Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye neden vize uygulamıyor ? (Bizler vize alamıyoruz)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Sedat Türkmn tarafından paylaşıldı.

1. Sedat Türkmn

Sedat Türkmn Yeni Üye

Seviye:
    Sizlerinde düşüncelerini almak istiyorum o yüzden böyle bir konu açmak istedim.
    Evet diğer avrupa ülkelerine Türkiye neden vize uygulamıyor oysa diğer avrupa ülkeleri ellerini kollarını sallaya sallaya gelip gidebiliyorlar bizler ise gitmek için schengen vizesi bile alamıyoruz bütün şartlar sağlandığı halde red yiyoruz.. Türkiye halen 2. 3. sınıf ülke olarak görülüyor yabancı devletler bizlere göçmen gözüyle bakıyor gidiş amacımız ve bizleri türkiyeye bağlayan bir çok teminat göstermemize rağmen vize alamıyoruz... Bir çok arkadaşım ve ben dahil turistik gezi için almanyaya vize başvurusu yaptık bir ton para ödedik ve hepsi boşa gitti toplamda 6 kişiyiz ve her arkadaş ayrı başvuru yaptı ben aile ziyareti için başvurmama rağmen alamadım hepimiz üniversite okuyoruz bir çoğumuzun adına ev araba vs.. olmasına rağmen göçmen statüsünde olduğumuz ve kimi arkadaşın gerçekçi belgeler gösterilmedi diye kimisininde geçerli maddi durum belirtilmedi diye red aldık çok şükür maddi manevi durumumuz yerinde ama olmadı. Sadece bizim başvurularımız değil yaşlı teyzelerimizinde son zamanlarda red aldığını görüyoruz. Bir Türk olarak insanın zoruna gidiyor millet rahat rahat girip çıkıyor bizler gidemiyoruz bütün bu olanlar sizin başınıza geldi mi durumu nasıl karşıladınız ? Türkiyeninde diğer devletlere vize uygulaması gerektiğini düşünüyormusunuz ?

fatihaydın, Haluk Eke ve Rehavet bunu beğendi.
  2. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok şey yazmak isterdim ama sonunda elimizde hiçbir şey kalmayacak. Üzücü bir durum. Özellikle Almanya'dan red yemenin çok sebebi var ama en önemli sebeplerinden biri sizin gibi iyi niyetli olmayanlar.

3. Sedat Türkmn

Sedat Türkmn Yeni Üye

Seviye:
    Evet gerçek o ki elimizden hiç birşey gelmiyor ve hepsi para dolabı resmen vize ücreti, kargo ücreti ve aracı firma ücreti derken ordan burdan bi şekilde para kopartıyorlarDiğer devletlerin bu tutumlarına karşılık türkiyeninde vize uygulamasını isterdik gidişat hiç iyi değil dediğiniz gibi yine olan bizlere oluyor.

4. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Resmen Türk insanını sömürüyorlar özellikle Fransa, Belçika artık normal prosedürden çıkmışlar VFS Global diye bir şirkete devretmişler sadece parmak izi için Trabzondan-Ankaraya kadar gittim geldim Turizm şirketleri ile anlaşsakta bunu istiyorlar birde hala vize garanti değil diye söylüyorlar. Yani şu ana kadar 1800 TL para sarf ettim hala red yiyebilirim üstüne birde eşimde bende devlet memuru olduğumuz halde işleri uzatıyorlar bir ton evrak ıvır zıvır..
    Bunun sebebi de yine bizleriz Türk halkı yani gidip gelmeyen devamlı orda kalmaya çalışan kişiler yüzünden turistik gezi isteyenler de bu hale geliyor. Kolombiya bisiklet takımı da kendi ülkelerinde ki halkın durumunda 3 ayda bize alabilmişti adamlar sporcu olduğu halde bu kadar beklediler.

biozalp ve Sedat Türkmn bunu beğendi.
  5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Memleket eyiye gidiyor. Avrupa ülkeleri de bizden korktuğu için vize vermiyor. Çünkü çok güçlü bir ülkeyiz. Korkuyorlar bizden!

6. hardal

hardal Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Onlar bize vize uygulayıp, konsolosluk&danışmanlık kapılarında süründüyor biz niye onlara vize uygulamıyoruz? Arkadaşlar bu sorunun cevabı basit. Türkiye'deki insan hakları,ifade özgürlüğü, bireysel özgürlükler, yolsuzluk, sağlık, eğitim,hukuk sistemi ve dışa bağımlı ekonomiye bakarak bunu rahatlıkla anlayabiliriz diye düşünüyorum. Kaba bir ifadeyle de ülkeye döviz girmesi gerek, o nedenle biz Alman vatandaşına vize uygulamıyoruz. Ama Almanya hükümeti sen şimdi buraya gelirsen geri gitmezsin, kaçak çalışırsın, benim toplumum için tehdit olursun diyor. Ee haklı da. Sen Istanbul'da her köşede gördüğün Suriyeli dilencileri ülkenin geleceği açısından bir tehdit olarak görmüyor musun?

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Avrupa ülkelerinin vatandaşları da Türiye'ye gelirken vize alıyor. Ama onlar farklı olarak sınır kapısında vize alıyorlar. Şimdi elektronik vize yöntemi çıkmış, web sitesi üzerinden vize işlemlerini kendileri yapıyorlar. Buradaki amaç Avrupalılardan vize parası almak.

Elektronik Vizeyi şuradan inceleyebilirsiniz.

https://www.evisa.gov.tr/en/

Avrupa'nın Türkiye'ye uzun yıllardır vize uygulaması Türkiye'nin suçudur. 80 askeri ihtilali ile başlayan bir süreçtir. Bunu ayrıca konuşmak lazım.

8. Sedat Türkmn

Sedat Türkmn Yeni Üye

Seviye:
    Hasan Bey özellikle Belçika ve Almanya schengen vizelerinde diğer devletler gibi bizde aynı prosedürleri uyguluyoruz diyorlar tamamen yalan vize vermek istemiyorlar ve türk halkımıza açık göçmen olarak görüyorlar bir schengen vizesi almak için illa milletvekili falan mı olmak lazım anlamadım gitti. Siz memur olduğunuz halde sıkıntı çekiyorsunuz bu adam evli işi var gücü türkiyede gelip napacak ülkende sanki insanın tatil hevesinide kaçırıyorlar zaten bir sürü masraf ediliyor sonunda yorgunluk olarak kar kalıyor insana ben vazgeçtim şahsen bir daha uğraşmayacağım. Full evrak gitseniz bile ekstradan kağıt kibrit çıkartıyorlar her ne kadar öğrenci memur çalışan olsakta illaki zorluk çıkartıyorlar

9. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Elektronik vize yada kapıda vize hiç birşey değil onları neredeyse kesin alıyorsun birde Avrupa'lı Turistsen daha da kolay, diyorum ya ben turizm şirketi ile anlaşmama rağmen sadece parmak izi vermek için Trabzon-Ankara yolunu gidip geldim. Bu Fransız salak mı diyorum artık havaalanında parmak izi almak çok mu zor ? Yoksa "parmak izi bulunmayan insanı" ülkeye mi almıyorlar ?

10. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Sadece vize almak da yetmiyor. Mesela Almanya'ya girerken vize almış dahi olsanız uçaktan çıkar çıkmaz daha pasaport polisine gitmeden uçak kapısında tek tek sınır polisi herkesin pasaportuna bakıyor. Kaçak girişleri önlemek için. Rahatsız edici uygulamalar.

hakan çelik bunu beğendi.
  11. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende artık bir daha uğraşmam 450 TL pasaport parası boşa gitmesin diye uğraştım uğraştıkça masraf çıktı, evrak çıktı artık 3. kademeye düşüp yeşil pasaport alana kadar Avrupa ya gitmem ya da "Saygıdeğer" devlet büyükleri Suriye halkı yerine bizim mutluluğumuz için çalışıp vizeler için kolaylık sağlarsa giderim.

Sedat Türkmn bunu beğendi.
  12. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tabi ki kontrol etmesi normal uçaklara girişte vize ye bakılmıyor bildiğim kadarıyla sadece ülkeye girişte kontrol ediliyor diye biliyorum.

13. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İlk başvuruda parmak izi artık isteniyor. Sonraki başvurularda istemeyecekler. Gerçi bu birşeyi değiştirmez. Ben daha parmak izi vermedim neden bilmiyorum. Benden hiç istenmedi. Belki yeni tip pasaportum olduğu içindir.

14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Uçağa check-in olmak üzere işlemleri yaparken vizeye bakılıyor. Vize yoksa check-in işlemleri yapılmıyor. İstanbul havalimanlarında bu iş ayrı bir güvenlik ekibi çalışıyor.

Kontrol etmesi normal değil zaten pasaport polisi kontrol yapıyorken uçak kapısında sınır polisinin kontrol etmesi bana hiçbir zaman normal gelmedi. Bu uygulamayı bilmeyen yolcular heyecanlanıyor.

Hasan Saylık bunu beğendi.
  15. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Türkiye neden vize uygulamıyor? Rekabet. Bir Alman vatandaşı İspanya'ya, İtalya'ya, Fransa'ya, Yunanistan'a pasaportunu bile yanına almadan giderken, sen vize alımını şart kosarsan Turkiye'ye kim gelir? En önemli döviz girdin turizm ise ve diğer rakiplerinden daha fazla onerebildigin yoksa, tek artin daha ucuz olmaksa kendini ağırdan satamazsin.

Peki onlar bize niye vize uyguluyor? Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer, demiş atalarımız. Turist vizesi ile gelip kalanlar, öğrenci vizesi ile gelip kalanlar, kağıt üzerinde evlilik yapanlar, inatla yaşadığı ülkeye entegre olmayanlar vs vs. İyi niyet bu kadar suistimal edilirse adamlar da haklı olarak önlemini alır.

MehmetAliB., Sedat Türkmn ve Murat B. bunu beğendi.
  16. Sedat Türkmn

Sedat Türkmn Yeni Üye

Seviye:
    Hocam hepsinin amacı belli para dolabı yani ama onların kapıda aldıkları vizeler cüzi miktarda geliyor bizim gibi dünya para harcamıyorlar vize falanda hikaye hangi avrupa insanını kapıdan çeviriler ki

17. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Artık bakalım 1 hafta içinde vizemin gelmesini bekliyorum 13 temmuz da da Uçakta olmam gerekecek biletler tükenirse oda ayrı bir dert.

18. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Aman arkadaşım öyle bir başlık atmışınız'ki bu forumda yabancı hayranlığı ve kendi toplumunu ve insanın aşağılama had safhada aman dikkat!!!!

hakan çelik bunu beğendi.
  19. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Biliyorsunuz, müttefikler desteğindeki Yunan ordusunu denize döken Gazi Mustafa Kemal başkanlığındaki Millet Meclisi'nin hükümeti 1923 yılında kapütilasyonları kaldırdı. Karşılıklılık esası belirlendi. Şimdi, 90 yıl sonra onlar senin ülkene elini kolunu sallayarak girip çıkma ve dolaşma özgürlüğüne sahiptir, sen ve ben onların kıytırık memurları önünde, işgal İstanbul'undaki gibi, el pençe divan, ülkelerine gidebilme lütfuna mazhar olmayı bekleriz. Her şey izinle de bitmez, sınır girişinde tekrar sorgulanırsın, alçalırsın hatta çoğumuz uğradığı şeref düşürücü bu muameleyi kendi sırtından atabilmek için, suçu kendi hükümetine ya da kanunsuzluk peşinde olan kendi vatandaşlarına yüklemeye çalışır.
    Oysa interpol tarafından aranmadıkça veya TC'nin kara listesinde değilse, hiçbir AB ve ABD vatancı sorgu sual edilmeden içeri girer. Karşılıklılık ilkesi, Türkiye vatandaşlarının da aynı şekilde o ilkelere gidebilmesini öngörür. Kanunsuzluk yaparsa sınırdışı edersin o kadar.
    Şu anda devlet nereden geldiği belli olmayan paralara sahip olanların devleti olduğu için, onların kurdukları turistik silolara müşteri çekmek için kendi vatandaşlarını kapütile (teslim) ettirir. Oysa silo turizmi tahrip edici ve az para bırakan turizmdir ve onun olduğu yerden butik ve zengin turist kaçar. Bu arada devlete bu hizmeti karşılığında müttefikler kamu görevlilerini, ailelerini, emekli olduklarında bile vizesiz giriş hakkı tanıyarak ödüllendirir.
    Sırf bu yüzden, devam etmem arzulanmasına rağmen, İstanbul'dan giderek ders verdiğim Hannover Yüksekokulu'undaki işimi bıraktım ve Datça'ya yerleştim. Keyfim yerinde, ama konu açılınca yine de depreşiyor o sıkıntılar ve gördüğünüz gibi kendimi tutamıyorum.
    Sizlere karşılığı olmayan vize bürolarından uzak bir yaşam diliyorum.

20. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Avrupanın yaptığı terbiyesizlik, başka birşey değil. Girişten itibaren her an nerede olduğunuzu bilen polis teşkilatları mevcut, yani vize bitince çaktırmadan kalmak olayı onlar istemedikçe mümkün değil.
    Al, Rusya ya Kazakistan a Kırgızistan a vs bir sürü ülkeye vize yok, hücum mu ettik buralara? Bir hevesle gelenler de durumu görüp iş bulamayınca geri döndüler. King oynayacak üç kişi bulamıyorum şu anda.

Mert E., Haluk Eke ve Sedat Türkmn bunu beğendi.