Tur Öncesi Antreman Önerisi ?

Tepki
1
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar 24 Nisanda bisikletimi alıyorum. Temmuz ayında da Konyadan otobüsle Antalya ya oradanda sahil yolundan Muğlaya kamplı tur planlıyorum. Bu tur için bisikletli antemanlara mayıs ayında başlayacağım 1,72 boyunda 80 kiloyum. Koşamıyorum kesinlikle nefesim kesiliyor ama 40-50 kilometre yürüyebiliyorum. Ancak sürekli yürüyemem okulada vakit kalmalı :) Öyle çok bi kasta yok 22 yaşındayım. Esasen sadece alt baldır kaslarım iyi seviyede sadece.

Kısaca şişman tur hevesli bu arkadaşınız için antraman tavsiyeleriniz nelerdir ? Mayıs ayından itibaren bisikletle uzun sürüşmü yapıyım sert rampa mı çalışıyım. yüksek vites mi kullanıyım sürekli zorlayım mı süre az ne yapmalıyım.

Scudo

Muhammed Durgut

Aktif Üye
Tepki
90
Yüksek kadans da antrenman yapmanızı öneririm.

Uzman görüşleri incelendiğinde bir bisikletçi 80 devirde de 110 devirde de rahatlıkla sürüş yapabilmelidir. Antremanlarda yüksek devir çalışmaları yanında aralıklarla düşük devir çalışmalarına ve deparlara da yer verilmeli.(Alıntıdır)

Yüksek vites(Düşük kadans) da bisiklet sürerseniz daha çabuk yorulursunuz enerji toplaması daha uzun dinlenmelere yol açar eklem arıları gibi sağlık sorunları da görebilirsiniz ben ilk başlarda düşük kadans da bisiklet sürdüğüm için eve geldiğimde kendimi bitmiş hissediyordum yürüyecek halim kalmıyordu ama yüksek kadans antrenmanları ile şuan normalde sürdüğüm sürenin 2 kat fazlasını sürebiliyorum ve hala enerjim olduğunu hissediyorum.
Bu konuyu okumanızı öneririm daha detaylı anlatım içeriyor (link)
Yazdıklarımı bu linkten alıntı yapmadım hem link verip hemde oradan alıntı yapmak biraz gereksiz olurdu :)
Bu benim deneyimim umarım faydalı olur.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
bence turu eylüle ekime falan erteleyin 2 aylık antrenmanla o yol çok fazla gelebilir güzergahta zaten bol bol yokuş var üzülme şansınız yüksek

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
2 aylık süre yeterli olacaktır... Önerim, günlük en az 25 -30 km bisiklet kullanmanız, haftasonları bu mesafeyi 60-70 km üzerine çıkarmanızdır... Tura 2-3 hafta kala günlük mesafenizi 40 km üzerine çıkarmanızdır. Haftasonuda 80-100 km nin üzerine çıkmalısınız... Ortalamanızı saatte 18-20 km arası tutmaya gayret edin... Mümkünse biraz daha bu ortalamayı yükseltirsiniz...

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
artı temmuz ayında boğucu sıcaklıklarla savaşacak, o sıcakta demre'de 15 km'lik rampa ve devamında gelen sık rampalarla karşılaşacaksınız. tur haftasına kadar hergün bisiklete binip kondüsyon kazandıktan sonra yapılmayacak şey değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle altınızdaki bisikletin hem kullanıcısı hemde motor gücü olarak bütün iş sizde bitecek o yüzden makina yakıtsız olmaz.öncelikle yüksek karbonhidrat ağırlıklı sıkı bir kahvaltı öneriyorum.

Tepki
1
Bisiklet
Mosso
Bu tur için Kron XC 2000 Hidrolik Disk Fren doğru bir seçim mi ?

Anladığım kadarıyla düşük viteste çok çevirerek bacaklarımı kuvvetlendireceğim. Günlük bisiklet antremanlarına yoğunluk vereceğim. Belli kriterlerde sürüş çalışması yapacağım yani doğru anlamışımdır umarım. :)

Bisiklet gelene kadar çalıştırmam gereken kaslar var mı evde çalışabileceğim ?

Bide gün süre kaygım yok bol kamp atmak istiyorum. Bu yolu daha önce kat etmiş elinde rota yükseklik grafikleri var mı paylaşabilir mi ?

Teşekkür ederim

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
:) Alperen kilon çok fazla olmasada,atabilirsin.Yeşillik,sebzeye devam.Hamur işi,kuru yemiş,kola,hamburger,şeker vs.uzak dur.Yürüyüşe devam.

Bisiklete gelince.Örneğin ben 52 yaşındayım,17 sene sonra yeniden Bisiklete dönüş yaptım.1 Sene oldu.Önceleri 25-30 km.yol yapınca bitiyordum.:( Şimdi Allaha Şükür en az 50-70 km.ile tatmin oluyorum.Yazın 1500 km.uzun Tur Planım var,İnşallah,Nasip,Kısmet olursa..

Arkadaşların da önerdiği gibi Bisikleti mesafeyi artırarak,ne hızlı ne yavaş,Tempo da kullan.
Dur bakalım,daha yaşın genç,kendine öz güvenini kaybetme.

Başarılar.Bol Pedallar...