Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'de pedallayan yabancıların görüşleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında burak ilhan tarafından paylaşıldı.

1. burak ilhan

burak ilhan Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    "I have just come back from a weekend in Istanbul. A wonderful city but 30 years behind Europe in terms of urban cycling. In reality, cars always have priority over pedestrians and cyclists - regardless of any traffic lights or pedestrian crossings. I went on a very enjoyable (although occasionally scary) bike tour with a group of hardy Dutch tourists. They explained that the key to survival is to make yourself big, point at the driver, then show the palm of your hand while shouting stop or something similar. It worked every time - although the drivers looked astonished. The few Turkish cyclists I saw seemed rather tense - like rabbits during hunting season.

Bir haftalık istanbul turundan yeni döndüm, Istanbul harika bir şehir fakat bisiklet kullanımı açısından Avrupanın yaklaşık 30 yıl gerisindeler.Aslına bakarsak Arabalar her zaman yaya ve bisikletçilerden daha yüksek önceliğe sahip.Trafik ışığı ne renk yanarsa yansın yayalar daima yola atlıyor-karşıya geçiyor.Kondisyonlu Alman turistler ile birlikte çok eğlenceli bir tur yaptık fakat ara sırada korkmadım değil.Hayatta kalmanın anahtarı olarak kendini büyük göstermek, sürücülere işaret yapmak sonra da el kol hareketleri ile bağırmak ya da bu tarz şeyler yapmamız gerekiyor,her seferinde işe yaradı.Az da olsa gördüğüm Türk bisikletçiler oldukça stresli görünüyorlardı- av sezonundaki tavşanlar gibi

kaynak: Get on your bike - it's healthy, says Turkish President... then jumps in his car after 1km on custom made bike | road.cc

2. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    It's normal dude. We're talking about Turkey!

Berke ve vito16 bunu beğendi.
  3. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yokmu Türkçe çeviri yapacak ?

4. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir haftalık istanbul turundan yeni döndüm, Istanbul harika bir şehir fakat bisiklet kullanımı açısından Avrupanın yaklaşık 30 yıl gerisindeler.Aslına bakarsak Arabalar her zaman yaya ve bisikletçilerden daha yüksek önceliğe sahip.Trafik ışığı ne renk yanarsa yansın yayalar daima yola atlıyor-karşıya geçiyor.Kondisyonlu Alman turistler ile birlikte çok eğlenceli bir tur yaptık fakat ara sırada korkmadım değil.Hayatta kalmanın anahtarı olarak kendini büyük göstermek, sürücülere işaret yapmak sonra da el kol hareketleri ile bağırmak ya da bu tarz şeyler yapmamız gerekiyor,her seferinde işe yaradı.Az da olsa gördüğüm Türk bisikletçiler oldukça stresli görünüyorlardı- av sezonundaki tavşanlar gibi

Çeviriyi üstteki mesajda yaptım fakat üstteki ingilizce yazıyı silmeyi unuttum,mesajı düzenleme butonu da görünmüyor o yüzden düzeltemedim,Kusura bakmayın.Yanlış olduğunu düşünmüyorum ama hatalı cümleler varsa da kusura bakmayın:)

Düzeltme: üst üste 2 mesaj atınca birleştirip tek mesaja dönüştürdü, forumun özelliklerini yeni yeni keşfediyorum :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Haziran 2015
  5. E.E

E.E Forum Demirbaşı

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herif bizi av sezonundaki tavşanlara benzetmiş. Yalan yok. Bisiklet mi sürüyoruz arabalarımı kolluyoruz sürekli belli değil

piyonizm ve aziz otkur bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @E.E ben 10 senelik motosiklet sürücüsüyüm, 100 km ile giderken dahi durum aynı. av sezonunda ki tavşan gibi hissediyorum kendimi

7. cYclopath

cYclopath Kıdemli Üye

Seviye:
    Dışardan bakan birinin objektif yorumu. "Av sezonundaki tavşanlar gibi" tanımlaması cuk oturmuş. Şehir içi veya dışı yollarımız daima motorlu araçların tehditi altında, adeta bir terör ortamında bisikletten keyif almaya çabalıyoruz. Adam durumu çok iyi analiz etmiş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Haziran 2015
  8. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    "av sezonundaki tavşanlar" sevdim bu benzetmeyi o_O

9. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bir kaç çeviri hatası var ama genel olarak bunu demek istemiş, eline sağlık, tavşan gibi yaşıyoruz doğrudur da inşallah sonumuz da onlar gibi olmaz :) Bu arada Dutch=Hollandalı :harika:

10. Emre Yazıcı

Emre Yazıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Adam doğru söylemiş.

11. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Survivor istanbul

12. MehmetAkın

MehmetAkın Yeni Üye

Şair burada, bisikletçileri davşana benzetiyor. :okyrm:

ERDİNÇ DURAN ve Gökhan BİROL bunu beğendi.
  13. Holiganguc

Holiganguc Aktif Üye

Adı:
    İlker Ü.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu husus sadece bisikletliler için geçerli değil. Bu arkadaş Türkiye'ye arabayla tur yapmaya veya yaya tur yapmaya gelseydi de benzer yazıyı yazabilirdi diye düşünüyorum. Yerlerdeki boş su şişeleri, içecek kutuları, ambalajlar veya taşlar apayrı bir tehdit konusu zaten...

Arkadaş yüzlerce bin liralık BMW'ye biniyor. Sakalları o kadar güzel traş edilmiş ki belli iyi bir kuaförden çıkmış. Kırmızıda yan yana duruyoruz. Arkadaş ön aynadan çehresine bakıyor. Arabasının göğüs bölümünden aldığı kolonyalı mendille bit güzel sakallarını siliyor, temizliyor, sonra hoop camdan dışarı atıyor. Sonra bir diğer mendille yine aynı şey...

Hijyenik Ayı desek, vallahi ayılar doğayı daha çok koruyorlardır. Cahilliğin parayla ilgisi yok. Maalesef cahillik bedava diye rağbet görüyor ülkemizde!

Gün A., ersoy balcı ve Gökhan BİROL bunu beğendi.
  14. Abdullah07

Abdullah07 Kıdemli Üye

Adı:
    Abdullah
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tavşan muhabbetini görünce aklıma Ata Demirer'in şu gösterisi geldi.:D

Gün A., olympos ve taner07 bunu beğendi.
  15. Snorlax

Snorlax Kıdemli Üye

Adı:
    Sinan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İyi ki dayak yememişler, öyle herkese bağırıp el kol hareketi yapılmaz İstanbul'da:D

16. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    " kendini büyük göstermek"...bu vahşi hayvanlarla karşılaşıldığında -mesela bir ayı- yapılması gerekenlerdendi...Avrupalı dostumuz dolaylı olarak İstanbul trafiğinin ve genel olarak şehrin ormandan, sürücülerin de hayvandan farksız olmadığını söylüyor ki adamın haksız olduğunu iddia edebilmek için süzme salak olmak gerekir.

Gün A., Snorlax ve Gökhan BİROL bunu beğendi.
  17. Gökhan BİROL

Gökhan BİROL Forum Demirbaşı

Adı:
    Gökhan Birol
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    aferin bak, abi hemen çözmüş olayı. kesinlikle doğru tespit. bir de bu tavrın üzerine kask tayt eldiven forma dörtlüsü eklenince, daha da baskın oluyorsun.

Gladyatör gibi geziyoruz yollarda. bir de duruşunla öyle bir izlenim vermen gerekiyor ki, adamın gözünde şöyle bir imaj oluşması lazım "lan biz buna yamuk bi hareket yaparsak bu bizi arabadan indirip duman eder"

18. SerhatAtan

SerhatAtan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Ilk mesajdaki turisti tebrik ederim. Zira bizim ülkemizi ciddi anlamda tanımış.

Istanbul trafiginde bisiklet süren arkadaşlara gerçekten sabır diliyorum; Allah yardımcınız olsun. Neden mi? Zira bugün 2. Günüm bisiklette ve 2 akşamdır sadece site içinde sürüş yapıyorum. 550 m'lik bir yol var, onun etrafını turluyorum.

Bu akşam bir tane Bmw X6 selektör yapıp üstüme kırdı site içinde ve benim kafa attı resmen. O adres sormak için öyle yapmış, ben de bisikletten indim camına koşup napiyorsun sen, niye ustume suruyorsun diye bağırdım. Genç bir çocuk var direksiyonda, sakin ol abi, blok soracaktım, senin bisikletin frenleri tutmaz diye öyle yaptım demesin mi? Iyice tepem attı, ne tutmayacak lan diye bağırdım yine. Özür diledi sonra, sorduğu bloğu da gösterdim.

Adam şaka gibi resmen. Frenlerim tutmazsa diye üstüme sürmüşmüş.

Bu yüzden trafiğe çıkmamayı düşünüyordum, korktuğum da site içinde başıma geldi.

Gerçekten yollarda olan arkadaşları Rabb'im korusun bu tiplerden.

Furkan TK bunu beğendi.
  19. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bir İstanbul macerası...:)

Bundan sonra kesin her yıl gelirler...

20. ozcanar

ozcanar Üye

Seviye:
    kaldırımlar kaldırım değil, yol kenarları şişe cam kırıkları ile dolu, insanlar bisiklet yolunda bile rahat vermiyor, trafik desen hiç sorma..geriye ne kaldı ? cehalet desen, ee okumuşu da aynı..