Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye Maden Suları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Güzelim topraklarımızdan çıkan maden sularını bir bir tükettikçe insan merak ediyor bu arkalarında yazan küçücük şeyler ne diye...:)

Tabi zamanla denediklerimin sayısı ve öğrendiklerim artıyor. Özellike Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum, Sodyum ve Bikarbonat'ın önemli olduğunu biliyoruz. Hele spor yaparken bunları aşırı tüketiliyor. Tabi bir çok besinde bunlar var, örneğin herkesin bildiği sütte kalsiyum. Sonra fındıkda magnezyum gibi...

Peki hangi sodada ne var diye karşılaştırdınız mı hiç? Kızılay iyi diyorlar hakketten iki yüksek öğe (Sodyum, Bikarbonat) ile önde. Bunu hazırladığım şu çizelgede görebilirsiniz: http://goo.gl/isvfB

Hele Türk Kızılayı'nın Bikarbonat'ı tavan yapmış. Çok anlamam ama bununla güzel çörek börek olur sanırım...:)

Şaka bir yana bize magnezyum da lazım. Onu da Özkaynak'da (102 mgr/lt) çok olduğunu görmekteyiz. Şimdi bir de Beypazarı var ki (sanırım bunu Coco-Cola satın almış ve ismini Damla yapmış!) kalsiyum oranı mübarek peynir/yoğurt gibi 289 mgr/lt'lerde seyrediyor.

Şimdi insan düşünüyor, hepsi tavan yapmış maden suları var mı diye! Tabi onun içimi herhalde çok rahat olmaz, yakar. Ama iki maden sodasını biraz su ile karıştırırsak sanırım sporcu içeceğine yakın bir şeyler elde ederiz ne dersiniz?

Naçizane denediklerimi daha sonra bu çizelgeye ekleyeceğim. Sanırım daha denemem gerek bu kadar (6 adet) daha var. Sizin de katkılarınız olursa sevinirim.

Dip Not: Maden suları hakkında kapsamlı bir araştırmaya da şuradan erişebilirsiniz: http://gidamuhendisi.tripod.com/MADENSUYU.HTM

2. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Reklam gibi olacak ama geçen gün Uludağ Premium içtim. Değerleri çok yüksek tavsiye ederim. Ama bunu hazırladığım çizelgede paylaşmayacağım...

3. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben turlarda hep yanımda maden suyu taşıyorum, alışkanlık yaptı kola içmekten iyidir :)

guneykaragoz ve Samet SERTER bunu beğendi.
  4. YUSUF YILDIRIM

YUSUF YILDIRIM Yeni Üye

Seviye:
    Manisa Kula Maden Suyu Sodası:

Katyonlar:
    Sodyum : 268,134
    Kalsiyum : 248,496
    Magnezyum : 145,872
    Demir - Alüminyum : 0,020

Anyonlar :
    Sülfat : 23,225
    Klorür : 90,888
    Hidrokarbonat : 2013,000
    Nitrat : 13,191
    Metasilikat Asidi : 78,000

http://www.kulamadensuyu.com.tr/kula-maden-sulari-urunlerimiz.html

Gerçi ben sade soda içemiyorum. Limonlusunu seviyorum, ona da soda değil diyorlar zaten:)

Tabloya baktım da Kula'nın özellikleri gerçekten iyiymiş.

guneykaragoz ve Salih Dinçer bunu beğendi.
  5. Fatih Akgül

Fatih Akgül Yeni Üye

Seviye:
    Doğal mı acaba bu maden suları, içleri kalsiyum vs eklemediklerini ya da gaz basmakdıklarını biliyor muyuz?

Normalde böyle paranoyak değilim ama soda konusu hileye müsait gibi bir konu gibime gelmiştir hep.

6. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Bugün başka bir markayı çizelgeye ekledim. Böylece 8 ürünü karşılaştırma fırsatı bulduk. Aslında son eklediğim ile ben aradığımı buldum. Meğerse limonataya benzeyen en sevdiğim ve en çok tükettiğim üründeki üç değer tavan yapmış durumdaymış. Buna da sanki ilk defa denemişim gibi bugün fark ediyorum ya hayret ettim...:)

Bu durum hayatta bazen başımıza gelmez mi! Bir deste içinde bir şeyi aradığınızda en sonuncu çıkar ya da bir kitabın sayfasını bulmaya çalıştığınız da son baktığınız bölümde karşılaşırsınız vb.

Aşağıda çizelgenin an itibariyle güncel görünümü yer almaktadır. Ama bir ara yukarıda bahsedilen (Manisa/Kula) diğer ürün ile gerçek Beypazarı sularını da ekleyeceğim ki bir deste edecek. En güncel verilere ilk verdiğim bağlantıdan toplu olarak ulaşabilirsiniz.

Not: Çizelgenin koyu yeşil renkli değerleri son eklediğim üründen önce en yüksek (kırmızı renkli) idi. Sakarya'dan çıkarılan ürün diyet yapanlar ve çocuklar için çok özel hafif (light) içime sahip olduğu için ayrı kategoride değerlendirebilir.

Sanırım bikarbonat basabiliyorlar ve bu daha gazlı ve içimi kolay rahatlatıcı (affedersiniz ama geyirtici oluyor). Zaten gazoz ve kola gibi şeyleri sevmemizin bir sebebi de köpüren özelliği ve yutarken boğazdaki kaynama (kabarcıklar) hissi ya...:)

Dip Not: Son tahlilde iki ürün öne çıkıyor ve en lazım olan (çok kaybettiğiniz) maden hangisiyse o tercih edilebilir. Ama Kızılay'ın ürettikleri ile damak zevkinize uygun başka maden suları ile karışım hazırlanabilir. Birde buna şeker ilavesiz elma suyu eklediniz bomba gibi bir içecek olacaktır. Bizzat denedim elma ile maden suyu çok hoş bir tadı var, tavsiye ederim.

Başarılar...

7. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ÇİZELGE GÜNCELLENDİ...(TIKLAYIN)

İşin ilginci çizelgeye her eklediğim değerde 1.'likler (kırmızı) ve 2.'likler (koyu yeşil) hep değişiyor. Önceki iletimde Sırma olayı kopardı demiştim ya da demek istemiştim. Ama Potasyum açısından Beypazarı bütün maden sularını solladı. Bu arada Ekşi Sözlük'den aldığım istihbarat yanlışmış. Beypazarı hala satılıyor ve Coco-Cola ile bir ilgisi yok gibi görünüyor. Belki aynı mevkide bir yeri satın almıştır ve o dönemde de Beypazarı satılmadığı için öyle düşünülmüş olabilir.

Bu arada Manisa Kula'da ortalama olarak hepsini solladığını belirtmeliyim. Ama burada bir hata da olabilir. Şöyle ki:
    Yusuf Bey, yukarıda bu şekilde ifade etmiş ama ben 2010 yılı sonunda yapılan şu analizi dikkate aldım: http://www.kulamadensuyu.com.tr/kula_maden_suyu_analiz_raporu.pdf

Bu durumda ciddi farklar var ki bu bütün maden sularına göre ön plana çıkmasına neden oluyor...

Sodyum : 476,9 (fark = 208,766)
    Kalsiyum : 309,3 (fark = 60,804)
    Magnezyum : 140,8 (fark = 5,072)
    Hidrokarbonat : 2488 (fark = 475)
    Potasyum : 59

Evet, artık bu başlığı da kapatıyorum çünkü sıkıldım...:)

Dip Not: Kızılay yine Sodyum'da birinci, Kalsiyum'da ise Sırma...

YUSUF YILDIRIM ve guneykaragoz bunu beğendi.
  8. YUSUF YILDIRIM

YUSUF YILDIRIM Yeni Üye

Seviye:
    Salih bey, kusura bakmayın, gönderdiğiniz mesajı yeni gördüm. Maalesef özel mesaj gönderme yeterliligim yokmuş.

Verdiğim değerleri şişeden aynen aktarmıştım.

9. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Estağfirullah,

Şişede yazanları baz almak bence de doğru olan. Internette yazılan çizilenler değiştirilebiliyor veya güncelliğini yitirebiliyor. Kaldı ki kaynaktan akan suyun her zaman aynı değerde olmasını bekleyemeyiz. Ancak bu çalışma genel bir fikir vermiştir sanırım. Yoksa piyasada ara sıra indirimler ile ucuza satılan çok ürün var. Ucuz etin yahnisi yavan olur misali...:)

Teşekkürler...

YUSUF YILDIRIM bunu beğendi.
  10. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    İçinde Nitrat olan maden sularını tercih etmememiz gerektiğini bir yerlerde okuduğumu hatırlıyorum. Sanırım Sırma'da ve Kula maden suyunda Nitrat var..

11. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Salih dostum,kızılay maden suyunu dikkatli iç.Aşagıda belli sitelerden aldıgım araştırmayı kopyalıyorum.

Nitrik asitin sodyum tuzudur, gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır ve E numarası E250'dir. Moleküler formülü NaNO2, moleküler ağırlığı 69.00 g/mol, yoğunluğu 2.2 g/cm3, erime noktası 270°C, kaynama noktası 320°C, suda çözünürlüğü 82 g/100 ml (20°C), beyaz veya sarımsı renkte, katı halde bulunur.

Yan Etkileri

Hiperaktiviteye ve diğer yan etkilere neden olabilir, potansiyel kanserojendir, bir çok ülkede sınırlandırılmıştır, HACSG (Hiper aktif çocukları destekleme grubu) çocukların beslenmesinde sodyum nitrit kullanımından sakınılmasını öneriyor. Bu yüzden hamile bayanların ve 1 yaş altı çocukların sodyum nitrit tüketmeleri sakıncalıdır.

Son araştırmalar kolon kanseri (kalın bağırsağın aşağı kısmında görülür) ve çok işlenmiş et tüketimi arasında bağ olduğu bulmuştur ve bunun muhtemel sebebi sodyum nitrit gibi koruyuculardır.

BAKANLIĞIN ANALİZ SONUÇLARI

İşte Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında yapılan maden sularının analiz sonuçları:

SIRMA:
    Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında bu maden suyunun üç ayrı numunesi tahlil edildi. Üçünde
    de nitrite rastlanmadı.

SARIKIZ:
    Biri kaynağından olmak üzere Sarıkız maden suyunun üç ayrı analiz yapıldı. Üçünde de
    nitrite rastlanmadı.

EFE:
    Biri kaynağından, ikisi piyasadan olmak üzere Efe marka maden sularının üç ayrı analizi
    yapıldı. Analizlerin hiçbirinde nitrite rastlanmadı.

ÖZKAYNAK:
    Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de Özkaynak maden suları
    temiz çıktı.

BEYPAZARI:
    Bu maden suyunun kaynağından numune alınmadı, ancak piyasadan temin edilen iki ayrı
    numunesinin analiz sonuçları temiz çıktı.

ULUDAĞ:
    Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Kaynaktan alınan numunenin sonuçları temiz çıkarken, piyasadan alınanlarda birinde 1.67 oranında amonyak, diğerinde ise 0.008 nitrit tespit edildi.

ASKOOP KIZILCAHAMAM:
    Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı analiz yapıldı. Analizlerin sonucunda hepsinde nitrite rastlandı.
    Nitrit oranı 0.007 ile 0.057 arasında değişti.

KINIK:
    Biri kaynağından olmak üzere üç ayrı numunenin analizi yapıldı. Hepsinde nitrite rastlandı. Nitrit oranları, 0.004 ile 0.1 arasında değişirken, bir numunede de 1.56 oranında amonyak tespit edildi.

SALİHLİ:
    Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.016 nitrit tespit
    edildi.

ŞİFA:
    Biri kaynağından olmak üzere iki ayrı analiz yapıldı. İkisinde de 0.017 ile 0.019 arasında Nitrit tespit edildi.

ÇINAR:
    İki ayrı numunenin analizi yapıldı. kaynağından alınan numunede 0.06 nitrit bulunurken,
    piyasada satılanda 0.282 oranında amonyak tespit edildi.

KIZILAY:
    Biri kaynağından olmak üzere iki analizi yapıldı. İkisinde de aşırı oranda nitrit saptandı. Kaynağından alınan numunede 1.5, piyasadan alınan numunede ise 2.66 oranında nitrit tespit edildi.

KULA:
    Biri kaynağından diğeri piyasadan alınan numuneler analiz edildi. Her ikisinde de 0.198 nitrit tespit edildi.

YILDIZ:
    Sadece piyasadan anınan örneği analiz yapıldı. Bunda da 0.013 oranında nitrit tespit edildi.

ÇAMLIK:
    Sadece kaynağından alınan numunesi test edildi.
    Bunda da 0.5 nitrit bulundu.

KUZULUK:
    Sadece kaynağından numune alındı. Bu numunede yapılan analizde de 0.06 oranında nitrit tespit edildi.

12. alpay öztürk

alpay öztürk Aktif Üye

Seviye:
    türkiyedeki maden sularının sadece %3 ü şişeleniyormuş. bu %3 ün büyük bir kısmını da yurt dışına gönderiyormuşuz. yani bu kadar faydalı bir içeceğin değerini bilmiyoruz. günde en az 2 şişe...

13. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kızılay'ın sodasını artık ben de sevmiyorum!

Tamam, bazı pahalı ürünlerinde maksat ödediğiniz bedelin yardım gelirlerine eklenmesidir. Ancak son günlerde çıkardığı plastik şişelerdeki çok kötü. Hatta dün 50 ya da 60 kuruşa 1 Lt. Kızılay Maden Sodası'nı gördüm. Almadım tabi...:)

Benim bu kadar araştırma sonucunda tek favorim var o da Sırma. Tabi biraz reklam gibi oluyor ama kusura bakmayın. Herkesin bir favorisi olmalı...

14. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    @Salih Dinçer bey birde sağlık bakanlığı araştırması var linkte
    Google Grupları

Potasyum ve sodyum temel diğerleri yan mineraller potasyuma çok ihtiyacımız var ben beypazarı diyorum

15. sercansekkin

sercansekkin Bisiklet sevdalısı...

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @ozansefer Ben de normalde Kızılay içiyordum ama son zamanlarda Beypazarı'nı içmeye başladım sıklıkla... Hiç fena değil.

16. irfanyazicitunc

irfanyazicitunc Onursal Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Kınık ve Beypazarı en sagliklilari bence

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Candan Biberci bunu beğendi.
  17. KuzuBoyz

KuzuBoyz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Piyasada olan tüm maden sularından 6'lı paket aldık. 20 arkadaş. Sonra her markayı şişesinin formu dahi belli olmayacak şekilde rulo, beyaz kağıt ile kapattık. Numaraladık. minik bardaklarda 20 kişi hepsini tattık. Sonra not verdik. Birinci KINIK ikinci ULUDAĞ çıkmıştı. 8-9 marka daha vardı. Akmina, bilmem ne mix gibi şeyler sonuncu oldu. Bu deneyi içme suyuna da uygulayın. Çıkan sonuçlara şaşıracaksınız. Tüm içeceklere yapın. Süt, meyve suyu vs. Bu bir gurme tekniğidir. İyi olanı değil damak zevkinize uygun olanı bulmaktır. Çıkan sonuçlar şaşırtıyor ama.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kuzey Ege ve hakan64 bunu beğendi.
  18. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Belki Ankara 'da olduğumuzdandır soda denince akla Beypazarı geliyor. Bence en iyisi...

19. forwett

forwett Yeni Üye

Adı:
    Serhat
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Mineral değerlerine dikkat etmedim ama sahil yörelerine gittiğimde Beypazarı sodanın eksikliğini hissediyorum. Yemeklerle birlikte soda limon içmeyi severim. Bazı restorantları sırf Beypazarı satmadığı için tercih etmiyorum. İkinci tercihim ise Kızılay.

20. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    Beypazarı bana da daha ferah ve içimi daha lezzetli geliyor, çoğunlukla Beypazarı yoksa içmiyorum bile gittiğim yerlerde, sahip olduğu mineral oranları da gayet iyi bence.