Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur için; Kısaca Trek FX serileri (7.0-7.1-7.2-7.3-7.5)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında olgun şenel tarafından paylaşıldı.

1. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Tur bisikleti almak istiyorum. Normalde gerçek tur bisikletleri Türkiye'de malumunuz yok. Orası apayrı konu girmeyelim ama elde olanlar açısından şu an marka olarak Trek almaya karar verdim.

Bir tane Trek FX 7.0 buldum 650 tl. Fakat sonra pişman olmayayım bilmediğim bir bilgiden dolayı diye sormak istiyorum. Kısaca Trek FX serilerinin (7.0-7.1-7.2-7.3-7.5) farkları nedir? Hafiflik mi, vitesler mi, kadro mukavemeti mi yada her ne ise? 1-2 gün içinde almam gerek. Çok ciddi bir fark yoksa fx 7.0 yi alıp gideceğim.

Son ve küçük bir tavsiye açısından aşağıdaki bisiklet sizce Trek'lere oranla alınabilir iyi bir alet mi? Kadrosunun BABA bir duruşu var gibi. Bagaj, çamurluk falan takınca heybelerle, birde tur gidonu ile müthiş olacak gibi sanki? Yukarıdaki asıl sorumdan sonra Trek mi yoksa aşağıdaki Giant mı? Şimdiden çok teşekkürler...

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-bisiklet-sifir-bisiklet-70226171/detay/

2. B.Toy

B.Toy Yeni Üye

Seviye:
    Bende çok araştırma yaptım en son bütçeme uygun 2011 model sıfır trek fx 7.2 aldım, 2012 fiyatından peşin olark %20 indirimle aldım, ilandaki güzel bir bisiklete benziyor. fakat kadro boyu 64 yazmış onu arayıp öğrenin bence kendize en uygun kadro boyunu hesapladıktan sonra ona göre 2 el bisikletlere bakın bence ?

3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trek fx serisi tur için iyi seçim olur.7 serisinin tamamının kadrosu aynı.7.5 ve 7.7 de maşa karbondur.Ayrıca 2012 7.5 ler ikili aynakol 34-50 şeklinde hatırlamaktayım.Hepsine sele sepet,çamurluk vs takabilme imkanı vardır ki bu da tur için önemlidir.Fx lerin fiyatlarındaki yükselme donanımsaldır ancak 7.7 nin donanımı bile üst düzey değildir.Yani donanım olarak 7.0 dan fazla bir şey beklememek gerekir.Linkteki bisiklet Giant 2011 diyor,ben hiç öyle bir model görmedim giantta.Kadro boyu 64 ise daha da garip,sanırım üst boruyu ölçüp yazmış oraya.Garip!

touch ped saçmalamış,yazıyı düzelttim.

mustafa bozkurt bunu beğendi.
  4. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet kadro boyuna bakmamışım. Devasa birşey oluyor o zaman. 2 metreden uzun olmak lazım sanırım.

Peki siz FX serilerinde ki farklar nedir biliyor musunuz? (B.Toy)

Derya Keçeci: Bilgi için teşekkürler. Sanırım 7.5 ve üstü TR'de yok zaten. Bir arkadaş arttırıcıdan başka bir fark yok falan dedi ama net farklar nedir merak ettim doğrsu...

5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  6. B.Toy

B.Toy Yeni Üye

Seviye:
    Linteki kadro boyu, büyük ihtimalle yanlış yazmış arayıp öğrenseniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum, terkler arasındaki fark kullanılan malzemelerde değişiklik oluyor, vites aktaracının bir üst modeli kullanılır. ağırlık biraz düşüyor, elçikler, pedallar, frenler değişiyor filan, işte

7. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet, baya fark var. Arttırıcılar tourney, acera, altus, alivio, deore, sora, tiarga diye gidiyor. Yazdığım sıra en iyiye doğru olan sıra mıdır özelliklerini falan hiç bilmiyorum? Ayrıca ruble 7.0 da 14-34, 7 dişli iken diğerlerinde 11-32, 8 dişli ve 7.5'te 9 dişliye ve 10 dişliye ulaşıyor. Göbeklerde ve lastiklerde de farklar var. Kendi sorumu kendim cevaplamış gibi oldum ama oradaki ifadeleri tam bilmiyorum sorun o. Ama gittikçe iyi donanıma ve rahat sürüşe doğru gittiği açık :)

8. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Trek 7.0 : gidon boynu oversize değil, turney 21 vites, jantlar tek kat
    Trek 7.1 : gidon boynu oversize, acera 21 vites, çift kat jant.
    Trek 7.2 : Livestrong ile aynı özellikler, Alivio 24 vites
    Trek 7.3 : Deore 24 vites
    Trek 7.4 : Deore 27 vites
    Trek 7.5 : İkili aynakol, sora ön vites deore arka vites, 9'lu ruble
    Derya ağabeyin de yazdığı gibi kadrolar aynı. Donanım ve boyalarında farklar var. Ben farkları çok basite indirgeyip yazdım hemen trek sevdalıları alınması lütfen :)
    Cyclocross'a çevrilmeyecekse 7.0 hiç düşünülmemeli.
    Bence ilerisi de düşünülerek 7.2 ve üzeri alınmalı diye düşünüyorum. Nedenleri ( kaset ruble, yükseltebilme avantajı, donanım yeterliliği vs.) forumda defalarca yazıldı tekrar yazmayacağım.

Sinan Ceylan ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  9. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkürler, forumda yazılmış olma ihtimali çok çok yüksek biliyorum ama arama motoru müthiş (!) çalışıyor. Hiç birşeyi bulamıyorum. Google'da yazınca bisikletforum içeriği olarak daha çok şey çıkıyor ama bu meseleyi yine bulamadım ve konu açtım maalesef. Her neyse...

Nedense her yerde 7.0 var ama 2. el olarak 7.2 ve 7.3 bulamıyorum...

10. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    İkinci eli bol olandan kaçacaksın, bulamadığını alacaksın :)

11. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar bu arada Giant ilanında yazan kadro boyu doğru olabilir belki. Çünkü sitede ki bu bisiklet o bisiklet sanırım, ve farkettiyseniz gidon maşa arası boru kısmı gayet ayrı duruyor. Bu yüzden yeterince büyük olabilir belki. 2011 olup sıfır olmasıda belkide bu yüzdendir. Elin ulaşamadığı kocaman bir biiklet :)