Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk Bisiklet Tarihinden

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Birkaç resim buldum ,sizinle paylaşmak istedim . Sizlerden de güzel paylaşımlar bekliyorum

Yunan Bisiklet Federasyonunun sayfasından , 1984 Olimpiyatları yazıyor .

2. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklet sporu ilerleyeceği yerde geriye gitmiş. Bunun yerine her sene daha fazla trilyonları yanlış,gereksiz transferlerle çöpe atmak ileriye doğru gitmiş ve gitmekte. Diyecek söz bulamıyorum. Paylaşım için teeşkkürler.

Gülgün ve Cem Unden bunu beğendi.
  3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Aslında Milliyet arşivlerinde çok bilgiler ve geçmişte Türk bisikletçilerin antremanları hakkında anlatımlar mevcut . Ama kopyalanmaması için çok gelişmiş bir sistem kurmuşlar.

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/

İlk resim Bakırköy Bisiklet İhtisas Kulübünün takımının bisikletçilerine ait. En sağdaki ise ünlü milli bisikletçi Ali Hüryılmaz . Hem antrenör , hem sporcu.

Eğer milliyet arşivlerine girerseniz , 31.12.1971 tarihinde Ali Hüryılmaz'la bisiklet antremanları hakkında yapılmış röportajı zevkle okuyabilirsiniz .

Başlık : "Bakırköylü Bisikletçiler yılda 500km koşup , 150 ton ağırlık kaldırıyorlar"

2.Resimde Balıkesir Atatürk Stadı tahminim .Zaten 2 seçenek var

Balıkesir Atatürk Stadı

4. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Başlığı görünce ,ben de şöyle bir araştırdım ve karşıma bu güzel resim çıktı.

Yıl; 1963 , Marmara Bisiklet Turu (Topkapı)

Nusret Ergül, Rifat Çalışkan, Ertan Tezel, Nezir Sonakın, Mustafa Mest, Muammer İbalı ve ortada oturan gazeteci Nail Bülbül.

Nusret Ergün ve Mustafa Mest,1955-1965 yılları arasında yarış koşan sporcularımızdan. Mustafa Mest daha sonra uzun yıllar antrenörlük yapmış.

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    4. resimde Yunan Bisikletçi Elias Kelsidis'i Türk takımından bir sporcu kutluyor. Yunan Federasyon sayfasında 1984 Olimpiyatlarından demesine rağmen büyük ihtimalle "Balkan Şampiyonasında" çekilmiş ,bir resim .

Kelsidis , Balkan Şampiyonu olmuş ;iyi bir bisikletçi

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada sırası gelmişken Ünlü Türk Bisikletçilerinden Ali Hüryılmaz'ı buradan saygıyla selamlıyoruz . 1972 Münih Olimpiyatlarına katılan kadroda olan Ali Hüryılmaz ; yol yarışında 163 sporcu arasında 73. oldu ,takım yarışında 36 rakip arasında 24. olan ekipte yer aldı.

1969 yılında Dr. Fevzi Aksoy'un başkanlığında kurulan Bakırköy Bisiklet İhtisas Kulübü (BİK), 1973'te önce 19 Mayıs Mağazaları ve sonra Meriç Tekstil Kulübü olarak faaliyetlerini 1977 yılına kadar sürdürmüştür.BİK 1970'li yıllarda Türkiye'de bisiklet sporundaki atılım ve canlanmanın öncüsü olmuş ve bir ekol getirmiştir.Ali Hüryılmaz'ın öncülüğünde oluşturulan bu ekol kondisyon, bisiklet ve disiplinden meydana gelmiş ve buradan yetişen sporcular uzun yıllar milli takımın değişmez elemanları olmuştur.

Ferudun İncula (Fed.Bşk.), Nezir Sonakın, Ahmet Ecesoy, Mevlüt Bora, Seyit Kırmızı, Ali Hüryılmaz, Rifat Çalışkan ve Erol Küçükbakırcı.

Münih Olimpiyatları ( 1972)

Nezir Sonakın ile Yugoslav Seyin
    Konya veleromunda yapılan bir yarışta