Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tutturmuşlar bi ''pate de Limoges'' reklam arasında Fransızca bir deyim..

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    :boese157:
    Yaprak dökümünü izleyenler bilir. Reklamlar başladığında ve bittiğinde bilmem ne porselenci Yaprak Dökümünü sunar/devam edecek yanında bir pate de Limoges:boese157:

Televizyonun sesi açık izliyor bizimkiler ama benim duyduğum tek cümle pate de Limoges.

Bu ne yaa.. Bu ne vurdum duymazlık bu ne ukalalık. Nedir bu cümle küfür mü ediyo ne diyo?

Ya düşünsenize bu dizi Etiler'de de izleniyo Yüksekova'da da. Edirne'de de Hatay'da da. Yurdum insanı duyuyor bu pate de Limoges da kimse ne ki bu? diyen yok.

Araştırdım ben internetten de buradan ne anlama geldiğini söylemeyeceğim. Siz de araştırın ki elinizin altında hazır bilgisayar varken internetten bilmem ne porselenciyede bir protesto yazısı gönderirsiniz artık. Türkçe kullansınlar adamı kıllandırmasınlar.

Hadi pate de Limoges!!

hakano, nükleer kedi ve ZekiAlper bunu beğendi.
  2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    [​IMG][​IMG]

3. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    KRC takımlarının Fransa'nın Limoges diye bir mevkiinde üretildiğine dair birşeyler buldum...
    Pate=hamur manasına geliyor hamuru hammadde anlamında kullanmış olabilirler...
    de = sanırım bir bağlaç -de,-da, gibi...
    Limoges ise bir eyalet ismi olmakta.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. Ferhat Özben

Ferhat Özben Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bizim ülkemizde yıllardır yabancı mala karşı bir hayranlık vardır. Üreticiler bunu fırsat bilip böyle süslemeler yaparlar. "KRC" yi key ar si diye okuyorlar dikkat edin. Maalesef dilimiz büyük bir yozlaşma içinde. Yabancılaşma artık doğrudan oluyor. Bu konuda en büyük darbeyi düşüncesiz basın-yayın kuruluşları vuruyor tabi gerekli mercilerde sessiz kalıyor. Bu konu da çalışmalarım var şu aralar biraz durgun ama incelemek isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.
    www.turkcemizparmakizimiz.com

Tolga Ayla bunu beğendi.
  5. N.Erdem TUGRAHAN

N.Erdem TUGRAHAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Googleye yazdığımda porselen ile ilgili bişeyler çıkıyor.Birşey anladıysam arap olayım :D

Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Yanlıştan dönüldü..

Artık reklama aralarında ''pate de Limoges'' diye anons yapmıyorlar.

Bana herhangi bir geri dönüş yapılmadı ama ben nezaketenden olsa teşekkür mesajımı yazıp gönderdim.

pate de Limoges: limoges menşeili'dir anlamında. Porselen sektöründe inanılmaz bir rekabet var, neden olmasın manasız bir sevinçtir porselende yemek yemek.

Kaliteli porselenler üretebilmek için tek tekel olan Fransanın Limoges fabrikasında üretilmekte olan bir tozun porselen yapımında hammedde olarak kullanılmasıdır işin aslı. Bu tozu kullanamakta her porselencinin haddi değil. Çinden toz ithal etmek daha ucuza geliyor ancak Fransiz tozu dünyada bir numara.

İşte pate de Limoges bu tozun kullanıldığını gösteriyor. Yani porselencilerin kavgasını bizler pate de Limoges anonsuyla ortak oluyoruz. Bize ne yaaa. Onların arasındaki bilmem ne yarışı.

Bırakın Fransızca anonslu yabancı dilin yanında alakasız kavganın ucunu görüyorduk ister istemez. İşte rahatsızlığım bu ikisindendi.

Sevgiler saygılar herkese..

[​IMG][​IMG]

SedatT bunu beğendi.
  7. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok sağol Tolga abi.