Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur için Borla olur mu yoksa tur bisikleti mi almalı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gökhan Bulut tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,
    Üç dört ay önce forum'un yardımıyla 2010 Borla aldım. memnunum. Hem kullanışı hem de kurduğumuz ilişki gayet güzel. Şehir içinde işten eve kullanıyorum. Çok olmasa da bazen hafta sonları çıkıp geziyorum, kaldırımlardan falan atlıyorum ara sıra da :)

Seneye uzunca bir tura (yaklaşık 1000 km) çıkmayı düşünüyorum iki arkadaşımla.
    Şimdiden heyecanı sardı beni. Hiç deneyimim yok tabi, o zamana kadar deneyim kazanmak için çabalayacağım bu arada.

neyse; yardımızını istediğim konu şu:

Bisikletim mtb. bu haliyle tur için çok mu yorar beni? veya üzerinde bir takım değişiklikler yaparak tura daha uygun hale getirmeli miyim? (getirebilir miyim?) (örneğin lastikler ve jant büyükleri -28 takabilir miyim mesala- gibi) veya ne yapabilirim?

yoksa
    bir tur bisikleti mi almalıyım.

deniyimi ve/veya fikri olan arkadaşların yanıtları benim için öğretici olacaktır.
    Teşekkürler.

2. sencer sezer

sencer sezer Aktif Üye

Seviye:
    olur diğer arkadaşlarının bisikletleri nasıl

Gökhan Bulut bunu beğendi.
  3. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    muğlada oturuyorum ve çok fazla bisikletli turist geçiyor buralardan, nelerle geldiklerini bir görseniz şaşırırsınız. bence de olur

4. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben bu yaz Sedona 2008 model 711 V ile 400 km'lik bir tura çıkmıştım, gayet de iyi gittim. Rahat bir sele, yanakları dişli kaliteli bir yol lastiği, sağlam bir bagaj, kullanışlı ve sağlam bir heybe, uygun kıyafetler edinirsen rahatlıkla turunu tamamlayabilirsin sanırım... Bir de barent öneririm, rampalarda ve uzun düzlüklerde oldukça işe yarıyor... Yalnız, 2010 Borla'da kilitli maşa var mı bilmiyorum ama eğer maşa kilitli değilse zorlayabilir...

5. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:
    diğer arkadaşlarda trek tur bisikleti var fakat modellerini bilmiyorum şu anda

6. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    2010 borla nın özellikleini tam olarak bilmiyorum ama disk fren kullanıyorsan bir ihtimal 28'' lastik takabilirsin
    forumda jant ve lastik bulma sıkıntısı yüzünden çok uzun turlara 26'' lastikle çıkanları okumuştum.
    sanırım en iyi sonuca kendini deneerek ulaşırsın

7. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ederim.
    günlük antrenman konusunda o performansı gösteremeyebilirim ama bir cesaret çıkıcaz bakalım :)

8. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:
    bence de olur gibi ama kafam da karışmıyor değil. ama yazdıklarınız cesaret verdi, teşekkürler.

9. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:

teşekkür ederim.
    kilitli maşa yok sanırım, sadece ayarlarıyla oynanabiliyor ama yanlış birşey de söylüyor olabilirim. önerilerinizi dikkate alıcam.

10. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    bendede 2010 borla mevcut. kilitli maşa yok. sadece ayar vidasıyla oynayarak sertliğini değiştiriyorsunuz. seleside bence gayet rahat 70 küsür kmlik bi turda taytsız hiç rahatsız olmadım...

11. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Psikolojik olarak hazırsanız her türlü çıkarsınız. Ama BisikletCanavari ve AhmetGurkan söylenecek şeyleri söylemişler. Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın ve fiziksel rahatlığınızı da arkaplana atmayın.
    Sevgiyle.

12. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:
    bu yorum ve bilgilerin ardından sanıyorum çok sevdiğim bisikletimle çıkıcam tura. aksi halde ona ihanet etmiş gibi hissedecektim zaten. gerekli değişiklikleri de vakit gelince yaparım sırayla. şimdilik bisiklete ve uzun yola alışacak kısa ve orta mesafeli gezilere çıkmak en iyisi sanırım.

13. Ahmet Kur

Ahmet Kur Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ben de 17 ağustosta çıkacağım 580 kmlik balıkesir bodrum turuna hazırlamıştım kendimi ancak valide sultan'ın sert teepkisi nedeniyle şu an vazgeçmiş durumdayım (sorun onun kızması değil de arkadaşlarımı arayıp beni vazgeçirmeye çalışmalarını istemiş olması bunu isterken de sesinin çok endişeli olması) bunun yerine kısa turlara çıkacağım yaz boyunca artık kendimi böyle hafifletmeye çalışacağım. ben de bisiklette yeni sanırım günde 80-100 kmlik sürüşlerden bahsetmişler. haklılar da. ancak bir süre sürdükten sonra rahat rahat sürmeye başlıyorsunuz bu mesafeleri. yol lastiği almanızı kesinlikle öneririm çünkü performans açısından inanılmaz farklar oluyor. her neyse okul başladığında trabzona gidince rize- artvin o civarları bi gezmek istiyorum kısmetse tabi annem beni evde ders çalışıyo veya uyuyo filan sanıcak :D seneye yapmayı planladığınızı söylemiştiniz. uygun olursa sizlere giant boulder'ımla katılmak isterim zamanlar uyarsa. bol pedallı günler

14. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bizimkiler de bana epey tepki göstermişlerdi ama ne babamın söylenmeleri, ne annemin endişeli bakışları, ne de arkadaşlarımın saçma sapan lafları beni bundan vazgeçiremedi. Kendine fiziken ve ruhen güveniyorsan etraftaki insanların söylemlerini pek de dikkate alma bence, çünkü bize göre normal gelen birşey bu, ama bisiklet tutkusunu bilmeyenler için çok sıradışı, hatta delilik, manyaklık gibi geliyor. Tura çıkacağımı kime söylesem hep aynı tepkiyi verdiler, "manyakmısın oğlum sen, bilmemneye sürülecek akıl yok sende" deyip durdular, birisi bile çıkıp da motive edici, moral verici bir laf söylemedi... Ailelerimiz endişelenmekte tabi ki haklılar, sonuçta yaptığımız şeyin tehlikesi, riski var ve biz onların biricik evlatlarıyız ama başımıza birşey gelecekse her yerde gelebilir, turda kamyon çarpmaz da evde elektrik çarpar (Allah korusun). Gerekli önlemleri alıp, temkinli ve güvenli bir şekilde seyredersen, kendini zorlamazsan riski en aza indirmiş olursun... Ailenin endişelerini azaltmak için tur esnasında onlarla irtibat halinde olup, nerde olduğunu, nerde konaklayacağını, turunun nasıl geçtiğini, gördüğün güzel mekanları, yaşadığın güzel olayları anlatıp onları ferahlatabilirsin... Ben öyle yaptım, döndüğümde de "helal olsun lan sana" dedi babam :)

Gökhan Bulut ve Ahmet Kur bunu beğendi.
  15. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:

benzer endişeler benim de çevremde çokça var ama sanıyorum şimdiye kadar vazgeçtiklerime sayıcam bu sefer.
    mesafe korkutmuyor değil ama hevesle o korkuyu yeniyorum.

yola çıktığımız zaman uygun olursan birlikte gidelim muhakkak. olmazsan da uygun bir başka zamanda benzer bir tur yine yaparız.
    ilgine çok teşekkürler.

Ahmet Kur bunu beğendi.
  16. Gökhan Bulut

Gökhan Bulut Yeni Üye

Seviye:

sanırım en iyi yöntem bu; sürekli haberdar etmek. aksi taktirde ne kadar gereksiz olduğunu düşünsek de onların endişesi de bir gerçek dediğin gibi.
    umarım kimsenin başına üzücü şeyler gelmez.
    seni kimse motive etmemiş ama burada yazılanlar beni fazlasıyla motive ediyor. teşekkür ederim.

Ahmet Kur bunu beğendi.