Türkiye'de üretilmiş karbon bisiklet ekipmanlarına destek verir miydiniz?

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar merak ettiğim birkaç konu bulunmakta.Türkiye'de karbon sele borusu,bisiklet gidonu,kadro v.b üretim yapan bir firma var mıdır?Bazı Türk markalarının karbon kadroları bulunuyor.Sanıyorum ki yurtdışında yaptırılıyor.Konu hakkında fikriniz var ise paylaşmanızı rica ediyorum.

İkinci olarak yeterli kalitede bisiklet için karbon parçalar yapan Türk bir firmaya güvenir ve destek verir miydiniz?Böyle bir firmanın olduğunu varsayarsanız kişisel olarak yabancı markalar ile karşılaştırırsanız beklentileriniz neler olurdu?

Şimdiden teşekkür eder mutlu sürüşler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Scudo

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
Kullandığım bisikletlerin ve ekipmanların genel olarak detaylı mühendislik çalışmalarından geçmiş, bilimsel yollarla tasarlanıp test edilmiş olmalarına dikkat ediyorum. Bu yüzden bilmediğim markaların ekipmanlarını hiç kullanmadım. Eğer herhangi bir Türk firması büyük ar-ge bütçeleriyle, detaylı mühendislik çalışmaları ile ekipman üretse ve bunu bana güzelce anlatan videolar, dökümanlar, kalite standart belgeleri vs. ile gelse elbette ki kullanırım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yurt dışı ile aynı fiyatlara satılacak ise, neden olmasın. Ülkemizde alınan vergiler ve diğer masraflar yüzünden, paramız yurt dışına akıyor. Misal yurt dışında 2000$'a satılan karbon kadro, Türkiye'de 4 yada 5000$'a satılacaksa, o kadro'yu Türkiye'de üretecek olan firmanın işi cidden zor diye düşünüyorum.

Kısacası benim beklentim, kalitenin önemi kadar, fiyatın da uygun olması olurdu.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Anka diye %100 Türk malı bir cep telefonu var. Onu görüp, incelemiş biri olarak kesinlikle güvenmezdim diyorum. Uzak dururdum.

Bu ne Türk malı düşmanlığı diyeceksiniz :D Şu an kullandığım telefon da piranha, Türk firması. Ama Çin'de ürettirip üzerine kendi logosunu basıyor. Güzel cihaz :) Memnunum

• Beğen
Tepkiler: Migel

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Yol olsun dağ olsun tur olsun bu forumdaki herkes kendini kanıtlamış firmaların kadrolarına sahip olmak ister. Firma bi anda fırlayıp karbon kadro örüyorsa şahsen ben ilk başta soğuk bakarım güvenemem çünkü kanıtlanmış bir durumları yok. Ama çıksınlar anlatsınlar, gerek geometri gerek sağlamlık; benim ilk tercihim Türk firma olur. Ve ayrıca sattıktan sonra her şeye kullanıcı hatası at gözlüğü ile bakmasınlar tek tercihim olur

• Beğen
Tepkiler: cagin ve Migel

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Şu ana kadar ki yazılanlardan çıkardıklarıma göre;
Sözde firmamızın ilk olarak sele borusu ve bisiklet gidonu gibi geometrik olarak daha az karmaşık parçaları üretip,testlerini yapıp onay verdikten sonra mümkün ise sahada gönüllü test edebilecek belli kişilere ücretsiz olarak ulaştırır ve zaman ile test sonuçları olumlu olur ise güven konusunu bir nebze olsun aşacağımızı düşünüyorum.Bu durumda test,kalite ve güven konusu halledilmiş sayılabilir.Fiyatın uygun olması dünya çapında önemli bir konu.

Bu ekipmanların kalitesinin düşük olmasından dolayı sizin zarar görebilecek olmanızdan dolayı kalite ve güvenlik ilk sırada olur zaten.Lakin herhangi bir olumsuzlukta muhattap olabileceğiniz ve ulaşabileceğiniz bir yerin olacak olması sanırım içinizi biraz ferahlatabilir.

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbon parçaların ülkemizde üretilebileceğini hiç sanmıyorum. Bugün adı çok bilinen markaların bile çok büyük bir çoğunluğu parçalarını Tayvanda yaptırıyor. Karbon sele kelepçesinden fren koluna kadar... Sebebi,düşük maliyet ve yıllardır ustalaşmış işçiler, oturmuş üretim teknolojisi. Avrupada üretilen parçalar da var ancak genelde markaların en üst -sınırlı üretim- modelleri ve fiyatları uçuk düzeyde oluyor. Olur da ülkemizde üretilirse, FP oranına göre almayı düşünürdüm.

• Beğen
Tepkiler: Migel

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
İşim gereği kompozit malzeme üreticileri ile yakın ilişki halindeyim. Otobüs, tekne, metro vagonu, traktör gibi ulaşım araçlarına ait kompozit parçaların üretiminde ülke olarak iyi bir noktada olduğumuz söylenebilir.

Lakin kompozit bir ürün üretmek için gereken yatırımın oldukça ağır olduğu düşünülürse, bisiklet gibi nispeten sürümü zayıf bir pazara girmenin büyük kar getirecek bir iş olmadığı ortaya çıkar.

Üstelik ağırlık - dayanım dengesinin diğer tüm ürünlerden önemli hale geldiği bir pazarda mümkün olan en hafif ürünü üretmek için daha sofistike üretim tekniği, uzman personel ve detaylı mühendislik çalışması gerekir.

Tüm bunlar maliyeti uçuracağı için halihazırda üretim üssü konumundaki Tayvan - Çin hattı yerine Türkiye'de üretim yapmak pek mantıklı değil.