Türkiye - Hindistan yapıldı mı ? Yapılabilir mi ?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Değerli forum dostları.

Herman Hesse nin "Doğuya yolculuk" adında harika bir kitabı vardır. Diğer müthiş romanları yanında bu romanı ayrı bir tatla okumuşumdur bir iki kere.

Bu romanda kısaca yolda olmak anlatılır. Bir grup insan yoldadır, herkesin gizli bir amacı hedefi vardır.
Burada çok karşı olduğum özetliyormuş gibi yapmak durumuna düşmek istemiyorum, hele ki büyük üstadın bir romanı söz konusu olduğunda.

O romanı okuduğumdan beri ( ve diğer pek çok kitap, dergi, anı, fotoğraf, belgesel vb. ) doğuya gitmek bir takıntı oldu bende diyebilirim.

Bir gün bir şekilde bunu yapacağım(z). Belki de bu yaz.
:D

Şimdi sizden ricam bu konuda karşınıza çıkmış ve çıkacak her türlü enformasyonu benimle paylaşmanız.

İran - Türkmenistan - Pakistan - Hindistan da bisiklet ile ilgili yapılan turlar bunların siteleri , fotoğrafları, hatıralar, linkler, kitaplar vb. her tür bilgi olabilir.

Belki ben gidemesemde başka birisine ışık tutar.

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Dünya turu yapan Patrick'in turunun son noktası Hindistan idi.Öncesini yapmayacağımızı farzedersek Türkiye-Hindistan turu yapmış olacak.
Sitesinden, mail adresinden rota bilgisine ulaşabilirsiniz. (ingilizce)

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@ataruh

Ataruh'cum merhaba
İlgileniyorsun diye sana yazayım dedim. Ağustos ayında , Almanya'dan bisikletleriyle yola çıkan Mandy ve Benny çiftini 2 gece evimde ağırladım. ve onlar Tandem bisikletleriyle Yola çıktıklarında Erzincan' da Serkan'ana da haber gönderdim , oda evinde misafir etti. Şu anda bu çift bana mail yoluyla halen haberler veriyor. Şu anda son aldığım maillerine göre Hindistan'ıda geçmişlerdi.
İran, pakistan ve Hindistana vardılar. Sana onların kendi sitelerini vereyim istersen ordan onların yolculuklarını takip et.
(link)

Ve bu bisiklet severler tam 3 senede dünya turlarını bitirecekler.
Görüşmek üzere hoşçakal.

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Merhabalar.

Eger aklinda boyle bir tur varsa hic duraklama sonra bosa gecirdigin gunlere yanarsin.

Ben yazin asagida adresini verecegim Polonyali ciftle bir ara beraber gitmeyi dusunmustum ama cift olduklari icin ve rotalari benim hayalimdeki bir rota olmadigi icin vazgecmistim. Ama cocuk harika bir maceraci.

(link)

Ben su anda Kambocyadayim. Eger ogrenmek istedigin birseyler varsa sorabilirsin ama genel bir soruyla tum bildiklerini anlat demek senin arastirmaci ruhunu koreltir. Hatta ben benim turuma yakin birseyler yapmis olanlarin kitaplarini buldugum halde kendi kafama gore bir rota cizdim.

Sanirim en onemli konu vizeler.

Selamlar

(link)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Ahmet Bey in temas ettiği noktayı açıklamamın doğru olacağını düşünüyorum.

Evimde internet bağlantısı olmadığı için, iş yerimde ve internet kafede bu konudaki araştırmalarımı sürdürüyorum.Burada edindiğim bilgileri flaşh bellek ile eve taşıyorum. Netin sürekli elimin altında olmaması araştırma imkanımı biraz sınırlasada , önümdeki uzun zamanda bu konudaki açığımı kapatacağıma inanıyorum. Ancak , bazen arama motorları dışında "nette sörf" yaparken rastlanan bazı önemli bilgiler bulunuyor.

Evimdeki çalışma odamın bir duvarını zaten bu proje için ayırdım. Az sayılmayacak miktarda da bilgi buldum. Tura ne götürülür, nasıl bir yöntem izlenir, nerede kalınır , kamp malzemesi vs. bilgilerine sahibim.
Sponsor gibi bir arayışa girmek için , fikrimi kesinleştrmem gerekiyor.

Arkadaşlar dan ricam, yukarıda da beli,rttiğim üzere bir şekilde ekranlarına düşen linkleri bana iletmeleri. Ve yol arkadaşı olabilecek kişiler ile iletişim kurma şansımı arttırmaları.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
@ataruh

Selamlar:

(link)
(link)

adreslerinden arkadas bulabilirsin. Eger kendin bu sayfalara yazarsan umarim cevap alirsin zira bir ulkenin vatandasiyla o ulkede beraber olmak oldukca avantajli.

Millet genellikle avrupadan mart ayinda filan cikar, haziran-tammuz turkiyede olurlar eylulde filan iran'i gecmen lazim hava sartlari dolayisiyla ve kisi hindistanda gecirebilirsin.

Iyi sanslar

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
@ataruh

Sayın Ataruh,
Bahse konu güzergahı
Türkiye,İran,pakistan,Hindistan
Türkiye çıkış ve iran giriş te sorun yok fakat pakistan sınırına 500 km kala tehlike başlıyor taaa ki pakistan sınırından 400 km içeri girene kadar sonrasında da ik farklı toplumun arasından ( özerk bir bölgeden) geçip Hindu topraklarına giriyorsunuz yine aynı dert ve sıkıntı, insan sıfatından çıkılıyor
Nerden biliyorsunuz der iseniz? (uluslararası nakliye camiasında bulunduğum için) bizzat iran ve pakistan da bulundum ,pakistan depreminde yardım götürüldü Tır şöförlerimiz ve oradaki acentelerin hiç birisi Hindistan için güvence veremedi ( amacım kumaş ve iplik ürünlerini deniz yolu (35 gün )ile değil kara yolu (12 gün)ile daha kısa zamanda TR deki ithalaçılara ulaştırmaktı.
Olmuyor. Hal bu durum böyle iken insanın güvencesi nasıl olsun?
Nacizane şahsi düşüncem. Sürçülisan eylediysek affola.
İlgi ve bilgilerinize sunarım,

Saygılarımla,

Aydın

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Forum dostları.

O kadar çok yazılacak , paylaşılacak, yardım ve destek istenecek konu var ki ?
Nereden başlayayım bilemiyorum.

İlk olarak şunu yazayım . Ciddi bir engel çıkmaz ise bu işi yapacağız.

Her gece ve hatta gündüz bu hayali yaşıyoruz zaten. Gerekli adanmışlık ve cesarete de sahip olduğumuza kanaat getirdik. Bence fikir olarak hazır olmak diğer tüm teknik şartlardan daha önemli. Karar olduktan sonra. Tur bisikletlerini edinmemiz gerekli diğer araçları bulmamız zor olmayacak sanırım. Maddi olarak yıpransam bile yapmaya çalışacağım.

Hazırlıklarımı, sizinde görüşlerinizi , öneri ve eleştirilerinizi almak üzere yakında buraya yazacağım.

Selamlar.
Soner Sarıhan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Merhaba herkese.

Bahsettiğimiz yolun tamamını yapmamız zaman açısından mümkün görünmüyor. Böyle yapsak bile hindistan sınırından girince dönmemiz gerekir. :)

Zaten İran ın taftan çölü ve pakistan ın bazı bölümleri kesinlikle bisikletle geçilebilecekmiş gibi değil.

Bu bölümleri araç kullanarak geçebiliriz. Aklımızdaki plan Doğubeyazıttan başlayarak. 1 gün Türkiye 15 gün İran , 15 gün pakistan , 30 gün hindistan şeklinde.

Hindistan dan dönüş ( eğer herşeyden vazgeçip bir manastıra kapanmazsak :) :eek: ) elbette uçakla.

Her ne kadar konuya ilgi yoksa da :eek: :) ben bilgi vermeye devam edeyim. :

İran - Pakistan ve Hindistan da bisikletle değilse de :) başka bir biçimde bulunmuş arkadaşlar varsa önerilerini bekliyorum.

Görmeyi planladığımız yerler. Güzergah üzerindeki bazı yerler.
( İRAN )

Tebriz - İmam meydanı
Tahran - Başkent olması dolayısıyla görülebilir. Dağcılık malzemeleri ucuzmuş. Buradan alıp kargo ile göndermeye çalışacağız.
İsfahan - ( esfahan nesfa cehan ) = Yani ; İsfahan dünyanın yarısıdır.
Ateşkade - Zerdüştlerin ölülerini bıraktıkları tepelerin olduğu yer. ( sessizlik kuleleri )
Kumkent - İnanılmaz bir yer.

Bam - Zahedan ( sınır )
Buradan pakistan sınırına kadar olan bölge için olumlu söz duyulmuyor pek.

İranda dil sorunu yaşanmıyor.
Halkın büyük bölümü Türkçe anlayabiliyor. ( oturup felsefe konuşmayacaksanız ) Halkın % 40 kadarı özellikle kuzeyde Azeri Türkçesi kullanıyorlar.Zaten bu bölge aslında güney Azerbeycan olarak geçiyor.
Günlük işlerinizi halletmeniz çok kolay.
Eşimin yolculuk sırasında saçını örtmesi gerekecek.
Yiyeceklerin özellikle et yemeklerinin benzediği göze çarpıyor.
Yolların geniş ve rahat olduğu da belirtiliyor.
Çöl bölümlerini ve geçilmesi tavsiye edilmeyen yerleri araç ile geçeceğiz. Otobüs, kamyonet veya taksiler sudan ucuz çalışyormuş.
Sınırda Türklere çok zorluk çıkarılmıyor.
İran da Türkiye dekinden daha fazla güvenlik sorunu olduğunu sanmıyoruz.
Halkın mücahitleri örgütüne rastlamazsak tabiki :)

Selamlar.

Soner - İnci Sarıhan.