Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur Malzemeleri Topluyorum

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında yusuf ünlü tarafından paylaşıldı.

1. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Önceden konusunu açtığım karadeniz turum için hazırlıkları sürdürüyorum.

1. Dış lastik aldım.
    Günlerdir hangi gidon çantasını alsam, malzeme hurcu alsam mı, hangi lastiği alsam mı diye hem araştırıyorum hem dükkanlara soruyorum var mı diye.
    İzmirde Schwalbe kıtlığı var bunu farkettim. Orhan Kılıç abinin karadeniz turunda kullandığından esinlenerek Marathon Plus Tour almaya karar verdim. [​IMG]
    http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/marathon-plus-tour.html

700x35 lik alacam. Çünkü şu an kullandığım 40 lık lastik eskiden kullandığım 35 liğe göre performans farkı yarattı. Ayrıca kalın olunca fren performansını da artırmadı pek. Heralde 25 kg yük + 73 kg ben + piskıletim 13 kg yi taşır. Karadeniz yolları ıslak olur , toprak olur çamur olur toz olur deyip , Marathon Plus yerine tour alcam.
    Lastiği sonunda Sundu Bisiklet'te buldum.

2. Spd ayakkabı aldım.
    Yanında Mt43 Shimano spd de aldığımdan fiyatta bişeyler yaptılar.
    155 x2(lastik) + 190 Ayakkabı= 500 liraya verdi sağolsunlar. Taksit de yaptı ısrarlarım sonucu.

3. Gidon Çantası ; henüz almadım , karar aşamasındayım
    Yanımdaki elektronik cihazlar şunlar olacak gibi temel olarak:
    1. Telefon şarz aleti
    2. 2 tane romoss marka powerbank (2600 mah)
    2. 2 tane fener biri köpek kovuculu, diğeri de ışığı çok güçlü bişey
    [​IMG] tabi şarz aletleri ile beraber
    3. Canon Eos 550d fotoğraf makinesi

Hal böyle olunca su geçirmeyen bi gion çantası lazım oldu. Su geçiren normal çantalar 70 lira, su geçirmeyen XLC marka su geçirmeyen 150 lira
    Ortlib Su geçirmeyen çanta en iyisi olduğu iddia ediliyor. Bunu alabilirim ama gene izmirde yok istanbulda pedalbisiklette 210 lira galiba.

Bunlar hakkında yorumlarınızı alabilirim. Diğer aldıklarımı ve alacaklarımı gene bu başlığa paylaşacam. İşin doğrusu forumda uzun tur yapan arkadaşların hazırlık aşamasını okuduğumda çok şey öğrenmiştim.

Değer katan , olumlu da olsa, olumsuz da olsa ilerleten yorumlarınız güzel olurdu.

Teşekkürler
    Yusuf

Cüneyt HOCAOĞLU ve Turan Babacan bunu beğendi.
  2. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Köpek kovucuyu denedin mi? Gerçekten işe yarıyor mu? Bazı köpekleri daha da agresif yapıp saldırtığı söyleniyor. Biber gazı da yanına alsan daha iyi olur.

3. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    köpek kovucuyu birkaç kere denedim ,

Akşamları hep kovdu köpekleri, gündüz bi kere ters etki yapıp kovaladı.
    Benim köpek kovucu zaten ışık ve ses veriyor. Elektrik verdiği de söyleniyor ama herkes korktuğu için kimsede deneyemedim :)

Az çok iş yapıyor, çok sıkışırsam iniyom bisikletten

4. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  5. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Pedalbisiklet ile bir çok sorun yaşayan kişi vardı yanılmıyorsam, ben de pek memnun kalmamıştım kazıklamaya çalıştıkları için.
    Bike-components den sipariş ederseniz çantayı 2 hafta da elinizde olur.

6. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gidon çantası için bir de ZIXTRO'ya bakın derim...

7. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Cumartesi gündüz güneş altında Bornova'dan - Alsancak'a Sundu Bisiklet'e sürdüm.

Ama ne lastik ne de 43 numara ayakkabı varmış. 44 numara için beni ikna ettiler spd ile Bornova'ya döndüm ama ayağım ayakkabının önüne toplandı ve acıttı.
    aradım

-geri vercem dedim
    -hayhay dediler
    pazartesi gittim , sağı solu aradı Mt43 bulamadı mt44 buldu. Bir üstü modeli imiş

Yarın gel dedi. Ertesi gün gittim aldım

Lastikleri de söylediğiniz Bike-components den sipariş ettim. Çifti 38 Euro + 14 Euro kargo = 52 Euro = 151 TL.

Adamlar pazarlıkla 310'a vermişti. Bike-components çok iyimiş.
    Çantayı da oradan alabilirim.

8. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    şu kaynağı da inceleyebilirsiniz,döküman sayfasında da paylaşmıştım,yardımcı olabilir.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=128333&p=1686407&highlight=#post1686407

Bisiklet Turunun Temelleri: Bisikletle yolculuk yapmak isteyen herkese hitap edecek bir rehber.

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından diğer bisikletlilere yardımcı olmak ve yol göstermek için hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma.

Bisiklet turu yapmayı düşünen, yeni başlayacak olan veya tecrübeli turcuların tavsiyelerini merak eden herkes için 66 sayfalık bu güzel çalışmayı, yazarların izniyle Türkçe'ye çevirdik.

http://books.google.com.tr/books?id=...page&q&f=false

Üst sağ kısımdaki dişli işaretine tıklayıp pdf indirilebilir.

9. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Uzun yıllardır SLR ve DSLR makine kullanmış biri olarak diyebilirim ki fotoğraf makinesini almadıysanız bir kez daha düşünün derim. DSLR makineler muhtemelen sizin için fazladan ağırlık yapacaktır. Body ve yanında alacağınız lenslerle tur esnasında sizin için işkence olabilir. Sonuçta 18-55 kit lens sağladığı açılarla sizi tatmin etmeyecektir. Yanında ihtiyacınız doğrultusunda mutlaka lens alacaksınızdır. Bu hem maliyeti hem de ağırlığı arttıracak. Taşıması da ayrı dert.
    Zaten bu makineleri alıp sıklıkla Program Mod ya da Auto Mod'da kullanacaksanız zaten makineyi almanın anlamı yok. Boşuna fazladan para vermiş ve bütçenizi arttırmış olacaksınız.
    Size tavsiyem daha ufak kompakt makinelere bakmanız. Hem taşıması kolay hem de hafif. Daha üst sınıf makinelere illa ki bakmak istiyorsanız aynasız DSLR ya da aynasız kompakt makinelere bakabilirsiniz. Artık yön o tarafa doğru gidiyor.

Fikrimi söylemek istedim :)

10. evrenozbilen

evrenozbilen Velocity216

Adı:
    Evren
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir dslr fotoğrafçısı olarak kesinlikle katılıyorum. Dslr tadında, fiyat/performans olarak uygun ve kompakt Canon PowerShot SX150 i tavsiye ederim. Tek dezavantajı pil sorunudur (çabuk biter).

yusuf ünlü ve BFOkuru bunu beğendi.
  11. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aynasız kompakt makinelerden tavsiye vermek gerekirse FujiFilm x20 olabilir. Benim üniversiteden fotoğraf hocam mesela bir çok fotoğrafını bu makine ile çekmiştir. Çünkü pratik. Oysa elinde en iyi FF DSLR makineler var.

Bir çırpıda mesela neden diye özetlersek;

- 28-112 mm eşdeğer zoom yapabilirsiniz.
    - Diyafram açıklığı f/2-2.8 arasındadır. Böylece az ışıktı daha açık diyafram ile daha rahat fotoğraf çekebilirsiniz. 550D'nin kit lensi ise size f/3.5-5.6 (öyle hatırlıyorum) verecektir. Bundan asla memnun olmayacaksınız. Mecburen ISO'yu daha da arttıracaksınız ve bu seferde fotoğrafta istediğiniz kaliteyi elde edemeyeceksiniz.
    - 550D'den çok daha küçük bir makine. 28-112 mm sabit objektifi sayesinde ayrıca lens derdiniz de olmaz. Zaten kompakt olduğundan sabit objektifi var.

Bunun dışında diğer aynasız makinelere de bakabilirsiniz. Bir çok markanın aynasız makineleri mevcut. Bu makineyi inceleme fırsatım olduğu ve işinizi de görebileceği için tavsiye ettim. Gene lensi değiştirilebilir ya da kompakt aynasızlara bakabilirsiniz. Ya da hiç aynasızlara bulaşmayıp direk kompakt makinelere bakabilirsiniz.

Tabi ki bu tavsiye bisikletle tura çıkacağınız için taşıma kolaylığı olması açısından. Yoksa DSLR makinelerin aynasızlara karşı da hala çok üstünlükleri var. Ancak teknolojik gelişmeler yakın zamanda bunun da değişeceğini gösteriyor.

12. Turan Babacan

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aynasız nex veya nx tavsiye ederim. Modelleri hakkında fazla bir bilgim yok. Nex ve NX makinelerin sensörleri orta sekment dslr nin sensörleriyle aynı boyutta olması nedeniyle tavsiye ederim.

Aynasız kompact deyince nasıl ya diye afalladım bir anda. DSLR-Like lara bir şekilde farklı bir isim verip kazıklama politikası çıktı.

Üstündeki sensör 2/3" yazıp boyut vermemişler. Grafiği görünce büyük bir sensör gibi görünüyor ama 8.8 x 6.6 mm boyutunda bir sensör. Giriş seviyesindeki DSLR nin yarısı kadar bir boyuta sahip. Keskinlik, alan derinliği, akşam çekimlerinde önemli unsurlardan biri olan iso başarısı yeterli ışık toplayamadığı için vasat olacaktır. Bu tarz makinelerin sıfırına 400 TL den fazla para vermem. Kompact makine alacak isen Canon SX 150 alırım 200 TL yaklaşık aynı boyutta sensör var 1000 TL de cebime kalır. Af noktası ile yarı ve manuel ayarlar bulunmakta.

http://www.vatanbilgisayar.com/powe...kran-dijital-fotograf-makinesigri.html?srt=UP

Aynalı makineler için OLYMPUS E-PL3 17.3 x 13 mm sensör boyutunda x20 den iki kat daha büyük sensör var. Üstelik vatanda fiyatı 700 TL onu alırım daha iyi. Kompact makine sensörlerine 400 TL den fazla para vermek kazıklanmaktır. Fiyat Performans oranına tarafından bakarsak Aynı fiyattaki diğer ürünlerin yanında performansı devede kulak kalır.

İyi kalitede fotoğraf için NEX-NX tavsiye ederim. Paradan kısmak ister isen giriş seviyesi aynasızlarda işini fazlasıyla görür. DSLR Like, Aynasız Kompact lar için diyeceğim. O kadar para vermeye kesinlikle değmez.

Aynasız seçimi için linkteki konu yardımcı olacaktır. http://tahiryildiz.com/hangi-aynasiz-fotograf-makinesini-secmelisiniz/

13. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Turan Babacan da güzel bir şekilde açıklamış. Sadece itiraz edeceğim tek bir yer var.

demişsin. Yani biraz haksızlık olmuyor mu? D-SLR Like ile sabit objektifli aynasız bir makineyi bir tutmak biraz değişik oldu. İşleyiş ve teknik anlamda çok büyük farklar var. Çok farklı teknolojiler.
    Ben kendisine sadece bu makineyi boyutu ve üzerindeki sabit objektifi ile başka lenslere ihtiyaç duymayacağı için önermiştim. Taşıması kolay olur sonuçta. Tabi ki nasıl ve hangi amaç ile fotoğraf çekeceği ile de ilgili.

Sanırım ortak nokta bisikletle tura çıkıyorsanız DSLR makine çok da mantıklı bir tercih olmayacak :)

Bu arada Turan Babacan bir GO oyuncususun sanırım. Bir gün beraber pedal çevirme şansımız olursa yanımıza 9x9'a bir de tahta alalım :) 19x19 çok büyük olur ;)

Turan Babacan bunu beğendi.
  14. Turan Babacan

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Ben genelde bir şeyi alacağım zaman sadece araştırmasını yapıyorum. Sonra şu çıkmış bu çıkmış hiç umrumda olmuyor. Ondan sonrası sadece kendimi geliştirmek için bilgi araştırıp uygulamaya yöneliyorum. 1,5 sene önce araştırma yaptım ikinci el uygun fiyatlı D90 aldım. Ondan sonra makine araştırmasını bıraktım. 28-70mm yanına 50mm 1.8D aldım. Keskinlik, diyafram aralığı nedeniyle en sevdiğim lenstir. ^^ Ondan sonra da bir daha lens ve makineleri incelemedim o kadar. Haberleri bakar geçerim sadece. Fotoğraf çekim teknikleri, bilgiler, çekilen fotoğrafları incelemeye yöneldim. Alıyorum makineyi dışarda foto çekiyorum. O yüzden aynasız kompact denilince şaşırdım. DSL-Lİke ile aynasız kompact aralarındaki fark DSL-Like gövde büyüklüğü gibi görünüyor. DSLR-like lar DSLR görünlü ve o boyutlarda. Fotoğraf çekerken aynanın sesi gelmez çünkü içinde ayna yoktur. Çünkü DSLR-Likelar kompact makine içi taşırlar. Aynasızlarda aynı sensörlerden taşıyor. İçi kompactır. Görünüşü aynasız makine gibidir. Muhtemelen aynasız makinelerin çok tutulmaya başlaması nediyle DSLR-likeların gövdesini küçültüp aynasız kompact olarak çıkartılar. Ucuz kompactların sensör boyutu 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm) kadardır. Bunların 2.3" 8.8 x 6.6 mm kadardır. 2mm için 1000 TL fazlaya para vermeye değer mi? Bence değmez.

Aynasız kompact makine üzerine fotoğraf sitesinde konu açar daha detaylı bilgi alırım. Oradan gelen bilgiye göre bilgilendiririm.

Go olayına gelirsek. Ebet go oynuyorum. ^^ İstanbul'a ender gidiyorum. Muhtemelen anca seneye yazın tekrar giderim. Bu yaz gitmek istesemde gidebileceğimi sanmıyorum. ^^ İstanbul'a gelmem durumunda mutlaka oynarız. ^^

Murat Ü. bunu beğendi.
  15. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    DSLR konusunda önerileriiniz çok mantıklı ama halihazırda canon eos 55od var 18-55 lens ile birlikte.

Kompakt makinem yok, cep telefonu ile çekiyodum 1-2 günlük turlarda o da güzel olmuyor.
    Şimdi kompakt makine almak da mantıklı olmaz sanırım onun yerine gopro da alınabilir çünkü.

Makinaya zarar gelmesin diye işte ortlien gidon çantası sipariş edecem. Lastikler almanyadan Türkiyeye varmı bile :)
    Yani çabuk geliyor

16. Turan Babacan

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisiklet için gopro oldukça güzel. Aslında bisiklet için bunu da + olarak bir yere yazmak lazım.

17. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar

Shimano M33 ve M43 modeli arasında hangisi daha konforlu ve dayanıklıdır? Veya ne gibi artıları/eksileri vardır?

Aynı şekilde M34 ve M44 arasında ne gibi farklar var. Artıları/eksileri nelerdir?

Tecrübe ve bilgi sahibi arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

18. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Merhaba Tahir,

Ben 2013 mtb kilitli ayakkabılar MT43 ve MT33 idi. Başkaları da vardır ama bunlar yürümek için avantajlı deniyor.
    Mt43 bağcıklı ve cırtcırtlı mt33 ise yalnız bağcıklı.

2014 de yenilenmiş galiba. Mt 34 ve 44 oldu. Ben 43 alma niyeti ile bisikletçiye gitmiştim. Mt34 ile geri döndüm :)
    Yani benimki cırtcırtsız.

2014 serinin renkleri havalı bayağı

tahirkaya bunu beğendi.
  19. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şu anda piyasada iki model de var. Peki siz M34 ile M44 arasında karşılaştırma yaparsanız hangisi alınabilir?

M44 fileli olduğu için zarar görmesi daha kolay görünüyor.

20. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Valla ben mt34 aldım bi sıkıntı yok.

Ama MT44 üst model ve daha pahalı olduğundan daha rahat olabilir :D