Türkiye Bisikletçileri

Melih Bilen

Aktif Üye
Tepki
104
Herkese merhaba çok merak ettiğim bir konu var.Her yıl binlerce bisiklet turu oluyor Türkler nedense hiç katılmıyorlar:boese157: .Zaten Türkiyede sadece milli takımımız var.Acaba bizim de Fransızlar,Amerikalılar gibi başka başka takımlar kurma girişiminde mi bulunmamız gerek.ayrıca ülkemizde küçükten bisikletçi yetiştiren kulüpler de yok.:mad: Böyle kulüpler olmazsa bütçesi yetmeyen fakat yeteneği olan arkadaşlar boşa gider:( .Bu işe el atılmalı.Bence bisiklet forum da bulunan profesyonel bisikletçiler de bu işe el atabilir .Bizim de artık bir kulübe,eğitime ve profesyonel anlamda bu işe atılmamız gerek.Avrupalılar Sürekli yeni takımlarla geliyorlar,kazanıyorlar.Lütfen siz de fikirlerinizi belirtiniz ve eğer olabilecekse bu işleri başlatmak konusunda adımlar atınız teşekkür ederim

Scudo

ismail issi

Daimi Üye
Tepki
118
tabiki öncelikle yeni ve üst seviye takım kurmak için sağlam sponsorlar gerekli.. cünkü belediyeler çok bütçe vermiyor,
örneğin amerika bir takım için 5-10 ne kadarsa sponsor bulunuyomuş senelik 5000-10000 euro ne kadarsa alıp takımı kuruyorlarmış.. sponsorların o seneki satışı %60 civarı daha fazla olduğunu duydum..

şöyle bir durumda var markalar ençok ilgi alan branşlara parayı yatırıyor örneğin futbol bunlar içinde gereken maddi ihtiyaç bisiklet kadar değil.. tabiki

anca büyük abilerimiz firmaların kapısını çalarak sponsorşuk için konuşarak bir ilerleme katedilebilir..biz burada ne kadar konuşursak konuşalım sadece burada kalır..
örneğin fransa turunda demir fabrikasının sponsorluğunda takım var..

saygılar..

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Umarız arkası gelir.

(link) dan alıntıdır.

Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda Türkiye adına ilk kez bir bayan sporcu yarışacak..

Türkiye Bisiklet Federasyonu'ndan (TBF) yapılan açıklamaya göre, Semra Yetiş, geçen ay katıldığı Çek Cumhuriyeti'ndeki Kasna Lipa Tour'da 5 etaplı Feminen Yarışı'nın 2 etabını ikincilikle bitirmesi sonucu aldığı puanlarla 2009 Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda yarışmaya hak kazandı. Semra Yetiş, bu başarısıyla Türk bisiklet tarihinde, Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda yarışacak ilk Türk bayan bisikletçisi olma unvanını elde etti. Semra Yetiş, İsviçre'nin Mendrisio şehrinde, 23-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak 2009 Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda mücadele edecek.

TBF, bu gelişme üzerine 2012 Olimpiyatlarına hazırlık amacıyla bir süredir Almanya'da bulunan ve Alman Koğa-Miyata bisiklet kulübü bünyesinde antrenman ve yarışlara katılan Semra Yetiş'i aynı ülkede kampa aldı. Yetiş, şampiyonaya kadar Almanya'da kamp yapacak.

Semra Yetiş yaptığı açıklamada, Dünya Bisiklet Birliği (UCI) puanı ile Dünya Şampiyonası'na gitme hakkı kazanmanın mükemmel bir duygu olduğunu belirterek, ''Düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. Dünya Şampiyonası'na gidip, o havayı solumak bile benim için büyük bir şans. Dünya şampiyonasının benim için büyük bir tecrübe olacağına inanıyorum. Başta Bisiklet Federasyonu Başkanı olmak üzere, bana destek veren herkese teşekkür ediyorum'' dedi.

Almanya'da spor yapmanın kendisi için çok önemli bir tecrübe olduğunu da vurgulayan Yetiş, Avrupa'da bisiklet sporunun nasıl yapıldığını öğrendiğini dile getirerek, şunları söyledi:
''Orada öğrendiklerimi uygulayarak katıldığım uluslararası yarışları tamamlamaya başladım. Akdeniz Oyunları'nda ilk 10'a girmem ve hemen arkasından yapılan Belçika'daki 23 Yaş Altı Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası'nda, 85 kişi arasında 27. olmam benim için çok büyük bir başarıydı. Çünkü, şimdiye kadar yarışları tamamlayamazken, şimdi ön sıralarda yer alabiliyorum.''

Çankırı'da 1987 yılında doğan ve 11 yaşında spora voleybolla başlayan Semra Yetiş, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü'nü bitirdi. 11 yıl süreyle Vakıfbank, SSK, Ankaragücü ve ODTÜ Spor Kulüplerinde voleybol oynadıktan sonra bisiklet sporuna başladı. 2006 yılında dağ bisikletinde Türkiye Cross Country ikinciliği ve dağ maratonu şampiyonluğunu elde etti. 2007-2008 sezonunda da başarıları devam eden Yetiş, 2008 yılını yine dağ bisikletinin en başarılı sporcusu olarak tamamladı. Akdeniz Oyunları'nda tek bayan sporcu olarak Türkiye'yi temsil eden Yetiş, yarışı 10. sırada tamamladı.

TBF Başkanı Emin Müftüoğlu da yaptığı açıklamada, Yetiş'in, 2009 Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda yarışacak olmasının, çok önemli bir başarı olduğunu belirterek, 1923 yılından bu yana ilk kez bir bayan sporcunun dünya şampiyonası organizasyonunda yarışacağını söyledi. Yetiş'in, yıl içerisinde elde ettiği başarılar neticesinde kazandığı puanlarla bu yarışa katılmaya hak kazandığını hatırlatan Müftüoğlu, erkeklerde de 4 sporcunun aynı şampiyonada yarışacağını dile getirdi.

Dünya şampiyonalarında daha önce Türk erkek bisikletçilerin mücadele ettiğini anlatan Müftüoğlu, bu alanda da bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, ''Daha önceki yıllarda Türk erkek bisikletçiler, dünya şampiyonalarında yarıştılar. Ancak bu yarışlarda puan şartı olmaksızın yarıştılar. Şimdi ise gerekli puanı alarak ve birçok rakiplerini geride bırakarak bu şampiyonaya katılmaya hak kazandılar. Bu da çok önemli bir gelişme'' diye konuştu.

Erkek sporcular, 2009 Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası'nda 23 yaş altı kategorisinde, Semra Yetiş ise elit bayanlar kategorisinde yarışacak.

Murat Altinbasak

Daimi Üye
Tepki
216
@Melih Bilen

Spor'un gelismesi icin, yaris gerekiyor. Kac yol yaris var Turkiyede? Yil'da 20 tane var'ise sok olurum. En guzel antrenman yaris'dir. Niye Milli Takim surekli yurt disinda yarisiyor zannediyoruz? Yarismayinca form'un potensiyali limitli olur.

Amerika'daki durum acayip: her hafta sonu, her 50 eyalette, en az 2-5 federasyon yol yaris, kriteryum, xc/mtb yada triatlon var.. yani her hafta sonu 100-250 arasi. Hafta arasi yapilan antreman tur kriteryumlar ve yol yarislar HARIC! yoksa iki'ye katlanir bu sayilar. Kendiniz izleyin yaris sayilari:
(link)

Yeni sporcu'yu ne ceker? Yarislar. Ayda bir yariscak olsam hic elime almam bisikletimi. Turkiyede buna rahmen sporumuzun bu kadar gelistigini gormek hepimizi onurlandiriyor. Bravo!! Ben istesem haftanin 5 gunu yarisabilirim, hatta yaris secmekte zorlanirim.. hatta bazi yarislarda, arka arka yarisabilirim (kriteriyumlarda)

Milli takimi bana yollansin Nisan ve Mayis aylarinda ki yaris'sinlar doya doya.

Cumhur Boyraz

Forum Bağımlısı
Tepki
211
sporcu napsın? sezonda 10-12 tane yarış oluyor bıraktık maddi ödülü maneviyi zor alıyor....yaz sezonu haric federasyonun kaç yarışı var? bu iş forumdaki proflara değilde daha çok federasyondaki yetkililere düşüyor....bir genel sekreter yada başkan büyük firmalara diretmeler yapsada sponsorluklar alsa ödül olarak dağıtmasada o miktarlarla yeni yarışlar düzenlese...yurt dışına daha cok sporcu cıkarsa yada daha çok yurt dışı yarışına çıksa....Şu an Bilal AKGÜL'ün Halil KORKMAZ'ın ülke içinde yarışmaktan ziyade yurt dışında yarışmaya yada uzun soluklu kamplara ihtiyacı varki ( bence ) olimpiyatta yada avrupa şampiyonalarında dünya kupalarında iyi dereceler gelsin!!!!

yasinymn

Forum Bağımlısı
Tepki
1.285
@cumhur

Haklısın ama burda iş bizede düşüyor çükü herkes halinden memnun gibi yarışlara gidiyor yetkilere dertlerini anlatmıyor ve ytarış bitiyor eve gelip bilgisayar başında ağlamaya başlıyoruz. burda pek anlamı yok birlik beraberlik içnde olup yetkilere derdimizi anlatmanın bir yolunu bulursak adım atarız

Murat Altinbasak

Daimi Üye
Tepki
216
@cumhur

Her seyi federasyonun uzerine yuklemek cok kolay.. Federasyonun gorevi yaris duzenlemek olmamali bence. Bu sorumluk sporculara ait oldugunu dusunuyorum. "Burasi Turkiye" lafi dile getirilmeden "burasi Amerika" soyliyim. Amerika dogumluyum ve 1986'den beri burda yarisiyorum.

USA Cycling deki (ABD Bisiklet Federasyonu) durumu ornek veriyim:
1. Her lisansli yarisci bir klub'e uye olmak zorunda.
2. Klubleri kuran ve yoneten kisiler- biziz. Sporcular kuruyor, gerekli evraklari dolduruyor, gerekli sigortalari ve federasyon ucretleri oduyor, ve uyelerinden yil'lik bir ucret topluyor
3. Bir klub olmak icin, mecbur yil'da en az bir tane yaris duzenlemek zorundayiz, yoksa federasyon uyeligimiz iptal ediliyor.
4. Sporcular duzenliyor yarisi, Federasyonun tek yaptigi is: 2 hakem yolluyor yaris gununde ve onlarin gunluk maas ne kadar ise, klub bunlari odiyor. Ayrica, Federasyon her yarisi sigortaya bagliyor. Yaris'in diger ne masraflari varsa, klub onlari da oduyor (finis kameralar, odul paralar, polis ucretler, etc)
5. Sporcusuz yaris olmuyor, duzenlenmiyor ve yatirimci olmuyor. Federasyon yaris duzenlemiyor (milli sampiyon yarislar disinda)

Sonuc'ta her yaris bir "is imkani" gibi gorunuyor. Kim isterse yaris duzenliyebilir, ama risk'li! Diyelim ki bir park icerisinde cyclocross yaris duzenlemek istiyorum- kesinlikle hakkim var bunu yapmaya. Ama diyelim ki 500 sporcu gerekiyor yaris'in masraflarini karsilamaya.. ama sadece 400 sporcu geldi ve kisi basi 25$ verdi yaris ucret olarak.. Demek 2500$ zarardayim.. Bu aciklari bazen sponsorlar kapatabiliyor, bazen..

Bu arada, benim kurdugum ve sponsorluk yaptigim takim: (link) yil'da 5000$ +/- civarinda yaris giris ucret oduyor sporcular icin. Bu para sponsorlarimizdan geliyor.. Turkiye'de sporcularin 10-15 TL vermeye durumlari var mi her yaris'ta? Benim yil'da 25-30 yaris'a katilabilmem icin, 600-700$ tutuyor.. Tabiki 3-5 pro yaris'ta 1-2-3. alabilsem, o paranin 10 katini kazanabilirim. Master yarislarda belki 2-3 katini.. Turkiyenin yarislarinda para oldugunu gorelim bak sporcu sayisi nasil firliyor! Hehe.

Anladigim kadar'ile, Turkiyedeki sporcular Federasyon'dan para aliyormus yaris basina.. Bunu hic kafam almiyor, ve hayret ediyorum bu duruma. Bartin'deki sampiyonluk yarislarindan bana 250 TL verilcekmis bakalim.. Ne icin veriliyor anlamiyorum..? Daha bekliyoruz o ayri mesele. Benim Turkiyeye gelmem binlerce dolar tuttu.. 250 TL'yi ne yapiyim?
iste sporcu her seyi Federasyon'dan bekliyorsa, yaris sayilarin artmasini'da cok beklerrr..

Buyuk yaris geliyor: 26 Eylul, Boston'un sehir merkezinde: (link)
"Mayor's Cup Professional Criteriyum. Toplam 20,000$ odul para (ilk 20 kisiye) arti Cervelo Test Team ve tum en buyuk pro takimlar geliyor. Bu parayi sporculara verebilmek icin, her birimizden 50$ ucret aliniyor. Turkiyedeki gibi bedava yarismak yok! :D
Start listede beni bulabilirsiniz: (link)

Neyse, yukaridakiler pek Turkiye'ye ait degil ama farkli ir gorunus saglamak icin paylasiyim dedim.

yasinymn

Forum Bağımlısı
Tepki
1.285
Toofast4u, Zaten türkiyenin çoğu konuda geri kalmasının sebebi hep başkalarından beklemek yüzünden oluyor. Örnek çok güzel kayıt ücreti olsun 10 15 tl bunu herkes ödeyebilir diye düşünoyrum... ben ama burda toplanınca baska olaylar oluyor ! ******