Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Turcu adam para harcar mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında serdar md tarafından paylaşıldı.

1. serdar md

serdar md Yeni Üye

Adı:
    serdar
    Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Sık sık duymuşumdur turcu adam para harcamaz diye.Turcuların yaptığı turları en ekonomik şekilde yapması,yapmak istemesi doğaldır.Marketten alışveriş,çadırda yatıp konaklama parası ödememek masrafları minimum seviyeye çekmek vs gibi.
    Ayrıca yolculuk esnasında yapılan konaklama ve yemek ikramlarının kabul edilmeside doğal bir şey.Bizde yaptığımız turlarda konaklama ve yeme içme davetlerini aç olmadığımız zamanlar dışında geri çevirmiyoruz.
    Zira bazı yerlerde bu ikramları reddedince yanlış anlamada olabiliyor(bizi beğenmedi,sevmedi vs gibi)
    Bulunduğumuz yere gelen turcu arkadaşlarımızada mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyoruz.
    Yalnız birde şu cebine para almadan yada para olduğu halde cebinde akrep olan turcular var.Halkımızın iyi niyetini,yardımseverliğini bilen bu uyanık geçinenler var.
    Üç kuruş için,bir çay,yemek için insanlara yalan söyleyip onların iyi niyetini suistimal eden asalaklar ben bunlara karşıyım.Zira bu şahıslar milleti bisikletlilerden yada gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlardan halkımızı soğutuyor.
    Minumum seviyede harcama yapılmasına ,insanların kendi gönüllerinden yaptığı ikramlara karşı değilim ama Beleş tur yapmak isteyerek,insanlarımız iyi niyetini suistimal edenlerede karşıyım.
    Cebinde tuvalete gidecek parası olmayanların ve cebinde akrep olanların ona buna ağız eğerek ,dilenerek keyif çatmasıda hoş değil.
    Turcu adam para harcamaz lafına katılmıyorum.Turcu adam minumum seviyede para harcar(isteyen istediği kadar harcayabilir).Parası olmayan adamında insanların yardımseverliğine güvenip uzun yola çıkmasınada karşıyım.
    Bu benim görüşüm.ben böyle düşünüyorum.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Kuzey Ege ve serdarkoc bunu beğendi.
  3. serdar md

serdar md Yeni Üye

Adı:
    serdar
    Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    @Edip Dinçer hasanın turunu okudum üstad belli bir amaca yönelik turları,turcuları bunun dışında tutuyorum.Amacı insanlara yardım etmek Yada daha başka bir amaç uğruna turlayanlar değil.Beleş turcular hedefim.Yada tur yapmak için yok yardım vs amaçlı kılıf uyduranlar.

Edip Dinçer bunu beğendi.
  4. ilker Coşkun

ilker Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Turculuğun amacı beş parasız yolculuk yapmak değil tamamen belkide vücudunun bir parçası kabul ettiği bisikleti ve doğayla bir olup keyifli vakit geçirmektir. Zaman zaman para da harcanır veya beş parasız 100 lerce km de yapılır. Ama ahlak hiçbir zaman elden bırakılmaz. Ben ve eminim birçok insan böyle eğitildi ama insan olmayan da çok var ne yazık ki.

5. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Başlığa cevap olarak kendi fikrimi,zevkimi yazıyorum , harcar.Harcamazsam turdan keyif alamam ben.

6. vercenik

vercenik Yeni Üye

Adı:
    Ibrahim Y.
    Seviye:
    Tur işini sadece parasız yada minimum harcama- para ile yapılan bir aktive olarak görmemek lazım.
    Son derece pahalı ve sofistike bisiklet turları var. Hatta İtalya da gurme bisiklet turları bir hayli yaygın, gün içinde size verilen Pinarello bisikletlere, pro rehberler eşliğinde binip, çok özel gurme restaurantlarda yemek yiyip, 5 yıldızlı hotellerde kalıyorsunuz. Genelde 1 hafta- 10 gün falan sürüyorlar.

Bisiklet her ne kadar konsept olarak insan gücüyle hareket eden ve ulaşım masrafını sıfıra indiren bir araç olsa da,
    pek çok tur yapan insan için özgürlük ve tadını çıkara çıkara, ağır ağır gezmek demek.
    Yurt dışında credit card touring'de son derece yaygın ve açıkcası bana da belki de yaşımdandır son derece cazip geliyor.
    Yapmasıda son derece kolay, iyi bir yol bisikleti, bir kredi kartı, yağmurluk ve diş fırçası vs. max. 3-5 kg.
    Alplerde bu şekilde gezen o kadar çok kişiye rastladım ki.. Uçakla istediğin ülkeye git, 2-3 hafta bisikletinle takıl sonrada ülkene geri dön.

serdar md ve berkex bunu beğendi.
  7. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Konu ne üzerine yazılmış anlamadım. yakın zamanda başınıza anlattığınız gibi bir olay mı geldi acaba. Parasız yola mı çıkılırmış deli divane olmak lazım ya kimse yardım etmedi ne olacak taş toprak mı yiyeceksin

Bülent Ç. bunu beğendi.
  8. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kimi 9 ay, 10000km gezer 0 lira harcar. Kimi 2 gün, 100km gezer, gece otelde kalır 500lira harcar. "Turcu şöyledir", "Olur mu öyle şey, böyledir" diye kategorize etmesek olmaz mı? Sadece "Ben şöyle yapıyorum", "Ben de böyle"de kalsa bu sohbetler hayat daha kolay olacak, hepimiz için.

Bak şimdi, yoksa ben de insanları "insanları kategorize edenler ve etmeyenler" diye kategorize mi ettim? Bir kısırdöngü yarattık gördün mü. İster misin pedal çevirmeden giden bisiklete bağlansın bu mevzu :)

9. serdar md

serdar md Yeni Üye

Adı:
    serdar
    Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Turcu adam para harcamaz lafını çok duyduğum ve bana ters geldiği için yazdım bu konuyu.Yeri geldimi minimum para ile tur yapılır fazla harcama yapılmaz,yeri geldimi otelde vs kalınır parada harcanır.

Kaan.Özçelik bunu beğendi.
  10. vlknbskrt

vlknbskrt Yeni Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Günde 5-10 lira ile sadece karnını doyurup da yol alınabilir. 50-100 lira harcayıp gezdiği yerlerin farklı nimetlerinden faydalanarak da yol alınabilir. Kişinin kendi bütçe ve amacına göre değişir yani. Ama nasılsa bana yardım ederler diye parasız yola çıkmak akıllı insanın yapacağı bir iş değil. Kendi görüşüm..

serdar md bunu beğendi.
  11. Burak_Cakir

Burak_Cakir Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Çakır
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bu sene bir haftada 300 tl harcadık bunun 150 lirası ulaşımdı. yani 1 haftada 150 lira harcadık

12. Kubilay Koparan

Kubilay Koparan Arıza Üye

Adı:
    Kubilay Koparan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ona bakarsanız kimisi benim gibi 300 tl lik bisiklete biner kimisi 30.000 tl lik bisiklete bu kişinin kendisinin bileceği iş bence ahlak konusu hariç yanlış bir tutumdasınız
    Herkezin Hayatına Kimse Karışamaz
    Diyerek tatlı bir şekilde noktalıyorum.

engin444, Yasar38 ve serdar md bunu beğendi.
  13. Yuppata

Yuppata Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İhtiyaç var ise olur ama pintiliğinde alemi yok.

serdar md bunu beğendi.
  14. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Valla onu bunu bilmem de gectigimiz koylerde eger davul zurna sesi geliyorsa genelde yore halki ile kaynasmak ve kultur alisverisi yapmak anlaminda muhakkak koye soyle bi dalariz. Ayrica koy dugunleri genelde yemekli olur.

kare2emre, serdar md ve Mesut A.. bunu beğendi.
  15. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  16. Bahadır Aktaş

Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence bisikletle turlamak diğer yakıtlı araçlara göre (kısa mesafeler haric) daha pahalıya geliyor çünkü araçla 3 saatte gideceğiniz bir yolu ortalama bisikletle 2günde alıyorsunuz bu 2 gün içinde yemek konaklama bol su vs gibi giderleri düşününce örneğin samsun'dan yola çıkayım batum'a gideyim derseniz bisikletle ulaşım benim standartlarıma göre pahalıya geliyor. Herkesin tur içinde masraf tercihleri ayrıdır saygı duyarım :)

serdar md bunu beğendi.