blueray dvd de pek kullanmadığımızdan tv nin sunduğu görüntü kalitesini yaşamak pek mümkün olmuyor,
    Fakat bunun dışındaki diğer bazı özellikleri de Full hd tvler içinde barındırdığı için bundan taviz vermek bir çok aranılabilecek özelliktende feragat gibi :) bu durumda Full Hd kaçınılmaz olacak
    o zaman dileyelim ki Hd yayınlar başlasın :)

Bu arada yazan herekese çok teşekkürler

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben TV alırken hiç TV kanallarını düşünerek almadım..

Artık TV'ler de zaten sadece televizyon değil medya merkezi olarak işliyor..
    Bilgisayarınızı veya Playstation, Wii gibi oyun konsollarını HD olarak bağlayıp oyun oynayabilir, video seyredebilirsiniz.
    Çoğu dizüstü bilgisayarda artık BluRay okuyucu da var zaten..

Hele BluRay belgesel izlemek nasıl güzel oluyor anlatamam.. (Özellikle BBC'nin Planet Earth serisi)