Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye değişiyor mu?..

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

arkadaşlar forumlarda ilk kez Türk tankı prototipi
    2010 senesine kadar ilk prototipleri üretilmeye başlayacak
    güney kore devleti ile işbirliğine
    girecek olan türkiye yaklaşık 80 aylık bir ön çalışma ,dizayn ve denemeler sürecinden geçtikten sonra ilk dört adet altay milli tank prototiplerini değerlendirecektir prototip
    aşamaları türkiyeden otokar ve güney koreden hyundai rotem company şirketlerinin ortak çalışması sonucu 517 milyon dolarlık bir bütçe ve buna bağlı olarak 600 ila 700 mühendis ile yürütülecek ...........

ilk milli savaş helikopteri -atak

italya ile 1990 ortalarında yapılan anlaşmalar sonuç verdi abd rusya italya güney afrika fransa devletlerinin katıldığı bu ihalede sadece teknoloji transferine italya tamam dediği halde diğer ülkeler lisans,önemli teknoloji bilgileri gibi şartlar ileri sürerek ihalenin sonuçlanmasını 5 yıl geçiktirmişlerdir ek olarak ortak üretim yerine boeing hazır saldırı helikopteri satmayı önermiştir

bence bu bir değişim olarak gözükmüyor
    çünki güney kore ve italya ile anlaşmalara girmekteyiz teknoloji gene dışardan gelmekte önemli olan bizim yüzde yüz teknolojimizin var olması hiç kimseye muhtaç olmadan a sından z sine kadar yüzde yüz yerli teknoloji .........

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Abi Türkiy'e köy olmuş senin haberin yok sanırım.Ne değişecek.a'dan z'ye berbat.ATATÜRK GİBİ biri gerekli.Batmışız abi..S:

Bora, Celasin Telli ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  3. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    millet açlıktan işsizlikten kırılıyor...çok zor işimiz çook

Bora, byyurt ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    katılıyorum zati 38 den bu yana vizyonu olmayan bir trene bindi türkiye ve vagonlarda türk halkı ve lokomotifin makinisti hükümetler evet bizi uçuruma doğru götürdüler ve tren köprüden aşağı uçtu halkla birlikte
    ve 38 den bu yana 72 senede bu hale geldik ağır sanayisini yaratamamış teknolojisini yaratamamış bir türkiye 1950 lerde bize tank veren abd m47 lerin yedek parçalarını fahiş dolarla bize ödetti ve yukardaki haberde gördüğün gibi boeing firması bize hazır savaş helikopteri satmaya çalışıyor teknoloji transferine yanaşmıyor italyanlara bu aralar rus ve abd silah sanayicileri çok kızgın olabilirler italyada sokaklarda patlamalar olursa yada hükümet krizi hiç şaşırmam bu silah sanayicilerin ne yapacağı belli olmaz artı ikiz kardeşleri petrolcülerin ................

5. snnemr

snnemr Üye

Seviye:
    hepsi yalan "biz üretiyoruz" diyorlar ama nedense motoru almanyadan, kasası abd den silahlarda israilden montajını yapıncada sanki biz üretiyoruz oluyor. inanmayın bunların parçaları eskişehirde birleştiriliyor. atak denilen helikopterde nedense agusta westland a129 a çok benziyor :D benim 3 amcamda orduda rütbeli subay onlarda demişti bana hiçbiri gerçek değil. sadece montaj yapılıyor demişti. yani parçaların hepsi yabancı hiçbiri türkiyede üretilmiyor. şuna benziyor tofaş kartal doğan şahini türk zannediyoruz ama mısırda arjantinde brezilyada da farklı isimlerle çıkmış olduğunu görüyoruz. üstteki tank ta abraham a1... hepsi yalan. bizim ürettiğimiz birşey yok.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. byyurt

byyurt Aktif Üye

Seviye:
    allah yardımcımız olsun.biryerlere bakarsak türkiyem de herşey toz pembe !!!!!!!!!!!!

Bora ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  7. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkamızda kapı gibi Aselsan var; kimseye muhtaç değiliz. Aselsan gibi yeni yeni firmalarda ortaya çıkıyor. Askeri alanda büyük ilerlemeler var. Aselsan Stamp hayranlık uyandıracak bir silah. TCG Heybeliada Korveti adında Tamamen Türk yapımı savaş gemimiz bile var.

8. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Savunma sanayi, gemiden tanka, haberleşme ve radar sistemlerinden insansız uçağa 100'e yakın sistemi her türlü lisans ve kullanım hakkı Türkiye'de olacak şekilde yurtiçi geliştirmeyle yürütüyor.
    Son dönemde, insansız hava araçları, korvet sınıfı savaş gemisi, milli tank, radar ve yerli piyade tüfekleri projeleriyle tekrar gündeme gelen savunma sanayinde gelecek birkaç yıl, büyük projelerin ürüne dönüşerek kullanıma alındığı ve böylece başarının test edildiği bir dönem olacak.
    Ancak sektörde, büyük projelerin kontrata bağlanmış olması, devamlılık açısından yeni bir yol haritasının çizilmesi gereken bir süreci de beraberinde getiriyor. Sektör, askeri alanda elde edilen ileri teknolojiye dayalı Ar-Ge ve sistem geliştirme yeteneklerinin, kamunun ve özel sektörün büyük ölçekli benzer sivil alımlarında da kullanılması için düzenleme talep ediyor.
    Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) verilerine göre, toplam tutarı 36 milyar TL, sayısı da 241 olan mevcut proje stokunun adet bazında yüzde 41'i, tutar bazında da yüzde 24'ü yurtiçi geliştirme projelerinden oluşuyor. Bunlardan son dönemde en dikkat çekici olanları, korvet sınıfı savaş gemisi MİLGEM, yerli tank ALTAY, insansız hava uçakları, sahil güvenlik arama kurtarma gemileri, çeşitli platformlar için görev bilgisayarı ve komuta kontrol yazılımları, yerli tasarım piyade tüfeği, orta menzilli güdümlü tanksavar silah sistemi, özel amaçlara yönelik tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar geliştirilmesi olarak sıralanıyor.

İhracat ve ithalat arttı

SASAD verilerine göre, Türk savunma sanayi sektörü cirosu, 2009'da 3.5 milyar TL'ye (2 milyar 319 milyon dolar) ulaştı. İhracat ise kriz yılı olan 2009'da bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak 670 milyon dolar oldu. Beş yıllık ortalamalara göre Türkiye ihracatta 2009'da bir basamak yükselerek 21. sırada yer aldı. Ancak, ithalattaki sırası da bir basamak yükselerek 8. oldu.
    Türk savunma sanayi tedariklerinin 2010 yılında yarısının yerli imkanlarla karşılanması hedefine de bir adım daha yaklaşılarak, 2009'da bu oran yüzde 45.7'olarak gerçekleşti. Sektörün özkaynaklarından yaptığı Ar-Ge harcamaları, 2009'da bir önceki yıla göre yüzde 10 azalarak 319 milyon TL olarak gerçekleşirken, yurtdışı şirketlerin de dahil olduğu programlar eklendiğinde toplam Ar-Ge harcamaları hemen hemen bir önceki yıl ile aynı kalarak, 505 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk savunma sanayiinin sistem ve hizmet katoloğunda ihracatı yapılabilir 100'ün üzerinde hizmet ve ürün bulunuyor.

ASELSAN dünya liginde

Türkiye'de savunma sanayiinde Mehmetçik Vakfı'na ait şirketler ana rolü oynuyor. Buna karşılık özellikle kara araçlarında güçlü imalat firmaları dikkat çekiyor. Dünya savunma sanayii şirketlerini, sektördeki satış miktarıyla sıralayan Defense News'in top 100 listesinde Türkiye'den sadece ASELSAN şirketi yer alıyor. ASELSAN, bu listede 2009 yılı verilerine göre, 2008'e göre 7 basamak yükselerek 86. sırada bulunuyor.

Havada, karada, denizde birçok proje yürüyor

Kara projeleri
    MİLGEM gibi tamamı yerli tasarım olan Altay projesiyle Türkiye kendi milli tankını tasarlayıp kullanan ülkelerden biri haline gelecek. Otokar tarafından yürütülen proje, bir özel sektör firmasının tek yüklenici olduğu çok kapsamlı tasarım geliştirme projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Projede, milli tankın tasarımı yapılacak ve prototipi üretilecek. Başarılı olunması halinde seri üretime geçilecek.Tasarım ve prototip üretimi için 78 aylık bir süre belirlendi. Projenin sözleşmesi ise 2009 Kasım ayında imzalandı.
    Kara araçları: Türkiye savunma sanayiinin en güçlü olduğu alanlardan biri olan kara araçlarında güçlü özel sektör kuruluşları bulunuyor. Çeşitli uluslararası ürünlerin Türkiye için uyarlanmış versiyonlarının üretimi yanında, tanımlanmış yerli ihtiyaçlara yönelik olarak da geliştirme projeleri halen devam ediyor. Bu alanda taktik zırhlı tekerlekli ve paletli, mayına dayanıklı kara araçlarının üretimi konusunda iki proje devam ediyor.

Silah projeleri:
    Milli Piyade Tüfeği: MKE tarafından tasarlanan ve lisans ve fikri mülkiyet haklarının tamamı Türkiye'ye ait olan Milli Modern Piyade Tüfeği projesinde de son aşamada bulunuluyor. Prototipi tamamlanan
    ve testleri devam eden piyade tüfeği, Türkiye ordusu tarafından kullanılan G-3 tüfeklerinin yerini alacak. Milli tüfeklerin 2011 içinde seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

Füze-roket: Türkiye'de yerli tasarım ve üretim kapsamında orta menzilli tanksavar silah sisteminin üretilmesi yönündeki proje devam ediyor.

Elektronik: Türkiye’nin hızla geliştiği ve özgün çözümlerinin bulunduğu alanlardan biri olarak dikkat çekiyor. Haberleşme, radar, güdüm, elektro-optik, mikroelektronik alanlarında çok sayıda yerli tasarım donanım ile bunlara ait yazılımlar üretilebiliyor. Şifreleme teknolojisi, uydu haberleşme yetenekler arasında bulunuyor.

Diğer projeler: Türkiye'de yazılım, elektronik sistem ve teknoloji uyarlamalarıyla silah sistemleri üretilmesine yönelik başarılı çok sayıda proje devam ediyor veya tamamlanmış durumda. Tank, gemi, helikopter ve uçaklar için görev bilgisayarları üretilebiliyor. Top, uçaksavar vb. silahlar için atış kontrol ve genel olarak kuvvetler için komuta kontrol yazılım ve donanımları üretiliyor.
    Özel amaçlı, insansız deniz ve kara araçları projeleri devam ediyor. Türkiye yüksek atış gücüne sahip kundağı motorlu obüsleri geliştirerek TSK envanterine kazandırdı. Bunun yanında,uzaktan komuta edilebilen, otomatik olarak hedefleri takip edebilen makineli tüfek sistemleri de halen TSK envanterinde bulunuyor. Türkiye'de sektör büyüklüğüne oranla bakıldığında Ar-Ge'ye en fazla yatırım savunma sanayiinde yapılıyor. Bu alanda çeşitli firmaların, çok farklı özel ürünler üretme başarısı da dikkat çekiyor. Bu alanda son dönemde en başarılı buluşlardan biri Nurol firmasının Ar-Ge projesi sonucu personel ve araç zırhı geliştirilmesi oldu.

Gemi projeleri:
    > Türkiye, yerli tasarım korvet sınıfı bir savaş gemisini üretmekte son aşamaya geldi. MİLGEM projesinde prototip geminin temel inşaatı tamamlandı ve denize indirildi. Bu gemi için tasarlanan
    sistemlerin entegrasyonu devam ediyor. Aynı sınıfta prototip gemiye özgü ikinci savaş gemisinin de inşası devam ediyor.
    ? Bunun dışında ortak üretim sınıfında ancak fikri mülkiyet hakları Türkiye'de olan hücumbot ve sahil koruma gemileri de üretildi. Kara araçlarıyla birlikte yüzen platformların üretiminin Türkiye'ye bu platformların dış satış imkanıyla birlikte büyük ihracat imkanı sağlayabileceği belirtiliyor.

Hava projeleri:
    > Yerli tasarım ve üretim insansız hava aracı: Bu alanda iki ayrı proje yürütülüyor. TAI, dünyadaki en gelişmiş insansız keşif ve işaretleme özelliğine sahip insansız hava aracını test aşamasına getirdi. Bunun dışında kısa menzilli ve özel görevlerde kullanılan mini insansız hava aracı test aşamasında bulunuyor. Mini insansız hava araçlarından bir başka model ise şu anda TSK tarafından kullanılıyor.
    > Helikopter ve uçak projeleri: Türkiye, yeni nesil savaş uçağı olarak nitelenen JSF (Ortak Taarruz Uçağı) projesinin ortakları arasında bulunuyor. Bu uçaklara yönelik bazı parçalar Türkiye'de üretilecek. Yine Türkiye, Avrupa ülkeleri tarafından yürütülen A400M kargo uçağı projesinin de içinde bulunuyor.
    > En önemli havacılık projesi ise İtalyan Agusta ile yürütülen taarruz helikopteri projesi. Bu projede Türkiye için Agusta-Westland'in A 129 modelinin özelliklerinin geliştirilerek farklı bir modeli geliştiriliyor. Bu helikopterin kritik görev bilgisayarları ile yazılımları Türkiye tarafından geliştiriliyor. Bazı fikri mülkiyet hakları ile üçüncü ülkelere satışı konusunda da Türkiye hak sahibi olacak. İtalya'da devam eden geliştirme ve test işletmelerinin ardından seri üretim Türkiye'de gerçekleştirilecek

ASELSAN'DAKİ SIR ÇÖZÜLDÜ ( 3 intiharın sırrı )
    Tarih: 24.03.2007 Saat: 12:10 Yayınlayan: Metehan

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar F-16 üretim merkezi TAI de 'uçakların dost-düşman tanımlamasını yapan elektronik sistemi' bir tane Türk mühendisin dahi giremediği bir bölümde üretiliyordu. Bu sistem Türk F-16 sının, bir uçak ile karşılaştığında karşıdakinin dost mu düşman mı olduğunu gösteriyordu.

Yalnız burada bir sorun vardı. Bir Türk F-16 sı stratejik kadim dostlarımızdan (!) İsrail, ABD, İngiliz veya Yunan uçaklarından biri ile karşılaştığında onları DOST görüyordu. Bu da bir savaş halinde Bu kadim dostlarımızın (!) bizi sinek avlar gibi avlayabilmesi anlamını taşıyordu.

Aselsan mühendisleri 6 ay gibi kısa bir sürede ABD tarafından bize güdülen bu uçak tanıma sisteminin hakimiyetini lehimize çevirmeyi başardı. ABD'nin yıllarca çalışarak kurduğu tezgah, dahi Türk mühendisleri tarafından kısa bir zamanda bertaraf edilmişti.

Peki dahi mühendislerimiz şimdi ne ile uğraşıyorlardı?

Kadim dostumuz (!) İsrail ve ABD, sadece uçak tanıma sistemini elinde tutma kozunu elinde bulundurmuyordu. Bundan daha vahim ve önemli bir kozu vardı:

ABD, herhangi bir savaş veya askeri operasyon sırasında, ABD tarafından satılmış veya modernize edilmiş elektronik sisteme sahip uçak, helikopter, tank, zırhlı birlikler, izleme sistemleri gibi hayati araçları, UYDUSUNDAN VERDİĞİ BİR EMİR İLE SAF DIŞI BIRAKABİLİYOR.

Yani, kendi yaptığı bu elektronik sistemler, istendiği anda uzaktan kumanda ile uydulardan kontrol edilebiliyor. Bu; 'Türk Ordusunun savaş başlamadan yenilgisi' anlamına geliyor.

İşte 3 dahi mühendisin katlinin sebebi :

Aselsan mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin MİLLİLEŞTİRİLMESİ konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı, bu ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahalesini bertaraf edecek, yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün MİLLİLEŞTİRİLMESİ için çalışıyorlardı.

Bunlardan 3 gencimiz, kadim dostlarımız (!) tarafından ŞEHİT edildi.

Dostumuz (!) ABD=İsrail bu sistemi, EŞREF BİTLİS PAŞA'NIN katledildiği helikopter içinde kullanmıştı. (Türk Haber)

dostlarım bu haberle yukardaki haberi birleştirirseniz aselsanın altay tankı için güney kore ile anlaştığı ortaya çıkar böylelikle aselsan yüzde yüz kendisinin ürettiği bir teknolojiye sahip bir
    şirket olup olmadığı sorgulanabilir unutmayın almanların meşhur sanayicisi ünlü krupp u adam dünyanın en iyi toplarını yapıyordu yüzde yüz alman teknolojisi ile ve ünlü panzer ve tiger tanklarını yapan almanlar eeeeeeee dünyaya kafa tutmak kolay değildi ama bütün dünya birleştide zar zor durdurdular almanları normandiyaya 2 milyon insan yığıldı ve tabi atomu bulan abd bir anda öne geçti ama sonra ruslar onları rosenbergler sayesinde yakaladı ve abd rosenbergleri idam etti eeeeeeeee bu dünya böyle malesef .....

9. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bana sorarsanız bu zamana kadar ülkemizdeki gelişmeler ancak santimlerle ifade edilebilir. Bunu sebebini de hepimiz biliyoruz bu milletin ayağına prangaları takmışlar bir yere kımıldamasın diye. Böylesine jeopolitik bir konuma sahip ülkenin güçlü olmasını kimse istemez, isteyenin de aklından zoru vardır bana sorarsanız. Ama yavaş yavaş bu prangalardan kurtulmaya başlamış bir Türkiye var birkaç sene sonra herşey çok daha farklı olacak. Ben buna inanıyorum. Şu anda dünya Türkiye'yi konuşmaya başlamış durumda birkaç sene sonra gerçek anlamda sözü dinlenen bir ülke haline geleceğiz.

10. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konuyla çok güzel noktalara değinmişsiniz kudret bey.yazdıklarınıza katılıyorum.Türkiye'de bişey üretildiği yok ztn her şey dışardan olduğu gibi çağımızdaki en önemli şey olan teknolojide dışardan...

11. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Bu ülke benim doğduğum tarihte insanların tüp , yağ , şeker almak için günlerce kuyrukta beklediği zamanlardan geçti. Kenan Evren gibi ortamın olgunlaşmasını beklemiş !!! bir zatı muhteremin idaresi altında ne kadar bilim adamı varsa Amerika'ya Avrupa'ya göçtü...Demokrasi tarihimiz bile çok yeni bizim.. 5 sene türban 5 sene laikllik tartışarak yıllar geçti sene 2010....21. yüzyıl ve Türkiye....buyur burdan yak. Ayrıca bu ülkenin kurtulması için ikinci bir Atatürk beklersek daha çok bekleriz. Hepimiz birer Atatürk olup elimizi taşın altına koymalıyız. Sihirli bir değnek beklemesin kimse....

Adil, SerdarAktas90 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet karamsar olmak iyi değil o vakit önümüzü göremeyiz biliyoruz bu çoğrafyada güçlü olmamızı istemeyenleri abd si rusyası ...
    zati üçüncü bir süper devlet olarak dünya sahnesine çıktığımız zaman abd ve rusya beni dinleyecek bana kafa bile tutamıyacaklar avrupa birliği israil neki onları çöp niyetine yeriz tabi önce dünyada üçüncü süper devlet olmak var

şiddetle katılıyorum bu düşüncelerinize ama önce kulluğu bırakacağız biz hepimiz halkız bir kenetlenirsek o vakit sel oluruz .....

13. Celasin Telli

Celasin Telli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Neler üretiyoruz?
    Bolca kriz, az iş çok laf, siyasi kavga, sürüsüyle siyasi parti, açılım, edebiyat alanında hamaset dalında nadide eserler, her sezon birbirinden basit ve yozlaşmış tv dizileri, lig öncesi palavra transfer haberleri, vs...
    Endüstriyel alanda bu potansiyele rağmen maalesef alt liglerdeyiz.
    Durmak yok, yola devam..

Bora, omerrrr ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  14. Furkan köleoğlu

Furkan köleoğlu Aktif Üye

Seviye:
    türkiye zaten son 8 yıldır gelişmeye başlayan bi ülke(ak parti iktidarından bu yana)

15. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Dostum bu konu altında siyasetten uzak durmasını bilmeliyiz !!! Kudret Bey'in de dediği gibi takım tutar gibi parti tutarsak anca kul oluruz... Gelişme tabi var, misal ulaşım..İnsanlar artık uçağa binebiliyor, tekelleşme kırıldı. Ama bunu politize etmeyelim lütfen....

16. geotechme

geotechme Aktif Üye

Seviye:
    yıllar önce türkiyede uçak fabrikası kurulacaktı 1938 de ama abd taş koydu biz uçağı size daha ucuza veririz dedi ve zamanında o fabrika traktör fabrrikası diye açıldı ve halada traktör fabrikası :)

17. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şimdi burda yorumları askeri yöndemi, yoksa genel yöndemi yapıcaz ? En başta tank resmi filan varda :)

18. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    üretilmiyor yapılmıyor edilmiyor vs.. bunları diyen bizler ne yapıyoruz? peki ne üretiyoruz? bizde bu topraklarda yaşıyoruz ne yaptık ne ürettik birşey üretme çabası olmayan bir çok insan bu konuda konuşuyor hatta kendine hayrı bile olmayan insanlar hatta birileri birşey yapmaya kalktımıda yok efendim biz bunun altından kalkamayız olmaz ekonomik sıkıntı çekeriz başaramayız deyip dururlar bazıları var ki kendini olumsuzluklara adamış bizler Güzel insan Mustafa Kemal ATATÜRK yaptığı gibi söylemlere değil eylemlere odaklanmalıyız yoksa yerimizde sayar dururuz %100 yerli olmasada bir adım atılmış bizlerde destek olmalı %100 yerli olması için çaba harcamalıyız diye düşünüyorum buda benim görüşüm arkadaşlar

19. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Esasen uzun bir açıklama yapmıştım ama yanlış tuş kombinasyonu kullanınca silindi maalesef. Daha sonra tekrar yazıcam.

özellikle şu noktayı belirtmek isterim, zamanında DEVRİM otomobilini ve onun için çalışanları vatana ihanet le suçlamaya kadar getiren bir medya var karşınızda.iyi şeyler yapılsa dahi haber olmuyor.

%100 diye hiç bişey yoktur. hiç bir ülke %100 tankını topunu tüfeğini üretmez, üretemez. mutlaka belli başlı parçalar belli ülkelerden belli yerlerden temin edilir. Teknolojik cihazlarda amaç hayati ünitelerin %100 ünü kendi kabiliyetleri ile yapıp üretime geçirebilmektir. bide tekerdeki contasına kadar veya mekanizmadaki düğmeye kadar %100 yerli üretim işine girilirse "kılavuzu karga olanın burnu boktan çıkmaz" sözü cuk oturur. proje yapacaz memleketi kalkındıracaz güçlenecez derken eldeki pirinçtende olduğumuz yetmeyip götüde kaybedecez yoksa.

20. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bütün dostların mesajlarını okudum teşekkür ederim herkese..
    şimdi şu parti bu parti diye bakmayarak 38 den bu yana ne yaptığımıza bakalım ...
    1939 ... 2. dünya savaşı patladı başlarda türkiye almanyadan yana tavır koyduysada savaşın son seyriyine doğru özellikle stalingradda almanların yenilgisi türk dış politikasını etkilemiştir ...
    ve von papen alman dış ilişkiler bakanı he babam pera palasa gelip gelip duruyordu ingiliz ajanları pera palasa bomba koydular bir nevi von papene ve türkiyede göz dağı vermek istediler türkiye o yıllarda milli kalkınma projelerine öncelik verememiştir ....
    özellikle ağır sanayimizde bir kıpırdanma olmamıştır

2 dünya savaşı sonu.....
    molotov aracıyla stalin kars meselesini gündeme getirince türkiye toprak vermek durumuna düşmüştür leninle imzaladığımız anlaşmalar rafa kalkacak gibi bir durum zuhure edince türkiye artık siz paniktenmi deyin ne derseniz deyin abd ye yanaşmıştır amerikada ölen diplomatımızın cenazesi koca missori zırhlısı ile gelmiştir bu şu demek olur bak rusya sakın olaki türkiyeye yan bakma o benim dostum ......

artı menderes hülümeti iktidara gelmiştir türkiye natoya girmiştir tankından topuna kadar jipine kadar abd silah sanayinden almıştır nato demek abd demek ve amerikan askeri sanayisi demek nasıl baş edecektik amerikan askeri sanayisi ile ve uzun yıllar soğuk savaşın kurbanı olduk
    ülkede 3 darbe daha ne olsun ....

şimdi ...
    atamızın dediğini asla unutmayalım kışlaya ve camiye siyaset girmeyecek 38 den bu yana malesef ordu siyasete karıştırılmış ve camiye siyaset girmiştir
    şimdi atamızın bu tehlikeyi önceden görmesi takdire şayandır ordu kışlasında oturacak camide ki imam siyaset konuşmayacak kalkınmayı ise mevcut hükümetlerin ülkesini seven ,bu ülkeyi süper devlet yapma vizyonu ,ve düşüncesinde olan siyaset adamları yapacak gerçek devlet adamları....

bu konunun açılış amacı şudur ülkemizde mevcut 38 den bu yana kendi teknolojisini yaratamamış bir ülkenin durumu vardır ....
    köle olmayacağız teknoloji kölesi ....
    biz yapacağız biz hakim olacağız dünyaya.....
    3 .süper devlet olarak çıkmalıyız süper devlet diyorum abd ve rusya gibi ..
    eğer bunu başarırsak kimse bizim askerlerin kafasına çuval geçiremez ...
    aselsana gelince yüzde yüz yerli teknolojisi olan tank yapamamaktadır
    güney kore ile hyundai firması ile kontrat imzalandı ayrıca savaş helikopteri için italyanlarla bizim bunlara ihtiyacımız olmamalı esas iş onların teknolojisine muhtaç olmadan kendi savaş araç gereçlerini yapmaktır ....
    yüzde yüz teknolojin olacak ..
    uzay teknoloji ...
    abd ve rus konvensiyonel silahlarını uzaydan kavuracak silahların olmalı adam uzaya hakim görmedinizmi
    ırak savaşını abd bir ay füze yağdırdı ...
    uydudan kruvazörlere gelen görüntüler ile saddamın tüm kara savaş araç ve gereçlerini havadan yerde vurdular 130.000 ırak askeri yok edildi .....
    durum bu uzay savaşı.....