Turların ortalama hızları

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba, mesela ben günlük turlara ya da bisikletli gezilere katılmak istiyorum. O turun bana göre olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yani diyelim ki benim genel olarak hız ortalamam 20 km civarı, katıldığım tur/gezi yeni başlayanların turu olabilir, ya da karbon kadrolu yol bisikletlerinin turu olabilir, boş mataralarını toplarım arkalarından.
Bunu bilmenin bir yolu var mıdır?

Scudo

Tama

Üye
Tepki
2
İsim
Turhan BÖLER
Bisiklet
Drag
Genelde etkinliği oluşturan ekip bu bilgiyi paylaşıyor diye biliyorum. hatta deneyimli oldukları için parkuru da bildikleri için yanında bulundurman gerekenler konusunda da fikir veriyorlar.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@obezkirpi
Tur organizatoru ile irtibata gecip ortalama hizin ne oldugunu, guzergahin durumunu (inis - cikis zorluklari ve sikligi vb.) sorabilirsiniz.
Hickimse uyumsuz bir tur grubu kurmak istemeyecektir!
Turlarda ozellikle belirtilmediyse performans degil, bir arada olmak, sosyalleserek bisiklet ve bisikletlilerle birarada olmak aktivitenin temel cikis noktalarindandir.
Ayrica turlarda size uygun surus ve kondisyon yakalayanlar ile tanisarak, ilerisi icin daha kucuk grup surusu plan ve rotalari hazirlayabilirsiniz ;)
Iletisim ve paylasim herseyin onunu acar. Sormaktan ve konusmaktan cekinmeyin saygi cercevesinde yeterli :)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Strava veya diğer bisiklet aktivite takip sitelerini kullanmanızı öneririm. Katılmayı düşündüğünüz grubun üyelerinin performanslarını oradan inceleyin. Aşağı yukarı bir fikir edinirsiniz. Sizin performansınıza uygun olanları tercih edin. Strava'da 100'den fazla bisikletçiyi takip ediyorum. Aktiviteleri hakkında az çok bilgim var. Tanıdığım bisikletçiler çok olsa da gücümün yetmeyeceği turlara katılmamak en akıllıcası geliyor bana.

Ortalama hıza bakarak aldanmayın; bir tur içinde ne kadar rampa çıkılıyor bu daha önemli. Genelde kopmalar rampalarda olur. Bekleme olmazsa eğer sonrasında tek kalma durumu olacaktır, bu nedenle sizinle aynı güçte bir iki kişi olması lehinize olur.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

skywagon

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Cem Kürkcü
Bisiklet
Canyon
Tur organizasyonlarına katılmak hobi gelişimi için kaçınılmaz ancak herkesin bir tur temposu var. Bahadır ve Suat beylerin dediklerine katılıyorum, ilave olarak tek başına tura çıkmak, kalabalık bir grupla çıkıp geride kalmaktan çok daha iyidir, motivasyonunuz daha yüksek olur. Bununla birlikte sizin temponuzun 2-3 km/saat üzerinde giden bir gruba katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü bir hobi olmasına rağmen bu bir spor aynı zamanda, her daim geliştirmelisiniz kendinizi. Genellikle kalabalık gruplarla yapılan turların hızları daha düşük oluyor. İzmir'de pazar günü Tansaş ekibi var, Sasalı yolunda sürüyorlar. Çok kalabalık oldukları için ben tercih etmiyorum.
Biz "KSK Pisikletçileri" genellikle Mavişehir çıkışlı başlıyoruz. İlk başlarda 22-23 km/saat idi ortalamamız, şu an 25-26 km/saat, hedefimiz 28-30 km/saat gibi süratlere erişip 100 km+ turlar yapmak. Fakat bir grup olmasa idi ben bu hayalleri kurmazdım.

Turlar için bir fikir vermesi açısından : (link)

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@obezkirpi
Eğer devamlı tur yapan bir ekipse zaten çıkmadan önce o günkü ortalama hız ve rota belirtiliyor genelde. Buna göre gelecek insanlar da ne kadar zorlanacaklarını bilerek gelip gelmemeye karar verebiliyor. Benim gördüğüm kadarıyla bu şekilde bir bilgi paylaşılmadan çıkılan turlar genelde karma ve daha başlangıç seviyesinde arkadaşların katıldığı dolayısıyla daha yavaş turlar oluyor. Tura çıkmadan önce geride kalanların beklenip beklenmeyeceğini ve ortalama hızınızı belirterek gruba uygun olup olmadığını sormanız faydalı olur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yanlış anlaşılmasın ben de gayet yeni başlamış biriyim ama anladığım kadarıyla bilgi paylaşılmadan çıkılan turlar özellikle karma değil de küçük, kadrosu oturmuş herkesin birbirini artık tanıdığı grupların turları oluyor, hani herkeste yol bisikleti olan 35 ortalama yapanlar ya da ter bile akıtmadan kırkbeş derece açıyla rampa çıkanlar bilgi vermeye pek gerek görmüyorlar. cevaplar için teşekkürler herkese.

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Merhaba :) bisiklet grubunda herkesin birbirini tanıması gayet dogal. gidip siz tanısıcaksınız kaynasıcaksınız Bulundugunuz ildeki grubları takip edip hangisi size yakın geliyorsa gruba girip tanısabilirsiniz. Bazı grublar var gittiginizde selam bile vermezler size

skywagon

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Cem Kürkcü
Bisiklet
Canyon
@bulut Ekibin uygunluğuna göre çıkıyoruz. Genellikle haftasonu sabah 06:40 - 07:00 arası çıkıyoruz. Fakat hafta içi minimum 2 kişi olunca haberleşerek yine çıkıyoruz.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
ortalama hız budur. görünce ağzım açık kaldı :D
arkadaş forumun üyelerinden. aşağı yukarı aynı yaşlardayız.
TUR.JPG

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Strava yüzünden papaz olan çok fazla bisikletçi var :D

Adam 170 km 40 ortalama yapmış geçen gün. Birkaç gün sonra yarışa katıldı. 140 km 36 ortalama, peloton ile... :)

• Beğen
Tepkiler: hashus1099

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu
power, en azından nabız olmadan pek inanmam ben uçuk değerlere. kamyon arkasını, grup sürüşünü geçtim; insanlar o denli kafayı yemiş ki 40'a hızı sabitleyip araçta bile kayıt açıyordur.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yukarıdaki performansı gösteren arkadaş ve ekibini en kısa zamanda şiddetle continental veya pro continental takım sporcusu olmaya davet ediyorum harcanıyorlar bence :D

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@S.Çal strava kaydına benzer mesajı ben de yazdım ama kayıtlar gerçektir veya değildir o konuda bir şey diyemem.

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Ayaz kayıtların gerçekliği konusunda şöyle şüphe olabilir. Rota tümüyle araç arkasında yapılmış olabilir. Zira bizim fedarasyonun elit kategorisinde bile bu ortalamalar çıkmıyor. Kaldı ki onlar peleton ile sürüş yapıyorlar.

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlarla 2 saatte (duraksayarak) 15-20 km yapmıştık :(