Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk sporcu Gürkan Genç ve Pekin Turu Haberi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında lamba tarafından paylaşıldı.

1. lamba

lamba Aktif Üye

Seviye:
    Haberi görünce paylaşmak istedim.

Türk sporcu Gürkan Genç, tur bisikletiyle Samsun'dan Çin'in başkenti Pekin'e gelerek ilklere imza attı.

1979 doğumlu Genç, "Doğa için pedalla" adını verdiği projesi kapsamında 3 Nisan'da başladığı yolculuğu sırasında Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'dan geçerek Çin;in batısındaki Kaşgar şehrine vardı.

Genç, Pekin'de çocukluktan beri planlarını yaptığı dünyayı gezme hayalini gerçekleştirirken "bisikletin bir spor aracı olduğu gibi ekonomik ve çevreci bir ulaşım aracı olduğunu da göstermek istediğini" söyledi. Genç, Ankara'da bisiklet yolu olmasını çok arzuladığını, zira başkentin bunu hak ettiğini belirtti.

Genç, yola Samsun'daki Ali Emine Kahvecioğlu Meslek Okulu'ndan çıkmasının nedeninden bahsederken, buradaki 600 öğrencinin her gün okula bisikletle gelip gittiklerini anlattı.

İLKLERE İMZA ATTI
    Türkiye'den Pekin'e kadar 7150 kilometre pedal çeviren Genç, bu süreç içinde bazı ilklere de imza attı. Türkmenistan'ın Karakum Çölü'nü bisikletiyle geçen ve "bisikletçilerin Everest'i" olarak nitelenen Pamir Dağlarında 4650 metreye bisikletiyle tırmanan ilk Türk olan Genç, Türkmenistan'ı bir ucundan diğer ucuna 1250 kilometre tek başına geçen kayıtlı ilk insan oldu. Tacikistan'da bazı yabancı bisikletçilerle birlikte çatışma ortasında kalmaları, gözaltına alınmaları onları Pamir yolundan geri çevirmedi.

Genç'in güncesinin, fotoğrafların ve video görüntülerinin yer aldığı blogu Türkiye'nin yanı sıra başta Portekiz olmak üzere başka ülkelerde de izleniyor.

KİMSE İNANMADIĞINDAN SPONSOR OLMADI
    Genç, yola çıkarken hayaline inanmamalarından dolayı sponsor bulamamaktan yakınırken, "150 sigorta şirketine başvurdum, hepsi bisikletten düşmen kaza sayılmaz diye sigorta yapmadı" diye konuştu. Genç'e sadece bir çocukluk arkadaşı sayesinde Atılım Üniversitesi sponsor oldu.

Günde 140-170 kilometre yol kat eden Genç'in bundan sonraki rotası Moğolistan, Rusya, Güney Kore ve Japonya. Genç, Gobi Çölü'nü bisikletiyle geçen ilk Türk olmak için de gün sayıyor.

KAYNAK:

http://www.htspor.com/diger/haber/550107-bisikletle-cine-geldi

2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Azim.Tebrik ediyorum.

Sponsor bulamamasına şaşmıyorum.Sigorta şirketleri işine gelince kapıda karşılar işine gelmediği zaman yok kardeşim der.Türkiye'de işler böyle dönüyör.

3. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    helal olsun umarım vermek istedigi mesaj gitmesi gerekenlere ulaşır.

4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    KİMSE İNANMADIĞINDAN SPONSOR OLMADI
    Genç, yola çıkarken hayaline inanmamalarından dolayı sponsor bulamamaktan yakınırken, "150 sigorta şirketine başvurdum, hepsi bisikletten düşmen kaza sayılmaz diye sigorta yapmadı" diye konuştu. Genç'e sadece bir çocukluk arkadaşı sayesinde Atılım Üniversitesi sponsor oldu.

düşündürücü.....
    düşündürücü.....
    ülkede bisiklet neymiş zihniyeti bunlar ...
    insanlarımızın bisiklete bakış tarzı nedir ...
    bisikleti bir çocukluk hastalığı olarak görürler ...
    çünki bu ülkede bisiklet büyük bir pazar oluşturmamaktadır büyük bir pazar olsa bu ülkede bisiklete bakın nasıl sponsörler çıkar
    getirisi kar getirisi nedir diye bakar sponsör ..
    onun için bisiklet yarışlarında söz sahibi olmayız dünya çapında ....
    bunun için alt yapınız , yetişmiş elemanlarınız uzman kadrolarınız olacak sadece bisiklet sporunda değil olimpiyatlarda her dalda altın alabiliyormusunuz .... yada her dalda sporcularınız varmı hazır kuvvet ...
    sadece güreş te halterde altın eeeeeeee nerde yüzme nerde voleybol nerde basketbol olimpiyat şampiyonluklarınız olmalı ...
    artı 100 metre .... maraton ....yüksek atlama ...sırıkla atlama ....
    bir elvan çıkarıyoruz eeeeeee gerisi yok bir tane yetmez binlerce sporcunuz olmalı dünya olimpiyatlarında hazır kuvvet olarak ....
    sadece futbol büyük bir pazar olarak görünüyor bu ülkede ....
    11 milyon yuroya çıkıyor fenerbahçenin bir oyuncuyu almak ( o da dışardan )
    gelelim dünya bisiklet yarışlarına .... gerek fransa yol bisiklet yarışı ve gerekse dağ bisikleti yarışları evet ne kadar pro sürücünüz var hali hazırda
    fransa etabına kaç bisikletçi gönderdiğiniz ve ne dereceler aldınız ....
    sultan ahmette dünyanın her yerinden gelen bisikletçilerin yarışını seyrettim
    tam bir organize olmuş ekipler gördüm arabaların üstünde çifter çifter bisikletler yerleştirilmiş hiç ismini duymadığım bu ülkede görmediğim belkide bir kaç kişide vardır yol bisikletleri gördüm ..
    evet daha sporun her dalında jimnastik de kulplu beygirde ...vs daha büyük çapta ,sporun her dallarına ehemmiyet vermezsek sınıfta kalırız

lamba, Gt89 ve Raven_35 bunu beğendi.
  5. lamba

lamba Aktif Üye

Seviye:
    Ne yazık ki zihniyet aynı zihniyet. Adamı işe alırken desen ki;

- "Evin işine yakın. Güzel bir bisiklet alalım onunla git gel"

cevap;

- "Yol parasını maaşıma isterim ama" olur heralde.

Bisiklete binmeyi gereksiz, trafikte sürmeyi fazlalık, kask takmayı gülünç, bir yerden bir yere gitmeyi ise forsuna, fiyakasına ve karizmasına yakıştıramayan basit gören bir zihniyet hala var ne yazık ki.

Geçenlerde habarlerde İngilterede ulaşım birimleri genel greve gittiğinde iş adamı, öğrenci veya üst düzey çalışanların bile bisikletle (kask takılı bir şekilde) gidecekleri yerlere gittiğini gördüm. Demek ki iş bilinç, eğitim ve zihniyet işi.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. Fikret Öztürk

Fikret Öztürk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gürkan GENÇ;Pamir dağlarında 4650 metreye bisikletiyle tırmanan ilk Türk.
    Döndüğünde yolculuk anılarını anlattığı bir kitap yazacağını duymuştum. Kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.Ayrıca bu başarıdan sonra firmaların sponsor olmak için sıraya gireceklerinden eminim.

Video