Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turların ortalama hızları

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında obezkirpi tarafından paylaşıldı.

1. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba, mesela ben günlük turlara ya da bisikletli gezilere katılmak istiyorum. O turun bana göre olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yani diyelim ki benim genel olarak hız ortalamam 20 km civarı, katıldığım tur/gezi yeni başlayanların turu olabilir, ya da karbon kadrolu yol bisikletlerinin turu olabilir, boş mataralarını toplarım arkalarından.
    Bunu bilmenin bir yolu var mıdır?

2. Tama

Tama Yeni Üye

Adı:
    Turhan BÖLER
    Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Genelde etkinliği oluşturan ekip bu bilgiyi paylaşıyor diye biliyorum. hatta deneyimli oldukları için parkuru da bildikleri için yanında bulundurman gerekenler konusunda da fikir veriyorlar.

obezkirpi bunu beğendi.
  3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @obezkirpi
    Tur organizatoru ile irtibata gecip ortalama hizin ne oldugunu, guzergahin durumunu (inis - cikis zorluklari ve sikligi vb.) sorabilirsiniz.
    Hickimse uyumsuz bir tur grubu kurmak istemeyecektir!
    Turlarda ozellikle belirtilmediyse performans degil, bir arada olmak, sosyalleserek bisiklet ve bisikletlilerle birarada olmak aktivitenin temel cikis noktalarindandir.
    Ayrica turlarda size uygun surus ve kondisyon yakalayanlar ile tanisarak, ilerisi icin daha kucuk grup surusu plan ve rotalari hazirlayabilirsiniz ;)
    Iletisim ve paylasim herseyin onunu acar. Sormaktan ve konusmaktan cekinmeyin saygi cercevesinde yeterli :)

Bulent A., ismailSACAR ve obezkirpi bunu beğendi.
  4. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Strava veya diğer bisiklet aktivite takip sitelerini kullanmanızı öneririm. Katılmayı düşündüğünüz grubun üyelerinin performanslarını oradan inceleyin. Aşağı yukarı bir fikir edinirsiniz. Sizin performansınıza uygun olanları tercih edin. Strava'da 100'den fazla bisikletçiyi takip ediyorum. Aktiviteleri hakkında az çok bilgim var. Tanıdığım bisikletçiler çok olsa da gücümün yetmeyeceği turlara katılmamak en akıllıcası geliyor bana.

Ortalama hıza bakarak aldanmayın; bir tur içinde ne kadar rampa çıkılıyor bu daha önemli. Genelde kopmalar rampalarda olur. Bekleme olmazsa eğer sonrasında tek kalma durumu olacaktır, bu nedenle sizinle aynı güçte bir iki kişi olması lehinize olur.

emrah9700 bunu beğendi.
  5. skywagon

skywagon Biniyorum, öyleyse varım !!!

Adı:
    Cem Kürkcü
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Tur organizasyonlarına katılmak hobi gelişimi için kaçınılmaz ancak herkesin bir tur temposu var. Bahadır ve Suat beylerin dediklerine katılıyorum, ilave olarak tek başına tura çıkmak, kalabalık bir grupla çıkıp geride kalmaktan çok daha iyidir, motivasyonunuz daha yüksek olur. Bununla birlikte sizin temponuzun 2-3 km/saat üzerinde giden bir gruba katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü bir hobi olmasına rağmen bu bir spor aynı zamanda, her daim geliştirmelisiniz kendinizi. Genellikle kalabalık gruplarla yapılan turların hızları daha düşük oluyor. İzmir'de pazar günü Tansaş ekibi var, Sasalı yolunda sürüyorlar. Çok kalabalık oldukları için ben tercih etmiyorum.
    Biz "KSK Pisikletçileri" genellikle Mavişehir çıkışlı başlıyoruz. İlk başlarda 22-23 km/saat idi ortalamamız, şu an 25-26 km/saat, hedefimiz 28-30 km/saat gibi süratlere erişip 100 km+ turlar yapmak. Fakat bir grup olmasa idi ben bu hayalleri kurmazdım.

Turlar için bir fikir vermesi açısından : KSK Pisikletçileri Strava Kulübü

6. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @obezkirpi Benim bildiğim tur temposu en düşük olana göre ayarlanır.

obezkirpi bunu beğendi.
  7. bulut

bulut Üye

Adı:
    hakkı b.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @skywagon
    hangi gün saat kaçta başlıyorsunuz

obezkirpi bunu beğendi.
  8. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Eğer devamlı tur yapan bir ekipse zaten çıkmadan önce o günkü ortalama hız ve rota belirtiliyor genelde. Buna göre gelecek insanlar da ne kadar zorlanacaklarını bilerek gelip gelmemeye karar verebiliyor. Benim gördüğüm kadarıyla bu şekilde bir bilgi paylaşılmadan çıkılan turlar genelde karma ve daha başlangıç seviyesinde arkadaşların katıldığı dolayısıyla daha yavaş turlar oluyor. Tura çıkmadan önce geride kalanların beklenip beklenmeyeceğini ve ortalama hızınızı belirterek gruba uygun olup olmadığını sormanız faydalı olur.

obezkirpi bunu beğendi.
  9. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yanlış anlaşılmasın ben de gayet yeni başlamış biriyim ama anladığım kadarıyla bilgi paylaşılmadan çıkılan turlar özellikle karma değil de küçük, kadrosu oturmuş herkesin birbirini artık tanıdığı grupların turları oluyor, hani herkeste yol bisikleti olan 35 ortalama yapanlar ya da ter bile akıtmadan kırkbeş derece açıyla rampa çıkanlar bilgi vermeye pek gerek görmüyorlar. cevaplar için teşekkürler herkese.

aziz otkur bunu beğendi.
  10. aziz otkur

aziz otkur Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba :) bisiklet grubunda herkesin birbirini tanıması gayet dogal. gidip siz tanısıcaksınız kaynasıcaksınız Bulundugunuz ildeki grubları takip edip hangisi size yakın geliyorsa gruba girip tanısabilirsiniz. Bazı grublar var gittiginizde selam bile vermezler size

obezkirpi bunu beğendi.
  11. skywagon

skywagon Biniyorum, öyleyse varım !!!

Adı:
    Cem Kürkcü
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @bulut Ekibin uygunluğuna göre çıkıyoruz. Genellikle haftasonu sabah 06:40 - 07:00 arası çıkıyoruz. Fakat hafta içi minimum 2 kişi olunca haberleşerek yine çıkıyoruz.