Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur Sonrası Kasları Dinlendirme

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Serkan.Ç. tarafından paylaşıldı.

1. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    soğuk su ya mı sokuyorsunuz bacaklarınızı... neler yapıyorsunuz ?

Furkan D bunu beğendi.
  2. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    bende merak ediyorum arkadaşlar..ben soğuk suya koyuyorum ve sonra çok ağrırsa duvara dikiyorum :)

3. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kaslarda asit biriktiğini duymuştum o yüzden ağrı oluyormuş. Bende tur bittikten yarım saat sonra ovuyorum. Etkili oluyor ertesi gün ağrı yerine sadece yorgunluk oluyor.

4. ismet caner

ismet caner Aktif Üye

Seviye:
    Kaslarda yorgunluk asidi olarak bilinen laktik asid birikir.Bunu dağıtmak soğuk su ile yapılabilir.

5. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Peki biriktirmeden binilse olmaz mı?

6. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Kaslarınıza yeterli oksijen gitmediğinden kas hücreleri oksijensiz solunum yapar sonucunda laktik asit ortaya çıkar . Laktik asit beyni uyarır ve siz yorgunluk hissedersiniz. Ancak laktik asit kasta hemen dağılmaz çözümse güzel bir masaj ve soğuk su terapisidir arkadaşlar. Siz ne kadar iyi nefes alsanız da yoğun spor aktivitesi sırasında oksijen yeterli olmayacaktır. Yani laktik asit kaçınılmaz.

Emrah Pektaş ve ihtiyar bunu beğendi.
  7. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    pist bisikletinden gelme bisikletçilerin hepsi gerçi şimdi bütün herkes uyguluyor yarışlarda
    tur bittikten sonra hafifi hafif tempoyu düşürerek bisiklet kullanıyorlar ama biz amatörler bunu nasıl uygularız bilemiyorum

8. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Soğuma hareketleri yapıyorum. Faydası oluyor.

9. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Soğuk su ve masaj birebir :in: Ama çok soğuk suyu doktorlar fazla önermiyor.Bacaktaki damarları çatlatıyormuş.Şu anda da yaz aylarındayız yolunuzun üstündeki çeşme vs.. yerlerden de bacaklarınıza soğuk su tutarsanız tur esnasında oluşan yorgunluk hissini de oldukça azaltmış olursunuz.
    Fransa turunda adamlar takım arabasından aldığı suyu bacağına boşaltıyordu bir keresinde :)

10. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Soğuk suyun olayı da şudur, siz bacağınıza soğuk su uyguladığınızda damarlarınız daralır damarlarınız daraldığında da o bölgede bir nebze kan akışı yavaşlar buda acıyı daha az hissetmenizi sağlar. Bir yerinizi vurduğunuzda o bölgeye buz koymanın amacıda budur

alper öztürk bunu beğendi.
  11. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yanlis söylüyorsam düzeltin:
    Kaslarin calismasi sirasindaki yanma sonucunda süt asidi( ben türkcesini yazdim, sizin deyiminizle laktik asit) ortaya cikiyor. Bu süt asidi sürekli olarak kaslardan tasinip yok ediliyor. Süt asidi üretimi ve tasinma hizinin dengede oldugu nabiz degerine Aerobi esigi diyoruz. (Aerobi-Anaerobi siniri, hangi tabiri kulanirsak kullanalim). Antrenman seviyesine göre bu düzey her insan icin farkli, ve teorik olarak yakilacak karbonhidrat bitinceye kadar bu düzeyi asmamak sartiyla sportif faaliyet sürdürülebilir ve bir süt asidi miktarinda bir artis olmaz. Bu düzeyin üzerine cikildigi zaman üretilen süt asidi miktari, tasinabilenden fazla olacagi icin miktarda artis olur ve sonunda miyozine etkisi sonucu kramplara yol acabilir.
    Aerobi esiginin altinda bir nabiz degerinde, bir birikim söz konusu degildir. Fakat sportif faaliyet sona erince son kalan süt asidinin de vücuttan atilmasi bir süre ister.
    - Bir sekli aktif olarak buna yardimci olmak amaciyla cok hafif ve zorlamaksizin hareket ederek kalan süt asidinin vücuttan atilmasini saglamak. Yani kan dolasimini hemen düsürmemek.
    - Diger bir sekli: " soguktan donani buzla ovarlar" tabirini isitmissinizdir. Soguk karsisinda vücudun dogal reaksiyonu olarak vücutta sivi tasiyan kanallarin(damarlar ..v.s.) genislemesiyle kan dolasimi ve benzeri faaliyetlerin kolaylastirilmasi, kalan süt asidinin de kolayca tasinmasina yardimci olmak.
    - Masaj yapmak ta yardimci olur.

Topik acilirken "tur" tabirini kullanmissiniz. Eger bu tur gezinti amacliysa, aerobi seviyesinin üstüne cikmak genel olarak gerekli degildir.
    Eger antrenman amacliysa, bazi kosullarda bu seviyenin üzerine cikmak kacinilmaz bir durumdur. Ama genel olarak antrenmanlarin da büyük bölümü, hemen hemen tamami, bu seviyenin altindadir.
    Bu forumdan bir örnek vermek gerekirse; Dogu Karadeniz, Kackarlar yöresinde büyük turlara cikan Hüseyin Celebi isimli kullanici, yer yer tur sirasindaki nabiz degerlerini de vermekte. Cok güvenilir olmayan 220-yas= azami nabiz, dolayisiyla esigi %80 den kaba taslak hesaplarsaniz, aerobi esigine cok yaklasmadigini görürsünüz.
    Kendisini örnek verdigim icin özür dilerim, kusurumuza bakmasin. Ancak bu sekilde bu turlari yapabildigini, tur sonunda bacaklarinin fazla agrimadigini saniyorum.

uğursprint, Koray Uzun ve Serkan.Ç. bunu beğendi.
  12. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Antrenmana ısınma harekeleriyle başlayıp aç germe yaparak bitirmek de ağrıların azalmasına ve kas tınısının artmamasına yardımcı olur. Tercihe göre bir bira da damarları genişletip dolaşımı rahatlattığı için önerilebilir. Alkolün vücuttaki su miktarını azalttığını ve bir süre sonra baş ağrısı ve halsizlik yapabileceğini de unutmamak lazım.

ihtiyar bunu beğendi.
  13. uğursprint

uğursprint Yeni Üye

Antrenman yapılacaksa öncesi ısınma hareketleri ile açma germe ve antrenmanın son 10 dakikası boşa pedal çevirme sonrası açma germe yapılırsa laktik asitlerin dağılımında büyük yarar sağlanacaktır.Bir gün sonrada sabah kalktığımızda ağrılarla kalkmayacağız.

ihtiyar bunu beğendi.
  14. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Duş alıp, kanepeye ayakları uzatıp birşeyler içiyorum şahsen :)

ihtiyar bunu beğendi.
  15. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tura son vermeden önce 15 - 20 dk kadar hafif tempoda pedal çevirmeye devam ederim. Duştan sonra ayakları uzatıp yine 20 dk kadar bacakları germe hareketi yaparım. Bu arada titreşimli masaj aletleri ağrıları dağıtmada oldukça faydalı tembelliğim üzerimdeyse masaj aletini kullanıyorum. Suda dinlendirmeyi tercih edecekseniz suyun içine bir miktar deniz tuzu ve elma sirkesi katıp karıştırın.

ihtiyar bunu beğendi.
  16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
  17. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benim deneyimlerim, gözlemlerim sonucu yaptıklarım şu şekilde;

Tur bittikten sonra 10-15 dakika kadar evimin etrafında çok yavaş tempoda sürerim bisikletimi. Bu arada kasları esnetecek hareketler yaparım. Bu sayede kaslarda birikmiş laktik asidi bir miktar uzaklaştırmış oluyorum
    Sonrasına eve gelip protein tozumu ve alıyorsam eğer diğer desteklerimi alırım. Bu hızlı gelişmek ve toparlanmak için.

Bu arada küveti belime kadar soğuk su ile doldururum. Ardından küvete oturup 10dk kadar kalırım orada. Bu yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi kan akışının azalmasına neden oluyor. Fakat sonrasında normal su ile duş aldığınız zaman aynı bölgeye "taze" kan gittiği için toparlanma ve yaralanmalarda iyileşme çok daha hızlı gerçekleşiyor.

Arkasından "normal" duşumu alırken bacaklara masaj hareketleri yapıyorum.

Ardından yemeğimi yer, vitamin ve mineral desteklerimi alırım.

Ondan sonra zaten, eğer çok çok yorucu geçmediyse tur eğer, olması gerektiği gibi devam edebiliyorum günlük hayatıma.

18. Semih Emre

Semih Emre Yeni Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    tekkir ve ToffieBoi bunu beğendi.
  19. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Gökhan Bey, diyelim ki destek maddesi değil de, dolaptaki gıda maddelerinden almak istiyoruz. Önerebilecekleriniz nelerdir? Protein tozuna alternatif olarak soruyorum yani.

20. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Protein tozu çok gerekli değil aslında. Ben yurtdışında yaşıyorum şu an, öyle olunca beslenmem istediğim kadar sağlıklı ve dengeli olmuyor. Öğrenci yaşamı vs. O nedenle idman sonrası mecburen yöneliyorum.

Ben o an evde protein kaynağı ne varsa onu yiyorum. Tavuk göğsü, somon balığı, ton balığı yapması en kolay ve genelde en çok tavsiye edilenler. Ayrıca hindi göğsü için oldukça iyi yorumlar var internette. Onun da pişirmesi oldukça hızlı ve kolay.
    Tavuk göğsü az yağlı tavada, eğer yeterince inceltildiyse 5-6dk içinde pişiyor.
    Ton balığı salata ile oldukça güzel oluyor.
    Somon balığı ise çiğ bile yenilebilir eğer çok eski değilse. Ben genelde buharda haşlamayı tercih ediyorum. Fakat yeni tarifim tuz, karabiber ve yeşil çay ile (evet yeşil çay. Bildiğiniz sallama çay poşetini kesip, tuz-karabiber gibi gezdiriyorsunuz üstünde) tatlandırıp çok az yağlı tavada kızartmak. Oldukça lezzetli oluyor o da.

Yumurta klasik, ama kahvaltıda yediğimizi düşünürsek fazlası pek iyi değil. Özellikle sarısı karaciğer için pek faydalı değil.