Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk Müziğinin ve Tasavvufun Önde Gelenlerinden: Ney

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında BilinmeyenKullanıcı tarafından paylaşıldı.

1. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kendimi bildim bileli hep dinlerdim bu huzur veren kamışı. Gerçi hep elektronik aksanlardan tatmin oldum ama yine de farklı bir âleme götürürdü beni Ney. Sesiyle, makamıyla... Bir de üfleyeni usta oldu mu, tamamdı iş.
    Yaklaşık 1-1.5 sene önce ben de başladım çalışmaya. Ney, sabır işiymiş; bunu daha sonra anladım. Ama vazgeçmek yoktu. Başladık, canla başla her Allah'ın günü çalıştık. Üfledik. Önce düz seslerden, sonrasında notalardan... Şimdi az çok üflüyoruz; ilahi olsun, türkü olsun, başka şey olsun. Kimi zaman taksim yapıyoruz. Ruhumuz Ney'i isterse o..
    Amatör de olsak bu Ney bir sevda... Nasıl ki siz değerli forumdaşlar bisiklet tutkunusunuz... Ney de öylesine, hatta daha farklı bir sevda.
    Bu konu varsa neyzen bisikletçilerimizin buluştuğu yer olsun. Tavsiyesi olanları dinleyelim. Soru soranlara cevap vermeye çalışalım. Varsa video kayıtlarınız, burada paylaşabiliriz. Eğer içimizde ney meraklısı olanlar varsa vakit kaybetmeden başlasın. Gün geçtikçe "İyi ki başlamışım!" dedirten bir sevda... Allah'a emanet olunuz :)

Muhittin Cihan ve hsnbykkls bunu beğendi.
  2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Abım amator Neyzendir.Ney zordur aşk ister.O yuzden herkes ufleyemez .Benı en çok etkıleyen bu abının ney ufleyişi :)Dinleyip uzaklara doğru gıdebılırsıniz

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arkadaşımın 6 ay kursa gidip de neyden tek bir ses çıkaramadığını bilirim. :D
    Sonrası isyanlar tabi. :p

4. BilinmeyenKullanıcı

BilinmeyenKullanıcı Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu Neyzeni önceden de dinliyordum. Gerçekten insanı etkilememesi elde değil.. :)

Benimle aynı anda başlayıp şu an eline almayan arkadaşlarım da var :) Çalışmayınca olmuyor malesef. Ses çıkmayınca daha da sinir oluyor, hiç uğraşmıyor :D

5. cansimsek

cansimsek Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Olabilir tabi ama insanlar bundan hiç korkmasınlar ney girilmesi basit ama keşfedilmesi zor bir alemdir, ben ilk deneyişimde ses çıkarmıştım (gürültü değildi sesti) yaklaşıl 2 yıldır ilgileniyorum, önerim parçalardan önce çok çok fazla ses nota çalışım ben en pesinden en tizine forte, piano hala her gün çalışırım, neyi dinlemesi başka üflemesi başka keyf, doğu müziğinin dünyanın en zengin müziği olduğunu teknik olarak, neyle öğrendim iyi ki de öğrenmişim

BilinmeyenKullanıcı bunu beğendi.
  6. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bişnev in Ney...
    Dinle bu Neyden diye başlamış Mevlana (ks). Bende denileni yaptim. Dinleyerek basladim. Dayanamadim bi zaman sonra Kursa kaydoldum ama 3 ay gidebildim. Kendim Cok sukur su an çabalıyorum hakkını verebilmek için. Olabildigince artık.
    Burdurdan selamlar :) video paylasimi yapalım daha güzel olur bencede

7. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Piyano ile ney arasında çok gittim geldim; neyden korktum piyanoya yöneldim. Yoksa en sevdiğim 3 enstrüman arasındadır kendisi. Ses çıkarabilirim ama çevreye verdiği yüksek desibel ses nedeniyle tercih edemedim. Bu da şehir hayatının dezavantajlarından bir tanesi ne yazık ki. Üfleyebilene, sabredene, gönül verene kolaylıklar dilerim...

8. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Piyano çok güzel bir beyin egzersizidir iki elinizle farklı işleri aynı nota üzerinden yapmak… beyin gelişimi için muhteşem birşey ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olur ama ney…ah ney ah derdime derman ney…

9. hsnbykkls

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ney ve piyano uyumunu hissetmek isterseniz, ercan ırmak ve ilyas mirzayev mukemmel bir ikilidir :)

Halil EROĞLU bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Benden de bir tavsiye olsun. Youtube dan Neyzen Engin Ağar'ı takip edebilirsiniz. Günümüz Neyzen lerinin en iyilerinden biri olduğunu düşünüyorum.

11. hsnbykkls

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    En hoşuma giden Engin Ağar, Tayyar parçasıdır bilgilerinize :)

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    O parçayı dinlememiştim. Hemen bakıyorum çok teşekkürler :)

13. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de kendimce üflemeye çalışıyorum :) İki sene önce kursa gitmiştim, çok yoğun talep olduğundan yedeklerde kalmış üzülmüştüm ama ilk üç haftada sıkılıp bırakanlar olduğu için çağırmışlardı beni de. Neyime kavuşmam koca bir ay sürdü. Ney hazır olana kadar sıradan, deliksiz, kısa bir kamışı üfleyip durdum ama ilk seferde ses çıkarabilmiştim :D Son yedi aydır filan elime pek alamıyorum. Asla ara vermemek lazım.

Mercan Dede' nin bu parçasını çok severim.

14. yavuz ergat

yavuz ergat Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamun aleykum.Yaklaşık beş yıl önce bir arkadaşın ısrarı ile başladım NEY serüvenime,ısrar eden arkadaş bıraktı ben devam ettim.Uçsuz bucaksız bir umman olarak tanımlıyorum NEY i.Her elime aldığımda sonu hiç yokmuş gibi geliyor ve hala işin başındayım hibi hissediyorum.Sanki hiçbirşey bilmiyor gibiyim bu enstruma hakkında.Sürekli ilgi isteyen, her görüldüğünde kendine çağıran kesinlikle terkedilmemesi gereken bir enstruman.

15. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Mercan Dede hakkında ne düşünüyorsunuz?

16. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Küçükken çalmak için tükürüğe boğduğum, şimdi ise soluksuz dinlediğim, kulaktan önce ruha hitap eden bir çalgı. Üfleyebilenlere de hayranlık duyuyorum.

17. hsnbykkls

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İlk defa duyduğum bir isim. Hemen araştırıyorum sağolun :)

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Mercan Dede biraz daha mistik boyutta icra ediyor. Elimde bir kaç albümü mevcut. Tabi bahsetmişken Kudsi Erguner in de adını yad edelim. Bir de Ney sesine kapılmak isterseniz Grup Yansımaları da listeye ekleyelim. :)

19. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben pek post modern tarzlardan haz etmiyorum, Yansımalar bu konuda daha iyi mesela Ahmet Özhan. Yanlış hatırlamıyorsam 'Ney' adlı bir grupta vardı,onlar da iyi.

20. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Mercan Dede klarnet, ney, bendir gibi enstürmanları elektronik müzikle harmanlıyor biraz. Çoğu şarkısı bana hitap etmiyor ama bu Nerdesin parçası mp3 ümden hiç çıkmaz. Bir de Semaname var, ilk dinleyişimde pek garip bulmuştum ama sonra fark ettim resmen sizi bu dünyadan koparma özelliğine sahip bir şarkı :)

Yüz yüze filan tanışmadım, konserine gitmedim. Birkaç röportajını okumuştum. Facebooktaki paylaşımlarından da çok belli oluyor çok alçakgönüllü, naif bir insan olduğu. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen birisi.

Yansımalar grubu denince aklıma geldi. O gruptaki neyzenin (Şenol Filiz) rahmetli babası Lütfi Filiz' in çok güzel bir kitabı var Noktanın Sonsuzluğu adında. Bir kitap değil dört kitap daha doğrusu. Tasavvufla ilgiliyseniz tavsiye ederim :alkis:

Unutulmaz ustalardan ise Aka Gündüz Kutbay' ın bende yeri bir başkadır nedense. Sanırım dem sesleri çok sevdiğim için ve o gerçekten dem seslerde mükemmel:

Bir de bu inanılmaz başarılı: