Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tur bisikletlerinden hangisi? yeni başladım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mithrelios tarafından paylaşıldı.

1. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar selamlar.

yıllardır bisiklete binmeye heves edip sürekli annemler tarafindan engelleniyordum(şehir içinde ne bisikleti, ankara da bisiklete binilmez trafik vb uygun değil argümanlari ile). ama artik yetti gari 22 yaşina geldik baktim olmicak, eski bir yol bisikletim vardi onun iç tekerlerini değiştirdim, kendime kask, tayt, eldiven vb aldim ve 1 haftadir filan oradan oraya gidiyorum ankara içinde bisikletim ile.

tabi benim eski bisiklet ile olacak gibi değil, tarttim 15kg geliyor, ki düşünün sözde yol bisikleti. frenleri vitesleri her şeyi rezalet gitmek mümkün değil. adam olacak gibi de değil bu sebepten yeni bir bisiklet almaya karar verdim ve araştirmalarima başladim.

en başta bir dağ bisikleti alayim diyordum hem arkadaşlarimla filan dağda tepede kullanirim şehirde fazla kullanmam diyordum. ama sonra şehiriçi bisiklet kullaniminin çok zevkli ve oyle abartilacak tehlikeler içermediğini farkettim(motosiklet de kullaniyorum o bence daha tehlikeli).

yavaştan sonuca gelirsek, bir tur bisikletinin kendim için daha uygun olacağini, gerekirse dişli lastik takimi da alip bi tane, araziye giderken onlari kullanabileceğimi düşündüm. seçenekleri araştirdim ve aşağidaki modelleri buldum, siz deneyimli bisikletçiler(ve belki de bu modelleri kullananlar) hangisini önerirsiniz?

1) Corratec X-Trail Cross

bu bisiklet gönlümü fethetti, sade ve donanimlari da araştirdiğima göre güzel. fakat fiyatı bütçemi baya miktar aşıyor. sizce değer mi?

http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,1486,DeltaBisiklet,1371

2) Scott Sportster P5

sizce parasina değecek bir bisiklet mi? bütçemi bu da zorlar ama almişken de güzel olsun sorun yaratmasin istiyorum, bu beklentimi bu bisiklet karşilar mi?

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=24_31&products_id=451

3) Scott Sportster P4

Sportster P5 ile arasinda 150YTL fark var, bu farka değecek bir ekipmana sahip mi?

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=24_31&products_id=572

4) Corratec X-Vert Motion

Bu modeli herkes çok beğeniyor, bi arkadaşimda var ben de beğendim fakat;
    Yol için bu model uygun olur mu? Slick bir lastik takimi alsam yolda rahat kullanirmiyim.

5) Diğer

Tercihen 600 YTL civarina dediğim amaçlara uygun, başimi ağritmayacak, istediğimde yeni donanimlari rahatça ekleyebileceğim, maks fiyati da X trail kadar olan başka bir tur bisikleti(veya mtb) varmidir?

yardim edecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Trek markasının fx 7.0'ını öneririm. 700 milyondan daha ucuz olması gerekiyor satış fiyatının. Sabit maşa ve 28" jantlarla gayet iyi bir hybird bisiklet. İyi seçimler dilerim... :)

3. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    sabit maşa olmaz abi maalesef ya, amortisör bana şart. sonuçta arada dağa taşa da sokucam ayrica bu ankara da kesin lazim amortisör caddede de gitsen. yine de bi inceleyeyim belki aklima yatar, sağol yardimin için.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Rica ederim...

O halde sana Kron Ct 1000'i önerebilirim. Hem 50mm (yanılmıyorsam) bir maşası var. Yine 28" ve konforlu bir dubble-butted alüminyum kadrosu var. Fiyatı da belirlediğin sınır civarında...

5. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    arkadaşlar bende tur bisikletlerini araştırıyorum daha mtb mi turmu kesin netleşmedim bu bilgi edinme sürecinden sora karar vereceğim bu kron ct1000 maşası zoom muş kilit amortisöründe kilit yokmu bu maşa ile ilgili yorumlar pek ii değil(birde ct1000 ile ilgili okumadım ama xc 1000 de ve diğer bazı modellerde kadroda ses sorunu varmıs sanırım okuduğum kadarı ile) hiç amortisör olmaması trek in bazı modellerinde yok sanırım sorun yaşatırmı dağ inişi yapmıyacağım yarışmada yapmıyacağım uzun turlara çıkma amacım var arada bu turlarda köy yllarına gireceğim hafif arazilerede girebilirim
    saygılar

6. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle ailenizin engellerine rağmen bu özel seçimi yaptığınız için kutlarım.Varsın anlamasınlar, sadece siz yaşayın bu eşsiz zevki.

1)Corratec X-Trail Cross
    linke baktım, sitesinde özellikleri yazmıyor, bu büyük bir eksiklik, pazarlama hatasıdır.
    Yine de gördüğüm kadarıyla 9'lu çekiş sistemine sahip, 28" ama orta genişlikte sert hamurlu lastikler, düşük esneme mesafeli Rst marka maşası ile ortahalli bir şehir/tur bisikleti diyebiliriz.Boyası güzel, görüntüsü derli toplu.Markalı ve bu kategoriye göre (Corratec'in her zaman yaptığı gibi) bir-iki model üst donanım kullanmış olması fiyatını yükseltmiş.

2)Scott Sportster P5
    Çoğu turcuya, şehiriçi binicisine tavsiye ettiğim bir model.Uzun yola da uygun, şehiriçine de, hafif araziye de.Daha yüksek verim için birkaç parçası üst model tercih edilebilir.

3)Scott Sportster P4
    150Ytl'lik farka değer.Tabi biraz daha araştırırsanız o 150ytl ye 9'lu sete de çevirebilirsiniz.Tavsiye ederim.

4)Corratec X-Vert Motion
    Araziye sık sık girecekseniz, buna 1 set slick, bir set dişli lastik kullanmak suretiyle bunu da tercih edebilirsiniz.Ama şehiriçi binişler ve uzun turlar ağırlıkta olacaksa, o vakit üsttekiler öne çıkıyor.

7. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    cevap için teşekkür ederim, x-trail cross un teknik özelliklerini yazan link yerine onu göndermişim yanlişlikla.

http://www.corratec.com/corratec2/english/html/bikes/Fitness/cross_fitness/x-trail_cross.php

bu linkten özelliklerini de görebilirsiniz.

şu halde sizce bekleyip para biriktirip, bu corratec i almaya değer mi yoksa, Scott Sportster p5 alip zamanla, yetmedikçe donanim güncellemesine gitsem de olur mu? bir de bu iki modelin arazi performans farki nedir sizce?

8. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim,
    Linkin doğrusu şu olacak;
    http://www.corratec.com/corratec2/german/html/bikes/Fitness/cross_fitness/x-trail_cross.php
    Donanımına baktığımızda, kilitlemeli RST Neon SL maşa, Deore çekiş sistemi, XT arka vites görülüyor. 599eu (1062ytl)
    P5'te ise sertlik ayarlı Suntour NEX 4010 (63mm esneme mesafeli ve yaylı), Acera ve Tourney çekiş sistemi görülüyor. 418eu (740ytl)
    Bu durumda her ikisi de Şehir/Tur bisikleti kategorilerindeyken, birisi (P5) alt-orta , diğeri (X-Trail Cross) orta-üst sınıf bisikleti oluyorlar.

O ki bütçenizi X-Trail Cross'a kadar (zorlayarak veya bekleyerek de olsa) çıkarabiliyorsunuz, o zaman Scott Sportster P4 veya P3'ü tavsiye ederim.
    P4'te hem lastik çağı 700x27'den 700x37'ye genişliyor (konfor ve sürüş güvenliği artırır) hem de donanım olarak 8'li sistemin en üst modeli olan Alivio serisi var.
    Tabi 9'lu sistem isterseniz Sportster P3 en iyi seçenek olacaktır.(650eu)

Sportster P5-P4'ü alıp da memnun kalmama sorunu yaşamazsınız.Yine de son karar sizin.Aldığınız zaman yorumlarınızı bekliyoruz.

9. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    İleride alacağım bisiklet şöyle birşey olacak;