Türkiye Çek Cumhiriyeti turu içi arkadaş arıyorum!

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar!

Bu yazıyı okuyorsanız sizinde içinizde böyle bir seyahat planı var fakat bir türlü o ilk pedalı atamadınız.
Bende aslında sizler ile aynı durumdayım ve artık hayatımda bir fark yaratmak sınırların dışına çıkmak istiyorum.
Bunu yapmak için bana gereken ne bol para nede aşılması güç engeller. Sadece biraz cesaret. Hepsi bu!

Konu başlığında da belirttiğim gibi Tekirdağ'dan başlayıp Çek cumhuriyeti Prag şehrine varan bir bisiklet turu planlıyorum. Tur güzergahı konusunda tur arkadaşımın da istekleri doğrultusunda yeni rotalar çizebilirim veya birlikte planlayabiliriz. Öncelikle belirtmek isterim ki aklımdan geçen sadece bir tek yol arkadaşı veya çok ekstrem bir durum olursa bu sayı 2 dir gerçi ben bir tek kişiyi bile bulabileceğimi düşünmüyorum ama yinede belirtmek istedim :)

Turu gidiş ve dönüş olmak üzere 1 ayda tamamlamayı düşünüyorum. mesafe olarak 1600-2500 km arası değişkenlik gösterebilecek bir yol(Rota planlamasından dolayı). uzun rotayı takip edersek bir çok ülke görebileceğimizi söylemekte fayda var. Buna göre sırasıyla uzun yol;
Yunanistan - Makedonya - Arnavutluk - Karadağ - Bosna Hersek - Hırvatistan - Slovenya - Avusturya - Çek Cumhuriyeti. Bu güzergah için sadece Schengen vize ve bir türk pasaportu yetiyor. Görülebilecek şehirler arasında (İsteğe bağlı) Dubrovnik, Mostar , zagreb , Linz, prag gibi sayabilirim. tabi bunun yanında aslında yüzlerce irili ufaklı şehirden yanı sıra turun çok büyük bir kısmı sahil şeridinde olacağı için aslında keyfine doyum olmayacak ve kamp konusunda sorun çıkmayacaktır.
Kısa tur ise;
Bulgaristan - Romanya - Macaristan - Slovakya - Çek cumhuriyeti.
Görülebilecek belli başlı şehirler arasında Sofya , budapeşte, wien prag ve irili ufaklı bir çok şehir. fakat kısa yol terciğinde hemen her ülkede neredeyse vize gerekiyor Schengen vizenin pek bir önemi kalmıyor.

Turun tam tarih ve planı bulabilirsem arkadaşa bağlı olarak bulamaz isem temmuz sonlarına veya ağustos başlarında yapmayı planlıyorum.

Bu konuya dileyen tüm arkadaşlar iyi kötü yorumlarıyla katkıda bulunabilir veya daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlarda yazabilir.

Şimdilik bu kadar umarım bir gün herkes hayallerini gerçekleştirebilir!

• Beğen
Tepkiler: Melih AÇIK
Scudo

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
ah be bekar olacaktım ki !
inşallah gerçekleştirebilirsin turunu

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Ben bekârım ama yine gidemiyorum :)

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
Bu turu yapmayı isterdim vize işlemlerini nasıl hallettiniz veya halledeceksiniz ne kadar tutuyor daha önce yurt dışı yapmadım bir de böyle ülkeler arası turumda olmadığı için soruyorum

Tepki
8
Bisiklet
Kron
öncelikle pasaportunuz olması gerekiyor.
vize için ise en uygunu schengen vizesi 6 aylık kısa bir periyot için 60 euro gibi bir bedeli var.
diğer türlü ise ülkelerin konsolosluklarından veya anlaşmalı vize kuruluşlarından örneğin ingilterenin uyguladığı gibi vizenizi alabiliyorsunuz. çoğu ülke bize vize uygulamıyor bunların listesini aşağıda veriyorum aynı zamanda schengen vizesiylede girilebilecek ülkelerinde listesini yazıyorum. bu işler zor işler değil bazı ülkelerin sınır kapılarından rahatlıkla vize veya geçiş vizesi alına biliyor. örneğin ben ingiltereye giderken vize için anlaşmalı vize kuruluşundan aldım ve prosedür neyse onu yaptım ama geçen yıl azerbaycana gittiğimde burdan uçak bileti aldım ve inince havalanından 20 dolara 2 aylık vize verdiler(Aslında 10 dolardı ama Azerbaycana gidenler ne demek istediğimi çok iyi anladı.) schengen vizesini almanın en kolay yolu bir şirket aracılığıyla almak örneğin atıyorum tanıdığınızın veya çalışmakta olduğunuz avrupa birliği üyesi bir ülkede çalışmakta olduğunuz bir şirket var ise onlardan davetiye usulü hem daha uzun schengen vizeniz olur hemde bazı şartlar daha uyguna gelir ama böyle bir durumunuz yoksa üzülmeyin (link) adresine girerseniz oradan turist olarak seçimini yapıp schengen vize başvurusunu yapmak için neler gerekli öğrenebilirsiniz. bu anlattıklarım uzun olabilir ama inanın ban başvurmak bir saatinizi alır sadece bir saat. evrakları filan kendinize ne kadar zamanda hazırlarsınız bilemem tabi o size bağlı. ben şahsen schengen vize düşünüyorum. hatta çalıştığım iş yeri aracılığıyla almayı düşünüyorum. aşağıdaki bize vize uygulamayan ve schengen vizesinin gecerli olduğu ülkelerin listesini veriyorum hem bilgi amaçlıda olur. saygılarımla.

schengen ülkeleri ;
Almanya
Avusturya
Belçika
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Hollanda
İspanya
İsveç
İtalya
İzlanda
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Macaristan
Malta
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
Yunanistan

Bize vize uygulamayan üleker;
Not : Turistik, tek giriş vizeler için geçerlidir.
Antigua- Barbuda
Arjantin
Arnavutluk
Bahamalar
Barbados
Belize
Bolivya
Bosna-Hersek
Brezilya
El Salvador
Ekvator
Fas
Filipinler
Fiji
Gambiya
Güney Afrika
Güney Kore
Gürcistan
Haiti
Hırvatistan
Honduras
Hong Kong
İran
Jamaika
Japonya
Kazakistan
Kırgızistan
Kolombiya
Kosta Rika
Makedonya
Maldivler
Malezya
Mauritus
Nikaragua
Paraguay
Singapur
Solomon Adaları
Sri Lanka
Şili
Tayland
Trinidad
Tunus
Uruguay
Venezuela

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
yazmış olduğunuz mesajınız için teşekkürler 7 günlük izinim(bir haftasını kullandım) olduğundan bu sene gelemem fakat gelecek sene 14 gün senelik izinimde gelebilirim böyle bir tura

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Gelecek seneye kadar tanışır birlikte turlar düzenler farklı planlarda yaparız.

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
Olur nasıl olsa siz Çorlu' dasınız. Ben de Silivri de. Eğer müsaitseniz 14-15 Mayıs kamplı turumuza bekleriz yalı köye gideceğiz.

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
45
Bir arkadaşımla uzun süredir balkan turu planları yapıyorduk ancak belediyemizin ilgisizliği ile bu iş yatacak gibi. Şimdi bu tur amacınızı yazınca çok sevindim hem gitmek istedğim yerler var hem de daha fazlası. Tek sıkıntımız giderlerimiz ne kadar olacak ? Pasaport vize dahil 1000 tl yeter mi sizce ?

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Hocam hangi tarihlerde tam olarak nerelerde olacaksın belli mi acaba ?

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Şu üniverste sınavları bitsin bizim de böyle bi planımız vqr ama arabayla :) ben bu vücutla sınırı geçemem :D

Tepki
8
Bisiklet
Kron
@perizag

Temmuz sonu ağustos başı gibi planlıyorum tur arkadaşı bulabilirsem onunda uygunluk durumuna göre değişebilir tarihler.

K00U cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
8
Bisiklet
Kron
@Mustafa Güldal

Evet pasaport vizelere 1000 tl yeterse artar bile.

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Ben Avusturya'da okuyorum. Eylül sonu tekrar oralarda olurum sanırım. Şimdi de staj yapmam lazım 3 ay. Tura katılma şansım olmaz ama orada belki 1-2 gün beraber pedallarız yolun düşerse tarihler de denk gelirse :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Güler.
Tepki
8
Bisiklet
Kron
@perizag

Hehe tür umarım okadar geri bir tarihe atılmaz ama olurda olursa memnuniyetle:)

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Hiç kimse yok mu gerçekten?

Xalil8

Aktif Üye
Tepki
98
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
size başarılar inşallah turu gerçekleştirebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Güler.
Tepki
8
Bisiklet
Kron
Arkadaslar boyle bir maceraya atilmak isteyen hickimse yok mu aranizda? Konu hala gunceldir!