Türkiye'de ultra maraton macerasının ilk adımları: Altın vuruş 325 km/gün (2004)

blaxisss

Aktif Üye
Tepki
227
Selamlar, bisiklette bana ultra maraton tarzını sevdiren insandır hüseyin çelebi. bisikletle ilk tanıştığımda hüseyin abimin ( sanırım benden bir kaç yaş büyük) yazılarıyla motive olmuş ve yüksek mesafeli turları onun sayesinde gerçekleştirmiştim.
bunlar arasında fotografları elimde bulunmayan görele sinop mesafesi vardır. konu açılmışken bilgi vereyim. uzak mesafeler yapmayı hedefleyen ama parkur uygun olsun diyen 350km üzeri parkur arayanlara önerebilirim. yazları güneşli günlerde rüzgar arkanızdan yani doğudan batıya doğru eser, yol da düz olunca neredeyse hiç zorlanmadan ortalama 40km hızı buluyorsunuz (MTB ile). Ama tabi rüzgarı yakalamak lazım, daha önce de denemiştim bu sahil yolu parkurunu ama rüzgar kafadan esince ancak 100-200 kmlik toplam mesafeyle geri dönmüştüm.
NOT: Bisikletle 2 senedir ilgilenemiyorum. Trabzonde geçirdiğim trafik kazası beni moral ve motivasyon açısından çok yıprattı. çarşıbaşı kaymakamının makam aracının ters şeride girmesi ile- evet yanlış duymadınız ters şeritten gelen bir makam aracı- güvenlik şeridinde kafa kafaya çarpışmamın psikolojik etkileri yordu beni. dile kolay toplamda 90 km/h hızla kafa kafaya çarpıştım. ve sonuç ne mi? makam aracından inen şöforün, "sen önüne bakmaayi misin? sen nereye bakayisin?" nidalarıyla yerden zorla kaldırılmaya çalışılmam oldu. mahkemem hala devam etmekte. tıp fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve şu okulumun bitişi benim için bu sporda yeniden doğuş olacak. maddiyat çok önemli ne de olsa bisiklet sporunda.

Scudo

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.675
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@blaxisss

büyük geçmiş olsun, acaip bir tehlike atlatmışsın. tabakhane köprüsünü geçince tam karşıdaki yokuşta çok yaşlı bir ayakkabıcı dede vardı. sık sık uğrardım. Birgün gittiğimde pisukleti gosterma bağa diye bağırdı. Sonra öğrendim ki birkaç serseri sahil yolunda yarışırken kenardan bisikletini süren torununu ezip öldürmüşler. Sonra rahmetli oldu acısıyla bizim dede. haçkalı baba yaylasına çıkaymisin bununla diye sorup selam söyle haçkalı babaya demesini hep hatırlarım.
Dediğin gibi okulun bitmesi sporda bir milat oluyor. öğrencilikteki bol zamanı verip yerine para koyuyorsun. Kısıtlı zamanda yeterli parayla ne yapılabileceğini bulmak zor oluyor. Ben 3 yıllık bocalamadan sonra eve bir trainer aldım. şimdilik iyi başladı ama performansım şaka gibi :) kendimi toplamaya kararlıyım, eski işleri yapamasamda keyif alırım. Her performansın kendi macerası olur sonuçta.
Okulu bitirmen içime doğmuş ki yazıyı buraya taşırken şöyle not düşmüşüm resmin altına:
Kürtün-Özkürtün hikayesini doktor bir arkadaş anlatmıştı. Bu rotada 220 km çevirip bizimle paylaşmıştı hikayesini. Artık foruma gelmiyor galiba.
macerayı, denemeyi, paylaşmayı seven, gerilmeyen, rahat, mutlu, cesur, komik ve meraklı insanların sporuna dönmene çok sevindim. şaşkın bir denemede daha buluşmak üzere.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende maziyi tazeledim bu parkurun sadece Görele - tirebolu - Kürtün kısmını yapabildim " güvenlik tünelı cıkarken işkence inişi harika diyebilirim saygılarımla.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tekrar okudumda Hüseyin kaptan yetişiyoruz galiba sana tabi sana ulaşmak zor olsada
Rüzgarından esinlenebiliriz...
bu rota..
Mükemmel güzellik ve sırlarla dolu bir yerdir..
Yanarsınız...
Zigana'da donarsınız..
Hızı yakalar sahil'de çoşarsınız.
Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
http://i842.photobucket.com/albums/zz345/pedal/Trabzon_Tirebolu_Torul_325%20km/KurtunRekor0024.jpg
Bu fotoğraftaki uzakta görünen şelaleyi çok merak ettim. tur çok güzel ve bol oksijenli olmuş. 5 yıl gençleşmiş kadar oldum

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hüseyin Çelebi Vay be anlatım bile yeter :)
Ne zamanlar yaşanmış ve yaşatılmış.
Yeniden okumak o anları kare, kare yaşamak hissetmek bile yeterli bu karanlık ıssız gecede.

Görele,Tirebolu, Zigana, Akçaabat A kadar sürüş yapabildim :) Akçaabat sınırında yüzüm 100 yaşındaki kişiler gibi deriler sarkmış gibiydi.

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne güzel fotolar, ne güzel anlatım. Kaç yıl sonra gördüm ama neyse ki gördüm...

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.675
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diğer bir konuda @sccetin eski forum konularını canlandırmaktan bahsedince benim de aklıma karpuz kabuğu düştü. Hem yeni teknikler öğrenmek hem de silinen fotoğrafların en azından bir kısmını geri getirmek için Retro Blasts projesini başlattım :)

İlk deneme bu konudaki sürüş için video ilk mesaja eklenmiştir.