Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turcu için fotoğraf makinesi tavsiyesi:)

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ozan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar bisiklet dostları.Bir süredir digital fotoğrafçılıkla ilgilenmekteyim.İzmir-Bodrum ve İzmir-Marmaris turlarımdam sonra kullandığım makinamın yetersiz olduğunun farkına vardım.Bunun için yeni bir makina almaya karar verdim.Uzun süredir başka forumlarda fotoğraf makinası araştırıyorum.Aklıma yatan bir kaç model var;fakat malum biz bisikletçilerin yaşadığı olay biraz daha farklı.Bu nedenle bir bisikletçinin halinden ancak bir bisikletçi anlar diyerek bir de size danışıyorum.Bisikletle uzun turlarda fotoğraf çekimi için en uygun kategori hangisidir? Dslr makinalar sanırım bu iş için pek uygun değil.Gövdesini,lensini...vs taşımak oldukça zor olsa gerek,yanılıyor muyum?Peki kompakt mı yoksa dslr-like mı tercih etmeliyim? Şu anda kompakt bir makina kullanıyorum ve yol üzerinde bir enstantane yakaladığım zaman bisikletten inmeden çekim yapabiliyorum.Dslr-like bir makinayla çekim yapmak için ise biraz uğraşacağım sanki,ne dersiniz? Ayrıca dslr-like'ı taşımada sorun yaşar mıyım?

Araştırmalarım sonucu hoşuma giden modeller:

Dslr-like: Panasonic Lumix DMC-FZ28 , Canon Powershot Sx10 IS

Kompakt: Panasonic Lumix DMC-TZ7 , Canon PowerShot Sx200 IS

Acaba sizler neler kullanıyorsunuz ve bana tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler;)

bisikletcanavari bunu beğendi.
  2. Günay Savaş

Günay Savaş Kıdemli Üye

Seviye:
    DSLR like veya DSLR makineyle kesinlikle bisiklet üzerinde rahat edemzsiniz gibime geliyor. olabilidiğince küçük olması hem taşıma hemde kullanım sırasında rahatlık sağlayacaktır. ama tabiki fotoğraf kalitesi kompakt makinelerde DSLR ye göre düşük oluyor.

Ozan Yılmaz bunu beğendi.
  3. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Tur için gereken en önemli şey görüntü sabitleme sistemi bence. Titreşimler fotoları mahfediyor.

4. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    D-SLR kullanıyorum. Turlarda ağırlığı ve kapladığı yer bakımından gerçekten sıkıntı yaratıyor. Makineye gerektiği anda kolayca ulaşamamak ta cabası. Verdiği fotoğrafların kalitesi kompakt dijitallerle kıyaslanamaz o ayrı. 200 gramlık bir kompakt dijital taşıyacağıma 1.5 kiloluk D-SLR taşıyorum. Gerisini siz düşünün.

Benim gibi çok fotoğraf çeken birisi iseniz 1 haftadan uzun turlar için 2.5 inçlik, sadece USB bağlantısıyla çalışan harici hard disklerden bir tane edinmenizi şiddetle tavsiye etmekteyim. Fotoğraflarınızı internet kafelerde direkt olarak hard diskinize atıp CD, DVD derdinden kurtulursunuz.

Kompakt dijitallerde, yani cep makinelerinde Canon öneriliyor.

SLR-Like en orta karar çözüm gibime geliyor. Ne çok yer ve ağırlık anlamına geliyor, ne de kalitesiz çekimler yapıyor.

Şimdiden hayırlı olsun.

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bu konuda herkes farklı şeyler söyleyebilir.

Ben D-SLR tercih edenlerdenim. Fotoğraf sizin için büyük anlam ifade ediyor ise D-SLR taşıyabilirsiniz tabi ki, ama yok sadece hatıra fotoğrafı çekiyorum derseniz kompakt makine hayliyle işinizi görecektir.

D-SLR taşımak çok büyük sorun değil. Bir gidon çantası alıp, içini sünger ile besleyebilirsin ve çok rahat ulaşabilirsin. Ayrıca harddisc taşımak yerine yüksek kapasiteli hafıza kartları tercih edebilirsin. 20 günlük bir turda 10 Mp ile fotoğraf çektim 12 GB (8+2+2) kart taşıdım. En üst kalitede 2000-2500 adet fotoğraf çekebilirsin. RAW çekiyor isen bu rakamlar değişir tabi.

Bu nedenle bu kararı sen vereceksin. Fotoğraf senin için çok önemli ise D-SLR'den sakın vazgeçme...

Sevgiler...

6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sorun D-SLR'nin kendisini taşımak değil, üzerindeki lens :)

Şimdi gidip bir Canon PowerShot Sx200 IS aldın diyelim. Üzerinde 28-336mm lens var. 1.6 çarpanlı bir d-slr'de bu aralığı yakalaman için 18-200mm gibi bir lens gerekiyor. Piyasadaki lenslere baktığımız zaman sana adam gibi kalite verecek ve yanında titreşim engelleme olan bir 18-200 sadece Nikon markasında var, meşhur 18-200VR si ama fiyatı da meşhur :)

Geçen yıl Sigma firması Canon'a D-SLR lere takılabilecek 18-200 OS modelini çıkarmıştı ve çıktığı hafta bitane almıştım bundan, 800 USD'y yurtdışından. Burada daha pahalı. Teknik özellikleri Nikon VR kadar iyi değil ama işimi görüyor.

Şimdi 18-200'ü niçin diyorum, hem geniş hemde yeterli miktarda zoom imkanı sunan, tek lens taşımak isteyenler için biçilmiş kaftan. Elimde Canon'un çok üst model L serisi lensleri ve 3 tane d-slr makinem var. Ama en çok yanıma aldığım kombinasyon yukarda bahsettim sigma lens ve giriş seviyesi olan kameram Canon 450D, bu kombinasyon oldukça hafif oluyor : 700gr lens 500gr makine 1200gr kadar, yanlış duymadın böyle bir set için oldukça hafif bir değer. Bisiklet için soruyorsan yanıma şu ana kadar almadım bile, ufak bir kameram var bununla çıkıyorum.

Benim önerim Canon PowerShot Sx200 IS 'den yana, yada alabiliyorsan ve zoom dan birazcık feragat edebilirsen Canon G10 çok iyi olur. G serisinin optik kalitesi oldukça iyidir ve bir tüyo : Megapixel değeri düşük olan cihazları tercih etmen yerinde olur, fotoğraf kalitesinin daha iyi olacağını garanti ederim :)

7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Ben hem kompakt, hemde D-SLR makina kullanmaktan yanayım. Hatta bir tanede kücük canavar bir çok yere monte edilebilen geniş açılı kamera var ise tadından yenmez :) Neyse son dediğimizi ileriki safhalara taşıyalım.

Hem kompakt hem de D-SLR nasıl olur diyebilirsiniz. Bir bisiklet turunda ikiside bence çok lazım. Nasılmı? Yeri gelecek bisiklet sırtındayken an'ı yakalamanız gerekecek. O zaman gidon çantasının yan cebinden ya da bisiklet formanızın sağ arka cebinden kompakt makinenizi çıkartıp power düğmesinin ardından hiç bir ayar yapmaksızın deklanşöre basacaksınız. Burada görüntünün derinliği yada yeterli ışık olup-olmaması önemli değil. Mümkün mertebe bulanık olmayan bir görüntü işimizi görecektir.

Bu açıdan bisiklet turları için alacağımız kompakt makinenin karakterisriği nasıl olmalı?

1: Mutlaka pil ile çalışmalı. Bataryalı makineden dilim bir kere yandı bir daha almam :) Şarjlı piliniz bitse dahi herhangi bir marketten alkaline pil alabilirsiniz, ya da yanınızda bol miktarda şarj edilmiş pil bulundurarak gününüzün yarısının fotoğrafsız geçmesini önleyebilirisniz ;)

2: Dedikya an'ı yakalamak önemli. O yüzden mümkün mertebe objektifi dışarı doğru açılarak zaman kaybedilen makinelerden uzak durulmalı. Bazı üst model makinalarda bu objektifin dışarı çıkma işlemi cidden hızlı olabiliyor. Onlar dercih edilebilir. Kısaca açılma süresi ne kadar kısa olursa bizim için o kadar iyi.

3: Ne kadar küçük o kadar iyi ;) Makine küçüldükçe yukarıdaki yazdıklarımdan taviz vermek gerekebiliyor. Genelde lithium pil kullanılmaya başlıyor ve yapısal olarak daha az ışık alabilen objektiflerle donatılıyor. Bu da loş ortamlarda hareketli nesnelerin bulanık çıkmasına sebebiyet verebiliyor.

4: Mümkün mertebe ucuz bişey olsun :) Ben kullandığım makineye pek kıymet vermedim şimdiye kadar (D-SLR olursa işler değişir tabii :) ) Makineyi bisikletten düşürdüğüm, ellerim yağlı iken (tavuk mangalda :D) makineyi alıp fotoğraf çektiğim, bisiklette ortalama bir hızla giderken makineyi bisiklet süren bir başka arkadaşıma verdiğim çok olmuştur :) Kısaca makineye verdiğim fiyattan daha çok, karta kaydedilen fotoğrafların kıymerti benim için daha önemli olmuştur hep. O yüzden bozulduğunda içinizin acımaması önemli :) (Not: Zamanında kullandığım Sony Dsc T-33 fotoğraf makinası 3 yıl sonra iflas etmiştir :) Tam manasıyla iflas etmiştir. Pil, tuşlar, hafıza kartı çalışmamakla beraber monitörde irili ufaklı ölüpixeller oluşmaya başlamıştı :D )

5:Ekran boyutuna ve kalitesine pek takılmamak gerek. Ama mutlaka sağlam bir ekranı olmalı. Çıtkırıldım bir ekranın arızası, garanti kapsamına girmeyerek aldığınız makinanın fiyatına yakın ekran parası ödemek zoruda kalabilirsiniz. Ekran kalitesi diye bahsettiğim olay ise, yüksek çözünürlüklü, ekran ışığı fazla, renkleri canlı bir ekrana ihtiyacınız yok. Fotoğraf makinanızın nereyi çektiğini anlasınız yeter :) Hatta yeri gelecek fotoğraf makinasına bakmadan fotoğraf çekme durumunda kalacaksınız :) (Deneme-yanılma yöntemiyle tecrübe edinerek, zaman içerisinde tek seferde güzel kareler yakalayabilirsiniz ;) )

6: Mutlaka sesli, 640x480 çözünürlüğünde, 30 fps'lik video kayıdı yapabilmeli. Bazen fotoğraf çekmek yerine video kaydı almak daha iyi olabiliyor. Heleki bilgisayarda parça parça çektiğiniz videoları işleyip, güzel bir fon müziği koyduktan sonra şahane görüntüler elde edebilirsiniz ;)

7: Kullandığı kart tipi mümkün mertebe sd ya da mmc olsun. Yoksa alternatif bir kart biçimi zaman zaman problemlere yol açabiliyor. (Uygun kart okuyucu bulamamak gibi)

Yukarıda yazdığı özelliklerin hepsini bir makinede bulabilmek çok zor, hatta imkansız diyebilirim. Hatta bazı özellikleri bile bir arada bulunan makina bulamadım ben piyasada. O yüzden yukarıda açıklamaları ile beraber verdiğim kriterlerden size mantıklı geleni ve daha çok, ihtiyacınız olanları birleştirerek makine seçimi yapmanız faydanıza olacaktır ;)

Gel gelelim D-SLR canavarlarına... Açıkçası bu konuda pek tecrübem yok. Sadece bir kaç seferlik kullanım tecrübem var o kadar. Bu da ancak ileride alacağım D-SLR makinenin bana hitap edecek karakteristik özelliklerini tahmin edebilmeme yetiyor :) O yüzden bir D-SLR makine alırken nelere ihtiyacınızın olup, olmadığını söyleyebilecek çok daha tecrübeli arkadaşlarımız, abilerimiz var. Onları dinlemek en iyisi olacak.

Ama bir turda neden D-SLR makineye ihtiyaç duyacağımızıda anlatmam gerek. Yeri gelecek karşınızda heybetli bir dağ, uçsuz bucaksız bir ova, bir göl, sarp bir vadi, yeşilin en koyusundan bir orman manzarası, dolunayın gözkamaştırdığı bir mehtap manzarası, dağların arasında kıvrılıp giden bir yol olabilir. İşte o an, bisikletten inip dakikalarca manzaraya hayran hayran bakacaksınız. Belki de o manzara sadece bir kaç dakikalık hayran hayran bakılmaktan çok fazlasını hakediyor. Ama pek zamanınız olmayacak büyük ihtimal. O anı ölümsüzleştirebilmek için bir kompakt makina ne yazıkki size yetmeyecek. O güzelliği, o heybeti, derinliği, renklerin canlılığını size verebilecek alet sadece ve sadece D-SLR makinedir. Belkide çekeceğiniz o güzel poz için o hantal aleti kilometrelerce taşımaya değecektir.

İşte bu sebeplerden dolayı, eğer imkanınız varsa her iki makineden de edinip kullanmanızı tavisye ederim. Gelişmişlik bakımından kompaktı biraz göz ardı ederek giriş seviyesi almanız yararınıza olacaktır ;)

Ha unutmadan ! ne olursa olsun fotopraf makinasında panaroma fotoğraf çekimi için gerekli bilgiler öğrenilmeli ve asgari kalitede panaroma çekimi yapabilmelisiniz. Bir kompakt makineden, D-SLR'den çekilen fotoğrafın canlılığını, derinliğini alamayabilrisiniz. Ama panaroma sayesinde en azından manzarayı geniş açılı alarak daha gerçekçi fotoğraflar elde edebilirsiniz ;)

Konuyu açan arkadaşa özellikle teşekkür etmek isterim. Yaklaşık iki yıldır kafamda yer edinen bilgileri yazıya dökebilme fırsatı buldum.Editörlüğünü yaptığım sitede bu konu ile ilgili yazacağım yazıda buradaki verdiğim bilgiler yazımın taslağını oluşturacak ;)

8. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Samsung s850 kullanıyorum belki bunların çok altında kalıcak ama tam bir tur makinesi bence:)

9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fotoğrafçılıkta önemli 3 parametre var. İyi bir lens, manuel ayarlar ve yetenek. Dijital fotoğrafçılık bu üçüne yeni bir parametre daha kattı, sensör

İnsanların D-SLR makine tercih etmesinin en büyük nedenlerinin başında lens gelir. 50mm f1.4 gibi bir lensi makinenize taktığınız zaman içine dünya kadar ışık alacaktır, bu size karanlıkta muazzam bir çekim gücü sunacaktır. Hele hele lensiniz yada makinenizde IS (Image Stabilizatioın) özelli varsa o zaman dünyanın en iyi fotoğraflarını çekmek sadece sizin yeteneğinize kalıyor.50mm lensi söküp yerine 2x telekonverter ile 500mm lik bir lens takabilirsiniz. 1.6 çarpanı ile bu size 1600mm sunar ki, bununla işe yarar ay fotoğrafları da çekersiniz. Ama çok düşük diyafram değeri size yeterli ışığı sunamadığı için biraz zahmetli olur.

SLR lensleri optik olarak üstün olabilir ama iyi modelleri sadece. Zeiss'in hemen hemen tüm modelleri çok iyidir, Nikon'un son zamanlardaki geniş açı lensleri çok iyidir. Canon ise ultra zoom sınıfında tam bir fenomendir. Futbol maçlarına dikkat edin, fotoğrafçıların çoğunda kocaman beyaz lensler vardır. Yani Canon'un L serisi ultra zoom lensleri. Cidden çok iyiler.

Bu bilgiler ışığında hangi marka DSLR derseniz önünüze şöyle bir seçenekler zinciri çıkar : Eğer işiniz ulta zoom ise tabiki Canon. İşiniz geniş açısı ise Nikon, en iyi lensi isterim derseniz Zeiss, ben yüksekten uçarım derseniz yine Zeiss lensli bir 40mpix lik Hasslebrad mesela :)

Sensöre gelirsek o kadar çok yazılan çizilen şey varki bu konuda. Ama bir gerçek var, büyük sensör "fiziksel ebatları büyük olan" her zaman iyidir. Mesela bir tarafta Canon 40D makine var ve üzerinde 10mpix sensörü. Yeni çıkan kompak makinelerin çoğu 12 hatta 15 mpix geliyor. Sizce hangisi iyidir ? Bunun cevabını aşadaki paragrafı okuduktan sonra siz de verebilirsiniz.

Sensörlerin üzerindeki pikselleri birer bardak olarak düşünün. Elimizde iki adet 500 piksellik sensör var diyelim. Kısaca bir tarafta 1m ye 1m lik bir masa üzerine dizilmiş 500 tane su bardağı düşünün. Diğer tarafta ise 0.5m ye 0.5m üzerine dizilmiş 500 tane çay bardağı düşünün. Dikkat edin her ikisinin de piksel sayısı aynı ! Şimdi bu masaları sağanak yamurun altına koyalım ve 1 dk bekletelim. Hangisinde daha fazla su biriktirmiş olacağız ? Tabiki büyük bardaklar içinde değil mi... Fiziksel ebadı artırmadan bardak sayısını artırabilirsiniz, yani çay bardakları yerine daha ince olan tekila bardakları mesela :) Farkındasınız değil mi, iş gittikçe kötüye gidiyor !!! Sensörlerin ışık demetlerini yakalayan yapıtaşları pikseller de işte aynı bu bardaklar gibidir. Fazla ışık yakalayan iri piksel size renk konusunda hassasiyet ve hepsinden önemlisi düşük gürültü değeri, yani "noise" sunar. Kompak makinenizle karanlıkta çektiğiniz fotolara dikkatli bakarsanız hafif karlanma görürsünüz. İşte buna noise diyorlar. Yani pikseller yeterince ışık alamadığı için makineniz ISO değerini yüksekticektir. Kısaca hesaplama hassasiyetini düşürecek ve sonuçta kalite düşecektir. İşte DSLR tercihinin bir diğer önemli nedeni budur. Kompak makine tercih ederken de düşük mpix. li olanını tercih etmek bunun için önemlidir. Kompak sensörleri için ideal çözünürlük 5-6 mpix civarıdır, daha üstünün genelde daha kötü sonuç vereceği kaçınılmazdır. Son zamanlarda çıkan 10 - 15mpix lik modelleri ise korku filmi olarak görüyorum ben. Tamam oluşan karlanmayı gelişen mikro işlemciler ve algoritlamar ile iyi kötü azaltabiliyorsunuz ama peki renk hassasiyeti ?

Nerde kaldık evet, 3ncü tercih nedeni ise ayar opsiyonu. Dünyanın en iyi makinesi bile her durumda adam akıllı bir ışık ölçümü sunamıyor malesef. Dolayısıyla enstantane ve diyafram gibi ayarlar bu durumlarda ellerinizden öpüyor :)

Sizin gerçekten bir DSLR ye ihtiyacınız var mı yok mu daha rahat sorgulamanız için tüm bunları uzun uzadıya yazdım arkadaşlar. Mesela aydınlık ortamlar için büyük sensöre çok ihtiyacınız yok. Derinliğin istenildiği manzara fotoğrafları için geniş diyafram lenslere de çok ihtiyacınız yok. Full-manuel opsiyon nerdeyse üst model tüm kompak cihazlarda bile bulunuyor. Mesela yukardaki mail de size önerdiğim Canon G10 modeli çok iyi bir cihazdır. 1 numaralı nedeni üzerindeki sensörünün diğer kompaklardan fiziksel olarak daha büyük olmasıdır, kompak ile DSLR arasında bir model. İkinci nedeni optiğinin Canon L optikleri ayarında olmasıdır. Full-manuel ayar sunuyor olması ve RAW modda çekim yapabiliyor olması cidden çok güzel. Yani sizden önce birileri Canon'a tur için bana bir makine yap demiş ve Canon 'da G seririni çıkarmış işte :D Maddi durumu müsait olanlar kesinlikle bu modeli dikkate almalı.

10. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum, şu an zamanım çok kısıtlı da olsa yetişebilmek için aceleyle okudum mesajları. Gerçekten çok bilgilendirici mesajlar var.