Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turizmde KDV yüzde 18'e çıktı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa ÇAKAR tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa ÇAKAR

  Mustafa ÇAKAR Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğeniler:
  771
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  15 Temmuz 2009

  Birinci sınıf lokantalar ile 3 yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda uygulanan KDV oranı, yüzde 8'den yüzde 18'e çıkarıldı.


  “Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar”da değişiklik getiren Bakanlar Kurulu Kararı, bugün yürürlüğe girdi.

  Söz konusu kararnameye göre, gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerler hariç olmak üzere kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler için yüzde 8 KDV uygulanıyordu.

  Getirilen yeni düzenlemeyle “birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip yerler ile 3 yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar”, yüzde 8'lik KDV uygulaması kapsamından çıkarıldı.

  Böylece bu tesislerde uygulanacak KDV oranı yüzde 18'e yükseltilmiş oldu.

  hürriyet