Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'nin Hidrojenle Çalışan Arabası,Hydrobee İTÜ

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Sinto tarafından paylaşıldı.

1. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    [​IMG]Hidrojenli araba olarak da bilinen hidrojen motoru ile çalışan araçlar artık prototip bazında da olsa ülkemizde de üretiliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ tarafından tasarlanan ve HydroBee adı ile duyurulan araç da bunlardan birisi. Henüz prototip olsa da ilk yarışına giren araç 1litre benzin karşılığı enerji ile 550 km yol katetti.

2. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    sinancım resim varmı merek ettim doğrusu .. hirdojeni nasıl üretmisler borla ilgisi varmı

Cemowski ve Sinto bunu beğendi.
  3. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    umarim bu projeyi durdurmazlar (bazi gucler) !

4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    bir itu öğrencisi olarak şöyle açıklıyım , aslen bi yarışma için tasarlanan bir arabadır hydrobee, ancak itunun tek hidrojenle çalışan arabası değildir. iki farklı yarışma için iki farklı araç tasarlanmaktır, ki ikiside uluslararası platformda bu yarışmaların, biri yüksek hızlı olmayı birisi de en az yakıtla en çok yol almayı hedefleyen araçlar bunlar , projenin durdurulması söz konusu değil yani ..

5. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    işte fotolar :

İstanbul Teknik Üniversitesi Hidrojenli Araç Ekibinin tasarlamış olduğu aracın çizimleri:

izometrik Görünüş

Üst Görünüş

HydroBee grubunun resmi sitesi: http://www.hydrobee.itu.edu.tr
    NOT: 2007 hedefleri 1 litre benzine eş değer enerji ile 1000-1500km gidebilmek

6. Cemowski

Cemowski Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel zaten 2050 de mi ne petrol bitcekmiş. ya hidrojenle yada elektrikle çalışan arabalar olacakmış

7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar.Bildiklerimle biraz olaya açıklıkta ben getireyim.Aracın motoru direk hidrojeni yakarak fln çalışmıyor.Hidrojenden ve oksijenden su elde ediliyor ve açıga elektrik akımı çıkıyor.Bu elektrikte elektrik motorunda kullanılıyor.YAni bu şekilde mekanik enerji elde ediliyor.(Yani hidrolizin tam tersi) Cukurova üniveristesi ögrencilerininde böytle bir çalışması var.Bu aralar o ögrenciler Kadir Ustanın oraya gelip fikir alışverişinde bulunuyor.O zaman tanışmıştım.Ondan ögrenmiştim...

Sinto bunu beğendi.