Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur yapmak hakkında sorular

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Bugraacik tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Bugraacik

Bugraacik İstanbul Bisikletlisi

Adı:
    Buğra Açık
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaslar bi kaç sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim.

Şuan carraro 032 yol bisikletim var. Ve kısa bi süre içinde tur yapmayı planlıyorum. Yol Bisikleti ile tur yapmanın ne gibi faydaları ve zararları olabilir?
    Veya özel olarak ne yapmalıyım ki daha sağlıklı bi tur olsun?
    Sormayı unuttuğum fakat sizin tavsiye vermek istediğiniz detaylar varsa seve seve açığım.

2. mariokaldato

mariokaldato Özlem, Yün don ve epılpay

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bagaj takilabiliyorsa kadroya ne ala ama yoksa buyuk problem

3. yaoart

yaoart Yeni Üye

Adı:
    Oğuz Y.
    Seviye:
    @Bugraacik
    • Bagaj bağlantı noktaları olmadığı için taşıma işini sırta alacağın çanta ile yapabilirsin, ancak uzun bir yolculukta ciddi sırt ağrılarına yol açar.
    • Harcadığın efor artar. Bisikletin taşıyacağı yükü sen taşımış olursun.
    • Gideceğin yol %100 düz olmayacak, yeri gelecek tırmanacaksın yeri gelecek bozuk yoldan gideceksin. O bisiklet seni normal bir tur, tur amaçlı mtbye oranla yoracaktır.
    • En basiti 2x9 çekiş ile 3x9 çekiş farkı diyelim.
    • Ayrıca riskli de olacak, bahsettiğin bisiklet V frenli. Ani frenlemeler, yüklü sürüş ve hız konusunda ki fren mesafesinde disk frene göre daha alt seviyede kaldığı aşikar.
    • Bir noktadan sonra ısınma ve aşınma payı lastikler de fark göstermeye başlayacaktır. Olası ıslak zeminler de ki performansı saymıyorum bile.
    Tur için artısı olur mu? Dersen onun için aklıma gelen pek bir yanı yok, ama hız ve hafifliği artı kabul edilebilir sanırım. Lastik değiştirerek lastik patlama tehlikesini de en aza indirgeyebilirsin. Yine de cyclecross modeller daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Yada üzerinde bagaj bağlantı noktası bulunan yol modelleri

4. alinahit

alinahit Üye

Adı:
    A.Nahit Çağ
    Seviye:
    her zaman savunduğum bir düşünce var yapabildikten sonra market bisikletiyle bile tur yapılır. zor olur; ama yapılabilir. yol bisikletiyle de yapılır @mariokaldato ve @yaoart olası sıkıntıları belirtmiş zaten. bagaj meselesini römork tipi bagajlarla ya da sele borusuna takılan portbagajlarla çözebilirsiniz. sele borusuna takılan portbagajların tartma kapasitesi düşük oluyor bunu da düşünmek gerek. bana göre en büyük dezavantaj yoldan hiç çıkamayacaksınız demektir. tabii turun mahiyetiyle de alakalı; fakat bence çok büyük kayıp.

5. sahbaz061

sahbaz061 Aktif Üye

Adı:
    Mehmet Ali Şahbazoğlu
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Bugraacik Merhaba bu konuyu bende araştırmıştım ve forumda bu konuda açılan bir hayli konu mevcut okuduklarımdan çıkardığım sonuç şu. Yol bisikletiye pek ala tur yapılır peki sakıncası neler olabilir
    *Lastik ebatı küçük olduğu için tur bisikletine oranla daha fazla patlama ve yıpranma sorunu oluşabilir.
    *En önemli sorunlardan biri kadroda bagaj deliği olmaması bu problem alternatif bagajlarla çözülebilir fakat bisikletin ağırlık merkezi değişeceği için bir takım teknik sıkıntılar oluşabilir.
    *Yokuşlarda çekiş sisteminin yetersiz kalabilir.
    *Gidon tur bisikletine göre daha alçak olduğu için uzun turlarda bel boyun ağrısı oluşabilir.

Artı olarak yol bisikletinin hafifliği sayılabilir.

Forumda yol bisikletiyle tur yapan çok sayıda arkadaşımız var ve genelde şu söyleniyor konaklama pansiyonlarda yapılacaksa yani fazla bir yük taşınmayacaksa yanınızda çok rahat şekilde turunuzu tamamlamanız mümkün çadır vs. taşınacaksa durum biraz daha zor olabiliyor.

Bende kurban bayramından sonra yol bisikleti almayı planlıyorum ve 1-2 haftalık turlar yapmayı planlıyorum turlar pansiyon konaklamalı olacak durumumu göz önüne alarak benim yapmayı planladığım turlarda yol bisikleti sorun oluşturmayacak gibi gözüküyor.

Eğer bisikletinizde kadro deliği yoksa delta bisikletin internet adresinde yol bisikletine uygun bagajlar bir göz atabilirsiniz.