Türk Parası Bu Kadar mı Küçülür?

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
http://img120.imageshack.us/img120/7956/tl773dk4.jpg

http://img120.imageshack.us/img120/2954/tl774ii5.jpg

Evet arkadaşlar, buyrun size yeni yılda elime geçen bir 5TL örneği.

Monopolydeki sahte para gibi ufacık olmuş resmen, çocuklara oyuncak diye verilir türden yapmışlar resmen. Bunu sıcağı sıcağına paylaşmak istedim sizlerle bu düşüncelerim dahilinde...

Scudo

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Bir ülkenin parasının değeri maddesel yüzölçümü ile değil, değişim yeteneği ile ölçülür. Türk parasının bu açıdan değeri bellidir. Üzülmemiz gereken paramızın boyutlarının küçüldüğü değil millet olarak kazancımızın artışı değerinde paramızın alım gücünün artmayışıdır ;) Bence boyutlarının küçülmesi güzel bir uygulama olmuş. Euro gibi ufak ve kolay taşınır olmasının yanında keşke avustralya doları gibi plastik içerikli yapılsa da ne buruşsa ne de eskise.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@wolverine76

harfiyen katılıyorum dediklerine

• Beğen
Tepkiler: Berke ÖZTÜRKMEN

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Eskiler küçük cüzdanlara sığmıyordu, böyle daha iyi bence, taşıması muhafazası daha kolay.

• Beğen
Tepkiler: Serhatb55

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Paraların boyutu bence oldukça iyi taşınma anlamında da güzel... Ama bir süre bankamatiklerde sıkıntı olacakmış hazneler uymadığı için...

Umarım en kısa sürece şu yeni akıllı kimliklerde gerçek olurda koca koca kimliklerden kurtuluruz...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben de (gördügüm kadariyla) paralarin bu yeni hallerini oldukca begendim. Bir defa rakamsal degerinin yaninda boyut olarak da birbirlerinden farkli olmasi, özellikle yasli vatandaslarimiz icin de kolaylik olacaktir bence.

Cagri'ya da katiliyorum, nüfus cüzdanlarinin da modernize edilme zamani geldi. Önümüzdeki yil pasaportlari degistireceklermis, belki kisa sürede kimliklere de bir el atarlar :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@HaliliOzturk

Kimlikler için alt yapı hazırlanmış hatta pilot bölgelerde deneme amaçlı dağıtılmaya başlanmış diye bir haber okumuştum bir ay kadar önce...

Üzerindeki çip sayesinde bütün bilgiler saklanacak ve kopyalanamayacak... Herşeyin yerine geçecek...

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Küçülmesini türk parasının değerini kaybettiğini olarak algılıyorsanız bu yanlış.Küçülmesinin nedeni AB standartlarına uygun olması için.Siz bunu düşünün arkadaşlar.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@İbrahimBAKAN

AB standartlari mi? Emin misin Ibrahim?

Acikcasi bu bana biraz komik geldi, AB dedigin topluluga üye ülkeler tek bir para birimi kullaniyorlar, onlarin banknot standardi ilk basta birim olarak farkli.

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
arkadaslar paranın küçülmesini bir artı olarak görüyorsunuz ancak lisedeyken bir öğretmenim(kendisi avsam da strateji uzmadıydı) ve "bir ülkede aynı para farklı boyutlarda üretiliyorsa eğer o ülkede ciddi bir enflasyon vardır" demişti. bana bu mantıklı geliyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Enflasyon, yillik veya aylik dönemlerde, cesitli ürünlerin yil icerisinde fiyatlarindaki degisimlerinin, yine ayni ürünlerin kullanilma durumuna göre agirliklandirilarak hesaplanan, fiyatlar genel düzeyindeki artistir. Bunu ögretmeniniz nasil para boyutlarina baglamis bilemiyorum. Fakat bu millet onlarca yildir ayni boydaki paralarla alisverisini yapti. Enflasyon da hala yüksekti.

Bir kac yil önce piyasaya olan para arzini kisarak enflasyonda bir düsüs sagladilar. Eh, enflasyonun hesaplandigi "sepet"te de bir miktar degisiklik yapinca, kendimizi %10'lu enflasyon rakamlarinda bulduk. Ama degisen hic bir sey olmadi toplumun refah düzeyinde...

Ben acikcasi paradaki bu degisimden memnunum. Boyutunun degil, islevinin önemli oldugunu düsündügüm icin "Umarim hayirlisi olur, bizim de bir gün paramiz üzerinde ayni rakami tasidigi diger degerli para birimleri ile rekabet edebilir düzeyde degerlenir, milletimin cebinde de bol bol bulunur" diye bir yeni yil dilegi diliyorum :)

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Genar Batur

Biraz açıklayabilir misiniz öğretmeniniz tam olarak neyi kastedmişti?

glopusgold

Forum Demirbaşı
Tepki
181
cok gereksız bı baslık olmus basbakanın dedıgı gıbı ulkede felaket tellallıgı yapmanın anlamı yok.

ASTROCU

Aktif Üye
Tepki
44
@Ali İhsan

Onuda Yaparlar arkadaşım merak etme !

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Benimde Aklıma İlk Monopoly Oynanır Bunlarla Düşüncesi Gelmişti:DAma Euro Gibi Olmuşlar Biraz Bozuk Paralar Özellikle