Türkiye'de bisiklet kullanarak geçim saglanabilir mi?

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Selam. Kafamda bir sürü fikir var arkadaşlar. Bu bisiklet olayına iyice yogunlaşmak istiyorum ama işte...
Bisiklete binen birinin bu spordan geçim saglama olasılıgı nedir? Bu sporun gelecegi, ilgi alaka nasıldır? Ülkemizde sponsor bulmak kolay mıdır? Sponsorlar sporcuları aylıga mı baglar yoksa ne yapar? XC yarışlarına katılan arkadaşlardan bazılarının sponsorları var heralde, nasıl oldugunu acıklayabilirler mi? Ben XC binmiyorum, yeni bi bisiklet alıp 10 metre boşlugu uçarak geçersem, çok dikkat çekersem anında sponsor bulabilir miyim? Nedir ne degildir bi fikirlerinizi bildiklerinizi paylaşın lütfen merak ettigim ve yapmak istedigim çok şey var :(

Scudo

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
maalesef ülkemizde bisikletle dikkat çekmek çok zor. dikkat çekmeyi şu durumda ikiye ayırmak istiyorum. 1.si bisiklete binerken dikkat çekmek: kolay bir durumdur. kaskı olan forması-taytı ile gezen her 10 bisikletçiden 9 una insanlar bakıyor, merak ediyor. sonuçta dikkatini çekiyorsunuz. 2.si ise meşhur olmak ki senin merak ettiğin konu burada başlıyor. bundan 7-8 sene evvel İstanbul'da bir bisikletçi genç vardı. akrobasi üstüne akrobasi yapıyor kameralar karşısında atlıyor zıplıyor bisikletiyle falan. bir anda dikkatleri üzerine çekmişti. gazeteler yazıyordu onu, şu kadar adamın üstünden atlıyor diye. peki şimdi nerede o çocuk??? ben ondan sonra hiç görmedim. maalesef ülkemizde bir mantık var ki şundan ibarettir. Bsiklet<Motorsiklet<Araba!!! bana hep bilgisiz insanlar şunu soruyor "o kadar para harcayana kadar bir motorsiklet alabilirdin" bense gülüp geçiyorum bu sorulara:) çünkü bisiklet benim için dünyanın en zevkli uğraşı,sporu... bu tarz düşünceler şimdilerde azalmaya başladı, profesyonel bisikletçilik büyüyor ki dahada büyüyecek emin ol çünkü asgari ücretin 300 ytl civarında olduğu, muazzam işgücünün (yani dolayısıyla ücretlerin azaldığı, çalışma saatlerinin arttığı) olduğu ve en önemlisi benzinin 3 ytl olduğu bir ülkede kolay kolay kimse işine veya okuluna motorlu bir hususi araçla gidemez, toplu taşıma araçları tercih edilir. ama toplu taşıma aracından daha ekonomik vede onlarca kat zevkli olan bir ulaşım şeklide bisiklet ve beraberinde getirdiği bisiklet sporudur...
şimdi senin sorduğun soruya geldik. sen şu an Türkiyede kolay kolay meşhur olamaz para kazanamazsın! Sponsor bulmak istiyorsan ise bu işte baya bir kendini geliştirmen gerekiyor. bir gün tanınabilirsin istediğin ilgiyi görebilirsin ancak bunun için yapman gereken şey çalışmaktır. yolları mesafeleri bayırları tepeleri bıkmadan usanmadan aşmaktır. bir gün arkana baktığında buna değeceğinden eminim çünkü en önemlisi sen insan doğasına uygun bir branş seçtin!!! ama sana bahsettiğim o güne kadar yapman gereken tek şey uğraşmak vede çalışmak.:)
iyi sürüşler

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bisikletten para kazanan arkadaşların olduğunu sanmıyorum... Bisikletten kazanılan para ancak takım yada sponsor gidiş geliş yol parası otel ve yiecek parasını bisiklet malzemelerini karşıladığı zaman yarıştan aldığınız harcırahın cebinize kalmasıyla oluyorki oda ayda iki yarıştan harcırah alsanız 300ytl civarı eder...

Ama şunda Alanyad Goldcity takımının kurulmasıyla bisiklet işinden gerçek olarak para kazanacak bisikletçiler var olacak Tr de. Bundan sonra onlar gibi UCI takımlarının yada UCI olmasa bile büyük takımların kurulmasıyla bu işten para kazanan arkadaşlar artacaktır... Bu işten para kazanıp hayatını sürdürebilecek...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Bisikletten para kazanılabiliyor.Hem de her kategorisinde.
İster amatör binici olun, ister profesyonel, kolaylıkla para kazanabiliyorsunuz.
Mesela;
bir pedikep sürücüsü olup da turistleri taşıyarak, (taksinin 3 tekerlekli hali)
bisikletli turist rehberliği yaparak,
bisiklet tamircisi olarak,
arazi yarışlarında binici olarak,
sokak binicisi olup da bazı film çalışmalarına katkıda bulunarak,
federasyonda görevli olarak,
gibi örnekler çoğaltılabilir.

Fakat ülkemiz sözkonusu olduğunda işler değişiyor.Tek revaçta olan sahada, yani Arazi yarışı biniciliğinde bile bütün sezon yarışlarına katılsanız ve büyük bir kısmında başarılı olsanız dahi, bu sizin masraflarınızı bile karşılayamaz.
Yeni yeni kurulan takımlar, sponsorluk çalışmalarına önayak oluyorlar, fakat yine tek saha olan arazi yarışı biniciliğine.

Senin sevdiğin farklı kategoriler ve maalesef Türkiye'de bu tip biniciler bile hayli azınlıkta ama günden güne sayımız artıyor ve gruplaşılıyor.Bu konuda en iyi ekip İzmir'de bizim ekibimiz.Yetenek adına konuşmuyorum, organize olabilmek adına.
10 metreyi uçarak geçebiliyorum diyorsan bizim 2.filmimizde yer alabilirsin :)
Belki maaş bağlayamayız ama ünlü olursun :)

• Beğen
Tepkiler: Erhan Doğaner

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Brisa takımındaki sporcular pro ve maaş alıyor bildiğim kadarıyla.
Kurye olarak çalışan bisiklet sporcuları tanıdım...
Çeşitli turizm firmaları, tatil köyleri bisiklet konusunda yıl boyunca bazen sporcu talebinde bulunuyor...
Bazen yurt dışından gelecek bisikletçilerin rehber talepleri oluyor vs vs

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
ben pek sanmıyorum..ama firmaların değişik reklamlar aramaları, denenmemiş reklamlar aramaları:p bisiklet sporcusuna yarayabilir.......(iyşallakh):eek:

ya bide bisikletle gazete dağıtım işleri oluyo..ben bu iş hakkında bilgi almak istiyorum..varsa böyle biş yapmış olan ve ya bilgi sahibi olan özel mesaj yoluyla beni bilgilendirirse sevinirim..yada burdan yazsada olur tüm forum yararlanır..

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@bbaaggeett

gazete dağıtma işini en yakınındaki bakkala sorman gerekiyor sanırım :)

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Ya şu freeride videolarında herifler biniyo ya; "gidip bi cannondale perp alayım, o tarz atraksiyonlara gireyim" diyorum... Adidas'ı var, Nike'i var, Enerji içecegi firmaları var, televizyon kuruluşları var... Gerçekten çok dikkat cekecek şekilde binilirse bunlar sponsor olur mu, bunların bu sektöre bakışı nasıldır? Şimdi ben gidip drag f5'imle "kardeşim bak benim bisikletim bu, bana para verin şunu bunu alacam sonra binecem" diyemem. Adamlar bişi görmek isteyecektir. Gidip işte hakiki bi alet alayım, kamera falan alayım sonra dag bayır ucayım diyorum da işte.. iyi bi markanın kadrosu ömür boyu garanti oluyo; hadi kadroyu kurtardık... E göbekler çatlarsa ne olacak? Perp 1'de önde rock shox totem var 1000$lık amortisör, o kırılınca ne olacak? Daha çok para yapıp ilerde alayım diyorum ama yaşım hali hazırda 23.5.. 30'umda en hakiki downhilli alsam ne olur almasam ne olur. Ya çok şey yapmak istiyorum aslında. Şuan gece gündüz bunu düşünüyorum zaten. Bişeyler yaptıktan sonra destek bulabilir miyim bulamaz mıyım bunu cok merak ediyorum. Yaşı 20 üstü olan insanlara "bu yaşta bisiklete mi binilirmiş" şeklinde yaklaşanlar var bu memlekette bunu da düşünmüyo degilim hoş.

Hobi olarak mı kalacak bu iş yoksa nedir ne degildir aaaaa patlicam şimdi ama ha :)

Bu arada athletic ben 10 metre atlamıyorum ama atlayabilirim gibi hissediyorum. Şuanki bisikletime bakıp konusmak istemiyorum, önde sadece fren yapınca kapanan bi amortisör, arkada 60cmden düze atlayınca dibini gören bi yay var. Arkadaşım önce bisikleti kır, sonra yenisini al diyo. Dogru düzgün çalışmayan bişeyle de olmuyo ki bu işler ya..

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Tamam arkadaşlar başka bi konuya geçin. Ben coşuyorum bazen işte :)... Bu ülkede olmaz öle şeyler. Herkes kendinin sponsoru olacak, paran neye yetiosa o kadar binecen falan. Oooof of

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
Sizin biniş tarzınızla Türkiye'de bu işten ekmek yemek mümkün değil.
Ancak profesyonel yol bisikleti sporcusu olanlar bu işten ekmek yiyebiliyorlar.
Bunun içinde çok çalışmak lazım çooook.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Türkiye'de en zor iş. Birçok arkadaşım anlatmış zaten.

Ben 7000 Km'lik Küresel Isınmayı protesto ettiğim turum için bile hala çalışıyorum bişeyler bulmaya. Erzincan ve ülkemiz basınında haber olarak tanıtsakta çok zor. Ama hala umudumu yitirmedim. 40 gün kadar kaldı yola çıkmama.

Ülkemizde en zor iş sponsor bulmak..

Sevgiler...