Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'de Dağ bisikleti ve diğer sporlar

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında kaan tarafından paylaşıldı.

1. kaan

kaan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Uğraşmış olduğum Dağ Bisikleti Sporuyla ilgili bazı üzüntülü düşüncelerim var.Bunları sizlerle paylaşmak istedim.Bana ne derece katılıyorsunuz.Yoksa ben yanlış mı düşünüyorum. Bu yıl Ülkemizde dağ bisikleti sporu çok ilgi gördü.Avrupa Şampiyonası nında ülkemizde yapılması ilgiyi dahada arttırdı.Yani kısacası Türkiye bu yıl dağ bisikleti adına önemli bir gelişme kaydetti.Fakat yaptığımız çalışmaların,emeklerin,antremanların hakkı ve karşılığı verildi mi?İstediğimiz gibi organizasyonlar gerçekleşti mi?

Diğer spor dallarına baktığımızda adam bi gol atıyor dünyanın parasını kazanıyor.Biz dağ,taş,dere,tepe pedal çeviriyoruz ve karşılığı sadece bir harcırah.O da kaç ay sonra yatacak belli değil.Sponsoru olan sporcular halinden memnun.Bisikleti veriliyor,otel paraları veriliyor vs.Sponsoru olmayan sporcular tüm gider ve masraflarını kendileri karşılıyor.Federasyon un maddi imkanlarını bilmiyorum ama yarışlarda ödüller,hediyeler verilse,organizasyonlar daha çok ilgiyle yapılsa dağ bisikleti adına güzel olmaz mı?Türkiye Futbol Federasyonu nun imkanları Bisiklet Federasyonunun imkanlarından daha mı çok ?Neden verdiğimiz emeğin karşılığını istediğimiz gibi alamıyoruz?Onlar düzlükte top kovalıyor biz sert arazide bisiklete biniyoruz.Bunun bi farkı olmalı diye düşünüyorum.

Ben şahsen kendimi APTAL olarak görüyorum.Onlardan daha zor bir sporla uğraşıyorum fakat karşılığını onlar kadar alamıyorum.Kısacası isyan ediyorum.Gerçi isyanımda sonuçlanmıyor.Neyse kendimi üzmeme gerek yok daha fazla.Gittiği yere kadar...

Kaan UYSAL

2. Burak Taha

Burak Taha Kıdemli Üye

Seviye:
    Estağfirullah..Ama TFF nerde bisiklet federasyonu nerde..Bu arada yazın için teşekkür ederim..Ama bu hobiyi para için yapmak uygun değil 'bence'..İyi forumlar:D

3. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bence tam tersi Kaan sana katılıyorum yani,futbol meslek olarak yapılıyor vede çoook para kazanılıyorsa ve bunu kolay şartlarda yapıyorlarsa..Biz de bu sporu meslek olarak yapmalıyız(düşüncelerimi net anlatamadıım için üzgünüm) ve çok futbolcular kadar para almayız...

4. kaan

kaan Forum Demirbaşı

Seviye:
    para kazanmak isteyen kim.yarış masraflarım çıksın yeter.

5. kaan

kaan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Söylediklerime başka katılan yok mu?Yada katılmayan?

6. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence her spora karşı saygılı olmadığınız sürece, beklentilerinizi karşılamanız zorlaşacaktır. Futbolu sadece parasına imrenilen bir spor olarak görmek çok yanlış.

Nevzat KÖSEOĞLU bunu beğendi.
  7. emrullah

emrullah Forum Demirbaşı

Seviye:
    düşüncelerine katılıyorum insan yaptığı başarıların mükafatını almalı diye düşünüyorum.sende haklısın.
    ama birde şöyle düşünelim biz bu sporu severek yapıyoruz her sporun kendine göre güzel bir yanı vardır.örnek hafta sonları arkadaşlar arası bir gezi dünzenleniyo bulunduğunuz yerdeki bütün bisiklet kullanan arkadaşlar toplanıyo yeni kişilerle tanışılıyo çevre ediniliyo.farklı ortamlara doğaya dağa ormana kanyonlara göllere kamp yapmaya vs bir sürü yere gidiyoruz.bu işin tadını zevkini çıkartıyoruz.çoğu spordan para kazanıpta bizim gittiğimiz yerlere gidemeyen ve bizim yaptıklarımızı yapamayan kişilerde var.
    biliyorum amacın bu sporu yapıpta illaki para kazanmak değil ihtiyaçlar karşılansın istiyosun ama ama federasyonun durumu yoktur diye düşünüyorum.
    bu konuyu gündeme getirdiğin için teşekkür ediyorum herkese iyi forumlar

kaan bunu beğendi.
  8. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    avrupa sampiyonasında abdullah açıkalın tarafından trt3 ekranlarında anlatıgı bir olayı sizlerle paylaşayım .

parkurun yanıbasındaki otelde kamp yapan ikinci liğ takımlarının oyuncularından bir kaçı parkurun içine girmişler bir hakem arkadasda bunları uyarmış kenardan yürüyün diye ve topcuların verdiği cevap aynen su sekilde amma büyüttünüz ha su bisikleti diye hakemle diyolaga girmişler aklımda kaldıgı kadarı ile. türkiyede ya topcu olacan ya popcu kim ne etsin bisikleti.

Ontario ve kaan bunu beğendi.
  9. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    bilemiyorum belki bazıları kabul etmez ama benim görüşürüm Futbol spor değildir. Sadece para uğruna, şan, şöhret uğruna yapılan bir gösteri ve de araya giren o kadar şike ve benzeri şeyler. Onun haricinde oradaki 22 kişi bi top peşinde koşup para kazanırken o kadar iyi gününde kötü gününde yanında destek olan taraftarlardan hep para çıkıyor (bu kısım biraz espiri takılmayın fazla, herşakanın altında da bir gerçek yatar).

aslında spor para için yapılmaz diyeceğim ama şimdi yarışma ve de sizlerin gibi durumu düşününce hiç bir destek alamamakta bu isyanınızda sonuna kadar haklısınız ;)

bilmiyorum belki bizde iyi şeyleri istemediklerinden dolayı, bisiklet hayatımıza girerse bazı kesimlerin para kazanamayacağı, hatta bilinçlenmeye yol açacağı endişesiyle öyle bir duruma getirmişlerki bisiklet kullananlara çok afrklı gözle bakıyorlar, o fanatik taraftarlar, holiganlar çok normal insan gibi gözüküyor. Maalesef seviyemiz bu gibi geliyor belki biz bireysel olarak bazı şeyleri teşvik etmeye çalışırsak çocuklarımıza ya da torunlarımıza güzel şeyler bırakabiliriz ama bu durumlarda sessiz kalırsak asıl suçlusu biz oluruz :(

Fatih Buzgan, kaan ve nuriaktürk bunu beğendi.
  10. Barış Kılınç

Seviye:
    Evet futbol'un sözlük anlamı "oyun" zaten. Ancak futbol denince sizin aklınıza spor araba ya da holiganlar geliyorsa, yanlış tanımışınız demektir. Tıpkı bisiklet sporunu tanımayan insanların da olduğu gibi. Her sporun kategorisi farklıdır. Burada Türkiye'de bisiklet sporunu geliştirmek için mi konuşuyoruz, yoksa futbolu küçük düşürmek için mi?

11. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    Önce insan önce eğitim sonra spor bence..Eğitimsiz,uygar olmayan hiçbir toplumun bırakın bisiklete birbirlerine karşı anlayışı olmaz..Futbol bu ülkede geçim vb sıkıntılar çeken yada babadan ogula geçmiş ''hangi takımlısın'' alışkanlıgının süregelmesiyle popülerleşmiş insanların küfür edip , iddaa oynayıp umut bağladığı, stress attığı bir aktivite...Tabi herkesi de bu kefeye koymamak gerek sportif açıdan gönül vermiş kişilere de saygım var..
    Geçen gün rastladığım bir abinin lafından aklıma geldi.Zamanında basketbol da bir sinema filminin senaryosu ve kişileriyle parlamış ve günümüze kadar popüleritesini korumus..Anlaşılan bir filmde bisikletle ilgili olmalı ki göstermelikte olsa saygı görebilelim :)

kaan bunu beğendi.
  12. kaan

kaan Forum Demirbaşı

Seviye:
    futboll un kelime anlamı ne zaman oyun oldu?fut=ayak boll=top:yani ayaktopu gibi bi anlamı var.Amacım futboll u küçük düşürmek değil.Sadece kıyaslama yapmıştım.Ama anlayamayanlarda varmış.

13. Barış Kılınç

Seviye:
    tdk.gov.tr

Anlıyorum, ekonomik boyutlarını kıyaslıyorsunuz ancak futbol da iyi şartlar altında oynanınca insana büyük keyif verir. İzlemesi yorumlaması zevklidir. Oynamasanız bile seyretmek sizi eğlendirir. Az kurallı ve çok ihtimallidir.

Türkiye'de bisiklet sporunun gelişebilmesi için yabancı örneklerden yola çıkmamız gerek. Öncelikle İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin her sene düzenledikleri yol bisikleti yarışları var. Çok ünlü ve geniş yankı uyandıran organizasyonlar. Bu ve benzeri şeylerin Türkiye'de gelişimesi söz konusu olursa ve insanlar bisikletleri yollarda görüp, tanır, aşina olursa ilerleme kaydedilir. Zaten bununla beraber dağ bisikleti sınıfı da gelişme gösterir. Çünkü dağ bisikleti insanların gözü önünde yapılmadığı için (arazi, orman vs.) popülarite kazanması daha zor olacaktır. Benim görüşüm bu.