Türk Parası Bu Kadar mı Küçülür?

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Tamamen Euro'ya benzetmişler paramızı..Bence güzel en azından ufak cüzdanlara da girebiliyor artık..YTL yeni çıkarken paralar değiştiğinde plastik asıllı olacağı söylenmişti ancak hiç bahsedilmediğine göre sanırım yapılmadı..
Yeni paramız hayırlıs olsun..:))

Scudo

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Evet Küçük Cüzdanlarada Girebilicek Fakat Görünüşü Aynı Euro Kendi Paramızın Görüntüsü Kendimize Ait Yapılabilseydi Daha Güzel Olurdu Bence..Euroya Çok Benzemiş Kötü Bir Durum:(

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yahu Allah askina bu paranin neresi €'ya benziyor boyutundan baska?

Bence bu hükümetin geldiginden beri yaptigi en adam akilli istir paramizdan 6 sifirin silinmesi ve bu degisimin basarili bir sekilde tamamlanmasi.

Ayrida para üzerinden Atatürk resimlerinin kaldirilmadan, yüzlerden bir digerine farkli Türk büyüklerinin fotograflarinin konulmasi da cok güzel bir düsünce.

ralakoç

Üye
Tepki
64
Önemli olan boyutları değil ,alım gücü olsa gerek ayrıca sağlam olması kolay yıpranmaması açısından önemli henüz elime almadım umarım kullanırken karşılaşacağı işkencelere dayanıklıdır.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
Teşekkür ediyorum tüm yorumlarınız için gerçekten, bu konuyu açarken tabi tek boyutta tartışmaya açık başlık girdim "boyutunun küçültülmesi" açısından sadece.

Herkes sizin gibi bilinçli olabilse keşke, ki hala ytl ve ykr'nin eski TL cinsinden hesabını bile yapamayan insanlar çok. Bu parayı tanıyan yok doğru dürüst. En çok emekli maaşını çekecek olan, hala okuması yazması olmayan, benim gözümde savunmasız görünen vatandaş için endişe demektir.

Türkiye'nin her bölgesinden günde yaklaşık 60 müşteri ile irtibat kurmaktayım, çoğunlukla, 7.98YKR'yi bile telaffuz ederken bile müşterideki kafa karışıklığının hala geçmediğini görüyorum.

Dediklerinize katılmıyor da değilim; zimbabve'de yoksul insanların tomar dolusu paralarla gezdiklerini, fakat o paraların değerinin olmadığını okumuştum.
Hatta 250milyon zimbabve dolarının 10$a değer olduğunu yazıyorlardı.((link))

Bir de şu var, misal ki Ziraat Bankasının genel olarak yaklaşık 850 tane bankamatiği var,(makinaların değiştiği yıllar öğrenmiştim bu sayıyı) bunun gibi diğer bankaları düşünürsek tüm makineler için ayrı ayrı düzenleme yapma gerekliliğini getiriyor. Bu da deli gibi masraf kısaca. ayrıca bu da yetmeyecek, paraların sahte olup olmadığını da ölçen cihazların da değişim zorunluluğu da sözkonusu olabilir. ben neticeye masraf gözünden bakıyorum. Bence zamanı değildi değişimin. Olmasına karşı değilim asla.Yoksa zimbabve halkı gibi 2 ekmek almak için tomarla gezmeye veya 12 sıfırlı paralarla bakkala gitmek tabiki güzel olmazdı.

Yani biraz erken buldum bu değişimi. Bizdeki kaba cüzdanlar zaten her şeyi alıyor maşallah, o kocaman kredi kartı ebatlarındaki plastik kartın üstüne monte edilmiş metal kalın çipli öğrenci akbilleri sığıyor yeterince, diğer ödemeler için çeşitli kartlar martlar zaten davul gibi şişiyor, kabaca yapılmış dev cüzdanların arasından düşmesi veya uçması daha kolay ufak paralar çıktı bana göre.

Katılmayabilirsiniz ama bir de şu açıdan bakılırsa size katıldığımı bildirerek şunu ekliyorum; değeri olumlu yönde değişmedikten sonra şeklinin değişmesinin de benim için hiçbir anlamı yok. Neticede şimdi 1$ = 1.53 YTL veya Şimdiki 1.53 TL olsa bile;

eski TL değeri olan 1530000 Türk Lirasına bedel neticede, buna baz alınarak 6 tane sıfır silinmişti zaten sadece. Sadece görüntüsü 1.53. Asıl değeri 1530000 kısaca.

kısaca 10$ın da 15300000 ettiğini gerçek anlamda biliyoruz.

Bir de yeni para basımı enflasyonda büyüme anlamına gelir zaten.

Ayrıca tabiki her türlü eleştiriye açığım, ortalığı ayaklandırıp da germek niyetinde değildim başlığı açarken, yılbaşına ramak kala elime yeni para geçti şansa. İnanın harcamaya da kıyamadım da. Felaket tellallığı yapmış olmuyorum, fikrim neyse onu yazıyorum kısaca. Düşünceye katılmamak, saygısızlık yapmayı gerektirmez. Şahsen gereksiz açtığımı düşünmüyorum, çünkü burada düşüncelerinden, bilgilerinden de istifade ettiğim fikirler okuyorum. Hatta görme engelliler için avantaj olduğunu da burada öğrendim, bilmemiş olmam belki benim ayıbım ama öğrenmemiş olarak da ayıbı sürdürmemiş bulunuyorum.Bunun için de duyarlılığından ötürü herkese de teşekkür ediyorum.

Ayrıca yeni basılan paraların üstüne değerli Türk aydınların resminin konması yeni bir olay da değildir. Bunun için de örnek olarak Barış Manço'nun bir şarkısını hatırlatırım ve bu şarkı üzerine de Barış Manço'nun Türk olduğumuz için bizi barbar olarak sıfatlandıran bir Fransız Spikere verdiği dersi de arama motorlarında aratıp okumanızı da öneririm bu para konusu üzerine.

Hatta dayanamadım ben ekliyorum yazıyı :)

Barış Manço ve canlı yayın
Barış Manço Fransa'da bir televizyon
kanalinin canli yayinina konuktur...
Küstah bir spiker vardir ve Barış Manço
ile dalga geçmektedir...
Sürekli, "iste Türk, yani barbar, vahsi vs..."
demektedir...
Barış Manço daha fazla dayanamaz ve
spikere
"yaninizda kâgit para var mi?" diye sorar!
Bu soruya spiker sasirir ve "evet var ama n'olacak"
der...
Barış Manço israr edince spiker cebindeki
kâgit paraları çikartir...
Bu olaydan az önce Barış Manço canli
yayinda
"Anahtar" adlı sarkisini söylemistir...
Bu sarkinin bir bölümü söyledir:
"Bes Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, bes
Fatih-bir Mevlana, iki Mevlana-bir Sinan"
(Baris Manço / Anahtar sarkisi / Darisi Basiniza
Albümü / 1992)
Bu sarki bir matematik sorusudur ve sarkida adi
geçen
kisiler o dönemdeki
kağıt Türk Liralarının arkasinda
fotografi olan kisilerdir...
Baris Manço spikere sorar: "Bu paranizda fotografi
olan kisi kim?"
Spiker: "General......."
Barış Manço diger paralardaki fotograflari
olan kisileri de sorar, spikerin verdigi cevaplar
hep
aynidir,
"General.......", "Amiral...........",
"Komutan............."
Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral,
falanca
Komutan" cevabından sonra,
bu sefer de Barış Manço cebinden Türk
paralarini çikarir... Spikere der ki:
"Bu parada fotografi olan kisi Mehmet Akif
Ersoy'dur.
sairdir...
Bu paradaki kisi Mevlana'dir. Düsünürdür...
Bu parada fotografi olan kisi Fatih Sultan
Mehmet'dir.
Adaletin sembolüdür...
Bu paradaki kisi ise Atatürk'tür. "Yurtta baris,
dünyada baris" diyen kisidir...
Bizim paralarimiz bunlar...
Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar
oldugumuz için paralarimizin arkasına
"sairlerimizin",
"düsünürlerimizin", "bilim adamlarimizin"
fotograflarini bastik...
Siz Fransizlar aslında kendiniz barbar ve vahsi
oldugunuz için paralarinizin arkasina hep savas
adamlarinin fotograflarini basmissiniz!" der...
Barış Manço'nun bu müthis cevabindan sonra
televizyon yöneticileri canli yayini keserler ve
spikeri yayından alırlar, baska bir spiker
gelir ve canli yayin yeniden baslar, yeni spiker
Barış Manço'dan ve Türklerden özür diler,
programa böylece devam edilir...

Bu arada Barış Manço'nun da Anahtar şarkısını dinlemenizi öneririm; oldukça anlamlı olduğu gibi, zamanında kıymeti bilinmeyen şarkılardandır.
(not: 7.98ykr de çalıştığım şirketin müşterilere uyguladığı ucuza şehirlerarası konuşma ücreti)

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Halil abi eminim.Haberlerde duydum.AB standartlarına uygun olsun diye küçültülmüş.Tabii tam olarak resmi açıklamada duymadım.Haberlerde söyledi.Ben de AB standartlarına uyulması için küçültüldüğünü düşünüyorum.Daha sonra AB'ye geçince( ne zaman geçiceksek) para birimi değişecektir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@İbrahimBAKAN

Acikcasi bana biraz "kolpa haber" gibi geldi. O kadar cok abarti ve abartinin ötesinde yalan haber duymaya basladik ki, ben artik farkli farkli 3 kaynaktan (ve birbiri ile ortak olmayan, ayni firmaya ait olmayan 3 farkli kaynaktan) duymadan hic bir habere inanmiyorum...

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Peşini bırakmayacağım bu haberin Halil abi merak etme.

newlife

Üye
Tepki
28
Bence çok güzel olmuş kabartmalar görme özürlü insanlar için çok kullanışlı olmuş ve sahteciliğe karşı güvenlik artırılmış.Hayırlı olsun ülkemize...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@mareasx

Ama burada AB'ye nasıl(hangi şartlar altında) üye olduğumuz önemlidir:eek: Eger imtiyazlı ortaklık yaparsak olaylar bizim aleyhimize gelişebilir diyorlar. Ne de olsa "Tam üyelik" eşit haklar anlamına geliyor.. Zaten imtiyazlı ortaklıga ben sıcak bakmıyorum IMF başkanı gibi..:)
AB ye üye olduk mu belki de bu tarz ortak sorunlar ortak çözüm yollarına çoktan gidilmiş olunacagı için bi nebze azalmış olucak ama sorunlara bakış açımız genişlemiş olucak çünkü sınırlarımız AB'nin bakış açısından değerlendirilecektir, kendi başımıza bir karar alamayız gibi:eek:.. Hele o günler bi gelsin hele:p nerdeeee:(

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Benim elime de 20 TL geçti, gıcır gıcır :)

http://img357.imageshack.us/img357/2854/dsc03692sl5.jpg

http://img56.imageshack.us/img56/3198/dsc03693ow8vk1.jpg

http://img132.imageshack.us/img132/2108/dsc03694df5.jpg

Ben çok beğendim, özellikle de sahte para olayına dur denebilecek şekilde güvenlik şeritleri kullanılması sevindirici.

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
@celil.mayaoglu

ytl'den tl'ye geçerken ikiyüz'lük basarak aynı zamanda parayı %100 develüe etmiş olmadık mı ?

ozancan

Üye
Tepki
49
Daha para çekmedim hiç ama paraların küçüldüğüne çok sevindim, artık cüzdana para sokmak için çile çekmeyeceğim.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
alışveriş yaparken monopoli oynuomuş gbi hissediorum:D

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@cparlakgul

Keşke monopoli kadar basit olsa:eek:.. en azında evim arsam otelim yatım katım vs.. :) garanti elimde olurdu.. her elde mutlaka evlerim otellerim olurdu bunda ay sonunu nasıl getircem derdi var:D..
:eek: iyi forumlar..

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Bence paralar çok güzel olmuş. Boyutları ve cinsleri çok hoşuma gitti.. Neyini beğenmediniz anlamadım. Monopoly le kıyaslanması şaşırtıcı..

günkut

Aktif Üye
Tepki
309
Konu paradan açılmışken ben de en çok yeni para basılmasından korkuyorum.Para basıldıkça, basıldığı oranda(Tabi karşılığında eskiler imha edilmiyorsa) değer kaybettiğini düşünüyorum.Ama en çok rahatsız olduğum şey ise,TL den sıfır atıldıktan sonra alış verişlerde para üstü alırken kalan kurşlar hep karşıda kalıyor!Paraların küsuratları tüketici lehinde yuvarlanacak demelerine rağmen siz hiç gördünüz mü ya tamamen kuruş olarak ödediklerini ya da, sizin lehinizde yuvarladıklarını?..Örneğin, Hesap: 9.70 kuruş ama 10 ytl alıyorlar!..30 kuruş çarpı bayağı kişi=?

• Beğen
Tepkiler: Ogez

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Aslında Bir Kaç Mesaj Geçmiş Bu Konu Üzerinde Ama Yinede Söylemeden Edemiyeceğim:)Neden Kendi Başımıza Bir şey Yapabileceğimiz Kimsenin Aklına Gelmiyorda Herkes Avrupa Birliğine uyulmak için yapıldığını düşünüyor?Aslında benimde aklıma o gelmişti çünkü günümüzde Abd ve Ab ye İyi görünmek için yapmadığımız şey yok.Ayrıca bu para değişikliği bize çok önceden haber verilmişti.(Mit ajanı gibi oldu ama toparlıyacağım:))Yaklaşık Ytl çıktıktan 1 sene sonraydı yanlış hatırlamıyorsam.O zaman yeni türk lirasını direk olarak ab standartlarına uygun çıkarırlardı.O zamanlar daha şiddetli bir konuydu çünkü standartlar.Bence bu Abdden Korkmadan Yapabildiğimiz nadir şeylerden biri gibi.Siz Ne Dersiniz Abilerim:)?Günkut abi Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsin:).Herkesin günlük hayatında karşılaştığı birşeydir herhalde:)Tabiki Üstünde Çok Durulacak kadar Büyük rakamlar değil onlar çünkü bakkalın kasasına 30 kuruş fazladan girse Bize bir zararı olmaz bakkala yararı olur 30 Kuruş x 100=30 Tl:)

günkut

Aktif Üye
Tepki
309
@Ogez
Teşekkür ederim:)Gerçekten can sıkıcı bir durum bu..Bence de bu para değişikliği bizim yaptığımız bir şey.Bunun iki amacı olduğunu düşünüyorum.
1.Paradan bol sıfırların atılma sürecinde yeni paranın piyasaya sokulması..Milad..
2.Siyasi olarak, az para ile çok şey alınabileceği fikri ile kamuoyu oluşturmak ve piyasanın güvenini kazanmak olduğunu düşünüyorum.Tabi bunların hepsi gene İMF denetiminde yapılması zorunlu olan şeyler.Sonuçta bizler en belirgin 1980 den beri, hiçbirşey üretmeden dışarıya borçlanarak yaşayan ve yüksek faiz ile aradaki açığı bir türlü kapatamayan bir millet olarak; hem ekonomik dolayısıyla hem de siyasi olarak dışarıya bağımlıyız!Böyle olunca da pek kendi başımıza kararlar aldığımızı düşünemiyorum..Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu