Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turda nasıl giyinmeli?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ali katlamaz tarafından paylaşıldı.

1. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Birçoğumuz turlarda yanlış giysiler yüzünden sıkıntı çekiyoruz. Uzun yol yapan abilerimiz bu konuda fikirlerini ve tavsiyelerini bizlere iletirlerse memnun oluruz. Tayt malumunuz herkes giymiyor ya da giymek istemiyor. Turlarda giyecegimiz şortlar ve pantolonlar nasıl olmalıdır. Sizlerin kullandığı şort ve pantolonlar nelerdir? Kullandığınız marka ve modelleri belirtirseniz memnun oluruz. Üst giyim biraz daha kolay nefes alan ürünler bulmak kolay, ama alt giyim biraz karmaşık.

2. GurkanSamet

GurkanSamet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tayt giymekten hoşlanmıyorsanız pedli şortlar olabiliyor veya istediğiniz bir şortun altına giyebileceğiniz pedli şortlar var(boxer tarzı)

3. Özgür TÜRK

Özgür TÜRK Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    başkası nasıl düşünür ne gözle bakar diyorsan bırak sporu hiç bi icraat yapma, otur bi köşede hiç kalkma, tuvalete bile gitme. mazallah biri görür bi laf söyler.. önce yargıları kafanda kırman lazım. ondan sonra giyinme işine odaklanabilirsin.

4. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Nereden uyduruyorsunuz başkasının ne düşündüğünün benim için önemli olduğunu. Sadece turlarda nasil giyinmemiz gereklidir onu soruyorum. Bilgi paylaşımının öne çıktığı bu mecraya sadece insanları yermek için şevk kırmak için gelecekseniz hiç uğramayın buraya. Gidin dışarıda kendinize göre tipler bulun sataşın birbirinize.

5. Özgür TÜRK

Özgür TÜRK Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sakin ol şampiyon :) bir insanın tayt giymeme nedeni ne olabilir. bana farklı bi sebep söyle özrümü dileyeyim hemen. onun dısında mantıklı bi acıklaman yoksa "kendin gibi" lafı için senden bir özür beklerim. bu yazdığını tayt giymenin senin için sorun olmadığını düşünürüm. tayt giy ve üzerine mümkünse gene aynı sekilde dar kıyafetler. hatta mümkünse motosiklet sürücülerinin kullandığı rüzgar gecirmez kıyafetler giy. sıcak havalarda acık renk giymen avantajdır. acık renkler günes ışığını yansıtır, bu sayede bücut sıcaklığın korunur, koyu renk kıyafetlere göre. acık renklerin bir avantajıda yolda göze carpmasıdır. trafikte farkedilirsin. normal tişört yada bol kıyafetler tıpkı parasüt gibi etki bırakır. hızını keser. kask eldiven gibi zaten giymen gereken şeyleri saymak gerekmiyor heralde :) extradan bir bandana alıp sacından akan terin yüzüne akmaması için kafana bağlayabilirsin. cok sıcaklarda ıslar kendini serin tutmanada yardımcı olur. her neyse ben hala senden neden tayt giyilemediğinin cvbını bekliyorum

6. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @ÖzgürTÜRK Tayt giymediğimi veya giymeyeceğimi nereden çıkarıyorsunuz. Dikkat ederseniz konunun sadece bana değil uzun turlar yapan insanlara da örnek olması bakımından açıldığını görürsünüz. Birçok insan tayt giymeyi tercih etmiyor dedim ben tercih etmiyorum demedim. Ayrıyetten hava koşullarının bozuk olduğu zamanlarda pantolon tercih ediliyor. Hangi tür malzemeden pamuk mu, polyester mi vs. gibi malzemeli olan kıyafetleri tercih etmeliyiz? Keza üst giyim için tercihlerimiz ne yönde olmalı? Sadece dış giyim değil iç giyimde önemli faktör, iç giyimde seçimler nasıl olmalı? Böyle sorarsam daha anlaşılır olacak galiba.

Ayrıca kırıldıysanız da özrümü dilerim. Özür dilemeyle dil aşınmaz. Ama siz de hemen sert ibareler kullanmak yerine daha yapıcı bir üslup kullanabilirsiniz.

7. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sorunuzun benim acimdan cevabi tayttir. Bence cok rahattie ve gorunusde de bir sorun yoktur..
    Cok saldirgan ve amacsiz bir yorum olmus...

8. Özgür TÜRK

Özgür TÜRK Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    msjını ilk okuduğumda genel bir paylaşımdan ziyade tura cıkmaya hazırlanan biri olarak sorduğunu düşündüğüm için tayt giymek istemediğine yordum. özellikle termal giysiler tercih etmelisin, teri ve buharı dışarı atan ama dıs etkilere karsı seni koruyan kıyafetler. alt tarafa kış aylarında gelince gene tayt giy. tabi uzun taytlar. illa pantolon giymek isterse kişi, çabuk ıslanmayan ya da ıslandığında cabuk kuruyan kıyafetler giymek gerekir. kot pantolon hiç bir sporda avantaj sağlamaz. sağlamdır kopmaz yırtılmaz ama bir ıslandğında halin duman olur. ayrıca ısı anlamında hiç bir faydası yoktur kişiye, donar kalırsın. cok soğukta karda kışta sürerim dersen içlik giymen gerekir. üst olarak yağmurluk giymende fayda var. uzun molalarda vücudunu korumak için illaki bir orta katman giysi gerekir. polar tarzı hafif ve gayet sıcak tutan kıyafetler güzel olur. bir önceki mesajdada söylemiştim bandana yada balaklavada olmalı, hem boğazı sıcak tutar hemde yolda sinek böcek gibi haşerelerden korurr seni. gözlük yaz kış zaten olmak zorunda. iç giyim yani tayt altına giyeceğin sey pamuklu yani deriye temeasta, sürekli bacakların hareket ettiğini düsünürsen eğer, tenine zarar vermemeli. bi yerden sonra kasıklarda fena halde yanma hatta sürtünmelerden yaralar oluşabilir. pudra kullanmanı tavsiye edebilirim böyle durumlarda. pamuklu kıyafetler daha uygundur diye düşünüyorum iç giyim için

9. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tura yazın çıkacaksan güneşe karşı mutlaka tedbir almalısın. Yeri geliyor 20-30 km tek bir gölgelik olmaksızın güneşin altında sürmek zorunda kalıyorsun. İlk gün kollarım kapkara olmuştu, ikinci gün de su topladı. Enseyi kapatmak da önemli. Ben enseyi Buff kullanarak kapattım, çok da faydasını gördüm. Yoksa orada da aynı sıkıntıyı yaşayacaktım. Keşke kollara da kolluk alsaymışım, ya da uzun kollu forma da giyilebilirmiş aslında.

Diz için de aynı sorun var. Kapkara oluyorsun ister istemez.. Benim tenim esmer, güneş beni sadece karartır, öyle derimi acıtacak şekilde kıpkırmızı yakmaz yani. Eğer senin tenin hassassa daha beter.. İyice önlem almalısın. Ya güneşin dik açıyla gelmediği saatlerde (sabah 05:00 - 9:30, öğlen 15:00 ve sonrası) sürmelisin ya da kolunu, dizini, enseni örtmelisin.