Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk kadınları neden spor yapmaz?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Yabancı kadınlara bakıyorum , çoğunun vücudu fit ,selülit falan yok ama bizim genç kızlarımız çoğunun bacakları benden kalın .Erkekler bir şekilde ,halı saha futbol falanla işi götürüyorlar yada çocuklukta , gençlikte çok futbol oynadıklarından daha düzgün duruyorlar.

Bizim kadınlarımız ne zaman spor yapmayı öğrenecek?

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    spor yapmak yerine bir kafede oturup arkadaşlarıyla bişeyler içmek varken ya da spor yapanları izleyip dalga geçmek varken neden spor yapsınlar. 15-25 yaş arası böyle geçer, 25den sonra şanslı kısım iş buldup çalışmaya başladığında iyice berbat duruma gelirler ve sonra su diyeti, elma diyeti vs. vs. incelmeye çalışırlar :D çevremde tanıdıklarım bu durumdalar, güzel oluyor ama neşem yerine geliyor durumlarına baktıkça :D

Onur Kahraman, lamba ve Cem Unden bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Onlar sadece dizilerde ve sinemada oluyor :D Amerikada zaten obezitelik var. Çoğu kilolu, koşu bandını kıracak cinste. Yurdum kadınının spor ihtiyacı yok, onlar öyle de güzel :D

Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  4. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Kadınlar büyük baskı altında.Sokağa çıkmasına izin verilmiyor çoğunun.

Daha serbest ve özgür olanlar ise spor yapıyor.Benim çevremde yapmayan yok gibi

Özkan Uzuncezar bunu beğendi.
  5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Ben turizm sektöründe çalışıyorum , televizyonda seyretmem .Vaktim yok . Bizim genç grubu çok kilolu . Çitoslar bunları böyle yapıyor.

6. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    Sokak kültürü değil ,Tamamen Kafa yapısı ile alakalı.Spor salonlarının %90 ında bayana özel saatleri var ki coğu seyi evdede yapabilir.

7. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Acaba kimin sokağa çıkmasına izin verilmiyor anlayamadım. Bence böyle birşey yok. Bunun sebebi insanların üşengeç olmalarıdır. Ki ben de bisiklete binmesem yaptığım başka spor yok..

Cem Unden bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ben de 2,5 yıldır yurtdışında yaşıyorum, bence bu algı ile alakalı bir durum. Her millette oldukça kilolu olan bayanlar var ve oldukça sportif olanlar var. Belki yüzde olarak bizde biraz daha fazladır bu oran Türkiye'de, ancak "spor" anlamında bizim erkeklerimizde de durum daha farklı değil.

Mustafa İçdağ ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:

siz nerde yaşıyorsunuz Türkiye'demi?

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Az evvel Da Vinci Learning isimli TV kanalında çocukların kilo ve hareketlilik ilişkileri hakkında bir araştırmanın sonuçlarını açıkladılar, erkek çocuklarında hareketsizlik bire bir kilo problemi demekken, kız çocuklarında bu yönde hiç bir bağlantı bulamadılar. Enteresan değil mi, belki de doğanın istediği bu...

RAHMİ ve Dizdar MERT bunu beğendi.
  11. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Profilimden görebilirsiniz.. Ne manada diyorsunuz?

12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Aslında benim kastettiğim grup 14-20 yaş bayanlar . Burada yaş yazmak istememiştim ama en sonunda yazdırdınız:)

İşin yok da bunlara mı bakıyorsun derseniz ben olayın sağlık yönünü ele alıyorum . Bizim genç kızlarımız spor yapmıyor. Yapanlarda hemen belli oluyor zaten . Erkekler azbuçuk futbolla, basketbolla işi kurtarıyorlar . Bunlar yarının anneleri olacak , bunlardan gelecek neslin sporcularını nasıl yetiştireceğiz ? Mesele bu

13. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Spor yapmak birazda maddi ve manevi özgürlükle ve mutlulukla gelen bişey. Bunlar artarsa eminimki sporcu yazımız da artar.

14. Özkan Uzuncezar

Özkan Uzuncezar Üye

Seviye:
    Ben kadınların spora uzak oluşunu utangaçlığa ve başaramama korkusuna bağlıyorum.
    Zaten bu utangaçlık ve başaramama korkusu insanı bitiriyor. Ondan sonra içine kapanık oluyoruz, spora uzak oluyoruz.
    -Ben bu soruyu aslında çözerimde ya yanlış yaparsam, boşver tahtaya çıkmayım diyerek başlıyor,
    -Bisiklet mi? Bide bu sporun taytları var. Ayy ben onları giyemem diye devam ediyor.

15. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar , yazılan tüm yorumları okudum. Her biri de kendi içinde haklılık ve doğruluk payı taşıyor.
    Aşağıda yazacaklarım, bisiklete binen bir bayan olarak değil de daha çok bir gözlem olarak algıladıklarımdır.

Unutmamak gerek ki çocuklar doğdukları günden itibaran , cinsiyetlerine göre biçilen misyona göre büyütülüyorlar. Kız çocuklarına bebek,oyuncak bebek arabası alınırken, erkek çocuklarına top, bisiklet / (gelir düzeyine göre) akülü araba alınıyor. Okula başladıklarında erkek çocukları okul bahçesinde koşturup, top oynarken, koşan kız çocuklarına uyarılar yapılıyor. Yaşları biraz daha büyüdüğünde (bedensel gelişlerinden dolayı) kötü gözlerin tacizine maruz kalacağı düşüncesiyle sportif faaliyetlere gönderilmesine karşı çıkılıyor. Daha geçen gün Eskişehir'de 11 yaşında Belediye Hentbol Takımında olan kızımız, antreman dönüşünde kaçırılıp , tecavüz edilerek öldürüldü. Bunu duyan kaç aile kızını spor yapmaya yönlendirebilir ki.Söylemek istediğim şey, bu ülkeyi sadece yaşadığımız şehir ve çevre olarak görmememiz gerektiği; bizler aydınlık kafalara / tertemiz gözlere sahip olabiliriz ama maalesef bu durum halen kızların / kadınların spora - bırakın spora daha pek çok faaliyete - katılmasını sağlıyamıyor.
    Ben ilerlemiş yaşıma rağmen bisiklete biniyorum. Kafamda ki kask ve pedli şortum nedeniyle acaip bakışlara maruz kalmayı hiç ama hiç umursamıyorum. Ama bazen kendime soruyorum, acaba çok daha genç yaşımda bu sporu yapabilme koşullarım olurmuydu diye? Verdiğim cevap ise sadece "keşke" ile başlayan cinsten oluyor.

Aslında ne zamanki anlayış ve algılar değişirse , kızlarımızda , kadınlarımız da spora daha fazla yönlenirler diye düşünüyorum.
    Yani bu sadece bireysel taleplerden çok, toplumsal değerlerin değişimine de bağlı diyorum.

16. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu mantık kız çocuklarını eve tıkar . Senede tecavüz edilen insanların kaçı spora giderken yada spor yaparken tecavüze uğramış acaba?

Kimseyi sokağa çıkarmayalım o zaman !

Gülgün bunu beğendi.
  17. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet zaten bu ve buna benzer mantıklar kız çocuklarını eve tıkıyor.

Bu yüzden toplumdaki değer yargıları değişmediği sürece, kızların sadece sporda değil pek çok alanda olması gerektiğinden daha az yer almasından bahsediyorum.

Ne zaman bu mantıkdan vaz geçelir, işte o zaman kadınlarda daha çok spor yapabilirler.

Cem Unden bunu beğendi.
  18. snnemr

snnemr Üye

Seviye:
    ben şuna bile şahit oldum :D "spor yapmak kızlar için günahmış" :D Allah'ım kurtar bizi şu cahillikten...

Cem Unden ve Gülgün bunu beğendi.
  19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kadınıyla ,erkeğiyle bir millet olmak için spor , sanat heryerde elele olmalıyız .Kadının veya erkeğin içinde olmadığı bir aktivite her zaman yarım kalır

Gülgün bunu beğendi.
  20. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir Tv programımda seyrettiğim kadarıyla, kadınlar yavaş kilo alıp yavaş verirlermiş.Lâkin erkekler tamamen tezat bir şekilde hızlı kio alıp hızlı kilo verirlermiş.Bayanlarımız nasılolsa bir kerelik kaçamaktan zarar gelmez diyerek bunun büyüsüne kapılıyorlar, ve bu kaçamaklar katlandıkça kiloda katlanıyor.Bundan sonra vermek gerçek bir savaş ve azim meselesi oluyor.Fakat halkımız diyete, spora çok büşük bir şevkle, aşkla başlıyor olmasına karşın diyeti pazartesi başlıyor cuma bitiriyorlar.Zaten büyüklarimiz boşuna dememiş TÜRK GİBİ BAŞLA ALMAN GİBİ BİTİR DİYE.