Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

" Turnalar uçun, yayladan geçin, anama selam edin" turu.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Tarih 9 mayıs 2010
    Teknik veri ve ayrıntılar Ahmet hoca ve Ogün den
    Fotolar benden.

Ahmet Yıldırım' dan:
    09 MAYIS 2010 tarihli gezimizin (ne gezi ama...!!!) teknik verileri :
    1-Evden-Buluşma yeri (Real Önü)-Aksaray Yolu 51 nci Km. Sağa dönüş arası ( 61 Km)
    2- Aksaray Yolu - Karadona arası ( 4 Km.)
    3- Karadona (Maradona'nın doğduğu yer) - Yağlıbayat (Tam benim doğacağım köymüş. Yağlı ya. Onun için) arası ( 8 Km)
    4- Yağlıbayat - Ağsaklı (5 Km.)
    5- Ağsaklı - Beşağıl (9 Km )
    6- Beşağıl - Ereğli-Adana Çevre Yolu ( 18 Km )
    7- Konya - Ereğli-Adana Çevre Yolu - İsmil ( 15 Km. )
    8- İsmil - Yarma ( 17 Km )
    9- Yarma - Sakyatan ( 9 Km )
    10- Sakyatan - Canım Evim ( 28 Km. )
    TOPLAM : 174 Km. (mtb lastikleriyle)

Ogün'den .

Databank, yani "Veribankası" olarak, kusursuz bi iş çıkarmışsın Ahmet; helal olsun sana

Sen gezinin teknik verilerine değinmişsin; ben de sosyal, psikolojik ve bilimsel gerçeklerine değineyim

1-Evden-Buluşma yeri (Real Önü): Bi Mesut abi var; başka da kimse yok. Ahmet Yıldırım 5 dakikalık gecikmeyle bizi kaçırıyor, yolda yakalıyor ve üzerimize su serperek ( yüreğimize değil! ) bize "merhaba" diyor. Ben de "Öğlen evde olmam lazım" düşüncesiyle "kalabalık" grubu uğurlayıp dönme planıyla, saatinde, Real'in önündeyim. Ama kesin öğlene evde olmam lazım. Obruk ööle bööle değil git-gel 160 kilometre; uymaz bana bu sefer
    Aksaray Yolu 51 nci Km. Sağa dönüş arası ( 61 Km) : Üçümüzde de MTB olduğu için Obruk'a gitmekten vazgeçip, dağları aşıp, toplamda 100 km ile Konya'ya dönmeyi planlıyoruz. Seviniyorum. Çünki öğlene evde olmam lazım

2- Aksaray Yolu - Karadona arası ( 4 Km.) : İlk defa gidilecek, Yaban Hayatını Koruma bölgesi olarak ta bilinen mükemmel güzergahın girişi. Netekim, kamyon kullanan bi "Ayu" ile karşılaştık ama hiç zarar vermedik ona, öylece gönderdik. Ayrıca oyalanmanın anlamı yok, çünki, öğlene evde olmam lazım...

3- Karadona (Maradona'nın doğduğu yer) - Yağlıbayat (Tam benim doğacağım köymüş. Yağlı ya. Onun için) arası ( 8 Km)
    Bu teknik veri, aynı zamanda psikolojik veri de içeriyor.

4- Yağlıbayat - Ağsaklı (5 Km.): Ağsaklı. Üçümüzün de, adını bi sefer de söylemeyi başaramadığı bi köy. İlk mola yerimiz Yağlıbayat. Herşey çok güzel. Yeşillikler, inekler, sessizlik... Ahmet'in ve Mesut abinin getirdikleri öyle bi güzel yendi ki, bi ara "Öğlene evde olmam lazım"ı bile unuttum yani İtalyan usulü lor peynirinden, Çanakkale usülü Ton balığına, Mesut abi tarifiyle hazırlanmış ev yapımı kurabiyeden, tamemen fabrika yapımı çikolatalara kadar 5 yıldızlı bi sofraydı. Ellerinize sağlık, kesenize bereket. Bu arada Mesut abi bana "Yol yakınken dön bak Ogün!" diyor ama ben büyük sözü dinlemiyorum.

5- Ağsaklı - Beşağıl (9 Km ): Köpeklerin bize taarruzu. Ama başarısız oldular. Birden aklıma "Öğlene evde olmam lazım" geldi. Çakma bi çobana sorduk: "Ey çakma çoban, söyle bize, Konya buradan kaç kilometre?" Dedi ki, "80-90 km." "Çakma çoban sen de!" dedik de inanmadık. Yolumuza devam ettik. Orada matematik ve fizik kurallarına ve mantığa göre bazı hesaplamalar yaptık ve vardığımız sonuç şu oldu: "Bu çakma çoban attı kafadan. Çünki, 85. kilometrede iken, 90 kilometre kalamazdı Konya'ya. Amacımız, dağları aşıp, kısa yoldan Konya'ya dönmek olduğuna göre, olsa olsa 40-50 km bişeyin kalmış olması gerekirdi. 60'ıncı kilometreden sonra rotamızı Konya'ya çevirdiğimize göre, taş çatlasa 130 km toplamda yapmalıydık. Çakma çoban işte! " Mesut abi hatırlatıyor:" "Yol yakınken dön bak Ogün!" Israrlıyım devam edecem;
    Ayrıca tırsıyorum o köpeklerden...

6- Beşağıl - Ereğli-Adana Çevre Yolu ( 18 Km ) : İkinci mesire yerimiz. Umutların ( benim için ) yavaş yavaş tükendiği an. Galiba öğlene evde olamayacağım Telefon açıyorum eve, ve ancak ikindiye doğru gelebileceğimi çeşitli numaralarla ifade ediyorum. Sonra da üzülüyorum. Kederden, vücuduma tamamen fabrika yapımı çikolata yüklemesi yapıyorum. Sahte bi mutluluk veriyor bana bu çikolata. Yoldan geçen bi motosikletçiyi durdurup "Konya kaç km buradan?" diye soruyorum. "Demin çakma bi çoban böyle böyle dediydi." diyorum. Diyor ki, "Konya buradan olsa olsa 70 km'dir." "Hah işte!" diyorum, "ortada matematik, fizik ve mantık var. O çoban bilememiş; atmış resmen 80-90 km var derken! Bu adam bildi!" Bu arada saat 13:10. Artık evde olmamı gerektirecek bi saat yok ortada. Rahatladım biraz. Bulutlar yüklü ha yağdı ha yağacak bu arada. Bekliyoruz bulutlar gitsin diye biraz öteye... Mesut abi devam ediyor:""Yol yakınken dön bak Ogün!"

7- Konya - Ereğli-Adana Çevre Yolu - İsmil ( 15 Km. ): Mükemmel kır ortamından yani ineklerden, leyleklerden, turnalardan, çulluklardan ve çakma çobanlardan çıkıp şehirlerarası yola giriyoruz. Taaa uzakta bi kilometre levhası var. Kader anı ( benim için ). Soruyorum "Ahmet, sence kaç kilometre var Konya'ya?" O söylemeden "40 km" diyorum. O da "50 km" diyor. Mesut abi en arkada, onu duymuyorum. "Hiç 50 olur mu yaw!" dediğimi ve Ahmet'in "60 kilometre" dediğini aynı anda duyuyorum. Sonra da 60 rakamını görüyorum. Hızımıza bakıyorum 27 civarı. E kaç saat eder? Teoride 2 saat bi kaç dakika. İyi, fena bi rakam değil!

8- İsmil - Yarma ( 17 Km ): Motosikletli arkideşin köyü. 51 km Konya'ya. Yolda nefis bi tempo, arada Mesut abi fotoğraf çekiyor. O sırada kafama "Dank!" ediyor. O çakma çoban bilmiş! 85'inci km'deyken "Konya'ya 80-90 km var" demişti. Tam bilmiş hem de. İnanmıyorum uleeenn artık matematiğe, fiziğe ve de mantığa! Üstelik "Çakma" dedik bi de çocuğa. Aslanım çobanım benim be. 6 tane köpeği bile vardı walla; hepsi de saf kangaldı. Bi üstümüze salsa o köpekleri hepsi üzerimizde "salsa" yapardı valla. Koçum çobanım be! Mesut abi artık demiyor ""Yol yakınken dön bak Ogün!" diye.

9- Yarma - Sakyatan ( 9 Km ): Hava mükemmel, rüzgar hep bizi iteledi. Şoförler korna çaldı kutladı. Petrol istasyonlarına ziyaretler düzenledik ve hiç bisiklet ve bisikletçi görmemiş çocukları aydınlattık. Bunun karşılığı olarak da çay ile ödüllendirildik.

10- Sakyatan - Canım Evim ( 28 Km. ): Aynen.

"Neye niyet neye kısmet" gezisi diyorum buna. 160 km'yi çok bulup yoldan dönme planları yaparken; 174 km'yi deviriverdim. He he heeeeeee... Olsun be! Süperdi. Daha ne diyim; süper...

Fotolar da benden.
    Fotolarda kronolojik sıra takip edilmemiştir

2. Mehmet Ortaç

Mehmet Ortaç Aktif Üye

Seviye:
    gittiğiniz yerler çok güzelmiş ayaklarınıza sağlık :)

3. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Her ne kadan biz olmasak da:D

Ne kadan hooooooş
    Ne kadan canlıııı
    Ne kadan renkliiiii
    Ne kadan güzeeel

Ayağınıza elinize emeğinize sağlık

Bugsbunny, AHMTB ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  4. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Turnalar uçuyorda siz uçmuyormusunuz, maşallahınız var :))
    paylaşım için teşekkürler

Bugsbunny, AHMTB ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. semdekor

semdekor Kıdemli Üye

Seviye:
    pedalınıza sağlık:)

Bugsbunny ve AHMTB bunu beğendi.
  6. smh42

smh42 Aktif Üye

Seviye:
    Muhteşemden başka ne denilebilirki,ayaklarınıza sağlık çok güzel bir gezi daha olmuş:)

AHMTB ve Bugsbunny bunu beğendi.
  7. İsmail YURDAKURBAN

İsmail YURDAKURBAN Üye

Seviye:
    Abi harika bir gezi olmuş yine. Turnayı da çok iyi fotoğraflamıssın. Fotoğraf hususunda bildiklerimi yeniden gözden geçirmem gerekli diye düşünüyorum.Kuş fotoğrafçılığı için fotoğraf makinasına iyi bir 500mm lens almak yerine Cannondale almak gerekiyormuş.:D Tabi bisikleti almakla da iş bitmiyor, azimli bir binici de lazım. Teşekkürler

8. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler Mesut bey. :) Bir sonraki 174 km'yi kasklarınızla yapmanızı salık veririm. :in:

9. eyup ensar

eyup ensar Aktif Üye

Seviye:
    yine iyi turlamışsınız, inşallah saat 5 civarı yağan yağmura yakalanmamışsınızdır(aklımdan geçmediniz değil) gelsem sizi yakalayabilirmiydim, ben sizi yakalayamayınca yağmura yakalanırmıydım bilmiyorum.

geçtiğiniz yerler meramda oturanlara göre -bizim oralar- sayılır, fotoğraflarda çok iyi çıkmış, güzel düşünen güzel görür misali olmuş.

tebrikler, ayağınıza, belinize yüreğinize sağlık.

Bugsbunny ve AHMTB bunu beğendi.
  10. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten ne kadan mikemmel bir yorum yapmışsınız:)

11. kaptan vural 74

kaptan vural 74 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    fotolar ayrı sizler ayrı güzel çok güzel bi gezi gerçekleşmiş pedal basan ayaklara sağlık

Bugsbunny, Mesut Girgiç ve AHMTB bunu beğendi.
  12. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok keyifli bir gezi olmuş, fotolar da çok hoş.
    Paylaşım için teşekkürler.

Bugsbunny bunu beğendi.
  13. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Doğayla içiçe müthiş bir gezi olmuş.

Ayrıca grupta fotoğraf işinden anlayan birilerinin olduğu ne kadar da belli. Makrolar, hareketli haldeyken enfes fotolar, fotoğrafçı bakışı. Ayaklarınız kadar ellerinize de sağlık.

Bugsbunny bunu beğendi.
  14. Ahmet ERPINAR

Ahmet ERPINAR Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık Mesut,Ogün ve Ahmet abi.Geziye katılamasak ta sizinle pedallamış kadar olduk.Ogün abi Ahmet abinin peşinden gitme kaybolursun haa...:D

smh42, Bugsbunny ve AHMTB bunu beğendi.
  15. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel fotograflar, ayaklarınıza sağlık.Paylaşım için teşekkür ederim.

16. Bugsbunny

Bugsbunny Kıdemli Üye

Seviye:

:) Ahmet; ben hiç takılır mıyım Ahmet'in peşine Ahmet! :D Yine de sağol uyarın için.

Bu arada "ironman" imzan da pek bi afilli, cafcaflı olmuş ha. :in:

Ahmet ERPINAR, AHMTB ve smh42 bunu beğendi.
  17. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    yine, yeni, yeniden teşşekkürler örnek aldığımız bisikletçi abilerimize...

18. nurettin uyar

nurettin uyar Yeni Üye

Abi gene turnayı gözünden vurmuşşunuz

19. AHMTB

AHMTB Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne faydaa..... gözünden vurmamıza rağmen o yine uçmaya devam etti. Arkasından velesbitle bastım ammaa.. yetişemedim. Yetişeydim zaten direkt midedeydi.
    Eeeeee.... ne demişler...????
    TURNADA Peşrev olmaz; Ne çıkarsa Bahtına...
    Bahtımıza da Ton Balığı, Somun ekmek, Ceviz, İtalyan Tipi Lor Piyniri, Kuru Üzüm, Hurma, Nuga Bar, Müsli Bar, Hand Made and Oilless Kurabiye ve Leblebi gibi gayet mütevazi yiyecekler çıktı.....
    Olsun be... Allah olmayanlara da versin.

Ahmet ERPINAR, smh42 ve Bugsbunny bunu beğendi.
  20. ALAETTİN DEMİRKESEN

ALAETTİN DEMİRKESEN Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur, üçünüzünde emeklerine sağlık. Mesut Hocam, Konya ovasındaki güzellikleri bizlerle paylaşman ne güzel. Güzellikleri gören gözlerine, pedallayan ayaklarına Allah zeval vermesin İnşaAllah.
    DEDE

Bugsbunny, smh42 ve AHMTB bunu beğendi.