Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tütün - Alkol ??

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında SNkaraoglu tarafından paylaşıldı.

?

Hangisi Dünyadan silinip gitsin isterdiniz?

1. Sigara ve tüm tütün ürünleri

oy sayısı 21
    60,0%
  2. Alkol

oy sayısı 14
    40,0%
  1. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaslar, birden aklıma geldi, acaba insanlar ne düşünüyorr diye merak ettim..

Şimdi size iki secenek sunsalar,
    Birisini sectiginizde Dünyada hiç kimse sigara ve benzeri ürünleri kullanmayacak, istemeyecek. Sigara dünya üzerinden silinecek. Sigaradan kaynaklanan tüm saglık sorunları tarih olacak...

Diğerini sectiginizde ise Dünyada hiç kimse alkol almayacak, istemeyecek, Dünyada içki diye birşey kalmayacak.. İçkinin yol açtıgı saglık sorunları yok olacak, Bilinç kaybından doğan tüm kazalar-tatsızlıklar sona erecek..

Hangisini secersiniz?

gokhancan bunu beğendi.
  2. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    tabiki keşke ikiside ama babam asla alkol içmeyeceği için sigaranın yok olup gitmesini isterdim. bir ara çıkan elektronik sigaralar içinde nikotin olduğu için yasaklandı.ama ne kadar saçma ki içinde her bi (afedersiniz)b*k olan sigara serbest her zaman.ve sanırım lanet olsun ki kapısında kocaman "BİZ 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SİGARA SATMIYORUZ" yazısı bulunduran bayiler yıllarca bu yazıyı sadece süs olarak bulundurmaya devam edecek.neyse konuşmaya hiç gerek yok herzaman aynı şeyler lanet olsun sigaraya

SNkaraoglu bunu beğendi.
  3. tayfun0029

tayfun0029 Aktif Üye

Seviye:
    inanamıyorum.tütün %80 le önde.sigara içen adam gidip kimse saldırıp taaciz etmeye kalkmaz.ama içki hiç olmıyacak en kötü şeyleri bile yaptırıyo ve tütün önde ilginç...

Fırat Ayanyan ve mzkaraaslan bunu beğendi.
  4. ahmetdogan

ahmetdogan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Böyle bir konu açıp oylamaya sunduğun için teşekkürler...
    Ama forumumuz,zaten böyle zararlı şeylere yeterince mesafeli, ve bilinçli;)

İçki bütün kötülüklerin anasıdır..!!!

mzkaraaslan bunu beğendi.
  5. cagcagim

cagcagim Aktif Üye

Seviye:
    Ben de alkol diyorum. Sigara en azından bilinç kaybına yol açmıyor, kişinin zararı yine kendine oluyor(kanser vb.). Alkolde ise zarar hem kendine, hem de çevresine.

mzkaraaslan bunu beğendi.
  6. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sigara = Fare Zehiri
    Alkol = Geçici rahatlama ama geçici :) (Aşırısı zarardır herşeyin aşırısı oldugu gibi:eek:)
    Neden savaş sırasında askerler barlara gidip alkol ve şarap tüketirlerdi hiç düşündünüz mü?
    Bence Alkol sayesinde birçok savaş kazanılmıştır:)
    Ama tabi işi abartırsan sızıp kalırsın:D o ayrı bir konu:)
    Neyse herşeyi bilinçli ve ayarında tüketelim arkadaşlar.Ama başkasına zarar vermeyelim.Pasif içicilik nedir duydunuz mu:)=?

7. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Savaş zamanları çok enteresan zamanlardır :) Bu arada hakatten alkol ve sigara savaş zamanlarının en cok arananlar listesinin top 10 undadır.

Bunun sebebi sinir harbine çok iyi gelen iki maddedir.

Ama gunluk hayatta bu ikisine ihtiyacımız yok. Cunku sinir harbi yaşamamıza gerek kalmaz. Yeterki hareket edelim.

Yalnız bir iki kadeh şarap içmenin, bir bira içmenin insana öyle aman aman zarar vereceğini dusunmuyorum. İçmek isteyen içer. Zaten o bahsettiğiniz urunler asla yasaklanamaz çünkü büyük sermaye sahiplerinin elindeler.

saygılar.

encralis bunu beğendi.
  8. Mehmet Can

Mehmet Can Forum Bağımlısı

Seviye:
    dediğiniz gibi her ikiside zararlı,
    ama sigara daha fena bi hale getiriyor insanı resmen çürütüyor:Skull-175

alkol şişede durduğu gibi durmuyor aşırıya gidilirse ozaman hiç bir tadı kalmaz:eek:
    hem kendinize hem çevrenize zarar verirsiniz? bu yüzden herşey yerinde ve tadında güzeldir:)

9. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Alkol zararlı hemde dinimiz(İSLAM)bu maddeyi yasaklamış.ALLAH herkezi bu maddeden kurtarsın.

Sigara sağlığa zararlı.Bu herkezin ortak fikri ama nedense sigara paketlerinin üzerinde bir sürü uyarı yapılıyor kimse bunu dikkate almıyor:)

ALLAH her 2 illetten herkezi kurusun,kimseyi bulaştırmasın:)(AMİN:))

ahmetdogan ve Fırat Ayanyan bunu beğendi.
  10. gokhancan

Seviye:
    İlginç bir yaklaşım tarzı ama alkol sağlığa zararlı olduğu için islamiyet tarafından yasaklanmadı bilakis toplum huzurunu bozduğu için yasaklanmıştır.

İçmek isteyen arkadaşlar içer ve vebalinide öder.

( Pek yeri değil ama madem açıklayalım ) Bakara suresi ayet no 219 :

Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.” Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan arta kalanı.” Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.56

Maide suresi ayet no 90-91 :

Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.22
    Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?

Görüldüğü uzere allahın kelamında sağlığa zararla ilgili bir açıklama yoktur, bilakis içki insanı körelten bir maddedir. ( Kastedilen şaraptı aslında ) cunku eski zamanlarda arabistan yarım adasında hurmadan ve üzümden şarap yapılıyor insanlar şarap içiyorlardı. yukarıda bahsedilen şarabın eser miktarda alınmasının insan vücuduna yararlarıda vardır.
    Ama gunahıda epeyce buyuktur görüldüğü üzere.

İçki insan hayatında olmassa gerçekten hayat daha anlamlı hale gelebiliyor ama kim ki içki içiyorsa ona saygı duymalı ve içki içmek isteyen insanlarıda sonuna kadar kanunlarla korunmak zorunda.

Madde bağımlılığı kötüdür. Söyleyebileceğim bu.

saygılar.

Anıl Kuşaksız bunu beğendi.
  11. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Nerdeeeeeeee ! peeh ! :rolleyes: :D :p

12. SNkaraoglu

Seviye:
    E hayal işte :)

13. pesimistt

pesimistt Üye

Seviye:
    keşke ikiside tümden yok olup gitse:(

14. mhmmd123

mhmmd123 Üye

Seviye:
    Üzerinde yazması zaten toplumu bilinçlendirmek için değil.Mesela adamın biri x marka sigarayı içip içip öldü.Ailesinin o firmaya dava açma hakkı vardır.Bu şekilde olduğunda da ''biz zaten belirtmiştik'' diyorlar ve yırtıyorlar.Yani onların dert ettikleri bizlerin(sigara tüketenlerin.yanlış anlaşılmasın ben tüketmiyorum:D) sağlığı değil.

SNkaraoglu bunu beğendi.
  15. gokhancan

Seviye:
    Muhammed baya aydınlaşmışsın bakıyorum. :)

Evet arkadaşlar sigara şirketleri sizin sağlığınıza düşünse zaten sigara üretiminden vazgeçicekler.

mhmmd123 bunu beğendi.
  16. SNkaraoglu

Seviye:
    Aslında bu yazıların işe yaraycagını düşünüyorum...
    Tabi ki okuyup sigarayı bırakmayacakigaranın normalliğin kimse... Ama bu tip yazılar sigaranın "normal" ve "sıradan" olusunu zamanla azaltacak. Sigara olması gerektigi gibi anlaşılacak.... Ben umutluyum, sigara tüketimi artmayacak, azalacak..

17. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sigara dedim, cunku sinsi bir dusman.

Alkol aldiginizda vucudunuza olan kotu etkilerini aninda goruyorsunuz, sabah kalktiginizdaki haliniz size ip uclari veriyor alkol hakkinda. Ancak sigara oyle degil, yavas yavas geciriyor bedeninizi ele. Ayni zamanda siz icerken, etrafinizdakilerin de sagligina zarar veriyor.

Birazda soyle dusunuyorum, cebinde sarab sisesi ile gezenlerin sayisi, cebinde sigara paketi ile gezenlere gore ne durumda acaba? Eger tutun mamulleri sadece nargile gibi olsaydi, yaninizda tasimaniz mumkun olmasaydi sanirim alkol derdim o zaman...

Tabi sahsi gorusumdur, herkesin fikrine saygi duymak gerekir. Temennimiz her ikisinin da yok olmasi.

Ek: Bu arada hayatimda hic tutun ve tutun mamulleri denemedim, yanan sigarayi agzima koymadim. Ek bilgi olsun diye yaziyim dedim.