Türk bisikletçi İspanya'da kürsüye çıktı

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
Türkiye Bisiklet Genç Milli Takımı sporcusu Alirıza Tanrıverdi, İspanya'nın Cantabria bölgesinde düzenlenen 23. Vuelta Al Besaya Junior Tour'un ilk etabının sprint klasmanında birinci gelerek kürsüye çaktı.

135 bisikletçinin start aldığı turun 85,6 kilometrelik 1. etabının finiş noktasına oldukça yüksek bir tempo ile ulaşıldı. Genç Milli Takımı'nın sporcusu Alirıza Tanrıverdi, sprint klasmanında birinciliği elde ederek çok önemli bir başarı kazandı. Türk sporcu, yarışı 1 saat 59 dakika 18 saniyelik derecesi ile ilk sırada tamamlayan Güney Afrikalı bisikletçi Johann Van Zyl'dan 1 dakika 25 saniye geç tamamlayarak etabı da 6. sırada bitirdi. Genç Milli Takım'daki diğer sporculardan Adil Kurkut 41, Ali Osman Usta 69, Rasim Reis 91. oldular.

Yarış sonrasında sevincini takım arkadaşlarıyla birlikte kutlayan Alirıza Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, yarışa başlarken iyi bir derece alacağını hissettiğini söyledi.

Tanrıverdi şöyle konuştu:

“Yarışın başlarında da çok iyiydim. İlk 5 kilometre geçildikten sonra yapılan atakları iyi takip ettim. Kaçış yapabilecek rakipleri belirledim. Yarışın 15. kilometresinde iyi bir pozisyon yakaladım ve atak yaparak 7 kişilik bir grupla ana gruptan her geçen kilometre saniye saniye arayı açtık. Bir ara fark 1 dakika 55 saniyeye çıktığında etabı kazanabileceğimi hissettim. Bu arada geçtiğimiz sprint priminde ilk sırayı aldım. Sprint mayosunu alabilmek için büyük efor harcadım ve amacıma ulaştım. Ancak yarışın son 3 kilometresi tırmanıştı. Son üç kilometrede oldukça fazla irtifa kazandık. Ancak son kilometrelerde yapılan ataklarda zorlanmaya başladım, buna rağmen etabı 6. sırada tamamladım. Elde ettiğim bu sonuçla takımımız da güçlü rakipler karşısında 6. sırayı aldı. Bu bana ayrıca gurur verdi. Şimdi hedefim elde ettiğim mayoyu tur sonuna kadar sırtımda taşımak olacak ve Avrupa Şampiyonası'nda da iyi bir derece elde etmek için tüm gücümle çalışacağım.”

TBF BAŞKANI MÜFTÜOĞLU

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, elde edilen başarının çok önemli olduğunu söyledi. Uzun yıllardır, özellikle gençlerde Türk bisikletinin Avrupa'da kürsüye çıkmadığını belirten Müftüoğlu, Alirıza Tanrıverdi'nin başarısının Avrupa'da da büyük ilgi ve taktirle karşılandığını dile getirdi. Başarıyı genç bir sporcunun kazanmasının bisiklet sporunun geleceği açısından daha da önemli olduğunun altını çizen Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“Son 5 yıldır, Türk sporcusunun gelişmesi için önemli çalışmalar yaptık. Öncelikle onların imkanlarını iyileştirdik. Ülkemizde her zamankinden fazla organizasyon yaptık ve başka ülkelerde yapılan organizasyonlara katıldık. Bisikletçilerimizin daha iyi yetişmesi için Almanya Bisiklet Federasyonu ile eğitim ve kamp konularında iş birliği anlaşması yaptık. Bu çalışmaların sonucunda da sporcularımızın performansı sürekli artıyor. Gençler kategorisinde Avrupa'da çok uzun süredir, belki de ilk kez bir Türk bisikletçisi kürsüye çıkıyor. Bunu çok önemsiyorum. Şu an olimpiyatlara ve Temmuz ayında Belçika'da yapılacak Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyoruz. Yol bisikletinde olimpiyatlara mutlaka gitmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Bu başarımızın süreceğine inanıyorum. Artık korkmadan finişlere koşmaya devam edeceğiz.”

ne de güzel haber, şaşırdım açıkçası. bu arada konusu açılmış şimdi gördüm, bu da birleştirilirse sevinirim kusura bakmayın.

Scudo

Bora TİRKİ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.889
Bisiklet
Specialized
@funq

Bu habere çok sevindim.
Yıllardır başarıya aç bir ülke olarak kazanılan başarı güzell.

Türkiye milli takımımızı ve Alir ızaTanrıverdi'yi tekrar tekrar kutlar başarılarının devamını dilerim.