Tür- Kadro- Marka- Model Seçimi?

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Herkese merhaba forumu uzun süredir takip ediyorum aktif olarak katılamasam da tur paylaşımlarını okuyorum...
Son 1 senedir bisiklet incelemeleri ve şikayetleri konusuna göz atamadım.
Şimdi öncelikle bu sınıfta ilk bisikletim olacak o nedenle yardımlarınıza ihtiyacım var.
Boyum: 174
Kilo: 65-70
Öncelikle bisiklet ile yapmak istediğim
Kısa dönemde 200 km'lik bir karadeniz turu.
Uzun dönemde;
Karadeniz sahil yolunda uzun yollar yapmak örneğin şu anda ben Hopa'da ikamet ediyorum buradan memleketim olan Çorum'a kadar gitme gibi bir hayalim var... (yaklaşık 700 km)
Ancak bu genellikle tatil dönemlerinde olur yani maksimum yılda bir kere olabilecek bir şey.
Bunun dışında kısa mesafede kullanmak istiyorum ( 15+15 km ) şeklinde karadeniz sahil yolu..
Tabi Karadeniz'in o eşsiz doğasında da gerektiği zaman kullanmak istiyorum örneğin bir köy yoluna korkmadan gidebilmeliyim...
Bunları kararsız olduğum için yazıyorum sizler bu işin ehli olanlar öneride bulunursa ona göre hareket edeceğim...
Nasip olursa yaza kadar bisikletimi almayı planlıyorum...
Yani genel olarak şehir de kullanacağım arada az da olsa arabaların gittiği yollardan doğayla başbaşa kalabilirim...
(atlayıp-zıplamayacağım veya ormanın içinden şehre inmek gibi extreme bir hayalim yok)
( ince teker alıp uzun yolda rahat etmek istiyorum ancak doğayla baş başa kalamayacağım ve ince tekerde eğilerek kullanılınca bel ağrısı oluşabileceği korkusu da beynimin bir tarafında yer ediyor)
Bütçem taksit yapılırsa: 1200 seviyesine kadar çıkabilir...
Sizlerden istediğim bu boy ve kilo ile öncelikle hangi ölçülerde bir bisiklet tercih etmeliyim veya bunları tam söyleyebilmeniz için bacak boyumu yazmama gerek var mıdır?
Bisikletin boyutu ne olmalı:
Türü: Mtb- Şehir- yol- hibrit hangisi
marka model olarak önerebileceğiniz bisikletler nelerdir.
Bir de fren konusunda herkes farklı bir şey diyor..
disk frenden uzak dur hidrolik en iyisi falan bu konuları da göz önünde bulundurarak yardım edebilir misiniz?
Yukarıda aklımda olan tüm soru(n)ları dile getirdim neredeyse yardımlarınızı bekliyorum...
Bisiklet önerirken lütfen internetten satış yapan sağlam bisikletçilerin linkiyle birlikte verin bisiklete karar verince onun içinde ayrı bir konu açmayım...
Not: Salcano istemiyorum.
]Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
acizane 2013 model sedona 321 veya 2014 model sedona 310'u önerebilirim.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@MUSA Ç.

Teşekkür ederim önerin için, başka önerisi olan var mı?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Başlık çok iyi. bu sırayı takip ederek karar vermeniz en doğrusu olacak. O zaman önce ne tür alacaksınız onu düşünelim. Bence yaptığınız açıklama için size en uygun olan bir şehir tur bisikleti. Normalde asfalt yada düz yolda bineceğim, yılda bir iki kez uzun tur yapacağım hoplayım zıplamayacağım ekstrem hareketler yapmayacağım demişsiniz ve yeri geldiğinde köy yolarına girmekten korkmayacağım demişsiniz. Bence bu noktada kilitlenebilen maşalı 28'' jantlı bir şehir tur bisikleti işinize yarayacaktır. Ayrıca uzun turlarda bagaj kısımlarının olması yanına eşya alabilmeniz sizin faydanıza olacaktır.
*
Başlıktaki kadro ibaresinden kastınızın kadro boyu olduğunu düşünüyorum. Şehir bisikletleriyle çok aram olmadığı için bu kısmı benden daha çok bilgi sahibi kişilerden daha doğru bilgiler almanız için boş bırakıyorum.
*
Marka model kısmına gelirsek. Bütçeniz 1200 tl civarı. Salcano istemiyorsunuz. Sedona, Carraro, Kron, Merida markalarına yönelebilirsiniz.
Model olarak Carraro sportive 225, Carraro sportive 227, Merida Crossway 20v, Sedona 310 gibi modeller işinizi görebilir bence.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@ömer karan

Önerileriniz için teşekkür ederim muhtemelen Şehir-Tur bisikleti alacağım zaten öncelikle 28 jant bisiklet önermenizin nedenini öğrenebilir miyim?

Bunun boyumla bir alakası var mıdır?

2. olarak sadece merida ağırlık yazmış diğerleri de aşağı yukarı 13 kg civarı mıdır?

Şu anda önerilerinizi kaydettim başka öneriler de bekliyorum.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Arkadaşlar var mı önerisi olan?

Bir de bisikletin boyutunu ne almalıyım bu boyuma göre?

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
SHIMANO Vites çeşitlerinin iyiden kötüye sıralanışı nedir

Örneğin Sedona 325 de SHIMANO Acera var Carraro'larda SHIMANO Altus var... Acera daha üst sekment midir bunun sıralamasını öğrenebilir miyiz?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Safa Arslaner

Şehir tur bisikletleri genelde 28'' jantlı oluyor. Özenerek 28'' jantlı bisikletleri seçip söylemedim size. Boyunuzla vs bir alakası yok. Sadece bütçenize ihtiyacınıza uygun tutulan memnun olunan bisikletleri paylaştım sizinle.
*
Merida ağırlığını belirtmiş diğerleri belirtmemiş sitelerinde bu olabilir. Yazarlar yazmazlar diyebileceğimiz bir şey yok. Ancak o modeli kullanan kişilerden bilgi edinebilirsiniz. Ancak aralarında çok fark olacağını zannetmem. Hepsi birbirine yakın ağırlıktadır diye düşünüyorum.
*
Kadro boyunu tam net konuşmak istemiyorum. Çünkü şehir bisikleti ilgi alanıma girmiyor o yüzden yanlış bilgi vermekten çekiniyorum. Net olmamakla birlikte 17'' yada 18'' size uygun olabilir diye düşünüyorum. Konu hakkında kesin bilgisi olan birinin yorumunu dikkate almanız sizin için daha faydalı olur. Yada forum da yada internette biraz araştırma yapabilirsiniz.

@Safa Arslaner

Bildiğim kadarıyla shimano nun en alt seviyeden en üst seviye ye sıralaması şu şekilde
Tourney, Altus, Acera, Alivio, Deore, LX, SLX, Deore XT ve XTR

• Beğen

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@ömer karan

Cevaplarınız için teşekkür ederim hocam...

Şu anda sedona 325 gibi düşünüyorum ancak bisiklet kullanan kimse yok forumda galiba üzerindeki ekipmana bakıp yorum yapma şansınız var mı?

(link)

325'in görüntüsü çok hoşuma gitti ancak bu bisiklet 1400 lira değer mi bilmiyorum veya 310dan ne kadar öndedir carraro bunların neresindedir tam olarak çözemedim sedona 325 görüntü olarak önde ancak ekipman olarak araştırmalarım devam ediyor..

Forumda carraro sportive kullanıcıları kulubü var ancak sedona'ların böyle bir şeyini bulamadım keşke olsa da oraya sorsam aklımda ne varsa...

Forumda bu kadar çok carraro kullanıcısını görmek de carraroya +1 değer katıyor diyebilirim.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@ahmet fatih elbir

Bilmiyorum öyle bir takıntı diyelim...

Diğer markalardan önerilerinizi beklerim

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Safa Arslaner

Carraro nun sportive serisi tutulan bir seri oldu. Dediğiniz gibi kullanıcısı da çok. Performans açısından da yorum yapmak istemiyorum pek. Şehir bisikleti kullanmadığım için yeteri kadar tecrübe sahibi değilim.

• Beğen

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@ömer karan

Carraro'nun bu kadar kullanıcısı olması güven veriyor ancak hepsi seleden, gidondan, vitesten gelen tıkırtıdan şikayet etmiş neredeyse buda arada kalmama sebep oluyor...

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Safa Arslaner

Bisikletinize gerekli bakımları yapıp dikkatli kullandıkça bir şey olacağını zannetmiyorum. Carraro nun yol bisikletini kullandım bir zamanlar öyle bir sorunum olmadı ama o modellere özgü bir sorunda olabilir. Araştırmakta dikkat etmekte fayda var tabi. İçinizi ne derece rahatlatır ne olur bilmem ama her marka için ufak tefek bazı şeyler çıkıyor öyle. Mesela hatırladığım kadarıyla Salcano nun bazı modellerinde sele den gıcırtı sesi geldiği Trak in fx serisinde de böyle bir problem duymuştum sanki forumda tam hatırlamadığım için net bir şey söyleyip firma karalamak istemiyorum. Ama firmanın her bisikletinde olacak diye bir şey yok. Sorunlu olanın size denkgelme ihtimali olur ama çok ta zannetmiyorum sıkıntı doğacağını. Bisiklet seçiminde nihai kararı siz vereceksiniz ve en doğrusu da bu. Tavsiyelerden ziyade yorumları alıp kendi aklınızda süzdükten sonra en çok hoşunuza giden en çok içinize sinen bisikleti alın. Saygılar.

• Beğen

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Şu anda Sedona 325 aklımı çok karıştırıyor...

Diğer taraftan hepsini bir kenara bırakıp hafif bir yol bisikleti de alabilirim ancak kullanım esnasına bel omuz ağrısı oluşturur düşüncesi var zihnimde sağ omzumun arka kısmında ağrı var daha da artar korkusu diyelim bu nedenle çok çekimserim yol bisikleti konusunda tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim...

Sürüş pozisyonun etkisi vs?

Ömer hocam siz yol bisikleti kullanıyorsunuz galiba doğru mudur?

Kaç yıldır kullanıyorsunuz marka mpdel nedir öğrenebilir miyim?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Sedona 325 hoş bisiklet olabilir. Ben karar verecek olsam yakın bir fiyatta olan carraro sportive 227 yi tercih ederdim açıkçası.
*
Yol bisikleti konusunda şu durum var. Yol bisikletini düz yollarda kullanmanız gerekir. Araziye girmemeniz gerekir. Eğer yeri geldiğinde toprak yola da arazi koşullarına da gireyim. Önümde çok fazla sınır olmasın diyorsanız yol bisikleti almayın. Ha yol bisikleti aldığınızda hiç mi kötü yola girmeyeceksiniz. Tabi sizin de elinizde olmayan nedenler olacak kötü yol şartlarıyla karşılaşacaksınız bu durumlarda çok daha dikkatli olmanız gerekecek. Yeri gelip bisikletten inip yürümeniz gerekecek vs vs. Yani kısacası sınırlanmak istemiyorsanız yol bisikleti almayın.
*
Sürüş pozisyonunun etkisi, bel boyun kol omuz ağrıları durumuna gelirsek genelde bu tarz ağrılara kişiye uygun olmayan kadro boyu sebep olur. Kendinize küçük veya büyük kadro alırsanız bu tarz sıkıntılar yaşarsınız. Kadro size uygunsa herhangi bir sıkıntı olmaz. Ancak önceden de kalma agrı vs sorununuz varsa ağrılarınız artadabilir bunun hakkında çok ta kesin bir şey söyleyemem. Bence bütün bisikletler arasında en rahat ı yol bisikletidir. Böyle düşünen birçok kişide vardır. Ancak yol bisikletinin sürüş pozisyonundan rahatsız olan bir çok kişide vardır. Bu tamamen kişiye ve zevklere bağlı bir şey bence. Tanıdığınız bildiğiniz yol bisikleti kullanan biri varsa onun bisikletini kullanarak deneyebilirsiniz. Ama bence yol bisikleti sizin aradığınız koşullara pek uymuyor.
*
Son sorunuza gelecek olursak evet doğrudur yaklaşık 4 yıldır yol bisikleti kullanıyorum. Kullandığım bisikletler şunlardı;
1) Carraro D'ambiez 916
2) Mosso Profundoty
3) Raleıgh Super Race Scandium Aero Road

Şuan ise kendime yeni bir yol bisikleti toplamaktayım. Bunlar kendi sahibi olduğum bisikletlerdi. Bunların dışında piyasadaki bazı yol bisikleti modellerini kullanma deneme imkanım oldu.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@ömer karan

Ömer hocam bu kadar ilgilenmeniz gerçekten güzel öncelikle çok teşekkür ederim...

İlk olarak yakınlarımda yol bisikleti kullanan yok ancak siz Trabzondaysanız Trabzona geleceğim zaman haberleşebiliriz tanışmak isterim...

Öncelikle neden sedona yerine carraro sportive tercih ederdiniz, carraro 227'nin renk seçeneği var mıdır veya forumda gerçek manada fotoları paylaşılmış mıdır ?

Mesela 225 (Carraro'nun)sitede bana itici gözüktü ama sportive kullanıcıları kulübünde bir arkadaş paylaşmış çok güzel görünüyor 227 için de böyle bir durum olabilir o zaman gönül rahatlığı ile carraroya geçerim zaten...

Bu arada konuyu açarken öyle yazdım arada girerim falan ama yol bisikleti alırsam bazı şeylerden feragat edeceğimi biliyorum.

Sağlık sorunlarını da cevapladınız bunun için bir doktorla görüşebilirim ancak aklıma yol bisikletinde şu takılıyor örneğin ben Karadeniz'in bir ucundan başlayacağım yaklaşık 700 km'lik bir yolu karadeniz sahil yolu üzerinden samsuna kadar oradan memleketime geçecek şekilde tamamlamayı düşünüyorum...

Bu yollarda sıkıntı olacak olsaydı zaten kimse yol bisikleti almazdı diye düşünüyorum ancak tur için arka tarafı bagajlık vs takılabilir mi bu bir yol bisikletine yakışır mı?

Yol bisikletine bagaj takılırsa amacı değişir mi gibi pek çok sorun sayılabilecek küçük problemler de ortaya çıkabilir..

Forumda Fuji Touring konusu gördüm çok sade bir bisiklet arkada eşya koymak için bir bagaj söz konusu ancak bu yol bisikletinin asiliğini alıp götürmüş. Bu kadar çok sorun edecek bişey yok aslında ama ilk defa bu işe girişince böyle oluyor herhalde ben hepsini sorayım ki aklımda soru kalmasın diye yazıyorum...

Bu arada 1000-1500 tl arası yol bisikleti önerilerinize de açığım...

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Forumda Carraro Sportive 227 veya Sedona 325 kullanan var mı arkadaşlar?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Safa Arslaner

Sorularınıza özel mesaj yoluyla cevap verdim Sefa Bey.

• Beğen

S.Paker

Aktif Üye
Tepki
100
@Safa Arslaner

Sedona 325 aldım ben uzuuuun incelemeler ve test sürüşlerinden sonra. Bianchi ile 325 arasında o kadar kaldım ki, halen aklım o güzel bianchiye gider.

Memnun muyum? ÇOK memnunum, tam bana göre bisikleti bulmuşum. Seleyi değiştirmek isteyebilirsiniz siz de. Kendi selesi biraz tipsiz ve rahat edemedim ben. Tekerlekleri çok iyi, zırhlı tip dedikleri türden. Maşa kilidini çok kullanıyorum, olmasaymış zorlanırdım.

Disk frene BAYILDIM bundan sonra geri dönüşüm zor gibi. İzmirin yağmuru çamurunda hiç üzmedi. Eski bisikletimin telli V freni çalışmıyordu ıslanınca.

İmkanınız varsa siz de test sürüşü yapın almadan önce. Pişman olmayacağınız bir bisiklet ama öneririm ben.